مدرسه هوشمند: معرفی تجهیزات هوشمند سازی مدارس + عکس

مدرسه هوشمند (smart school)

مدرسه هوشمند یکی از جذاب‌ترین اتفاقات در عرصه تکنولوژی است. استفاده از کامپیوتر و تخته هوشمند و نمایش تصاویر رنگی و سه بعدی، هیجانی مثل رفتن به شهربازی برای کسب علم ایجاد کرده است. برای هوشمند سازی روی تیم حرفه‌ای آرات حساب کنید.

تجهیزات کلاس هوشمند

در گذشته، تجهیزات مورد استفاده در مدرسه ها، تنها محدود به یک تخته سیاه و یا یک تخته وایت برد می شد اما در دنیای امروز، از تجهیزاتِ بسیار مدرن و پیشرفته ای در کلاس های درس استفاده می شود. استفاده از این تجهیزات سبب می گردد تا کلاس های درس به صورت تعاملی برگزار شوند و دانش آموزان، مطالب مختلف را کاربردی تر یاد بگیرند. در این بخش قصد داریم تا عوامل موثر در تعیین هزینه های خرید تجهیزات کلاس هوشمند را به صورت جامع بررسی نماییم.

عوامل تاثیر گذار در تعیین هزینه های خرید تجهیزات کلاس هوشمند

در کلاس های هوشمند، از تجهیزات و لوازم مختلفی استفاده می شود. هر چه تعداد لوازم مورد استفاده در یک کلاس درس بیشتر باشد، هزینه هوشمند سازی آن کلاس نیز بیشتر خواهد شد. در این قسمت، تجهیزات کلاس هوشمند را به شما معرفی خواهیم کرد و قیمت خرید آنها را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مدرسه هوشمند یک برنامه تخصصی و کارشناسانه

تجهیزات کلاس هوشمند عبارتند از؛

 1. سیستم تهویه مطبوع هوشمند

یکی از مهم‌ترین تجهیزات کلاس هوشمند، سیستم تهویه مطبوع هوشمند می باشد. این سیستم تهویه، دارای سنسور هایی است که می تواند با استفاده از آنها، دمای محیط را اندازه گیری کند. اگر دمای محیط پایین تر از حد معمول باشد، سیستم تهویه مطبوع، دما را افزایش خواهد داد و در صورتِ بالا بودنِ بیش از حدِ دمای محیط نیز، سیستم فوق، فرآیند کاهش دما را آغاز خواهد کرد.

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند، معمولا قیمت خرید بالایی دارند اما امکانات متنوعی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهند.

 1. دوربین مداربسته هوشمند

امنیت دانش آموزان در هنگام تحصیل، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دوربین های مداربسته می توانند این امنیت را تا حد زیادی، تامین نمایند. دوربین ها در سراسر مدرسه قابل نصب هستند و تمامی تصاویر را ضبط می کنند. بدین ترتیب، اگر اتفاقی در یکی از نقاط مدرسه رخ دهد، مسئولان می توانند تصاویر ضبط شده این اتفاق را مجددا مشاهده نمایند. البته دوربین های هوشمند، به سنسور حرکتی نیز مجهز هستند و به عنوان یک دزدگیر نیز عمل می کنند.

مراکز فروش تجهیزات کلاس هوشمند در ایران، معمولا دوربین های مداربسته هوشمند را با قیمت های متنوعی به مشتریان ارائه می دهند. شما باید ابتدا قیمت های فروش تمامی این فروشگاه ها را با همدیگر مقایسه کنید و سپس دوربین هوشمند را خریداری نمایید.

 1. تجهیزات روشنایی هوشمند

در مدارس هوشمند، میزان روشنایی محیط، به صورت خودکار تنظیم می شود. در این مدارس، سیستم روشنایی هوشمند، از سنسور های خاصی برای اندازه گیری نور محیط استفاده می کند. اگر نور محیط کمتر از حد معمولی باشد، سیستم روشنایی، شدت نور را افزایش خواهد داد و اگر نور محیط بیش از حد زیاد باشد، چراغ های اضافی خاموش خواهند شد.

قیمت خرید تجهیزات روشنایی هوشمند معمولا پایین است و مدیران می توانند با پرداخت هزینه ای پایین، مدارس خود را به این تکنولوژی مجهز کنند.

 1. دستگاه ورود و خروج هوشمند

یکی دیگر از تجهیزات کلاس هوشمند، دستگاه ورود و خروج می باشد. این دستگاه، لحظه ورود و خروج دانش آموزان و کارمندانِ مدرسه را به صورت دقیق ثبت می کند و به عنوان یک سیستم حضور و غیاب عمل می نماید.

قیمت خرید دستگاه ورود و خروج هوشمند نیز نسبتا مناسب است و مدیران مدارس می توانند با پرداخت هزینه ای معقول، از این دستگاه استفاده نمایند.

 1. قفل کمد هوشمند

قفل کمد هوشمند، یکی از تجهیزات کلاس هوشمند می باشد که امنیت وسایل دانش آموزان در هنگام حضور در مدرسه را تامین می نماید. دانش آموزان می توانند این قفل را با استفاده از اثر انگشت و یا با استفاده از دوربین تشخیص چهره، باز نمایند و وسایل خود را در کمد قرار دهند.

نکته ای دیگر اینکه، قیمت خرید قفل کمد هوشمند نسبتا بالا است و به همین دلیل، بعضی از مدیران مدارس، از مجهز کردنِ کمد های دانش آموزان به این قفل، صرف نظر می کنند.

 1. تخته هوشمند

تخته هوشمند، به معلمان این امکان را می دهد تا تدریس خود را با استفاده از یک مانیتور بزرگ لمسی انجام دهند. این مانیتور، قابلیت اتصال به اینترنت را نیز دارد و به همین دلیل، مدرسین می توانند در فرآیند تدریس، از شبکه جهانی اینترنت استفاده کنند.

قیمت خرید تخته هوشمند نسبتا بالا است اما استفاده از آن می تواند سطح علمی دانش آموزان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

‌مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند

با تدارک مدرسه هوشمند (Smart School)، قرار است بچه‌ها از رفتن به مدرسه همانقدر کیف کنند که از رفتن به شهر بازی! مدرسه‌ هوشمند ایده‌ای حساب‌شده و دقیق برای پرورش کودکان و دانش‌آموزان هوشمند و متفکر است.

فضای مدرسه‌ هوشمند از زمین تا آسمان با محیط خشک مدرسه‌های سنتی قدیمی که همه‌ی ما تجربه‌ی آن را داشتیم، فرق می‌کند. در این مدرسه، با برنامه‌ریزی‌های دقیق و کارشناسانه قرار است که هر فردی با هر میزان استعدادی، برای خودش نابغه‌ای شود.

مدرسه هوشمند: با تعریف نرم‌افزارها و سخت افزارهای هوشمند مختلف برای روند آموزشی گرفته تا سیستم‌ تهویه هوشمند و سیستم روشنایی هوشمند یک محیط آموزشی ایده‌آلی می‌سازد که حتی والدین هم هوای ادامه‌ی تحصیل به سرشان می‌زند!

مدرسه هوشمند چیست؟

در مدرسه هوشمند جدا از تکنیک‌ها خاص در مورد روش تدریس، از تجهیزات و فناوری پیشرفته برای پیشبرد در روند آموزشی استفاده می‌شود. ایده‌ی اصلی تدریس هوشمند یا به عبارتی دیگر درس مدرسه هوشمند این است که دانش‌آموزان خلاق و مبتکر پرورش یابند.

بنابراین مثل مدارس سنتی معلم به تنهایی وظیفه‌ی آموزش را بعهده ندارد؛ بلکه آموزش با کمک ابزارهای هوشمند صورت می‌گیرد که منجر به پویایی و تعامل بیشتر دانش آموزان می‌شود.

(مطالعه مطلب فناوری NFC را به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

مدرسه‌ هوشمند: طبق گفته‌ی کارشناسان، فضای مدرسه باید آنقدر انعطاف‌پذیر باشد که هر فردی با هر استعدادی بتواند در آن به درستی رشد فکری و فرهنگی داشته باشد.

مدرسه هوشمند چیست؟

مدرسه هوشمند در ایران

مدرسه هوشمند به لطف اینترنت اشیاء (IoT) یک محیط شگفت انگیز است که حس کنجکاوی دانش آموزان را بیش از پیش بر می‌انگیزد و با آموزش علوم کاربردی، آن‌ها را به افرادی کاربلد در جامعه تبدیل می‌کند.

حتما بخوانید:
پروتکل‌های اینترنت اشیا : معرفی 13 پروتکل IoT

در ابتدا کمی تخصصی‌تر درباره ایده‌های مدرسه هوشمند می‌پردازیم و سپس برخی از ابزارهای کلاس‌های دیجیتال را خدمتتان معرفی می‌کنیم.

مدرسه ی هوشمند: در ایران نیز ایده‌ی مدرسه‌ هوشمند، توسط مدیران خوش‌فکر پشتیبانی شده و خیلی از مدارس با تجهیزات مدرن و تغییر سبک تدریس، مسیر نوینی را پیش گرفته‌اند.

 

مدرسه هوشمند در ایران

سیستم‌های هوشمند مورد نیاز در هوشمند سازی مدرسه

علاوه بر ابزارهای کمک آموزشی و دیجیتالی برای هوشمند سازی کلاس درس، سیستم‌های هوشمند دیگری برای ساخت یک مدرسه اسمارت بکار می‌رود، آن‌ها شامل:

 • سنسورهای صوتی و تصویری هوشمند
 • دوربین‌های امنیتی هوشمند
 • سیستم حرارتی هوشمند
 • سیستم تهویه هوشمند
 • سیستم روشنایی هوشمند
 • کارت دانش آموزی هوشمند
 • قفل هوشمند

(از صفحه پرده هوشمند نیز بازدید کنید.)

مدرسه هوشمند: مدرسه هوشمند آنقدر جذاب است که همانند داستان مدرسه هیولاها کودکان و حتی بزرگسالان را برای کسب علم و دانش به ولع می‌اندازد.

سیستم‌های هوشمند مورد نیاز در هوشمند سازی مدرسه

 

مدرسه هوشمند یک برنامه تخصصی و کارشناسانه

ایده‌ی اصلی آموزشی هوشمند مربوط به این چند سال اخیر نیست بلکه از سالیان پیش بصورت تخصصی درباره‌ی آن بررسی شده است. اصول مدارس هوشمند برای آموزش خوب، که توسط دیود پرکینز و همکارانش در پروژه‌ی Zero در دانشگاه هاروارد تدوین شده است، بر اساس دو قاعده کلی هدایت می‌شود:

 • یادگیری نتیجه‌ی تفکر است؛ و هر دانش آموزی می‌تواند روش درست فکر کردن را یاد بگیرد.
 • یادگیری از درک عمیق حاصل می‌شود، و برای رسیدن به آن، باید علم بصورت منعطف (متناسب با استعداد دانش آموز) و پویا ارائه شود.

(پیشنهاد می‌کنیم از مطلب آبیاری هوشمند غافل نشوید.)

مدرسه‌ هوشمند: در مدرسه‌ هوشمند کامپیوتر جایگزین تخته سیاه است و دانش‌آموزان می‌توانند از اینترنت برای آموزش بیشتر و بهتر استفاده کنند.

اصول ایجاد مدرسه هوشمند

با آن اصول اولیه که ذکر شد، مدرسه‌ هوشمند به فضایی پویا و جذاب برای تفکر و درک عمیق علوم مختلف تبدیل می‌شود، به این معنا که فقط حفظ کردن و نمره گرفتن مد نظر نیست، بلکه فقط و فقط یادگیری آن هم بصورت کاربردی اهمیت دارد.

با این روش، به استعداد دانش آموزان احترام گذاشته شده و آن‌ها را به افرادی مسئولیت پذیر برای جامعه تبدیل می‌کند. در ایجاد مدرسه‌ هوشمند هفت اصل آموزشی وجود دارد:

در مدرسه‌ هوشمند به استعداد دانش آموزان احترام گذاشته شده و آن‌ها را به افرادی مسئولیت پذیر برای جامعه تبدیل می‌کند.

 

اصول ایجاد مدرسه هوشمند

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 1. دانش مولد (Generative Knowledge)

دانش، اصلی‌ترین موضوع مدرسه هوشمند است. دانشی که برای دانش آموزان کارآمد است و بیشترین سودهی را برای آن‌ها دارد. شناسایی و ساختاربندی محتوایی که بیشترین پتانسیل را برای پیشرفت دانش‌آموزان دارد، نقطه‌ی شروعی برای آموزش در مدارس هوشمند است.

مدرسه‌ هوشمند: دانش، اصلی‌ترین موضوع مدرسه هوشمند است. دانشی که برای دانش آموزان کارآمد است و بیشترین سودهی را برای آن‌ها دارد.

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 1. دانش مولد (Generative Knowledge)

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 2. قابلیت یادگیری هوش (Learnable intelligence)

مورد دوم، توجه به قابلیت یادگیری هوش است و نه صرفا میزان هوش! بر پایه‌ی یک سنت روانشناختی، هوش را یک مقدار ثابت در نظر می‌گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده در پروژه‌ی Zero، با استفاده از روش‌های تفکر، انسان می‌تواند هر چیزی را بخوبی یاد بگیرد.

(به صفحه پروتکل knx نیز سری بزنید.)

در مدرسه‌ هوشمند از تفکر  قابلیت یادگیری هوش حمایت می‌شود و این نوع تفکر، تأثیر قابل توجهی بر دیدگاه خود دانش آموزان در مورد توانایی‌ها و یادگیری‌شان دارد.

 

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 2. قابلیت یادگیری هوش (Learnable intelligence)

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 3. تمرکز بر درک دانش آموزان (Focus on understanding)

در مدرسه‌ هوشمند، بر درک عمیق دانش آموزان در هنگام کار فردی یا کار گروهی بسیار تأکید می‌شود. موردی که در مدارس سنتی این موضوع به دست فراموشی سپرده شده بود.

(صفحه انبار هوشمند نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

در مدرسه‌ هوشمند، آموزش منحصر به معلم نیست بلکه تمامی افراد در آموزش دخیل هستند و تعامل خوبی بین افراد در کلاس درس و تقویت کار گروهی شکل می‌گیرد.

 

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 3. تمرکز بر درک دانش آموزان (Focus on understanding)

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 4. تدریس برای ماهرشدن و انتقال علم (Teaching for Mastery and Transfer)

یک اصل ساده اما قدرتمند برای آموزش این است که برای آنچه که دانش آموزان می‌خواهند یاد بگیرند شرایط را مهیا و ایجاد انگیزه کنید. هر چقدر انگیزه قوی‌تر باشد، یادگیری با سرعت و شوق بیشتری انجام می‌شود.

در نیتجه دقیقا دانش آموز به شخصی ماهر که توانایی انجام کاری را به تنهایی دارد، تبدیل می‌شود. عمل به درستی به او منتقل شده و اینگونه یک فرد متخصص به جامعه اضافه می‌شود.

در مدرسه‌ هوشمند از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات نظیر پروژکتور کلاسی، نرم‌افزارهای مختلف مثل پاورپوینت، واژه نگار، اینترنت و هر ابزار الکترونیکی که بتواند در آموزش دخیل باشد، کمک گرفته می‌شود.

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 4. تدریس برای ماهرشدن و انتقال علم (Teaching for Mastery and Transfer)

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 5. ارزیابی یادگیری محور (Learning-Centered assessment)

ارزیابی یادگیری محور، در بهترین عملکرد به عنوان ابزاری منعکس کننده‌ی میزان یادگیری است. این مدل ارزیابی موجب پویایی ارتباط معلم و دانش آموزان می‌شود. با ارزیابی یادگیری محور، دانش آموزان مسئولیت کار خود را به عهده می‌گیرند و برای رسیدن به موقعیت ایده‌آل تلاش می‌کنند.

(از مطلب رله هوشمند غافل نشوید.)

در مدرسه‌ هوشمند دانش آموزان با تولید محتوا استعداد خود را شکوفا می‌کنند و معلمان با ارائه محتوای درسی الکترونیکی ابتکار عمل بیشتری برای رساندن مفهوم درس دارند.

 

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 5. ارزیابی یادگیری محور (Learning-Centered assessment)

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 6. تمرینات پیچیده (Embracing Complexity)

تمرینات پیچیده دقیقا مطابق دستور العمل اصلی مدرسه هوشمند است. تمرینات پیچیده دانش آموزان را با هیجان و اشتیاق تمام، به تفکر وا می‌دارد.

دانش آموزان برای رسیدن به درک عمیق نیاز دارند تا با موقعیت‌ها و مشکلات پیچیده کنار بیایند. مدارس هوشمند، شامل موقعیت‌های یادگیری است که به دانش آموزان کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در تحمل پیچیدگی‌ها و مشکلات محک بزنند.

در مدرسه‌ هوشمند دانش آموزان با تحمل پیچیدگی‌ها و مشکلات از آن روحیه‌ی بی‌هدفی دور می‌شوند و روح پژوهش و جستجوگر در وجودشان زنده می‌ماند.

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 6. تمرینات پیچیده (Embracing Complexity)

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 7. مدرسه‌ هوشمند به عنوان یک سازمان آموزشی (The school as a learning Organization)

مدرسه هر آنقدر که برای آموزش رشدِ فرهنگی و علمی دانش آموزان مؤثر است باید برای رشد معلمان و مدیران نیز محیطی تأثیر گذار باشد. در مدرسه هوشمند از علایق فکری و حرفه‌ای اولیای مدرسه حمایت می‌شود. طبق این روش، فضای مدرسه دیگر خشک و یکنواخت نیست و متناوبا با ایده‌های جدید بروزرسانی می‌شود.

مدرسه‌ هوشمند دیگر یک فضای خشک و یکنواخت نیست و متناوبا با ایده‌های جدید بروزرسانی می‌شود.

 

حتما بخوانید:
نگهداری و تعمیرات

اصول ایجاد مدرسه هوشمند: 7. مدرسه‌ هوشمند به عنوان یک سازمان آموزشی (The school as a learning Organization)

هوشمند سازی مدرسه

مدرسه هوشمند، یعنی یک کلاس درسی دیجیتال مدرن، که نه تنها دانش آموزان را برای یادگیری سر ذوق می‌آورد بلکه آن‌ها را با تعامل با ابزارهای هوشمند آشنا می‌سازد.

این روش خلاقانه شیوه‌ی تدریس معلمان و یادگیری دانش آموزان را بکلی زیر و رو کرده است. ابزارهای هوشمند کلاس درس هوشمند، با روش‌های آموزشی جذاب بصری، دیداری و شنیداری محیط آموزش را خوشایند و گیرا می‌کند.

در مدرسه‌ هوشمند تمامی دانش آموزان به یک اندازه در آموزش سهم دارند. به این معنا نیست هر کسی بیشتر حرف بزند موفق‌تر است، بلکه  دانش آموزان خجالتی و کم حرف نیز همانند سایر دانش آموزان، در محیط آموزشی فعال و مهم هستند.

 

هوشمند سازی مدرسه

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 1. نرم افزار مدرسه‌ هوشمند

مهم‌ترین ابزار در سیستم مدرسه‌ هوشمند بخش نرم افزار است. نرم افزار مدرسه هوشمند رابط اصلی بین دانش آموزان، معلمان و اولیای دانش آموزان است.

نرم افزار مدرسه هوشمند در واقع یک مدرسه مجازی باشد تا هر آنچه که نیاز است در آن پیدا شود. از پیام رسانی گرفته تا حضور و غیاب، موارد انضباطی، آزمون آنلاین و ارائه کارنامه و حتی گفتگوی خصوصی با والدین را باید پوشش بدهد.

نرم افزار مدرسه‌ هوشمند رابط اصلی بین دانش آموزان، معلمان و اولیای دانش آموزان است.

 

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 1. نرم افزار مدرسه‌ هوشمند

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 2. لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی

استفاده از فناوری‌های آشنا مانند لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی، باعث می‌شود که دانش آموزان احساس راحتی و اطمینان بیشتری با محیط داشته باشند. در کلاس دیجیتال کاربران می‌توانند مطالب خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ پروژکتور به نمایش بگذارند.

مدرسه‌ هوشمند: در کلاس دیجیتال کاربران می‌توانند مطالب خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ پروژکتور به نمایش بگذارند.

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 2. لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 3. داکیومنت کمرا (دوربین اسناد)

داکیومنت کمرا یا دوربین اسناد یک ابزار یادگیری دیجیتالی ساده است که می‌توان با استفاده از آن هر برگ از کتاب یا محتوای کاغذی دیگر مثل یک عکس از نمودار علمی یا اجزای تشکیل دهنده‌ی یک گل را بر روی صفحه نمایش بزرگ پروژکتور با نمایی واضح و رنگ‌های شفاف با دیگران به اشتراک گذاشت.

مدرسه‌ هوشمند: داکیومنت کمرا یا دوربین اسناد یک ابزار یادگیری دیجیتالی ساده است و می‌توان با استفاده از آن دفتر و کتاب کاغذی را کنار گذاشت.

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 3. داکیومنت کمرا (دوربین اسناد)

 

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 4. تخت سفید تعاملی

تخته سفید تعاملی جایگزین تخته سیاه نوستالژیک می‌شود، عملا بدون وجود تخته سفید تعاملی مدرسه هوشمند شکل نمی‌گیرد. با تخته سفید تعاملی معلم می‌تواند هر موضوعی را با کمک پروژکتور و کامپیوتر نمایش دهد. دانش آموزان می‌توانند با انگشتان دست یا با استفاده از قلم‌های هوشمند روی آن بنویسند و طراحی کنند.

مدرسه‌ هوشمند: تخته سفید تعاملی جایگزین تخته سیاه نوستالژیک می‌شود، عملا بدون وجود تخته سفید تعاملی مدرسه هوشمند شکل نمی‌گیرد

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 4. تخت سفید تعاملی

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 5. پروژکتور تعاملی

پروژکتور تعاملی یکی دیگر ابزار مهم در تشکیل مدرسه هوشمند است. پروژکتور تعاملی می‌تواند هر سطحی (مثل صفحه نمایش، تخته سفید معمولی یا حتی دیوار صاف) را به یک سطح تعاملی تبدیل کند. پروژکتور تعاملی سازگاری خوبی با قلم‌های هوشمند دارد.

مدرسه‌ هوشمند: پروژکتور تعاملی می‌تواند هر سطحی (مثل صفحه نمایش، تخته سفید معمولی یا حتی دیوار صاف) را به یک سطح تعاملی تبدیل کند.

 

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 5. پروژکتور تعاملی

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 6. دیتا پروژکتور ساده

دانش آموزان با استفاده از گوشی، تبلت یا لپ تاپ می‌توانند به راحتی به دیتا پروژکتور ساده متصل شده و مطالب خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ آن با دیگران به اشتراک بگذارند. دیتا پروژکتور ساده قابلیت پخش تصویر را بر روی هر سطح مسطحی دارد.

مدرسه‌ هوشمند: دانش آموزان با استفاده از گوشی، تبلت یا لپ تاپ می‌توانند به راحتی به دیتا پروژکتور ساده متصل شده و مطالب خود را بر روی صفحه نمایش بزرگ آن با دیگران به اشتراک بگذارند.

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 6. دیتا پروژکتور ساده

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 7. دوربین دیجیتال

دوربین دیجیتال یک ابزار کمک آموزشی سرگرم کننده در مدرسه هوشمند است که دانش آموزان برای تهیه‌ی محتوا به آن نیاز دارند. با وجود دوربین‌های دیجیتال یادگیری به یک تجربه سرگرم کننده و شناختی تبدیل می‌شود.

دانش آموزان آموزش می‌بینند که بصورت برنامه ریزی شده در طول بازدید از مناطق تاریخی و جغرافیایی از چه تصاویری عکس بگیرند و اطلاعات خود را افزایش دهند.

مدرسه‌ هوشمند: عکس مدرسه‌ هوشمند و ورود کاربر مدرسه هوشمند، دانش آموزان را برای کار با اپلیکیشن‌ها و حل مسئله کارورزیده می‌کند.

 

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 7. دوربین دیجیتال

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 8. تبلت‌های گرافیکی

تبلت‌ها و کتابخوان‌های الکترونیکی محبوب‌ترین ابزارهای هوشمند دانش آموزان هستند. با این ابزار نه تنها دانش آموزان به خواندن تشویق می‌شوند، بلکه دانش آموزان می‌توانند هر زمان که بخواهند درس‌های خود را بروزرسانی کنند.

همینطور می‌توان فرهنگ لغت داخلی، پیوند به منابع و موارد دیگری را نیز بدون تهیه‌ی حتی یک کتاب گرانقیمت، بر روی آن بارگذاری کرد.

مدرسه‌ هوشمند: تبلت‌ها و کتابخوان‌های الکترونیکی محبوب‌ترین ابزارهای هوشمند دانش آموزان هستند.

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 8. تبلت‌های گرافیکی

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 9. پانل‌های تعاملی بزرگ LED و LCD

همه افراد مخصوصا کودکان عاشق صفحات LED تعاملی بزرگ هستند. ارائه انواع محتوای گرافیکی، محتوای دو بعدی و سه بعدی، انواع انیمیشن بر روی این پانل‌های تعاملی بزرگ هیجان و جذابیت کلاس را بیش از پیش خواهد کرد.

مدرسه‌ هوشمند: ارائه انواع محتوای گرافیکی، محتوای دو بعدی و سه بعدی، انواع انیمیشن بر روی این پانل‌های تعاملی بزرگ هیجان و جذابیت کلاس را بیش از پیش خواهد کرد.

 

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 9. پانل‌های تعاملی بزرگ LED و LCD

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 10. قلم‌های چند رسانه‌ای (قلم‌های تعاملی)

قلم‌های مالتی مدیا، یک ابزار عالی برای یادگیری در مدرسه هوشمند است. از این ابزار می‌توان برای خلق آثار هنری، اضافه کردن متن به داکیومنت‌ها، حاشیه نویسی در کنار نقشه ها و نمودارها برای درک بهتر استفاده کرد.

مدرسه‌ هوشمند: قلم‌های مالتی مدیا، برای خلق آثار هنری، اضافه کردن متن به داکیومنت‌ها، حاشیه نویسی در کنار نقشه ها و نمودارها استفاده می‌شود.

تجهیزات مدرسه‌ هوشمند: 10. قلم‌های چند رسانه‌ای (قلم‌های تعاملی)

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 11. میکروفن بی سیم

میکروفن بیسیم، برای حذف کابل‌های دست و پا گیر یک ایده‌ی عالی است. با میکروفن بی سیم به راحتی می‌توان در سطح کلاس آزادانه و بدون دست و پاگیری سیم‌ها حرکت کرد و فعالیت مربوطه را انجام داد.

مدرسه‌ هوشمند: میکروفن بیسیم، برای حذف کابل‌های دست و پا گیر یک ایده‌ی عالی است.

 

حتما بخوانید:
تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان: با مفهوم اتوماسیون خانه هوشمند آشنا شوید!

تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 11. میکروفن بی سیم

‌‌تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 12. میکروسکوپ دیجیتال

یکی دیگر از ابزارهای جذاب برای هوشمند سازی کلاس‌های درس وجود میکروسکوپ دیجیتال است با این وسیله می‌توان به راحتی دانش آموزان را برای جامعه تربیت کرد.

مدرسه‌ هوشمند: سایت مدرسه هوشمند رابط دانش آموزان است. میکروسکوپ دیجیتال یکی دیگر از ابزارهای جالب توجه کلاس‌های هوشمند است.

‌‌تجهیزات هوشمندسازی مدرسه: 12. میکروسکوپ دیجیتال

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 1. دسترسی آسان به اطلاعات

دسترسی به اطلاعات بزرگترین مزیت مدرسه هوشمند است. به این دلیل که در این کلاس از ابزارهای زیادی مثل لپ تاپ، تبلت و پانل هوشمند استفاده می‌شود که تمامی این ها به اینترنت متصل هستند.

به لطف اینترنت اشیاء، دسترسی به اطلاعات بسیار آسان است. در واقع هر آنچه که بخواهند بدانند، در کمتر از چند ثانیه برایشان مهیا است. به این ترتیب، یادگیری آن‌ها در محدود به مطالب درسی نشده و با دریایی از اطلاعات رو به رو هستند.

مدرسه‌ هوشمند: به لطف اینترنت اشیاء، دسترسی به اطلاعات بسیار آسان است. در واقع هر آنچه که دانش آموزان بخواهند بدانند، در کمتر از چند ثانیه برایشان مهیا است.

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 1. دسترسی آسان به اطلاعات

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 2. یادداشت برداری در رسانه‌های دیجیتال

یکی دیگر از مزیت‌های مدرسه هوشمند، یادداشت برداری با استفاده از قلم‌های هوشمند است. به این ترتیب بجای اینکه وقتشان بر سر نت برداری با قلم و کاغذ گرفته شود، بیشتر به مطالعه می‌پردزاند. آن‌ها دیگر نیازی به حمل کتاب‌ها‌ و دفترچه‌های سنگین ندارند.

مدرسه‌ هوشمند: ز مزیت‌های مدرسه هوشمند، یادداشت برداری با استفاده از قلم‌های هوشمند است.

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 2. یادداشت برداری در رسانه‌های دیجیتال

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 3. درک بهتر مطالب از طریق ابزارهای دیجیتالی

گاهی اوقات یک تصویر ساده یا یک کلیپ کوتاه بیش از هزاران کلمه تأثیر دارد. ارائه پاورپوینت، انواع داکیومنت، نمایش فیلم و محتواهایی نظیر این‌ها، نقش مهم و تأثیرگذاری در درک بهتر مطالب دارد. در مدارس هوشمند وسایل کمک آموزشی بصری، نقش بزرگی در پرورش فکر و درک عمیق دانش آموزان دارد.

مدرسه‌ هوشمند: در مدارس هوشمند وسایل کمک آموزشی بصری، نقش بزرگی در پرورش فکر و درک عمیق دانش آموزان دارد.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 3. درک بهتر مطالب از طریق ابزارهای دیجیتالی

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 4. مدرسه هوشمند یک گزینه عالی برای دانش آموزان غایب

یک نکته‌ی مهم در کلاس‌های هوشمند این است که شامل آرشیو است. یعنی تمامی موارد تدریس شده ضبط می‌شوند. بنابراین اگر به هر دلیلی کلاسی را از دست بدهید، احساس سرخوردگی و عقب افتادگی نخواهید کرد و به سرعت با کلاس هماهنگ خواهید شد.

مدرسه‌ هوشمند: یک نکته‌ی مهم در کلاس‌های هوشمند این است که شامل آرشیو است. یعنی تمامی موارد تدریس، ضبط شده و در دسترس است.

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 4. مدرسه هوشمند یک گزینه عالی برای دانش آموزان غایب

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 5. یادگیری یکسان در یک محیط پویا

در مدرسه هوشمند یادگیری برای همه یکسان است و حتی دانش آموزانی که اصطلاحا ضعیف هستند به اندازه دانش آموزان قوی، در این فضای آموزشی فعال و پویا خواهند بود.

قطعا اگر اهل گیم باشید با یا با کنسول پلی استیشن 5 بازی کرده باشید با تکنولوژی هاپتیک فیدبک آشنا هستید. این تکنولوژی در مدرسه هوشمند نیز لحاظ شده است.

به این معنا که در گیم وقتی از جاده خارج می‌شوید یا سرعتتان کم و زیاد می‌شود گوشی شروع به لرزش می‌کند این تکنولوژی در مواردی که دانش آموز در پاسخ به سؤالات زیاد خطا انجام می‌دهد و یا کند کار می‌کند شروع به لرزش کرده و معلم را متوجه ضعف دانش آموز می‌کند.

مدرسه‌ هوشمند: در مدرسه‌ هوشمند یادگیری برای همه یکسان است و حتی دانش آموزانی که اصطلاحا ضعیف هستند به اندازه دانش آموزان قوی، در این فضای آموزشی فعال و پویا خواهند بود.

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 5. یادگیری یکسان در یک محیط پویا

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 6. مدرسه هوشمند یک فضای تعاملی ایده‌آل

به لطف اینترنت اشیاء معلم همیشه در دسترس دانش آموزان است و ارتباط آن‌ها به طرز چشمگیری بهبود پیدا می‌کند. دانش آموزان می‌توانند در خارج از مدرسه با کمک ایمیل و پیام با معلم‌های خود در ارتباط باشند.

مدرسه‌ هوشمند: دانش آموزان می‌توانند در خارج از مدرسه با کمک ایمیل و پیام با معلم‌های خود در ارتباط باشند.

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 6. مدرسه هوشمند یک فضای تعاملی ایده‌آل

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 7. مدرسه هوشمند و ایمن شدن زندگی درختان

هر ساله دانش آموزان هزاران تن کاغذ برای یادداشت بردای استفاده می‌کنند. با مدرسه هوشمند جان درختان دیگر در خطر نیست. ابزارهای دیجیتالی راهی برای جلوگیری از هدر رفت کاغذ است. و با چاپ و کپی کمتر، به کاهش ردپای کربن نیز کمک زیادی می‌کند.

مدرسه‌ هوشمند: ابزارهای دیجیتالی راهی برای جلوگیری از هدر رفت کاغذ است. و با چاپ و کپی کمتر، به کاهش ردپای کربن نیز کمک زیادی می‌کند.

مزایای مدرسه‌ هوشمند: 7. مدرسه هوشمند و ایمن شدن زندگی درختان

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 8. مدرسه هوشمند راه حلی مقرون بصرفه

البته که تهیه‌ی ابزار هوشمند بسیار گرانقیمت هستند اما والدین چه بخواهند و چه نخواهند فرزندانشان آن‌ها را برای خرید تبلت و گوشی زیر بار این هزینه خواهند برد ولی در عوض این ابزار هم به منظور آموزش و هم به منظور ابزار سرگرمی بکار می‌رود و دیگر نیازی به تهیه‌ی وسایل مدرسه نیست.

مدرسه هوشمند: تجهیزات گرانقیمت مدرسه‌ی اسمارت هم به منظور آموزش و هم به منظور ابزار سرگرمی قابل استفاده است.

 

مزایای هوشمند سازی مدرسه: 8. مدرسه هوشمند راه حلی مقرون بصرفه

اجرای پروژه هوشمند سازی مدارس توسط مرکز هوشمند سازی آرات

مرکز هوشمند سازی آرات با سال‌ها تجربه‌ و مشارکت در ساخت فضاهای هوشمند می‌تواند در راه اندازی مدرسه هوشمند شما را یاری کنید. برای مشاوره با شرکت اسمارتیک تماس بگیرید؛

برای اطلاع از تجهیزات و یا حتی انجام نیازسنجی های لازم برای تجهیز یک مدرسه به سیستم مدیریت هوشمند می‌توانید از مشاوره رایگان مرکز آرات بهره مند شوید.

مرکز آرات با انجام پروژه های لوکس و بسیار موفق خانه هوشمند در شهر تهران توانسته اعتبار و تجربیات فراوانی را پشتوانه پروژه های پیش روی خود قرار دهد.

اجرای پروژه هوشمند سازی مدارس توسط مرکز هوشمند سازی آرات

منبع مطلب

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *