سیستم امنیتی هوشمند: تجهیزات سیستم حفاظتی ساختمان هوشمند + عکس

سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند

فیلم تنها در خانه را یادتان هست؟ وقتی تمامی اعضای خانواده برای تعطیلات کریسمس رفتند و یک پسر بچه‌ی کوچک را در خانه جا گذاشتند؟ حتما خاطرتان هست که این پسر بچه با ترفندهای عجیب و غریبی خانه را از دستبرد دو دزد سمج نجات می‌دهد. سیستم امنیتی هوشمند (Smart Security System) یا سیستم حفاظتی ساختمان هوشمند یکی از قابلیت‌های نوین و امکانات خانه هوشمند است که مسئولیت حفظ امنیت و ایجاد یک سیستم امنیتی منزل برای این اماکن را بر عهده دارند.

فقط کافی است که کسی بدون اجازه و هماهنگی شما وارد محل کار یا منزل‌تان شود، آژیرها به صدا در می‌آیند، چراغ‌ها روشن می‌شوند، درب قفل می‌شود و دزدها را به دام می‌اندازد. البته کار پیشرفته‌ترین سیستم امنیتی هوشمند به همین جا ختم نمی‌شود بلکه با تجهیزات هوشمند دیگری (مثل تجهیزات صوتی تصویری هوشمند، پرده هوشمند و…) آسایش بیشتری را در خانه‌های هوشمند فراهم می‌کند.

سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند چیست؟

خانه محل آرامش است و باید امن‌ترین جای دنیا باشد. ایجاد امنیت در خانه، چیز جدیدی نیست، تا پیش از توسعه‌ی اینترنت اشیاء و شکل گیری سیستم امنیتی هوشمند، خیلی از خانه‌ها با سیستم غیر هوشمند، ایمن سازی می‌شدند که دردسرهای پر هزینه‌ی نصب، سیم‌کشی و بهم ریختن ظاهر ساختمان را در پی داشت. به همین خاطر خیلی از مالکین، مخصوصا مستأجرها (به دلیل صدمه خوردن به درب و دیوار) از ایمن سازی ساختمان منصرف می‌شدند.

ولی با روی کار آمدن اینترنت اشیاء راه‌اندازی خانه‌های هوشمند وایرلس بسیار آسان شد و دیگر به راحتی و بصورت بیسیم، ساکنان می‌توانند خانه، محل کار، مزرعه‌، گاو داری، ویلا و تقریبا هر جایی را که بخواهند از فاصله‌ی دور فقط با استفاده از گوشی هوشمند و برنامه یا اپ انحصاری، تحت نظارت و کنترل خود قرار دهند. ‌می‌توان گفت که اینترنت، نظارت بر خانه را تقریبا از هر مکانی (با هر میزان مسافتی) و در هر زمانی، امکان‌پذیر ساخته است.

سیستم حفاظتی و امنیتی هوشمند می‌تواند بنابر نیاز و انتظارات کاربران، فقط به یک سیستم ورودی هوشمند مجهز شود یا با کار گذاشتن سنسورهای هوشمند مختلف (درب و پنجره‌های هوشمند، لامپ نوری هوشمند، سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند، سیستم اطفاء حریق هوشند، تجهیزات صوتی و تصویری هوشمند و خیلی موارد دیگر) به یک شبکه ی الکترونیکی یکپارچه و عظیمی تبدیل شود.

سیستم امنیتی و حفاظت از ساختمان هوشمند

نحوه‌ی کارکرد سیستم امنیتی هوشمند وایرلس (بی‌سیم)

ایده‌آل‌ترین عملکرد در سیستم امنیتی هوشمند، زمانی است که تمامی سنسورهای نصب شده در خانه با یک استاندارد یکسان به هاب اصلی متصل شده باشند، اما عواملی مثل میزان ولتاژ مورد نیاز، برد سیگنال، خرج و مخارج تهیه وسایل و مساحت پروژه بر روی کیفیت عملکرد سیستم امنیتی هوشمند بسیار تأثیرگذار است.

برای مثال، کوچک‌ترین عضو بکار رفته در سیستم امنیتی هوشمند یعنی سنسورها درب و پنجره، از تکنولوژی Z-Wave یا Zigbee استفاده می‌کنند، خوب بسیار هم عالی است چون به برق زیادی احتیاج ندارند و با یک باطری کوچک فعال هستند. همینطور آن‌ها درون توپولوژی شبکه (همبندی شبکه‌ها) کار می‌کنند و به این صورت می‌توان برای گسترش دامنه دستگاه‌های شبکه روی آن‌ها حساب کرد. اما هیچکدام ا‌ز آن‌ها، از پروتکل‌هایی که از پهنای باند WiFi دریافت می‌شود پشتیبانی نمی‌کنند، و در حالیکه دوربین‌های مداربسته هوشمند برای ارائه فیلم روان و سریع، از وای فای استفاده می‌کنند.

به این ترتیب، دستگاه‌هایی که با Z-Wave و Zigbee فعال هستند با استفاده از هاب اختصاصی، به یکدیگر متصل و کنترل می‌شوند، در حالیکه دستگاه‌هایی که با وای فای فعال هستند، مستقیما به شبکه خانه وصل شده و با اپ کنترل می‌شوند. در نتیجه، دستگاه‌های Z-Wave و Zigbee با تکنولوژی AES رمزگذاری شده و از آنجاییکه با هاب در یک سیستم بسته بصورت اختصاصی کار می‌کنند، امنیت بیشتری نسبت به دستگاه‌هایی که با وای فای کار می‌کنند دارند.

نحوه‌ی کارکرد سیستم امنیتی هوشمند وایرلس در اماکن به چه ترتیب است؟

 

سیستم حفاظت ساختمان هوشمند: سیستم نظارتی و امنیتی یکپارچه و قدرتمند

هر سیستم امنیتی خانه را می‌توان بر اساس نیاز کاربر به اجزای مختلفی مجهز کرد و یک سیستم امنیتی هوشمند گسترده و نامحدودی را ارائه داد. برای مثال، می‌توان با تعریف برنامه‌های مختلف بر روی سیستم امنیتی، به آن دستور داد که در هنگام تشخیص حرکت، چراغ‌ها را روشن کند، یا در هنگام فعال شدن دتکتور دود، قفل درب‌ها را باز کند و نهایتا با فعال شدن یک سنسور، دوربین‌های امنیتی هوشمند کار ضبط کردن را آغاز کنند.

   سیستم حفاظت ساختمان هوشمند: سیستم نظارتی و امنیتی یکپارچه و قدرتمند 

طریقه‌ی ضبط ویدئو بر روی دوربین‌های سیستم امنیتی هوشمند

برخی از دوربین‌های مداربسته سیستم‌های امنیتی، تصاویر را بر روی SD کارت یا حافظه SSD ضبط می‌کنند و برخی دیگر که پیشرفته‌تر هستند، ذخیره سازی ابری را ترجیح می‌دهند. ذخیره سازی بر روی SD کارت، برای افرادی که می‌خواهند سیستم امنیتی‌شان هزینه‌ی کمتری داشته باشد، ایده‌ی مناسبی است؛ فقط اینکه باید حواسشان باشد تا فیلم‌هایی که نیاز دارند را از دست ندهند. البته که ذخیره سازی ابری ایده‌ی بهتری است و دسترسی به فیلم‌های ضبط شده را آسان می‌کند، اما بسته به زمان اشتراک می‌تواند هزینه‌ی زیادی بردارد. دوربین‌های سیستم امنیتی هوشمند

تلفن همراه شما، مرکز فرماندهی سیستم امنیتی هوشمند

تمامی سیستم‌های امنیتی هوشمند، دارای اپلیکیشن‌های کاربردی هستند که امکان قطع و وصل سیستم، اضافه کردن قانونی جدید، فعال و غیر فعال کردن اجزای مختلف سیستم امنیتی و خیلی موارد جزئی‌تر را برای کاربران فراهم می‌کند. همینطور، اکثر برنامه‌های سیستم‌های امنیتی هوشمند، امکان مشاهده ویدئوهای زنده و ضبط شده، قفل شدن یا باز شدن درب‌ها، تغییر تنظیمات تهویه و ترموستات‌ و خاموش کردن زنگ هشدار را فراهم می‌کند.

البته سیستم‌های امنیتی گران‌تر، علاوه بر نرم افزار یا اپ ارائه شده، دارای یک پنل مرکزی نیز هستند که دارای صفحه نمایشی لمسی است و به کاربران اجازه یک نظارت حرفه‌ای و دقیق را با وسعت دید بیشتری انجام دهند.

گوشی شما، مرکز فرماندهی سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند خانه (DIY Home Security System)

سیستم امنیتی هوشمند اتومات وایرلس خانگی، برای افرادی که در جایگاه ثابتی نیستند (مثل دفترها و خانه‌های استیجاری)، بسیار کارآمد و مقرون بصرفه است. زیرا نه نیاز به هزینه‌ی نصب دارد و نه هزینه‌ی اشتراک؛ چون قرار است شما خودتان مسئولیت امنیت را به عهده بگیرید.

سیستم امنیتی هوشمند خانگی که به نام DIY System معروف است، شامل کیت‌هایی است که با توجه به نیاز خود کاربران پیکر بندی می‌شود. در DIY System کاربر می‌تواند بنابر انتظاراتی که دارد، سنسورها و قطعاتی را به آن اضافه کند و در عرض چند دقیقه آن‌ها را در سیستم امنیتی بیسیم خود جفت و جور کنند.

بیس اصلی DIY System فقط از یک یا دو پروتکل بی سیم پشتیبانی می‌کند و مجموعه‌ی محدودی از اجزای اضافه را ارائه می‌دهد. اما سیستم‌های امنیتی ساختمانی وایرلس مجهز‌تر و گران‌تری نیز موجود هستند که چندین پروتکل را بی‌سیم را پشتیبانی کرده و با بیش از ده‌ها اجزای مختلف سازگار هستند.

سیستم امنیتی هوشمند خانه DIY Home Security System

سیستم حفاظتی و امنیتی هوشمند ساختمان

سیستم‌های امنیتی هوشمند بسیار انعطاف‌پذیر و قابل تنظیم هستند و پروسه هوشمند سازی دقیقا مطابق آنچه که بخواهید طرح ریزی شده و اعمال می‌شوند. بسته به نیاز و حساسیتی که دارید می‌توانید از سیستمی استفاده کنید که فقط تحت نظارت خودتان باشد و یا با پرداخت هزینه‌ی اشتراک، خانه خود را بصورت 24 ساعته تحت نظر متخصصان قرار دهید (مثلا سیستم خود را طوری تنظیم کنید که در صورت فعال شدن هشدارها، با بخش آتش نشانی یا پلیس محل شما تماس بگیرد).

سیستم حفاظتی و امنیتی هوشمند ساختمان

قابلیت‌های سیستم امنیتی هوشمند

ایمن سازی هوشمند ورودی‌ها

مهم‌ترین وظیفه‌ی سیستم امنیتی هوشمند، کنترل ورودی‌های ساختمان است که این مورد با مجهز کردن درب و پنجره به سیستم‌های امنیتی قابل اجرا است. به این ترتیب، تمامی ورودی‌ها و خروج‌ها با سنسورهای حرکتی تحت کنترل قرار می‌گیرند، بطوریکه حتی شکستن پنجره یا مخدوش کردن قفل درب با بلند شدن صدای آژیر و همزمان نمایش تصویری و تماس با موبایل (شماره تعریف شده) اعلام می‌شود.

حالا چه شما در خانه باشید یا در خانه نباشید، در هر حال سیستم امنیتی وظیفه دارد که تمام وقت، البته طبق دستور شما، از خانه مراقبت کند.

 

ایمن سازی هوشمند ورودی‌ها

سیستم ورودی هوشمند پیشرفته

برای داشتن یک سیستم ورودی هوشمند پیشرفته‌تر، دیگر نیازی به کلید نخواهید داشت و فقط با وارد کردن رمز ورودی، اثر انگشت یا کارت RFID می‌توان امنیت خانه را خیلی دقیق و کنترل شده در دست گرفت. (این مساله به خصوص در هتل هوشمند بسیار کاربرد دارد.)

سیستم درباز کن هوشمند یا سیستم اینترکام خانه هوشمند

با سیستم درباز کن هوشمند، چه در خانه باشید و چه در خانه نباشید، می‌توانید با فردی که زنگ خانه شما را بصدا در می‌آورد، بصورت تصویری صحبت کنید. سیستم در باز کن هوشمند با دامنه‌ی دید گسترده، شما را برای تصمیم‌گیری دعوت یا عدم دعوت افراد یاری می‌دهد. (به مطلب اینترکام هوشمند مراجعه کنید.)

 سیستم اینترکام هوشمند

دوربین مداربسته هوشمند

سیستم امنیتی و حفاظتی هوشمند ساختمان بدون وجود دوربین‌های مداربسته هوشمند ناقص است. دوربین‌های مداربسته‌ی هوشمند در یک مدار یکپارچه از طریق یک پنل مرکزی با سایر سنسورهای هوشمند هماهنگ فعال هستند و با ارسال دقیق و سریع تصاویر، کنترل از راه دور محل را برای شما طوری ایجاد می‌کنند که گویی در محل حضور دارید.

دوربین مداربسته هوشمند

قابلیت شبیه سازی حضور

یکی از دغدغه‌های مهم اکثر ساکنین این است که با ایجاد یک فضای نرمال و عادی، کسی متوجه‌ی نبود آن‌ها در خانه نشود. سیستم امنیتی در هوشمندسازی ساختمان این کار را با شبیه سازی حضور اجرا می‌کند. به عنوان مثال، طبق برنامه‌ی تنظیم شده، چراغ‌ها و همینطور وسایل صوتی و تصویری در محدوده‌ی زمانی مشخص روشن و خاموش می‌شوند یا پرده‌های خانه کنار رفته و دوباره به حالت قبل بر می‌گردند.

قابلیت شبیه سازی حضور

سیستم امنیتی اختصاصی

سیستم امنیتی هوشمند اختصاصی را می‌توان با نصب سنسورهای اضافی دیگری خیلی ویژه‌تر و اختصاصی‌تر کرد؛ مثلا برای مراقبت از اتاقی که گاو صندوق در آن قرار دارد، کمدی که شما اشیاء قیمتی خود را در آن نگهداری می‌کنید، یا هر فضایی که به آن حساسیت بیشتری دارید، با ایجاد یک سیستم هوشمند جامع نظارت دقیق‌تر بر آن داشته باشید. سیستم هوشمند جامع شامل قفل درب‌های اختصاصی، دوربین‌های نظارتی داخلی و خارجی، چراغ‌ها، آژیرها، آشکارساز دود، سنسورهای آب (برای آگاهی از نشت آب) و امثالهم برای نظارت بهتر در سیستم امنیتی هوشمند خود داشته باشید.

سیستم امنیتی اختصاصی

برنامه‌ریزی دقیق سیستم امنیتی هوشمند مطابق نیاز کاربران

همانطور که گفته شد سیستم امنیتی هوشمند به لطف اینترنت اشیاء می‌تواند مجموعه‌ی گسترده‌ای را بنابر انتظارات کاربران تحت کنترل قرار دهد. شرایط امنیتی برای زمانیکه تمامی افراد در خانه هستند نسبت به زمانی که در سفر هستند بسیار متفاوت است. اگر سیستم امنیتی با همان حساسیت بالایی که کسی در منزل نیست باشد، بجای اینکه موجب آرامش و آسایش باشد، بیشتر ناراحت کننده و دست و پا گیر می‌شود، به همین منظور باید سناریوی مناسبی برای آن تعریف شود.

تعریف سناریو سفر برای سیستم امنیتی هوشمند

سناریو سفر، برنامه‌ریزی و تنظیمات خاصی را مطابق با نیاز کاربران فراهم می‌سازد. در این شرایط، سیستم امنیتی هوشمند برای محافظت درب‌های ورودی وپنجره‌ها گرفته تا دربازکن هوشمند، شبیه ساز حضور، سیستم تهویه هوشمند، سیستم اطفاء حریق هوشمند، سنسورهایی برای نشت آب و خیلی از موارد دیگر در حالت آماده باش است.

تعریف سناریو سفر برای سیستم امنیتی هوشمند

تعریف سناریو شب برای سیستم امنیتی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند را می‌توان برای زمان‌های مختلف که نیاز به امنیت بیشتری احساس می‌شود، با حساسیت بالاتری فعال کرد. مثلا در زمان خواب یا زمانیکه فردی تنها در منزل است (و حتی برای نگهداری بهترِ کودکان و سالمندان) می‌توان سیستم امنیتی هوشمند را با نظارت و حساسیت بیشتری تنظیم کرد.

تعریف سناریو شب برای سیستم امنیتی هوشمند

ویژگی‌های سیستم‌های امنیتی و نظارتی

سیستم امنیتی همانطور که از نامش مشخص است باید موجب امنیت و آرامش باشد و نه اینکه با راهکارها، دستورالعمل‌های پیچیده و تشخیص خطا موجب سلب آرامش و آسایش افراد شود. به همین خاطر سیستم‌ امنیتی هوشمند طوری طراحی شده است که کاربران بدون کمترین دغدغه و اضطرابی از وجود آن‌ها واقعا احساس آرامش کنند؛ (برای مدیریت امنیت و حفاظت از پارکینگ هوشمند هم کاربرد بسیار دارد)

  • دستورالعمل‌های ساده و سریع
  • انتقال کلیه اطلاعات (صوتی و تصویری) بی‌نیاز از ابزارهای جانبی مختلف، فقط با گوشی هوشمند
  • فعال سازی و عدم فعال سازی سیستم امنیتی هوشمند فقط با وارد کردن رمز یا اثر انگشت
  • امکان تعریف زون‌های مختلف برای بررسی و کنترل آسان‌تر
  • دید وسیع برای پوشش‌دهی و نظارت دقیق
  • اطلاع رسانی صوتی و تصویری بی وقفه (ارسال همزمان پیامک) در زمان وقوع اتفاق بدون محدودیت زمانی و مکانی
  • فعال شدن اضطراری (باطری داخلی) در صورت قطعی برق

ویژگی‌های سیستم‌های امنیتی و نظارتی

ایمن سازی سیستم امنیتی هوشمند از دست هکرهای فرصت طلب

سیستم امنیتی هوشمند همانند سایر سیستم‌های هوشمندی که به اینترنت متصل می‌شوند، در برابر هک شدن آسیب‌پذیر است. هکرها می‌توانند خارج از خانه شما بنشینند و با لپ تاپ و نرم‌افزارهای دیگر سیستم امنیتی شما را رهگیری کرده و برای خاموش کردن آژیرها، غیر فعال کردن حسگرها اقدام کرده یا حتی با ایجاد نویزهای رادیویی ارتباط بین سنسورها و هاب را مختل کنند.

همینطور، هک شدن دستگاه‌هایی که از طریق WiFi به یکدیگر متصل می‌شوند، مانند دوربین‌های امنیتی و قفل‌ درب‌ها هوشمند در اثر یک بی احتیاطی کوچک، امکان‌پذیر است. اما اگر کار را دست متخصصان بسپارید با ترفندهای مختلف می‌توانند سیستم امنیتی هوشمند خانه شما را در برابر نفوذ مخربان سایبری حفظ کنند. البته برخی راهکارهای ساده نیز هستند که خودتان به آسانی می‌توانید سیستم امنیتی را از دستبرد سارقان سایبری حفظ کنید. مثل تعیین رمز عبور با ترکیبی از حروف، اعداد و نمادها و تعویض هر چند وقت یکبار آن. یا بالا بردن امنیت روتر با اضافه کردن نرم‌افزارهای محافظتی.

ایمن سازی سیستم امنیتی هوشمند  و سیستم های حفاظت از ساختمان هوشمند سازی شده

نصب سیستم امنیتی هوشمند با مرکز هوشمند سازی آرات

اگر برای سیستم امنیتی و حفاظت ساختمان هوشمند برای تجهیز منزل، محل کار، ویلا یا حتی مزرعه و باغ خود دنبا شرکت هوشمند سازی معتبر هستید، روی تیم متخصص مرکز هوشمند سازی آرات (اسمارتیک) حساب کنید. اسمارتیک با سال‌ها تجربه و مشارکت در پروژه‌های موفق برای نصب سیستم امنیتی هوشمند با نرم‌افزارها و سخت افزارهای کاربردی آماده همکاری است. می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های رایگان با این مرکز تماس بگیرید.

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *