نصب هوشمند سازی ساختمان: معرفی نکات مهم در برنامه‌ریزی نصب یک خانه‌ی هوشمند + عکس

نصب هوشمند سازی ساختمان

زندگی در یک خانه‌ی هوشمند مزایای کاربردی و عملی زیادی علاوه بر سرگرمی‌های خانگی بی حد و حصر برای افراد خانواده فراهم می‌کند. برای ساخت یک خانه‌ی هوشمند می‌توان تجهیزات هوشمند سازی مختلفی از بهترین تولیدکنندگان و برندها را ترکیب کرد و آنها را به صورت حرفه‌ای با کمترین اختلال در خانه نصب کرد. پس از تکمیل، می‌توانید انتظار تجربه‌ای یکپارچه داشته باشید که تمام ویژگی‌های خانه و ساختمان هوشمند مدرن و پیشرفته را در برمی‌گیرد. با اتوماسیون خانگی می‌توانید کنترل تمام تجهیزات خانه‌ی خود را در دست داشته باشید و شیوه‌ی زندگی خود را با سبک لذت‌بخش‌تر و راحت‌تری متحول کنید. اما آنچه مهم است، نصب و راه‌اندازی تجهیزات هوشمند ساختمان است و به همین خاطر ما تصمیم داریم در ادامه‌ی این مطلب در خصوص نصب هوشمند سازی ساختمان، اصول سیم‌کشی برق در خانه‌ی هوشمند و صفر تا صد هوشمند سازی ساختمان صحبت کنیم.

نصب هوشمند سازی ساختمان ها

نصب هوشمند سازی ساختمان چیست؟

هدف از تکنولوژی عموما ساده‌تر ساختن زندگی انسان‌ها است. سیستم اتوماسیون خانگی نیز زندگی را آسان‌تر، کارآمدتر و ایمن‌تر می‌سازد. سیستم هوشمند سازی می‌تواند به همان اندازه‌ای که شما می‌خواهید، پیچیده یا ساده باشد. کنترل روشنایی، تلویزیون و رادیو، قفل هوشمند درها، تهویه‌ی مطبوع، دستگاه قهوه‌ساز، سیستم‌های امنیتی و غیره را می‌توانید فقط با یک کلیک تحت کنترل خود داشته باشید. با کمترین میزان تکنولوژی و دانش نصب هوشمند سازی ساختمان، بسیاری از این سیستم‌های اتوماسیون می‌توانند برای صاحب‌خانه و ساکنان خانه، آسایش و راحتی به همراه داشته باشند.

(برای هوشمند سازی اداره و هوشمند سازی مراکز تفریحی توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

هوشمند سازی ساختمان یکی از مباحث مهم در کشورهای پیشرفته است زیرا با توجه به بالارفتن هزینه‌های مصرف انرژی و اهمیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، چگونگی مصرف انرژی اهمیت زیادی پیدا کرده است. به این ترتیب هوشمند سازی ساختمان‌ها و نصب هوشمند سازی ساختمان می‌تواند به مدیریت منابع و کاهش هزینه‌ها منجر شود. مدیریت و کنترل یکپارچه‌ی تجهیزات هوشمند در یک ساختمان هوشمند می‌تواند بعلاوه با آسایش و راحتی ساکنان یک ساختمان نیز همراه باشد.

نصب هوشمند سازی ساختمان چیست

وظیفه‌ی هوشمند سازی در ساختمان‌ها

مدیریت هوشمند ساختمان یا BMS به روش‌های مختلف انجام می‌شود. ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌ها برای هوشمند سازی یک ساختمان استفاده از دستگاه‌هایی بود که ورودی و خروجی محدودی داشت و به وسیله‌ی بلوتوث یا پیامک کنترل می‌شد.

با پیشرفت تکنولوژی و روی کارآمدن سیستم‌های جدیدتر، این سیستم‌ها نیز توسط اینترنت و نرم‌افزارهای نصب شده روی تلفن‌های همراه کنترل شدند. با این حال این سیستم‌ها همچنان محدود بودند و سنسورها و تجهیزات کمی را می‌شد در ساختمان‌ها بکار بست. سیستم‌های BMS به مرور زمان جایگزین سیستم‌های اتوماسیون اولیه شدند و مفهوم جدیدی که ما اکنون از هوشمند سازی می‌شناسیم، وارد بازار شد. مدیریت هوشمند ساختمان به دو شیوه انجام می‌شود:

شیوه‌های مدیریت هوشمند ساختمان

  • سیمی: در سیستم‌های هوشمند سازی که مبتنی بر سیم‌کشی هستند، نوع ارتباط به آسانی انجام می‌شود اما از معایب آن می‌توان به حجم بالای سیم‌کشی، محدود بودن خروجی‌ها، نیاز به تخریب و تغییر در ساختمان و غیره اشاره کرد.
  • بی‌سیم یا وایرلس: سیستم‌های هوشمند بیسیم، بدون نیاز به سیم‌کشی، هزینه‌ی کمتری به همراه خواهند داشت و تخریب و تغییر در ساختمان نیز به کمترین میزان ممکن خواهد بود. بعلاوه خروجی‌ها نیز بیشتر هستند و می‌توان سناریوهای مختلفی را برنامه‌ریزی کرد. با این حال از معایب سیستم‌های بیسیم می‌توان به نوع ارتباط شبکه‌ای اشاره کرد که در صورت نبود اینترنت، شبکه و سیستم دچار اختلال خواهد شد و با قطع اینترنت امکان کنترل تجهیزات نیز وجود ندارد.

(برای داشتن سیستم امنیتی هوشمند نیاز به  قفل هوشمند، دستگیره هوشمند ضروری است.)

نصب هوشمند سازی ساختمان bms

پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان

یکی از مفاهیم مهم در نصب هوشمند سازی ساختمان، پروتکل‌های ارتباطی است. تجهیزات برای ارتباط با یکدیگر و با کنترل‌کننده‌ی مرکزی نیاز به یک زبان مشترک دارند و پروتکل ارتباطی نیز به همین زبان مشترک گفته می‌شود که نوع ارتباط بین تجهیزات خانه‌ی هوشمند را تعیین می‌کند. در هوشمند سازی ساختمان‌ها پروتکل‌های متعددی وجود دارد که می‌توان از میان آنها انتخاب کرد. در ادامه به معرفی برخی از پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان اشاره می‌کنیم:

اهمیت پروتکل‌های ارتباطی در نصب سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان

پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان: 1. پروتکل Z-Wave

یکی از پرکاربردترین پروتکل‌ها در نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان، پروتکل Z-Wave است. این پروتکل بی‌سیم از یک شبکه‌ی مش روی فرکانس رادیویی استفاده می‌کند. این بدان معناست که تمام دستگاه‌های تحت پروتکل Z-Wave (به استثنای دستگاه‌هایی که با باتری کار می‌کنند)، به عنوان تکرارکننده عمل می‌کنند و از آنجایی که هر دستگاه می‌تواند سیگنال‌ها را به دستگاه دیگر بفرستد تا زمانی که به سیگنال مناسب برسد، این فرآیند دامنه‌ی کلی را افزایش داده و این پروتکل را یکی از بهترین گزینه‌ها برای هوشمند سازی ساختمان‌های بزرگ می‌سازد.

حتما بخوانید:
قیمت هوشمند سازی: لیست قیمت تجهیزات خانه هوشمند + عکس

برای استفاده از این پروتکل، دستگاه‌های Z-Wave نیاز به یک هاب دارند که دستگاه‌های هوشمند را به یکدیگر متصل می‌کند. برخی از هاب‌ها چندزبانه هستند و می‌توان تجهیزاتی با پروتکل‌های مختلف را با هم ترکیب و منطبق کرد. با این حال برخی از هاب‌ها نیز تک زبانه هستند و باید مطمئن شوید با پروتکل Z-Wave سازگار است یا خیر.

(برای هوشمند سازی کشاورزی به متن مورد نظر مراجعه کنید.)

پروتکل Z-Wave، یکی از پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان

پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان: 2. پروتکل Zigbee

این پروتکل، یک پروتکل منبع باز است که به توسعه‌دهندگان یا معماران اینترنت اشیاء (IoT) اجازه می‌دهد شبکه‌های مش بسازند که سیگنال‌ها بتوانند برای ارتباط بین دستگاه‌ها حرکت کنند. کل اکوسیستم از یک هاب تشکیل می‌شود که نیاز به اتصال دائمی به اینترنت دارد.

پروتکل زیگبی با استفاده از فرکانس رادیویی راه را برای ارتباط سریع بین دستگاه‌ها هموار می‌سازد. از این پروتکل در آمازون اکو، طیف وسیعی از لامپ‌ها و غیره استفاده می‌شود. یکی از مزایای پروتکل زیگبی این است که یک هاب می‌تواند چندین دستگاه را تغذیه کند. علاوه بر این، این پروتکل منبع باز است و توسعه‌ی دستگاه‌های سازگار آسان‌تر است. همچنین زیگبی برای مصرف برق کم ساخته شده است و وابستگی به باتری‌ها را کاهش می‌دهد.

پروتکل Zigbee، یکی از پروتکل‌های ارتباطی نصب هوشمند سازی ساختمان

پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان: 3. پروتکل KNX

احتمالا یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین پروتکل‌ها برای نصب هوشمند سازی ساختمان، پروتکل KNX منبع باز است که با واسطه‌های مختلفی از جمله مادون قرمز، RF، سیم‌کشی زوج به هم تابیده، اترنت و غیره کار می‌کند. برخلاف سایر پروتکل‌ها، این پروتکل غیرمتمرکز است. به این معنا که پروتکل KNX به هاب نیاز ندارد و هر واحد KNX به تنهایی یک اکوسیستم مستقل محسوب می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود این مزیت وجود داشته باشد که اگر یک دستگاه یا واحد خراب شود، شبکه به کار خود ادامه بدهد.

(اگر درصدد هوشمند سازی ساختمان هستید، قیمت تجهیزات هوشمند سازی آیلوکسوس Iluxus و قیمت تجهیزات هوشمند سازی  Control 4 را از اسمارتیک استعلام بگیرید، این دو در هوشمند سازی خانه صاحب نام و اعتبار هستند.)

نصب هوشمند سازی ساختمان knx جز قدیمی‌ترین پروتکل‌های ارتباطی می‌باشد.

پروتکل KNX، یکی از پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان

پروتکل‌های ارتباطی برای نصبِ هوشمند سازی ساختمان: 4. پروتکل وای فای

پروتکل WiFi را می‌توان مقرون به صرفه‌ترین پروتکل برای توسعه‌دهندگان شبکه‌های IoT و نصب هوشمند سازی ساختمان دانست. این پروتکل به گونه‌ای طراحی شده که حجم عظیمی از داده‌ها را به صورت یکپارچه مدیریت کند. همچنین شبکه‌های وای فای استانداردهای امنیتی بهینه‌ای را ارائه می‌کنند چرا که از رمزگذاری 256 بیتی AES استفاده می‌کنند. این پروتکل دارای برد مناسبی است و با تحولاتی که در این تکنولوژی اتفاق می‌افتد، در آینده امکان انتقال داده به واحدهایی که در فاصله‌ی یک کیلومتری قرار دارند نیز وجود خواهد داشت.

پروتکل وای‌فای برای سیستم‌های اتوماسیون خانگی متوسط و کوچک ایده‌آل است چرا که می‌توان حجم زیادی از داده‌ها را در فواصل کوتاه منتقل کرد. با این حال، برخی از محدودیت‌های این پروتکل شامل نیاز به منبع تغذیه‌ی دائمی، مصرف برق بیشتر و تداخل با سایر دستگاه‌های وای‌فای می‌شود.

پروتکل وای فای، پروتکل‌های ارتباطی برای نصب هوشمند سازی ساختمان

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان

انتظار شما از نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان چیست؟ حتما شما هم انتظار داشتید با زدن یک دکمه بر روی تلفن هوشمند خود، حتی وقتی در خانه نیستید، عملکردهای اساسی و همه‌ی تجهیزات الکترونیکی خانه‌ی خود را تحت کنترل داشته باشید. به این ترتیب بهترین گزینه برای شما این است که خانه‌ی خود را به یک خانه هوشمند تبدیل کنید. این کار را می‌توانید از ابتدای ساخت خانه انجام دهید و یا به طور کلی سیستم اتوماسیون را در ساختمان از پیش ساخته شده‌ی خود، اجرا کنید.

اتوماسیون خانگی یک نوآوری تکنولوژیکی است که به افراد پلتفرمی برای دسترسی به دستگاه‌ها و سیستم‌های الکترونیکی خانه از راه دور و به صورت مستقیم ارائه می‌دهد. تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک مدیریت نصب خوب است که نصب و راه‌اندازی سیستم هوشمند سازی خانگی یا ساختمان را به خوبی اجرا کنید تا خانه و ساختمان مورد نظر شما به همان اندازه که می‌خواهید راحت و پیچیده باشد.

حتما بخوانید:
سیستم آبیاری هوشمند: تجهیزات هوشمند سازی آبیاری گیاهان + عکس

(برای آشنایی با سیستم مانیتورینگ هوشمند، ما مطلبی مفصل درباره‌ی آن در وبلاگ اسمارتیک برایتان نوشته‌ایم.)

فرآیند نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان

فرآیند نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان می‌تواند گیج‌کننده و استرس‌زا باشد و به همین خاطر است که این کار باید توسط افراد خبره و متخصص انجام شود. توصیه می‌شود افراد سیستمی انتخاب کنند که قابل ارتقا باشد تا امکان اضافه کردن دستگاه‌های بیشتر نیز فراهم باشد. علاوه بر این، باید سیستمی را انتخاب کنید که با برندهای دیگری که دارید و یا تصمیم دارید تهیه کنید، سازگار باشد. یک نقطه‌ی خوب برای شروع نصب هوشمند سازی ساختمان، نصب فعالیت‌های ساده مانند سیستم روشنایی خودکار است.

(در ادامه از مطلب بهترین شرکت‌های هوشمند سازی در دنیا نیز بازدید کنید.)

نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: 1. اهداف و نیازهای خود را مشخص کنید

درست مانند هر موقعیت دیگری، هنگام تلاش برای پیدا کردن یک راه‌حل، اولین قدم شناسایی مساله و علت مساله است. در نصب هوشمند سازی ساختمان یا خانه‌ها، لازم است ابتدا اهداف و نیازها مشخص شوند. مالک خانه یا ساختمان باید بداند که می‌خواهد کنترل کدام دستگاه‌ها را در داخل و یا خارج از خانه در دست داشته باشد.

کنترل تمام سیستم‌ها یا وسایل الکترونیکی داخل خانه با کمک نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان امکان‌پذیر است، اما تصمیم‌گیری در مورد سیستم‌ها و دستگاه‌هایی که نیاز به اتوماسیون دارند، به عهده‌ی مالکان ساختمان است. به این ترتیب، پس از ارائه‌ی طرح لازم است نیازها را با نصاب درمیان بگذارید.

(برای هوشمند سازی اتاق کودک با بهترین تجهیزات روی اسمارتیک حساب کنید.)

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: مشخص بودن اهداف و نیازها

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: 2. نیاز به اتصال اینترنت مناسب

اینکه چگونه می‌توان ساختمان هوشمند را کنترل کرد، کاملا به اتصال اینترنت موجود در ساختمان بستگی دارد. هنگام برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری روی نصب سیستم اتوماسیون ساختمان، پیش از هر چیز لازم است نسبت به خرید یک روتر مناسب اقدام کنید و مشترک یک سرویس اینترنتی خوب شوید.

معمولا اغلب مشکلات مربوط به سیستم‌های اتوماسیون به خاطر اتصال بد اینترنت ایجاد می‌شود. اتصال وای‌فای نه تنها باید کیفیت بالایی داشته باشد بلکه همچنین باید در سراسر ملک فضایی پایدار برای ارتباط موثر و کارآمد بین دستگاه‌های هوشمند ایجاد کند. یک اتصال ایمن و مستحکم باعث کاهش مشکلات معمول در خانه‌های هوشمند می‌شود. برای اینکه بتوانید دستگاه‌های بیشتری را تحت کنترل داشته باشید، سرمایه‌گذاری در بهترین اینترنت و خدمات وای‌فای، لازم و اساسی است.

(مطلب اجزای سیستم هوشمند سازی نیز می‌تواند برایتان جالب باشد.)

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: اتصال به اینترنت مناسب

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: 3. مشورت با کارشناسان و متخصصان نصبِ هوشمند سازی ساختمان ها

نصب سیستم اتوماسیون خانگی، کاری بسیار پیچیده است و این یک گزینه‌ی بسیار عاقلانه است که پیش از شروع کار، از متخصصان این حوزه مشورت بگیرید. کارشناسان نصب هوشمند سازی ساختمان باید باتجربه و آگاه در این زمینه باشند و همچنین باید با کسی مشورت کنید که کاملا نیازهای شما را درک کرده و مایل است به شما کمک کند خانه‌ی خود را به صورت اختصاصی هوشمند سازی کنید.

(اگر درباره‌ی هزینه هوشمند سازی تردید دارید، در متنی هزینه صفر تا صد هوشمند سازی را برایتان یادداشت کرده‌ایم.)

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: مشورت با کارشناسان در خصوص نصب هوشمند سازی ساختمان

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: 4. قوانین ساختمان و آپارتمان در نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان

پیش از شروع فرآیند اتوماسیون و نصب هوشمند سازی ساختمان، لازم است قوانین ساختمان را مرور کنید و چگونگی تاثیر آنها بر نصب سیستم فناوری خانه هوشمند را بسنجید. ممکن است محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های مجاز و غیرمجاز وجود داشته باشد. بنابراین اطمینان حاصل کنید کارشناس منتخب شما از این محدودیت‌ها آگاه است و می‌توانید با هم در مورد ادامه‌ی کل فرآیند بدون تداخل با قوانین ساختمان، کار کنید.

(برای تدارک هتل هوشمند این مطلب از اسمارتیک را از دست ندهید.)

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: توجه به قوانین ساختمان و آپارتمان

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: 5. انتخاب دقیق لوازم خانگی

کنترل‌گر سیستم اتوماسیون خانگی، بخشی از تجهیزات هوشمند سازی است که تمام کارهای خانه یا ساختمان هوشمند را بر عهده دارد. اساسا این بدان معنا است که هنگام خرید لوازم خانگی، لازم نیست آنها دستگاه‌های هوشمند باشند زیرا سیستم آنها را به هر حال هوشمند خواهد ساخت. با این حال، برخی از برندها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و بهتر از برخی دیگر عمل خواهند کرد. البته این مساله بدین معنا نیست که هنگام خرید لوازم خانگی باید به یک برند خاص پایبند باشید اما مشخصات لوازم خانگی یک برند خاص می‌تواند هماهنگی و عملکرد روان را برای عملکرد و نصب هوشمند سازی ساختمان به همراه داشته باشد.

حتما بخوانید:
سیستم تهویه‌ هوشمند: مزایای هوشمند سازی سیستم تهویه + عکس

(مطالعه مطلب شرکت‌های هوشمند سازی ساختمان را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: انتخاب لوازم خانگی از یک برند مشخص

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: 6. اجازه دهید کار را متخصصان انجام دهند

کارهای برق و هر چیز دیگری که شامل نحوه سیم‌کشی هوشمند می‌شود باید توسط برقکار دارای مجوز انجام شود. به همین خاطر لازم است از یک کارشناس متبحر و خبره بخواهید تا کار یکپارچه‌سازی و نصب هوشمند سازی ساختمان شما را انجام دهد. این کار باعث می‌شود سیستم شما بهتر و کارآمدتر عمل کنید و از استرس و نگرانی کارکرد درست سیستم‌ها نیز نجات پیدا می‌کنید.

(با ریموت کنترل هوشمند می‌توان تمامی تجهیزات هوشمند را از راه دور تحت کنترل قرار داد.)

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: سپردن کار به فرد متبحر

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: 7. با نصاب سیستم هوشمند سازی خود در ارتباط باشید

اگر تصمیم دارید تجهیزات و لوازم هوشمند سازی ساختمان یا خانه‌ی خود را به طور منظم ارتقا بدهید، باید تاثیرات ارتقا سیستم خانه هوشمند را در نظر داشته باشید؛ برای مثال مواقعی که نیاز دارید سیستم خانه هوشمند را مجددا برنامه‌ریزی کنید و یا کنترل IP یا کدهای مادون قرمز مختلف را هنگام تعویض وسایل، تطبیق دهید.

اگر این کارها توسط نصابی انجام شود که از ابتدا روی نصب هوشمند سازی ساختمان شما کار کرده، بسیار راحت‌تر خواهد بود. به همین دلیل، هر زمان که نیاز به ارتقاء لوازم، تجهیزات، تغییر تنظیمات و غیره داشتید، بهتر است با نصاب اتوماسیون خانگی خود برای مشاوره‌ی حرفه‌ای تماس بگیرید.

( از صفحه‌ی موتورخانه هوشمند نیز بازدید کنید.)

نکات نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان: ارتباط با نصاب سیستم هوشمند سازی

اصول سیم‌کشی برق در خانه‌ی هوشمند

یکی از نکات مهم در نصب هوشمند سازی ساختمان، سیم‌کشی برق خانه هوشمند است. نحوه سیم‌کشی برق خانه هوشمند یا سیم‌کشی کلید هوشمند به شیوه‌ی سنتی است با این تفاوت که پیش از آغاز سیم‌کشی، متخصص و نصاب سیستم هوشمند باید نقشه‌ی اتوکد ساختمان را در اختیار داشته باشد تا سیم‌کشی را با توجه به ویژگی‌ها و طراحی ساختمان انجام دهد. در سیم‌کشی برق ساختمان هوشمند تمام سر سیم‌ها به جای آنکه به کلیدها برسند، به ماژول‌های مربوطه متصل می‌شوند و کلیه‌ی اتصالات نیز در تابلوها انجام می‌گیرد.

به این ترتیب مصرف سیم‌ها بیشتر خواهد بود. بعلاوه در سیم‌کشی برق هوشمند به جای اینکه از جعبه‌ی فیوز استفاده شود، از تابلوهای برق مخصوص استفاده می‌شود که در داخل دیوار و در ورودی ساختمان‌ها نصب می‌شوند. بهتر است برای سیم‌کشی برق خانه هوشمند از افرادی بهره بگیرید که آموزش برق هوشمند دیده باشند.

(سیستم روشنایی هوشمند از دیگر اجزاء مهم و کاربردی برای هوشمند سازی مراکز تجاری و ساختمان‌های مسکونی است.)

نحوه سیم‌کشی برق خانه هوشمند

آموزش خانه هوشمند و نصب هوشمند سازی ساختمان

نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان کار پیچیده‌ای است و افرادی که اقدام به نصب این سیستم‌ها می‌کنند باید آموزش جامع و کاملی دیده باشند. نصب سیستم هوشمند منزل نیاز به مهارت دارد و افراد متخصص و آموزش‌دیده می‌توانند این کار را انجام دهند. چرا که در یک خانه یا ساختمان هوشمند از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود که نصب و عملکرد هر کدام از آنها متفاوت است. آموزش سیستم روشنایی هوشمند برای عملکرد درست سیستم‌های روشنایی حائز اهمیت است و همین مساله در مورد سایر تجهیزات نیز مهم است تا از هر گونه خرابی و اختلال در عملکرد سیستم جلوگیری شود.

(به مطلب پارکینگ هوشمند نیز رجوع کنید.)

در نصب هوشمند سازی ساختمان باید تمام اصول سیم‌کشی، اتصالات و ایمن‌سازی رعایت شود و هر گونه اشتباهی می‌تواند با خسارات جبران‌ناپذیری همراه باشد. نصاب باید با صفر تا صد نصب هوشمند سازی ساختمان آشنا باشد و این کار را طبق اصول و استانداردهای مربوطه انجام دهد. برای نصب سیستم هوشمند سازی ساختمان و دریافت مشاوره می‌توانید با کارشناسان مرکز هوشمند سازی اسمارتیک تماس بگیرید.

صفر تا صد نصب هوشمند سازی ساختمان

منبع مطلب

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *