اتاق هوشمند کودک: جدیدترین تجهیزات هوشمند سازی اتاق کودک + عکس

اتاق هوشمند کودک

هوشمند سازی اتاق کودک: از رویا تا واقعیت

هزاران سال است که انسان‌ها بدون کمک وسایل و تجهیزات خاصی، بچه‌دار می‌شوند و آنها را بزرگ می‌کنند. با این حال اگرچه شاید هوشمند سازی اتاق کودک نیاز اولیه‌ی والدین امروزی نباشد اما این تکنولوژی می‌تواند نگهداری از کودکان و نوزادان را آسان‌تر کند. هر چیزی که از استرس والدین بکاهد ارزشمند است؛ چه یک تخت خواب هوشمند باشد که کودک در آن به راحتی به خواب برود و یا یک مانیتور هوشمند که به والدین امکان بدهد از فاصله‌ی دور نیز شرایط کودک خود را چک کنند. ابزارهای هوشمند نگهداری از کودک مانند تخت‌خواب هوشمند، مانیتورهای هوشمند و موارد دیگر از جدیدترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند تا کار والدین را کمی راحت‌تر کنند. اما کدام یک از این تکنولوژی‌ها برای اتاق کودک هوشمند مفیدتر است؟ مرکز هوشمند سازی آرات در جدیدترین مطلب خود به بررسی شرایط و تجهیزات اتاق کودک هوشمند پرداخته است.

در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم در مورد هوشمند سازی اتاق کودک و تجهیزات لازم برای اتاق کودک هوشمند نکاتی را بیان کنیم. این تجهیزات منتخبی از مفیدترین وسایل هوشمند سازی اتاق کودک هستند؛ تجهیزاتی مانند مانیتورهای کودک با ویژگی‌های مدرن و تختخواب و گهواره‌های هوشمند قابل تنظیم با تکنولوژی بالا به والدین اطلاعاتی درباره‌ی کودک می‌دهند تا تجربه‌ی والدگری بهتری داشته باشند؛ (در اینباره به مطلبی که درباره سیستم مدیریت ساختمان (BMS) نوشته‌ایم هم سری بزنید.)

اتاق کودک

معرفی تجهیزات هوشمند سازی اتاق کودک

یک اتاق کودک هوشمند از قدرت اینترنت، تکنولوژی‌های پیشرفته و دستگاه‌های متصل استفاده می‌کند تا سطح جدیدی از مراقبت و نگهداری از کودکان و نوزادان را ارائه دهد. انواع ابزارهای مرتبط با کودکان با سنسور، دوربین، سخت‌افزار وای‌فای داخلی و غیره به والدین کمک می‌کند تا پیشرفتی جدی در نگهداری از فرزندان خود داشته باشند. در ادامه تصمیم داریم به معرفی تجهیزات لازم برای هوشمند سازی اتاق کودک اشاره کنیم. (در دنباله ‌این مطلب سری هم به مطلبی که درباره خانه هوشمند نوشته‌ایم بزنید.)

تجهیزات اتاق کودک هوشمند

تجهیزات اتاق کودکِ هوشمند: 1. مانیتور هوشمند

ترجیح می‌دهید اتاق کودک خود را جدا کنید اما نگران تنها بودن کودک در اتاق هستید؟ اینکه دمای اتاق مناسب باشد؛ خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد، کودک شما خواب راحتی دارد و به خوبی نفس می‌کشد و غیره نگرانی‌هایی هستند که جدا کردن اتاق کودک را دشوار می‌سازد. اما با استفاده از مانیتور هوشمند اتاق کودک می‌توانید آرامش خیال داشته باشید. مانیتورهای مدرن اتاق کودک در دو مدل سیمی و بی‌سیم ارائه می‌شوند و دارای قابلیت پخش مستقیم ویدئو و ویژگی‌های مختلف دیگر مانند بررسی تنفس، ضربان قلب و شرایط اتاق کودک هستند. برخی از مانیتورهای وای فای حتی امکان ارتباط صوتی دو طرفه را نیز ارائه می‌دهند و بنابراین اگر کودک شما از خواب بیدار شود می‌توانید از تلفن هوشمند خود برای صحبت کردن و آرام کردن او استفاده کنید. بعلاوه از این ویژگی می‌توانید برای ارتباط با پرستار کودک خود نیز استفاده کنید.

یک مانیتور ویدئویی HD مستقل با قابلیت دید در شب، وضعیت زنده‌ی وضعیت کودک را به تلفن همراه شما ارسال می‌کند، درحالی که همزمان دما و رطوبت اتاق را اندازه‌گیری کرده و الگوی خواب نوزاد را پیگیری و ثبت می‌کند. اپلیکیشن مربوط به مانیتور نیز با استفاده از این اطلاعات به شما آموزش می‌دهد برای بهتر خوابیدن کودک خود چه کنید و به این ترتیب هم شما و همه کودکتان خواب و استراحت شبانه‌ی راحت‌تری خواهید داشت. (در اینباره به مطالبی که درباره پرده هوشمند نوشتیم هم سری بزنید.)

مانیتور برای اتاق هوشمند کودک

تجهیزات اتاقِ کودک هوشمند: 2. ردیاب حرکت سنج – سنسورهای تشخیص دما و ضربان قلب کودک

مانیتور هوشمند اتاق کودک به شما کمک می‌کند تا وضعیت سلامتی، دما و حرکات نوزاد یا کودک را بررسی کنید. این مانیتورها دارای سنسورهایی هستند که می‌توانند نظارتی کامل بر وضعیت کودک داشته باشند. سنسورها و ردیاب‌ها در یک تشک یا پد زیر محل خواب نوزاد قرار داده می‌شوند و یا می‌توان آنها را در یک گیره یا مچ‌بند قرار داد. این سنسورها زمانی که کودک خواب است وضعیت او را بررسی می‌کنند و در صورت وجود هرگونه مشکلی به شما هشدار می‌دهند؛ این مشکلات می‌تواند حرکات تنفسی یا ضربان قلبی کودک یا نوزاد باشد. انواع پیشرفته‌ی این مانیتورها حتی دمای اتاق را نیز بررسی می‌کنند.

مانیتور هوشمند اتاق کودک یک کمک‌دهنده‌ی خوب است و با اطلاع‌رسانی در صورت وقوع مشکل می‌تواند خیلی مفید باشد. اکثر مانیتورها با یک برنامه روی گوشی هوشمند جفت می‌شوند و بنابراین می‌توانید تمام اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سنسورها و ردیاب‌ها را روی گوشی خود چک کنید.

مانیتور هوشمند اتاق کودک

تجهیزات اتاق کودکِ هوشمند: 3. سنسورهای تنفس سنج کودک

اغلب الگوهای تنفسی نوزاد تازه متولد شده برای تازه والدها نگران‌کننده است. برخی از والدین تمام شب نگران وضعیت تنفس نوزاد خود هستند و بارها این مساله را چک می‌کنند. مانیتور هوشمند اتاق کودک می‌تواند به کاهش اضطراب والدین کمک کند. سنسورها اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و از یک الگوریتم هوشمند برای تشخیص الگوی خواب معمولی استفاده می‌کنند و اگر مشکلی وجود داشته باشد سریعا هشدار می‌دهند. سنسور تنفسی برای تشخیص سندرم آپنه نیز یک راه حل مفید است.

تجهیزات اتاق کودکِ هوشمند: 4. سنسور اندازه گیری اکسیژن خون کودک

ردیاب برای اندازه‌گیری اکسیژن و ضربان قلب، روی بازو یا پای نوزاد قرار می‌گیرد؛ مچ بند راحتی که برای آزمایش سطح اکسیژن پالس جریان خون تجهیز شده است. این وسیله انتقال اکسیژن در بدن کودک را بررسی می‌کند.

ردیاب اکسیژن و ضربان قلب

تجهیزات اتاق کودکِ هوشمند: 5. سنسور ردیابی دمای بدن کودک

بدن نوزادان تغییرات دمایی زیادی دارد که می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد نوزاد شود. سنسور ردیاب دمای بدن به شما کمک می‌کند وضعیت کودک را بررسی کنید و اگر کودک تب داشته باشد والدین به سرعت می‌توانند متوجه شوند. مانیتور هوشمند اتاق کودک دمای اتاق را نیز روی گوشی هوشمند شما نمایش می‌دهد و اگر این دما خارج از محدوده‌ی نرمال (20 تا 22 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد به شما هشدار می‌دهد.

دمای بدن کودک

تجهیزات اتاقِ کودک هوشمند: 6. بررسی وضعیت دمای اتاق

دمای بدن کودک به راحتی با توجه به دمای اتاق تغییر می‌کند. برای کمک به حفظ انرژی کودک باید سطح رطوبت و دمای اتاق کودک را دائما تحت کنترل داشته باشید. به این ترتیب مانیتور اتاق کودک هوشمند برای ایجاد یک محیط خواب راحت برای کودک بسیار کاربردی است. مانیتور دما و سطح رطوبت اتاق را نمایش خواهد داد.

تجهیزات هوشمند سازیِ اتاق کودک: 7. ردیاب الگوی خواب کودکان

یکی دیگر از عملکردهای سنسورها ردیابی الگوی خواب کودکان است و به شما اطلاعات خوبی در مورد چگونگی خواب کودک می‌دهد. این سنسورها زمان به خواب رفتن کودک و چرخه‌ی خواب شبانه‌ی او را پیگیری می‌کند. با استفاده از این داده‌ها، اپلیکیشن مانتیور، نمودارهای مربوط به خواب را ایجاد می‌کند که می‌توانید هر روز صبح و یا زمانی که کودکتان خواب بدی داشته، مشورت بگیرید. کیفیت خواب به طور قابل‌توجهی بر وضعیت کلی فرزند شما تاثیر می‌گذارد. اینجاست که می‌توانید متوجه شوید چرا کودک شما بدخلق است و یا شادتر.

ردیاب الگوی خواب کودک

تجهیزات هوشمند سازی اتاق کودک: 8. ردیاب حرکتی و هشدار فعالیت‌ها

یکی از مسائل مهم در مانیتور هوشمند اتاق کودک ردیاب حرکتی است. مانیتورهای قدیمی تنها می‌توانند صدا یا حرکت را تشخیص دهند اما مانیتورهای هوشمند تفاوت یک فعالیت معمولی و یا فعالیتی که باید به پدر و مادر هشدار داده شود، را تشخیص می‌دهند. مانیتور هوشمند از هوش مصنوعی برای تشخیص یک فعالیت غیر عادی استفاده می‌کند و حتی می‌تواند سرفه‌های معمولی را از خفگی و یا حمله‌ی صرع متمایز کند.

تجهیزات هوشمند سازی اتاق کودک: 9. روشنایی هوشمند اتاق کودکان

مراقبت از کودک بعد از غروب خورشید هم ادامه دارد! به همین خاطر است که استفاده از روشنایی هوشمند در روتین روزانه می‌تواند راهی عالی برای آسان‌تر کردن این زمان است. چراغ‌های هوشمند شبانه را می‌توان بر اساس زمان‌بندی یا برنامه‌های خاص، برنامه‌ریزی کرد. این روشنایی هوشمند شبانه بعلاوه می‌تواند طبق قواعد شخصی شما برنامه‌ریزی شود. اکثر این روشنایی‌های هوشمند اتاق کودک دارای دیمر هستند و برخی دیگر نیز سنسور حرکتی دارند. چراغ‌ها را می‌توان به صورت بی‌سیم و یا سیمی و متصل به دیوار نصب کرد.

اتصال روشنایی هوشمند اتاق کودک به گوگل هوم (Google Home) یا آمازون الکسا (Amazon Alexa) روشن و خاموش کردن چراغ‌ها با دستور صوتی را امکان‌پذیر می‌سازد. بنابراین هر وقت که دست‌هایتان پر باشد می‌توانید با یک دستور صوتی، چراغ‌های اتاق کودک را روشن کنید. (در ادامه این مطلب به مطلب روشنایی هوشمند سری بزنید.)

روشنایی هوشمند اتاق کودکان

تجهیزات اسمارت روم برای کودکان: 10. گهواره‌های هوشمند یا تخت خواب هوشمند

تکنولوژی گهواره یا تخت خواب هوشمند می‌تواند وقتی کودک گریه می‌کند تشخیص دهد و به طور خودکار با تکان دادن و صداهای آرامبخش کودک را آرام می‌کند. آنچه گهواره‌های هوشمند را هوشمند می‌سازد این است که قابلیت کنترل شدن با اپلیکیشن یا الکسای آمازون و گوگل هوم را دارند. این بدان معناست که می‌توانید حرکات گهواره‌ای، صدا و سایر صداهای سفید یا موزیک را فعال کنید و یا بدون اینکه کودکتان شما را ببیند، نور شب را فعال کنید.

برخی از تختخواب‌های هوشمند نیز از فناوری تشخیص گریه استفاده می‌کنند و در واقع با صدای آرامبخش به گریه‌ی کودک واکنش نشان می‌دهد و دیگر نیازی نیست شما کاری کنید. (همچنین به مطلبی که درباره سیستم تهویه هوشمند نوشته‌ایم مراجعه کنید.)

گهواره‌های هوشمند یا تخت خواب هوشمند

موسیقی در اتاق کودکان

گاهی اوقات لازم است همه‌ی سر و صداها را دور بریزید و فقط به یک موسیقی آرامبخش گوش دهید. چه برای خودتان باشد یا برای اتاق کودک هوشمند، به نظر می‌رسد موسیقی زندگی را تحمل‌پذیرتر می‌کند. به این ترتیب می‌توانید از مجموعه‌ای از لالایی‌ها و شعرهای کودکانه برای کودک خود استفاده کنید. نوزادان و کودکان نوپا عاشق موسیقی هستند و موسیقی بخشی اساسی در رشد آنها است. شما می‌توانید هر زمان که بخواهید لالایی و شعر کودک را با یک دستور صوتی ساده در اتاق هوشمندِ کودک پخش کنید. یا شاید فقط نیاز به یک موسیقی آرامش‌بخش برای خود و کودکتان داشته باشید. شما می‌توانید به موسیقی مورد علاقه‌ی خود گوش کنید و خواب راحتی را تجربه کنید.

گوش دادن به کتاب و شعر کودکانه در اتاقِ کودک هوشمند

روز سختی را گذرانده‌اید و خسته‌اید و همزمان کودک شما هم می‌خواهد سرگرم شود. اینکه بخواهید کتابی دست بگیرید و برای کودکتان بخوانید شاید برایتان سخت باشد. شاید بهتر باشد وظیفه‌ی این کار را بر عهده‌ی الکسا بگذارید. الکسا کتاب‌های متنوعی برای کودکان دارد و اگر تعداد کتاب‌ها زیاد است می‌توانید از الکسا بخواهید برای کودک شعر پخش کند. الکسا تقریبا از تمام شعرهای کودکانه و لالایی‌ها پشتیبانی می‌کند؛ فقط کافی است بگویید : “الکسا، لالایی لطفا”

موسیقی در اتاق هوشمند کودک

آرامش و امنیت کودک با هوشمند سازیِ اتاق کودک

اینترنت و به ویژه اینترنت گوشی همان چیزی است که برای اتصال شما به جهان لازم است و حالا با استفاده از آن می‌توانید ارتباط بهتر با کودک خود داشته باشید و آرامش و امنیت بیشتری برای او فراهم کنید. تجهیزات هوشمند اتاق کودک می‌توانند به شما در ردیابی سلامت نوزاد، نظارت بر آنها در زمان خواب، برنامه‌ریزی زمان تغذیه و زمان خواب کودک و موارد دیگر کمک کنند. استفاده از تجهیزات هوشمند اتاق کودک می‌تواند به شما و نوزاد یا کودک شما کمک کند تا شادتر و سالم‌تر زندگی کنید و این قطعا یک کار هوشمندانه در هوشمند سازی اتاق کودک است.

قیمت هوشمند سازیِ اتاق کودک با توجه به مزایایی که برای والدین به همراه دارد چندان زیاد نخواهد بود با این حال شاید لازم باشد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها صرفا به سراغ تجهیزاتی با کارآیی بیشتر یا به نوعی واجب‌تر بروید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان پیشنهاد می‌کنیم همین حالا با مشاوران مرکز هوشمند سازی آرات (اسمارتیک) تماس بگیرید. اعضای این تیم مهندسی در زمینه‌ی هوشمند سازی اماکن خصوصی و عمومی در زمره‌ی بهترین و فعال‌ترین‌های ایران به شمار می‌آیند.

منبع مطلب

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *