مدرسه هوشمند: معرفی تجهیزات هوشمند سازی مدارس + عکس

مدرسه هوشمند (smart school)

‌مدرسه هوشمند و معرفی تجهیزات مدرن سازی و هوشمند سازی مدارس

قرار است که با ساخت مدرسه هوشمند (Smart School)، بچه‌ها به همان اندازه که از رفتن به شهر بازی سر ذوق آیند که از رفتن به آنجا‌‌! مدرسه هوشمند ایده‌ای حساب‌شده و کارآمد برای پرورش افرادی هوشمند و متفکر است و از زمین تا آسمان با محیط خشک مدرسه‌های سنتی قدیمی که همه‌ی ما تجربه‌ی آن را داشتیم، فرق می‌کند. در این مدرسه، با برنامه‌ریزی‌های دقیق و کارشناسانه قرار است که هر فردی با هر میزان استعدادی، برای خودش نابغه‌ای بشود. مدرسه هوشمند با تعریف نرم‌افزارها و سخت افزارهای هوشمند مختلف برای روند آموزشی گرفته تا سیستم‌های تهویه هوشمند و سیستم روشنایی هوشمند یک محیط آموزشی ایده‌آلی می‌سازد که حتی والدین هم هوای ادامه‌ی تحصیل به سرشان می‌زند. برای آشنایی بیشتر با مدرسه هوشمند در ادامه با ما همراه باشید.

مدرس هوشمند

مدرسه هوشمند چیست؟

در مدرسه هوشمند جدا از تکنیک‌ها خاص در مورد روش تدریس، از تجهیزات و فناوری پیشرفته برای پیشبرد در روند آموزشی استفاده می‌شود. ایده‌ی اصلی تدریس هوشمند این است که دانش‌آموزان خلاق و مبتکر پرورش یابند، بنابراین مثل مدارس سنتی معلم به تنهایی وظیفه‌ی آموزش را بعهده ندارد بلکه آموزش با کمک ابزارهای هوشمند صورت می‌گیرد که منجر به پویایی و تعامل بیشتر دانش آموزان می‌شود. پس مدرسه هوشمند به لطف اینترنت اشیاء LoT یک محیط شگفت انگیز است که حس کنجکاوی دانش آموزان را بیش از پیش بر می‌انگیزد و با آموزش علوم کاربردی، آن‌ها را به افرادی کاربلد در جامعه تبدیل می‌کند. در ابتدا کمی تخصصی‌تر درباره ایده‌های مدرسه هوشمند می‌پردازیم و سپس برخی از ابزارهای کلاس‌های دیجیتال را خدمتتان معرفی می‌کنیم.

مدرسه هوشمند چیست؟

هوشمند سازی مدرسه: مدارس هوشمند به چه تجهیزاتی مجهز هستند؟

علاوه بر ابزارهای کمک آموزشی و دیجیتالی برای هوشمند سازی کلاس درس، سیستم‌های هوشمند دیگری برای ساخت یک مدرسه اسمارت بکار می‌رود، آن‌ها شامل:

  • سنسورهای صوتی و تصویری هوشمند
  • دوربین‌های امنیتی هوشمند
  • سیستم حرارتی هوشمند
  • سیستم تهویه هوشمند
  • سیستم روشنایی هوشمند
  • کارت دانش آموزی هوشمند
  • قفل هوشمند

مدارس هوشمند به چه تجهیزاتی مجهز هستند؟

هوشمند سازی مدرسه هوشمند یک برنامه تخصصی و کارشناسانه

ایده‌ی اصلی آموزشی هوشمند مربوط به این چند سال اخیر نیست بلکه از سالیان پیش بصورت تخصصی درباره‌ی آن بررسی شده است. اصول مدارس هوشمند برای آموزش خوب، که توسط دیود پرکینز و همکارانش در پروژه‌ی Zero در دانشگاه هاروارد تدوین شده است، بر اساس دو قاعده کلی هدایت می‌شود:

  • یادگیری نتیجه‌ی تفکر است؛ و هر دانش آموزی می‌تواند روش درست فکر کردن را یاد بگیرد.
  • یادگیری از درک عمیق حاصل می‌شود، و برای رسیدن به آن، باید علم بصورت منعطف (متناسب با استعداد دانش آموز) و پویا ارائه شود.

با این اصول اولیه، مدرسه هوشمند به فضایی پویا و جذاب برای تفکر و درک عمیق علوم مختلف تبدیل می‌شود، به این معنا که فقط حفظ کردن و نمره گرفتن مد نظر نیست، بلکه فقط و فقط یادگیری آن هم بصورت کاربردی اهمیت دارد. با این روش، به استعداد دانش آموزان احترام گذاشته شده و آن‌ها را به افرادی مسئولیت پذیر برای  جامعه تبدیل می‌کند. در ایجاد مدرسه هوشمند هفت اصل آموزشی وجود دارد:

هوشمند سازی مدرسه: مدرسه هوشمند یک برنامه تخصصی و کارشناسانه

دانش مولد Generative Knowledge

دانش، اصلی‌ترین موضوع مدرسه هوشمند است. دانشی که برای دانش آموزان کارآمد است و بیشترین سودهی را برای آن‌ها خواهد داشت. شناسایی و ساختاربندی محتوایی که بیشترین پتانسیل را برای پیشرفت دانش‌آموزان دارد، نقطه‌ی شروعی برای آموزش در مدارس هوشمند است.

قابلیت یادگیری هوش Learnable intelligence

مود دوم توجه به قابلیت یادگیری هوش است و نصرفا میزان هوش! بر پایه‌ی یک سنت روانشناختی، هوش را یک مقدار ثابت در نظر می‌گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده در پروژه‌ی Zero، با استفاده از روش‌های تفکر، انسان می‌تواند هر چیزی را بخوبی یاد بگیرد. اگر مدرسه از چنین تفکری حمایت کند می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر دیدگاه خود دانش آموزان در مورد توانایی‌ها و یادگیری‌شان داشته باشد.

حتما بخوانید:
سیستم صوتی و تصویری هوشمند: کنترل هوشمند سیستم‌های صوتی و تصویری

قابلیت یادگیری هوش Learnable intelligence

تمرکز بر درک دانش آموزان Focus on understanding

در مدرسه هوشمند بر درک عمیق دانش آموزان در هنگام کار فردی یا کار گروهی بسیار تأکید می‌شود. موردی که در مدارس سنتی به دست فراموشی سپرده شده بود.

تمرکز بر درک دانش آموزان Focus on understanding

تدریس برای ماهرشدن و انتقال علم Teaching for Mastery and Transfer

یک اصل ساده اما قدرتمند برای آموزش این است که برای آنچه که دانش آموزان می‌خواهند یاد بگیرند شرایط را مهیا و ایجاد انگیزه کنید. هر چقدر انگیزه قوی‌تر باشد، یادگیری با سرعت و شوق بیشتری انجام می‌شود. در نیتجه دقیقا دانش آموز به شخصی ماهر که توانایی انجام کاری را به تنهایی دارد، تبدیل می‌شود. عمل به درستی به او منتقل شده و اینگونه یک فرد متخصص به جامعه اضافه می‌شود.

ارزیابی یادگیری محور Learning-Centered assessment

ارزیابی یادگیری محور، در بهترین عملکرد به عنوان ابزاری منعکس کننده‌ی میزان یادگیری است. این مدل ارزیابی موجب پویایی ارتباط معلم و دانش آموزان می‌شود. با ارزیابی یادگیری محور، دانش آموزان مسئولیت کار خود را به عهده می‌گیرند و برای رسیدن به موقعیت ایده‌آل تلاش می‌کنند.

ارزیابی یادگیری محور Learning-Centered assessment

تمرینات پیچیده Embracing Complexity

تمرینات پیچیده دقیقا مطابق دستور العمل اصلی مدرسه هوشمند است. تمرینات پیچیده دانش آموزان را با هیجان و اشتیاق تمام، به تفکر وا می‌دارد. دانش آموزان برای رسیدن به درک عمیق نیاز دارند تا با موقعیت‌ها و مشکلات پیچیده کنار بیایند. مدارس هوشمند، شامل موقعیت‌های یادگیری است که به دانش آموزان کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در تحمل پیچیدگی‌ها و مشکلات محک بزنند.

مدرسه به عنوان یک سازمان آموزشی The school as a learning Organization

مدرسه هر آنقدر که برای آموزش رشدِ فرهنگی و علمی دانش آموزان مؤثر است باید برای رشد معلمان و مدیران نیز محیطی تأثیر گذار باشد. در مدرسه هوشمند از علایق فکری و حرفه‌ای اولیای مدرسه حمایت می‌شود. طبق این روش، فضای مدرسه دیگر خشک و یکنواخت نیست و متناوبا با ایده‌های جدید بروزرسانی می‌شود.

مدرسه به عنوان یک سازمان آموزشی The school as a learning Organization

هوشمند سازی مدرسه

مدرسه هوشمند، یعنی یک کلاس درسی دیجیتال مدرن، که نه تنها دانش آموزان را برای یادگیری سر ذوق می‌آورد بلکه آن‌ها را با تعامل با ابزارهای هوشمند آشنا می‌سازد. این روش خلاقانه شیوه‌ی تدریس معلمان و یادگیری دانش آموزان را بکلی زیر و رو کرده است. ابزارهای هوشمند کلاس درس هوشمند، با روش‌های آموزشی جذاب بصری، دیداری و شنیداری محیط آموزش را خوشایند و گیرا می‌کند. در مدرسه‌ی هوشمند تمامی دانش آموزان به یک اندازه در آموزش سهم دارند. به این معنا نیست هر کسی بیشتر حرف بزند موفق‌تر است، بلکه  دانش آموزان خجالتی و کم حرف نیز همانند سایر دانش آموزان، در محیط آموزشی فعال و مهم هستند.

هوشمند سازی مدرسه

ابزارهای مورد نیاز برای مدرسه هوشمند

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 1. نرم افزار مدرسه هوشمند

مهم‌ترین ابزار در سیستم مدرسه هوشمند بخش نرم افزار است. نرم افزار مدرسه هوشمند رابط اصلی بین دانش آموزان، معلمان و اولیای دانش آموزان است. نرم افزار مدرسه هوشمند در واقع یک مدرسه مجازی باشد تا هر آنچه که نیاز است در آن پیدا شود. از پیام رسانی گرفته تا حضور و غیاب، موارد انضباطی، آزمون آنلاین و ارائه کارنامه و حتی گفتگوی خصوصی با والدین را باید پوشش بدهد. ‎

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 1. نرم افزار مدرسه هوشمند

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 2. لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی

استفاده از فناوری‌های آشنا مانند لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی، باعث می‌شود که دانش آموزان احساس راحتی و اطمینان بیشتری با محیط داشته باشند. در کلاس دیجیتال کاربران می‌توانند مطالب خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ پروژکتور به نمایش بگذارند.

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 3. داکیومنت کمرا (دوربین اسناد)

داکیومنت کمرا یا دوربین اسناد یک ابزار یادگیری دیجیتالی ساده است که می‌توان با استفاده از آن هر برگ از کتاب یا محتوای کاغذی دیگر مثل یک عکس از نمودار علمی یا اجزای تشکیل دهنده‌ی یک گل را بر روی صفحه نمایش بزرگ پروژکتور با نمایی واضح و رنگ‌های شفاف با دیگران به اشتراک گذاشت.

حتما بخوانید:
فناوری NFC : معرفی تکنولوژی ارتباط نزدیک (NFC) + عکس

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 3. داکیومنت کمرا (دوربین اسناد)

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 4. تخت سفید تعاملی

تخته سفید تعاملی جایگزین تخته سیاه نوستالژیک می‌شود، عملا بدون وجود تخته سفید تعاملی مدرسه هوشمند شکل نمی‌گیرد. با تخته سفید تعاملی معلم می‌تواند هر موضوعی را با کمک پروژکتور و کامپیوتر نمایش دهد. دانش آموزان می‌توانند با انگشتان دست یا با استفاده از قلم‌های هوشمند روی آن بنویسند و طراحی کنند.

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 5. پروژکتور تعاملی

پروژکتور تعاملی یکی دیگر ابزار مهم در تشکیل مدرسه هوشمند است. پروژکتور تعاملی می‌تواند هر سطحی (مثل صفحه نمایش، تخته سفید معمولی یا حتی دیوار صاف) را به یک سطح تعاملی تبدیل کند. پروژکتور تعاملی سازگاری خوبی با قلم‌های هوشمند دارد.

پروژکتور تعاملی

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 6. دیتا پروژکتور ساده

دانش آموزان با استفاده از گوشی، تبلت یا لپ تاپ می‌توانند به راحتی به دیتا پروژکتور ساده متصل شده و مطالب خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ آن با دیگران به اشتراک بگذارند. دیتا پروژکتور ساده قابلیت پخش تصویر را بر روی هر سطح مسطحی دارد.

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 7. دوربین دیجیتال

دوربین دیجیتال یک ابزار کمک آموزشی سرگرم کننده در مدرسه هوشمند است که دانش آموزان برای تهیه‌ی محتوا به آن نیاز دارند. با وجود دوربین‌های دیجیتال یادگیری به یک تجربه سرگرم کننده و شناختی تبدیل می‌شود. دانش آموزان آموزش می‌بینند که بصورت برنامه ریزی شده در طول بازدید از مناطق تاریخی و جغرافیایی از چه تصاویری عکس بگیرند و اطلاعات خود را افزایش دهند.

دوربین دیجیتال

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 8. تبلت‌های گرافیکی

تبلت‌ها و کتابخوان‌های الکترونیکی محبوب‌ترین ابزارهای هوشمند دانش آموزان هستند. با این ابزار نه تنها دانش آموزان به خواندن تشویق می‌شوند، بلکه دانش آموزان می‌توانند هر زمان که بخواهند درس‌های خود را بروزرسانی کنند. همینطور می‌توان فرهنگ لغت داخلی، پیوند به منابع و موارد دیگری را نیز بدون تهیه‌ی حتی یک کتاب گرانقیمت، بر روی آن بارگذاری کرد.

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 9. پانل‌های تعاملی بزرگ LED و LCD

همه افراد مخصوصا کودکان عاشق صفحات LED تعاملی بزرگ هستند. ارائه انواع محتوای گرافیکی، محتوای دو بعدی و سه بعدی، انواع انیمیشن بر روی این پانل‌های تعاملی بزرگ هیجان و جذابیت کلاس را بیش از پیش خواهد کرد.

پانل‌های تعاملی بزرگ LED و LCD

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 10. قلم‌های چند رسانه‌ای (قلم‌های تعاملی)

قلم‌های مالتی مدیا، یک ابزار عالی برای یادگیری در مدرسه هوشمند است. از این ابزار می‌توان برای خلق آثار هنری، اضافه کردن متن به داکیومنت‌ها، حاشیه نویسی در کنار نقشه ها و نمودارها برای درک بهتر استفاده کرد.

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 11. میکروفن بی سیم

میکروفن بیسیم، برای حذف کابل‌های دست و پا گیر یک ایده‌ی عالی است. با میکروفن بی سیم به راحتی می‌توان در سطح کلاس آزادانه و بدون دست و پاگیری سیم‌ها حرکت کرد و فعالیت مربوطه را انجام داد.

میکروفن بی سیم

‌‌تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 12. میکروسکوپ دیجیتال

یکی دیگر از ابزارهای جذاب برای هوشمند سازی کلاس‌های درس وجود میکروسکوپ دیجیتال است با این وسیله می‌توان به راحتی دانش آموزان را برای جامعه تربیت کرد.

مزایای مدرسه هوشمند

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 1. دسترسی آسان به اطلاعات

دسترسی به اطلاعات بزرگترین مزیت مدرسه هوشمند است. به این دلیل که در این کلاس از ابزارهای زیادی مثل لپ تاپ، تبلت و پانل هوشمند استفاده می‌شود که تمامی این ها به اینترنت متصل هستند. به لطف اینترنت، دسترسی به اطلاعات بسیار آسان است. در واقع هر آنچه که بخواهند بدانند، در کمتر از چند ثانیه برایشان مهیا است. به این ترتیب، یادگیری آن‌ها در محدود به مطالب درسی نشده و با دریایی از اطلاعات رو به رو هستند.

حتما بخوانید:
ویلای هوشمند: مزایا و تجهیزات هوشمند سازی ویلا + عکس

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 2. یادداشت برداری در رسانه‌های دیجیتال

یکی دیگر از مزیت‌های مدرسه هوشمند، یادداشت برداری با استفاده از قلم‌های هوشمند است. به این ترتیب بجای اینکه وقتشان بر سر نت برداری با قلم و کاغذ گرفته شود، بیشتر به مطالعه می‌پردزاند. آن‌ها دیگر نیازی به حمل کتاب‌ها‌ و دفترچه‌های سنگین ندارند.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 3. درک بهتر مطالب از طریق ابزارهای دیجیتالی

گاهی اوقات یک تصویر ساده یا یک کلیپ کوتاه بیش از هزاران کلمه تأثیر دارد. ارائه پاورپوینت، انواع داکیومنت، نمایش فیلم و محتواهایی نظیر این‌ها، نقش مهم و تأثیرگذاری در درک بهتر مطالب دارد. در مدارس هوشمند وسایل کمک آموزشی بصری، نقش بزرگی در پرورش فکر و درک عمیق دانش آموزان دارد.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 4. مدرسه هوشمند یک گزینه عالی برای دانش آموزان غایب

یک نکته‌ی مهم در کلاس‌های هوشمند این است که شامل آرشیو است. یعنی تمامی موارد تدریس شده ضبط می‌شوند. بنابراین اگر به هر دلیلی کلاسی را از دست بدهید، احساس سرخوردگی و عقب افتادگی نخواهید کرد و به سرعت با کلاس هماهنگ خواهید شد.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 5. یادگیری یکسان در یک محیط پویا

در مدرسه هوشمند یادگیری برای همه یکسان است و حتی دانش آموزانی که اصطلاحا ضعیف هستند به اندازه دانش آموزان قوی، در این فضای آموزشی فعال و پویا خواهند بود. قطعا اگر اهل گیم باشید با یا با کنسول پلی استیشن 5 بازی کرده باشید با تکنولوژی هاپتیک فیدبک آشنا هستید. این تکنولوژی در مدرسه هوشمند نیز لحاظ شده است. به این معنا که در گیم وقتی از جاده خارج می‌شوید یا سرعتتان کم و زیاد می‌شود گوشی شروع به لرزش می‌کند این تکنولوژی در مواردی که دانش آموز در پاسخ به سؤالات زیاد خطا انجام می‌دهد و یا کند کار می‌کند شروع به لرزش کرده و معلم را متوجه ضعف دانش آموز می‌کند.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 6. مدرسه هوشمند یک فضای تعاملی ایده‌آل

به لطف اینترنت معلم همیشه در دسترس دانش آموزان است و ارتباط آن‌ها به طرز چشمگیری بهبود پیدا می‌کند. دانش آموزان می‌توانند در خارج از مدرسه با کمک ایمیل و پیام با معلم‌های خود در ارتباط باشند.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 7. مدرسه هوشمند و ایمن شدن زندگی درختان

هر ساله دانش آموزان هزاران تن کاغذ برای یادداشت بردای استفاده می‌کنند. با مدرسه هوشمند جان درختان دیگر در خطر نیست. ابزارهای دیجیتالی راهی برای جلوگیری از هدر رفت کاغذ است. و با چاپ و کپی کمتر، به کاهش ردپای کربن نیز کمک زیادی می‌کند.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 8. مدرسه هوشمند راه حلی مقرون بصرفه

البته که تهیه‌ی ابزار هوشمند بسیار گرانقیمت هستند اما والدین چه بخواهند و چه نخواهند فرزندانشان آن‌ها را برای خرید تبلت و گوشی زیر بار این هزینه خواهند برد ولی در عوض این ابزار هم به منظور آموزش و هم به منظور ابزار سرگرمی بکار می‌رود و دیگر نیازی به تهیه‌ی وسایل مدرسه نیست.

مزایای مدرسه هوشمند در مدرن سازی مدارس

اجرای پروژه هوشمند سازی مدارس توسط مرکز هوشمند سازی آرات

مرکز هوشمند سازی آرات با سال‌ها تجربه‌ و مشارکت در ساخت فضاهای هوشمند می‌تواند در راه اندازی مدرسه هوشمند شما را یاری کنید. برای مشاوره با شرکت اسمارتیک تماس بگیرید؛ برای اطلاع از تجهیزات و یا حتی انجام نیازسنجی های لازم برای تجهیز یک مدرسه به سیستم مدیریت هوشمند می‌توانید از مشاوره رایگان مرکز آرات بهره مند شوید. مرکز آرات با انجام پروژه های لوکس و بسیار موفق خانه هوشمند در شهر تهران توانسته اعتبار و تجربیات فراوانی را پشتوانه پروژه های پیش روی خود قرار دهد.

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *