خانه هوشمند | ساختمان هوشمند | اسمارت هوم

خانه هوشمند چیست؟ پروسه هوشمند سازی و اجرای زیر ساخت ساختمان هوشمند تحت پروتکل های هوشمند سازی، مورد توجه مهندسان قرار گرفته است. مهندسی سیستم مدیریت ساختمان و تجهیزات خانه هوشمند (اسمارت هوم) به دلیل جلوگیری از اتلاف انرژی در ایران نیز رواج پیدا کرده و مرکز هوشمند سازی آرات (اسمارتیک) با تکیه بر تجربیات و دانش تخصصی خود و نیز دارا بودن دست اول توزیع تجهیزات خانه هوشمند یکی از مهمترین شرکت‌های توسعه زیرساخت هوشمند سازی به شمار می‌آید. برای اطلاع از قیمت هوشمند سازی ساختمان با مشاوران ما تماس بگیرید.

  اجزای خانه هوشمند

  خانه هوشمند اورویبو
  اتاق خواب خانه هوشمند

  یک اتاق خواب هوشمند، در اصل همان اتاق خواب ساده است که با برخی از تجهیزات هوشمند سازی برای بالا بردن کیفیت خواب، ارتقاء یافته است؛ با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جالبی با استفاده از تجهیزات هوشمند سازی اتاق خواب برای داشتن زندگی‌ای آرام و خوابی با کیفیت ابداع شده است. برای آشنایی با انواع تجهیزات اتاق خواب اسمارت هوم نظیر  پرده هوشمند و قفل هوشمند  از این مطلب بازدید کنید.

   

  تجهیزات خانه هوشمند اورویبو
  اتاق کودک خانه هوشمند

  بکارگیری تجهیزاتی نظیر تخت خواب هوشمند، مانیتور هوشمند، روشنایی هوشمند، انواع دستیار صوتی هوشمند و … که از استرس والدین می‌کاهد و نگهداری از کودکان و نوزادان را آسان تر می‌کند، جز مفهوم اتاق کودک خانه هوشمند واقع می شود. یک اتاق کودک خانه هوشمند از قدرت اینترنت، تجهیزات هوشمند سازی و دستگاه‌های متصل استفاده می‌کند تا سطح جدیدی از زندگی مدرن در اسمارت هوم را ارائه دهد.

  اسمارت هوم اورویبو
  آشپزخانه خانه هوشمند

  یکی از بخش‌های مهم در جریان پروسه‌ی هوشمند سازی خانه، آشپزخانه خانه هوشمند است. اجزای خانه هوشمند نظیر سیستم سرمایش گرمایش هوشمند و سیستم تهویه هوشمند لازم است ارتباط موثری با آشپزخانه خانه هوشمند برقرار کنند. دیگر اجزای خانه هوشمند در سکشن تجهیزات ساختمان هوشمند در همین صفحه معرفی شده‌اند.

  نمایندگی خانه هوشمند اورویبو
  پارکینگ خانه هوشمند

  هوشمند سازی پارکینگ نه فقط در مراکز تجاری هوشمند، که در خانه هوشمند هم کاربرد دارد. اتصال پروتکل های هوشمند سازی، کلید و پریز هوشمند، رله هوشمند و ترموستات هوشمند در کنار ارتباط بین واحدهای موتورخانه هوشمند و سیستم های سرمایش گرمایشی مدرن در شکل گیری پارکینگ هوشمند نقش ایفا می‌کنند.

  تجهیزات خانه هوشمند اورویبو
  موتورخانه هوشمند

  هوشمند سازی موتورخانه یکی از قسمت های بسیار مهم در اجرای پروژه هوشمند سازی ساختمان است. اگرچه در پروژه های اسمارت هوم کاربرد دارند اما ایمن‌سازی و جلوگیری از اتلاف گسترده انرژی در اتصالات یکی از مهمترین اهداف موتورخانه هوشمند در پروژه های تجاری و صنعتی است.

  نمایندگی فروش تجهیزات هوشمند‌سازی
  لیست قیمت برای مصرف‌کننده

  برای با خبر شدن از تخفیف های همکاری با ما تماس بگیرین

  هوشمند سازی ساختمان

  کنترل روشنایی هوشمند

  کنترل روشنایی هوشمند

  سیستم روشنایی هوشمند یکی از بخش‌های اصلی خانه‌ هوشمند است که امکان کنترل از راه دور لامپ‌ها را فراهم می‌کنند. این ویژگی سیستم روشنایی هوشمند با کنترل از راه دور لامپ‌ها و یا استفاده از سنسورهای نوری و حرکتی باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. از مزایای سیستم روشنایی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • کنترل روشنایی، شامل روشن و خاموش کردن خطوط روشنایی

  • قابلیت کم و زیاد کردن نور با استفاده از اپلیکیشن

  • نظارت روشنایی، شامل مشاهده‌ی وضعیت و روشن و خاموش بودن خطوط روشنایی

  صوتی و تصویری هوشمند

  صوتی و تصویری هوشمند

  صدا و موسیقی بخش لذت‌بخش یک خانه‌ی هوشمند است. با نصب سیستم صوتی و تصویری هوشمند می‌توانید به سادگی لمس یک دکمه، موسیقی مورد نظر خود را در خانه پخش کنید. با نصب این سیستم می‌توانید از طریق ریموت کنترل و یا پنل لمسی، کنترل تلویزیون، رادیو، ماهواره، پخش‌کننده‌های صوتی و غیره را در دست داشته باشید.

  • قابلیت برنامه‌ریزی برای پخش موسیقی و غیره در زمان‌های مشخص

  • امکان جداسازی بخش‌های خانه و پخش موسیقی‌های مجزا در این بخش‌ها

  • قابلیت اتصال به سیستم‌های صوتی امنیتی و یا سیستم اعلام حریق برای هشدار حریق

  امنیت و ایمنی هوشمند

  امنیت و ایمنی هوشمند

  سیستم های هوشمند، در فاز امنیتی و ایمنی بسیار قوی هستند. فرض کنید شما می خواهید از خانه خارج شوید و بعد از اجرای سناریوی خروج، سیستم امنیتی و ایمنی شما فعال می شود. تمامی دتکتور و آشکارسازها آمادگی کامل محافظت از منزل شما را دارند. در صورتی که کوچک ترین حریق یا حرکنی توسط دتکتورها احساس بشه آژیرها به صدا در آمده و روی گوشی شما نوتیفیکیشن میاد و شما با ورود به اپلیکیشن و باز کردن دوربین می توانید اتفاقات رو مشاهده بفرمایید.

  سرمایش و گرمایش هوشمند

  سرمایش و گرمایش هوشمند

  سیستم‌های سرمایش و گرمایش رایج مانند موتورخانه‌ها نیاز به تنظیمات دستی دارند و این می‌تواند یک ویژگی منفی برای این سیستم‌ها باشد. سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور از طریق تلفن همراه، تبلت، بلندگوی هوشمند و غیره همراه است و می‌تواند بخشی مهم و اساسی در یک سیستم خانه‌ی هوشمند باشد.

  سیستم تهویه هوشمند

  سیستم تهویه هوشمند

  سیستم تهویه هوشمند یکی از اجزای مهم برای هوشمند سازی خانه‌ها و ساختمان‌هاست که وظیفه‌ی تهویه‌ی مناسب هوا و همینطور تنظیم دما را بر عهده دارد. این سیستم بر اساس تغییرات روزانه‌ی دما و کیفیت هوا عمل می‌کند و با بکارگیری بهترین و مناسب‌ترین استراتژی‌های تهویه‌ی هوا، باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز می‌شود.

  کنترل پرده هوشمند

  کنترل پرده هوشمند

  یکی از قابلیت‌های مدرن برای هوشمند سازی اماکن، استفاده از پرده هوشمند است. امکان کنترل پرده از طریق ریموت کنترل و یا اپلیکیشن‌ها و قابلیت تنظیمات برای باز و بسته شدن آنها با توجه به میزان نور محیطی، ویژگی منحصربفردی است که علاوه بر آسایش و راحتی باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز می‌شود.

  پارکینگ هوشمند

  پارکینگ هوشمند

  امروزه مدیریت ترافیکی در پاکینگ ها منجر به کوتاه شدن و از بین رفتن صف های طولانی انتظار، جلوگیری از گردش بی مورد در طبقات به منظور یافتن جای پارک و در نتیجه کمک به ماهش ترافیک در محیط پارکینگ، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی (کاهش کارکرد سیستم تهویه و تخلیه هوا)، کاهش برق مصرفی و نهایتا ایجاد ارزش افزوده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

  تاسیسات و موتورخانه هوشمند

  تاسیسات و موتورخانه هوشمند

  موتورخانه مصرف کننده انرژی و یکی از پر هزینه ترین بخش های یک ساختمان می باشد. نظارت دائمی موتورخانه از ملزومات اصلی ایجاد شرایط آسایش و راحتی برای ساکنین و بهره برداران ساختمان می باشد. بنابراین کنترل به روز تجهیزات نصب شده در آن امری حیاتی می باشد. موتورخانه غالبا شامل یک یا چند بویلر آب داغ یا بخار، مبدل های حرارتی و الکتروپمپ های مربوطه می باشد. پیاده سازی سیستم مدیریت هوشمند ساختمان تنها روشی است که می تواند مدیریت جامعی بر نحوه مصرف انرژی و کنترل موتورخانه و bms داشته باشد.

  کنترل از راه دور هوشمند

  کنترل از راه دور هوشمند

  سیستم هوشمند به معنی کنترل سیستم های هوشمند یک خانه یا ساختمان توسط یک سری سخت افزار و نرم افزار به صورت هوشمند یا از هر نقطه دنیای توسط کاربر می باشد. در سیستم های هوشمند برای کنترل از راه دور و یکپارچه سازی تجهیزات هوشمند ساختمان نیاز به یک سرور یا هاب مرکزی می باشد. این سرور وظیفه ارائه اپلیکیشن برای کنترل تمامی دیوایس ها اط هر نقطه دنیا را دارد.

  اکسس کنترل هوشمند

  اکسس کنترل هوشمند

  امروزه با گسترش تهدیدهای مختلف، وجود یک ساختار امنیتی قابل اطمینان در ساختمان ها ضروری به نظر می رسد. یکی از ابعاد این ساختار پیاده سازی سیستم های کنترل دسترسی و تردد (Access Control System) در ساختمان است. در سیستم های کنترل تردد ساختمانی، آن چه که مهم می باشد شناخت در نوع طراحی است. بدین منظور در مرحله نخست شناخت فضاهای مختلف ساختمان و کاربری هر یک امری ضروری است تا در یکی از دسته های اختیار یا اعتبار ورود، قرائت گر، ورودی ها و متعلقات درب قرار گیرد و سیستم اکسس کنترل مربوط به آن در آن جا قرار دهیم.

  پروتکل های خانه هوشمند

  در حوزه هوشمندسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها، نوع پروتکل‌ها یک بحث مهم است. در واقع، پروتکل‌های خانه هوشمند زبان مشترکی هستند که دستگاه‌های هوشمند در خانه‌های هوشمند با این زبان مشترک می‌توانند فعالیت‌های خود را انجام دهند و هم چنین، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بحث پروتکل‌‌های هوشمند سازی بسیار مهم است، زیرا عملاً بدون زبان مشترک دستگاه‌های هوشمند نمی‌توانند فعالیت‌های خود را انجام دهند و با یکدیگر ارتباط داشته باشند. شرکت‌هایی که دستگاه‌های هوشمند را می‌سازند پروتکل‌های ارتباطی خانه هوشمند متنوع را تعیین و طراحی می‌کنند.  

  در زمینه هوشمندسازی پروتکل های مختلفی فعالیت دارند؛ از جمله: پروتکل Zigbee، پروتکل knx، پروتکل wifi، پروتکل zwave، پروتکل BUSPRO , S-BUS و پروتکل DALI

  پروتکل Zigbee

  پروتکل Zigbee یک فناوری بی‌سیم است که یک استاندارد جهانی آزاد بوده و برای برآوردن نیازهای شبکه‌های بی‌سیم اینترنت اشیاء که نیاز به برق و هزینه زیادی ندارند طراحی شده‌ است. پایه فناوری Zigbee استاندارد فنی رادیویی فیزیکی IEEE 805.15.4 است. فناوری زیگبی در طیف فرکانسی آزاد ۲٫۴ گیگا هرتز، ۹۰۰ مگا هرتز و ۸۶۸ مگاهرتز عمل می‌کند.پروتکل زیگبی احتیاج به مصرف برق زیادی ندارد و مصرف داده‌های آن در شبکه کم است.  

  پروتکل knx

  پروتکل knx یک پروتکل معروف است و ماهیت این پروتکل باز است (یعنی همه می‌توانند از آن استفاده کنند). پایه پروتکل knx بر اساس خودکارسازی سیستم‌های صنعتی بنا شده و بعدها این پروتکل برای کنترل و نظارت بر خانه‌های هوشمند ساده‌سازی شد. برای پروتکل knx استانداردهای کلی طراحی شده‌ است. بنابراین، هر کاربری که بخواهد از این پروتکل استفاده کند باید از این استانداردها پیروی کند.

  پروتکل wifi

    بسیاری از دستگاه‌های هوشمند موجود در بازار از طریق وا‌ی‌فای به تلفن‌های هوشمند یا هاب متصل می‌شوند و Wi-Fi یک شبکه‌ی گسترده‌ی در دسترس است که همه‌ی مردم نحوه‌ی استفاده از آن را می‌دانند. هزینه‌ی استفاده از پروتکل Wi-Fi نسبتا پایین است و به همین خاطر راهی ایده‌آل برای استفاده در سیستم خانه هوشمند می‌تواند باشد. دستگاه‌هایی که با اتصال به وای فای کار می‌کنند، درست همانند کامپیوتر و تلفن‌های هوشمند، از طریق روتر خانگی به اینترنت متصل می‌شوند. راه‌اندازی آنها آسان است و به ندرت با مشکل مواجه خواهد شد.

  پروتکل zwave

   پروتکل zwave یکی از رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین پروتکل‌های ارتباطی برای خانه‌های هوشمند در دنیا است و دارای اتحاد و استانداردهای خاص خودشان است. پروتکل بی‌سیم Z-Wave پروتکل هوشمندی است که برای انجام عملیات‌های خود از فرکانس‌های رادیویی استفاده می‌کند و به این صورت، در خانه دستگاه‌های هوشمند را بایکدیگر مرتبط می‌سازد. خوبی پروتکل Z-Wave این است که اگر شما بخواهید سیستم‌های امنیتی خانه‌تان را با آن کنترل کنید؛ خیلی از سیستم‌های امنیتی خانه با این پروتکل تطبیق دارند.

  پروتکل BUSPRO , S-BUS

  پروتکل S-BUS یک پروتکل ارتباطی است که از فناوری ارتباطات دادهای سریالی دیجیتالی استفاده می‌کند و سیگنال‌های کنترل را بین دریافت‌کننده و و سیستم سرور (یک دستگاه اتوماتیک است که از ارسال خطا و فیدبک منفی برای اصلاح عملکرد یک سازوکار استفاده می‌کند) انتقال می‌دهد.پروتکل Buspro یک سیستم هوشمند است که بصورت انحصاری توسط خانه هوشمند HDL ارائه شده است. پروتکل buspro، همانند S-Bus بخاطر راه‌حل‌های خوب برای ارتباط گرفتن تجهیزات هوشمند، معروف و کاربردی است.

  پروتکل DALI

  رابط روشنایی آدرس‌پذیر دیجیتال (Digital Addressable Lighting Interface) که به طور خلاصه به آن DALI گفته می‌شود، یک زبان ارتباطی است. این پروتکل یا زبان ارتباطی، ارتباط و در نتیجه کنترل چندین دستگاه مختلف مانند بالاست، ترانسفورماتورها و سایر تجهیزات روشنایی را تسهیل می‌کند. دستگاه‌هایی که از یک زبان مشترک پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند اطلاعات را تبادل کنند؛ درست به همان روشی که افراد هنگام برقراری ارتباط از یک زبان مشترک استفاده می‌کنند.

  خانه هوشمند | ساختمان هوشمند | اسمارت هوم

  نکات مهم برای خرید خانه هوشمند

  برای راه اندازی یا خرید خانه هوشمند، شما همواره باید به نکات متنوعی توجه داشته باشید. استفاده از خانه های هوشمند مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. خانه های هوشمند زندگی انسان را راحت تر می کند. پروتکل های مختلفی را می توان برای هوشمند سازی خانه مورد استفاده قرار داد. استفاده از سنسور های مختلف، تجهیزات مدیریتی متنوع و کابل کشی به صورت درست از جمله موارد پر اهمیتی به حساب می آیند که روند هوشمند سازی خانه را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

  اتاق خواب، اتاق کودک، آشپزخانه، پارکینگ و موتورخانه از جمله مهم ترین اجزای یک ساختمان به حساب می آیند که قابلیت هوشمند سازی دارند. برای خرید یا فروش خانه هوشمند، شما باید به تجهیزات به کار رفته در طراحی ساختمان توجه کنید. بهتر است که یک سوال مهم را از خود بپرسید: هوشمند سازی تا چه مرحله ای انجام شده است؟ خیلی از خانه ها به صورت کاملا هوشمند طراحی شده اند. یعنی از سیستم صوتی گرفته تا رله های مختلف و کلید و پریز های برق به صورت کامل هوشمند هستند. این در حالی است که برخی از خانه ها فقط چند قسمت هوشمند ساده را در خود جای داده اند.

  جدا از این مسئله، برای ایجاد یا خرید یک خانه هوشمند، شما همواره باید به نوع تجهیزات به کار رفته در خانه و کیفیت ساختشان توجه کنید. برند های فعال در زمینه طراحی انواع خانه به صورت هوشمند، خدماتشان را با سطوح کیفیتی متنوعی در اختیار مشتریان قرار می دهند. شما برای راه اندازی خانه های هوشمند در بهترین حالت ممکن، باید خدمات بهترین برند ها یا فروشگاه های ایرانی فعال در این زمینه را به کار گیرید.

  آخرین نکته مهمی که روند خرید خانه هوشمند را تحت تاثیر خود قرار می دهد، به دریافت مشاوره اشاره دارد. دریافت مشاوره به شما اجازه می دهد تا با کیفیت ترین انواع تجهیزات هوشمند سازی خانه را همراه با قیمتی مناسب تهیه کنید. مراکز زیادی در زمینه ارائه مشاوره قبل از خرید یا فروش فعالیت می کنند ولی برای دریافت بیشترین بازدهی ممکن شما می توانید هم کانون با کارشناسان پشتیبانی  اسمارتیک تماس بگیرید.  

  قیمت خانه هوشمند چقدر است؟

  قیمت خانه هوشمند از جمله موارد پر اهمیتی است که ذهن کاربران را به خود درگیر می کند. هزینه ای که شما باید برای هوشمند سازی خانه خود پرداخت کنید، ثابت نیست. از همین رو، امکان مشخص کردن یک بازه قیمتی برای خانه های هوشمند وجود ندارد. متغیر های زیادی هستند که قیمت خانه های هوشمند را تحت تاثیر خود قرار می دهند. کاربران برای دریافت بیشترین بازدهی ممکن، باید به این عوامل توجه داشته باشند. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از این عوامل پر اهمیت و کلیدی را مشاهده نمایید.

  • سطح هوشمند سازی خانه
  • تجهیزات به کار رفته برای هوشمند سازی خانه
  • کیفیت تجهیزات به کار رفته در خانه
  • ابعاد خانه
  • مراحل نصب تجهیزات برای هوشمند سازی
  • فروشنده تجهیزات هوشمند سازی خانه

  اگر قیمت خانه هوشمند برای شما اهمیت زیادی دارد، می توانید همه این موارد را مد نظر خود قرار دهید.

  خانه هوشمند

  بهترین روش هوشمند سازی خانه

  در نهایت شما باید به دنبال استفاده از بهترین مرکز فروش خانه هوشمند و تجهیزات مربوط به آن باشید. امروزه تیم های ایرانی زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. استفاده از خدمات مراکز مطرحی همچون مجموعه اسمارتیک به شما اجازه می دهد تا با کیفیت ترین تجهیزات مربوط به هوشمند سازی خانه را با تعرفه ای خوب و مناسب تهیه کنید. اسمارتیک با داشت چندین سال سابقه در زمینه طراحی خانه های هوشمند، آماده ارائه خدمات به کاربران می باشد. شما می توانید قبل از اقدام برای هوشمند سازی خانه خود با کارشناسان مشاوره این مجموعه تماس بگیرید و شرایط را مورد بررسی قرار دهید.

  تصور کنید همه‌ی دستگاه‌ها در خانه‌ی شما به اینترنت متصل شوند؛ نه فقط کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند، بلکه همه‌چیز از ساعت و بلندگو و زنگ در گرفته تا دوربین‌ها، پنجره‌ها، پرده‌ها، لوازم خانگی، وسایل آشپزخانه و غیره. حالا تصور کنید همه‌ی این دستگاه‌ها توانایی برقراری ارتباط داشته باشند، اطلاعات لازم را برای شما ارسال کنند و دستورات شما را نیز دریافت و اجرا کنند. این یک داستان علمی تخیلی نیست، این تکنولوژی اینترنت اشیاء است که جزئی اصلی در اتوماتیک‌سازی خانه و ایجاد خانه هوشمند (Smart Home) یا ساختمان هوشمند محسوب می‌شود. دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم هر روز شاهد ظهور تکنولوژی‌های جدیدی است که درصدد ساده ساختن زندگی و در خدمت آسایش بشر هستند. اتوماسیون خانگی نیز دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد: اتوماتیک کردن قابلیت کنترل وسایل خانه با فشار دادن ساده‌ی یک دکمه (یا یک فرمان صوتی).

  تجهیزات ساختمان هوشمند

  برخی فعالیت‌ها مانند راه‌اندازی لامپ‌ها که به میل شما روشن یا خاموش شود، ساده و نسبتا ارزان هستند. برخی دیگر نیز مانند دوربین‌های مداربسته‌ی پیشرفته، ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری داشته باشند. برای هوشمند سازی یک خانه محصولات متعدد و متنوعی وجود دارد و شما می‌توانید همه چیز را کنترل کنید؛ از چراغ و دما گرفته تا قفل‌ها و دستگاه‌های امنیتی خانه. در ادامه‌ی این مطلب به پرسش "خانه هوشمند چیست؟" پاسخ می‌دهیم و ضمن شرح مزایای خانه هوشمند، محصولاتی که برای هوشمند سازی خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را معرفی می‌کنیم.

  خانه هوشمند چیست؟

  خانه‌ی هوشمند چیست؟ این سوال به ظاهر ساده پاسخ‌های متفاوت زیادی می‌تواند داشته باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت "خانه هوشمند" یک محل اقامت مجهز به مجموعه‌ای از دستگاه‌های مختلفی است که کارهایی که معمولا انسان‌ها انجام می‌دهند را به طور خودکار بر عهده دارند. برخی از این دستگاه‌ها به این هدف ساخته شده‌اند و برخی دیگر نیز این قابلیت بعدا به آنها اضافه شده است و صاحبان خانه با استفاده از برنامه‌ها، دستورات صوتی یا با استفاده از هوش مصنوعی آنها را اداره می‌کنند. برای برخی از صاحب خانه‌ها، تبدیل یک خانه‌ی معمولی به خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند می‌تواند به سادگی خرید یک اسپیکر باشد. برای برخی دیگر نیز خانه هوشمند شامل اتصال چندین محصول متفاوت از جمله اسپیکرها، دوربین‌ها، کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند، تبلت، تلویزیون، سیستم امنیتی، لوازم خانگی و غیره است.

  تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی نیز گفته می‌شود، با امکان کنترل دستگاه‌های هوشمند و اغلب از طریق یک برنامه در گوشی تلفن یا سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت، امنیت، آسایش، راحتی و بهره‌وری انرژی را برای صاحب خانه فراهم می‌کند. بعلاوه بخشی از اینترنت اشیاء و دستگاه‌ها، سیستم‌های خانگی هوشمند اغلب با یکدیگر کار می‌کنند و مصرف داده‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند و عملکرد این دستگاه‌ها کاملا بر اساس تنظیمات صاحبان خانه خواهد بود.

  خانه هوشمند چیست؟

  سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

  در ابتدایی‌ترین سطح ممکن، سیستم‌های اتوماسیون خانگی (تجهیزات خانه هوشمند) از سه عنصر تشکیل می‌شوند: یک دستگاه هوشمند، یک مرکز و یک برنامه‌ی متصل. در حالی که برخی از سیستم‌های هوشمند تنها با دو مورد از عناصر فوق کار می‌کنند (برای مثال یک دستگاه واحد که مستقیما با یک اپلیکیشن یا یک مرکز آزاددست که ابزارهای هوشمند را کنترل می‌کند، کار می‌کند) اما اکثر سیستم‌ها از هر سه عنصر تشکیل می‌شوند.

  بعلاوه بیان این نکته نیز ضروری است که اتصال اینترنت، مودم و روتر اگرچه ممکن است از نظر فنی بخشی از سیستم اتوماسیون خانه نباشد اما نقش مهمی را ایفا می‌کند. یک اتصال اینترنت با سرعت بالا از اتصال روان و قابل اعتماد بین دستگاه‌های مجهز به وای فای اطمینان حاصل می‌کند.

  سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

  اجزای خانه هوشمند: 1. مرکز هوشمند یا Smart Hub

  هاب مرکز فرماندهی اکوسیستم خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند شما است. مرکز هوشمند قطعه‌ای است که دستگاه‌های جداگانه را به یکدیگر متصل می‌کند و به آنها امکان می‌دهد با یکدیگر مرتبط شوند؛ در واقع یک پد کنترل قابل حمل است که به شما امکان می‌دهد با هر کدام از دستگاه‌های متصل خود ارتباط برقرار کرده یا آنها را کنترل کنید.

   برخی از سیستم‌ها دارای مرکز هوشمندی هستند که تنها با دستگاه‌هایی از همان برند و سازنده کار می‌کنند اما برخی دیگر مانند آمازون اکو (Amazon Echo) قابلیت سازگاری با دستگاه‌های بیشمار را دارند. اگر فقط از یک یا دو دستگاه هوشمند استفاده می‌کنید احتمالا نیازی به هاب نخواهید داشت اما اگر به دنبال یک سیستم امنیتی جامع‌تر در خانه هوشمند خود یا تدارک یک ساختمان هوشمند هستید، باید مرکز هوشمند مناسبی را تهیه کنید.

  مرکز هوشمند یا Smart Hub در ساختمان هوشمند

  اجزای خانه هوشمند: 2. اپلیکیشن کنترل از راه دور

  اپلیکیشن یا برنامه همان چیزی است که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های هوشمند خود را از راه دور کنترل یا نظارت کنید. شما به سادگی می‌توانید برنامه‌ی همراه سیستم را بارگیری (دانلود) کرده و آن را با مرکز هوشمند خود متصل کنید. در حالی که برنامه‌ی هر محصول نسبتا متفاوت است اما عموما پاور کنترل، دسترسی تایمر و غیره را ارائه می‌دهند. با اپلیکیشن ارائه شده نه تنها یک خانه هوشمند شخصی بلکه می‌توانید یک ساختمان هوشمند چند طبقه را نیز تحت کنترل قرار دهید. 

  اجزای خانه و ساختمان هوشمند: 2. اپلیکیشن کنترل از راه دور

  اجزای خانه هوشمند: 3. دستگاه‌های هوشمند

  دستگاه‌های هوشمند اجزای اصلی سیستم خانه هوشمند و بخش‌هایی هستند که در واقع دستورات را اجرا می‌کنند. در ادامه به چند نمونه از انواع مختلف دستگاه‌های هوشمند که می‌توانید در سیستم خانه هوشمند و همینطور ساختمان هوشمند مورد استفاده قرار دهید، اشاره می‌کنیم:

  اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم‌های خانه‌ی هوشمند

  تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان هوشمند: 1. سیستم امنیتی خانه هوشمند

  اگر می‌خواهید از خانه‌ی خود با جدیدترین تکنولوژی‌ها محافظت کنید، می‌توانید دوربین، قفل‌های هوشمند، حسگرهای حرکتی، سنسور، آژیر، زنگ در ویدئویی و غیره را تهیه کرده و سپس همه‌ی آنها را با یک برنامه‌ی کنترل یا مرکز هوشمند، کنترل کنید. راه‌اندازی یک سیستم امنیتی هوشمند برای شما و خانواده‌تان حس امنیت، آرامش و آسودگی خاطر فراهم می‌کند و این چیزی فراتر از یک احساس است.

  تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان هوشمند: 2. آلارم‌های هوشمند

  آلارم هوشمند زنگ هشداری است که می‌توانید خودتان آن را با استفاده از دستگاه موبایل، خاموش یا روشن کنید. این سیستم باید کمترین میزان آلارم کاذب را داشته باشد و احتمال ایجاد هشدارهای کاذب زیاده از حد که باعث عدم توجه پلیس می‌شود را به حداقل میزان ممکن برساند. اگر نگران این هستید که همیشه برای پاسخ داده به آلارم‌ها در دسترس نباشید می‌توانید به هشدار هوشمند خود دستور دهید که تحت شرایط خاصی روشن شود؛ به عنوان مثال زمانی که پنجره‌ی خانه می‌شکند.

  البته سارقان تنها تهدیدی نیستند که برای آن نیاز به زنگ هشدار هوشمند دارید؛ شما می‌توانید دتکتور دودی و دتکتور گاز مونوکسیدکربن تهیه و نصب کنید و کمتر نگران خسارت جانی و مالی باشید.

  آلارم‌های خانه هوشمند

  تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان هوشمند: 3. دوربین‌های هوشمند

  چه تصمیم دارید وضعیت امنیت خانه‌ی خود را مشاهده کنید، نوجوانان خود را چک کنید یا هر کار دیگر، دوربین‌های هوشمند می‌توانند زمانی که در خانه حضور ندارید، چشم و گوش شما باشند. تنها چیزی که به آن نیاز دارید تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند است. بسته به قابلیت‌های دوربین هوشمند انتخابی شما، دوربین‌ها حتی ممکن است به شما امکان دهند با فردی در خانه‌ی خود صحبت کنید. بنابراین قادر خواهید بود اعضای خانواده و سایر افراد را ببینید و یا حتی مزاحمان را بترسانید و فراری دهید!

  دوربین‌های خانه هوشمند

  تجهیزات خانه ی هوشمند و ساختمان هوشمند: 4. قفل هوشمند

  شما می‌توانید قفل هوشمند را با استفاده از تلفن همراه خود از راه دور کنترل کنید. با این کار می‌توانید بدون نیاز به داشتن کلید به خانه‌ی خود دسترسی داشته باشید و از قفل شدن درها در هر جای منزل و از هر جای دنیا مطمئن شوید. همچنین با استفاده از قفل هوشمند دیگر نیاز نیست نگران رسیدن اعضای خانواده‌ی خود به خانه باشید چرا که هر زمان آنها وارد منزل شوند قفل هوشمند به شما اطلاع خواهد داد.

  قابلیت کنترل خانه هوشمند از هر جای دنیا

  تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 5. زنگ در ویدئویی

  اگر کسی زنگ در خانه‌ی شما را به صدا درآورد، زنگ در ویدئویی از طریق تلفن همراه شما را مطلع می‌سازد. این کار به شما امکان می‌دهد متوجه شوید چه کسی زنگ می‌زند و از هر کجا که هستید با آنها صحبت کنید. با این سیستم می‌توانید سارقان احتمالی را دفع کنید، به مامور پست بگویید بسته‌ی پستی شما را کجا بگذارد یا به عزیزان خود اطلاع دهید که در منزل نیستید. برخی از مدل‌های زنگ در ویدئویی حتی تشخیص چهره هم انجام می‌دهند، به این معنی که بدون نشان دادن افراد پشت در، می‌تواند به شما بگوید چه کسی آنجاست.

  تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 6. ترموستات هوشمند

  ترموستات هوشمند، ترموستاتی است که می‌توانید از هر جایی که هستید آن را تغییر دهید. نگران این هستید که وقتی به خانه می‌رسید خیلی هوا گرم یا خیلی سرد است؟ چه پس از کار و چه پس از یک سفر طولانی، این اصلا مساله‌ی نگران‌کننده‌ای نیست. با چند ضربه در برنامه‌ی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند می‌توانید همه چیز را تنظیم کنید.

  (برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلبی که درباره سیستم تهویه هوشمند نوشته‌ایم مراجعه کنید.)

  ترموستات ساختمان هوشمند

  تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 7. بلندگوهای هوشمند

  بلندگوها علاوه بر اینکه صدای موسیقی را با کیفیتی فوق‌العاده پخش می‌کنند به شما امکان می‌دهند بدون استفاده از دست‌ها، خانه هوشمند و یا ساختمان هوشمند را کنترل کنید، آلارم هشدار و یادآوری‌ها را تنظیم کنید و هر چیزی که می‌خواهید را از اخبار گرفته تا واقعیت‌های مربوط به مریخ را پیدا کنید.

  (برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سیستم صوتی و تصویری هوشمند به مطلبی که به طور مفصل به آن اختصاص دادیم مراجعه کنید.)

  تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 8. لامپ‌های هوشمند

  شما می‌توانید خانه‌ی خود را به لامپ‌هایی مجهز کنید که از هر کجا که هستید تنها با یک ضربه و یا یک کلمه، می‌توانید آنها را به صورت اتوماتیک یا دستی خاموش یا روشن کنید. شما می‌توانید نور این چراغ‌های سفارشی را کم کنید، رنگ آنها را تغییر دهید و یا شاید مهم‌تر از همه، نگران این نباشید که آنها را روشن گذاشته‌اید یا نه!

  (برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب سیستم روشنایی هوشمند مراجعه کنید.)

  لامپ‌های ساختمان هوشمند

  تجهیزات خانه‌ی هوشمند و ساختمان هوشمند: 9. پرده‌های هوشمند

  در این آینده‌ی جدید و درخشان، چه در رختخواب باشید و چه روی مبل، در خانه هوشمند می‌توانید پرده‌ها را کنترل کنید. دیگر برای جلوگیری از تابش خیره‌کننده‌ی خورشید و یا آشکار کردن نور گرم آن از زیر پرده نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. شما می‌توانید با چند کلمه یا چند ضربه در برنامه‌ی خانه هوشمند و یا ساختمان هوشمند، این کارها را انجام دهید. ما در وبلاگ مرکز هوشمند سازی آرات (اسمارتیک) قبلا در مطلبی جداگانه به بررسی و معرفی پرده هوشمند پرداخته‌ایم.

  تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 10. لوازم خانگی هوشمند

  تقریبا هر دستگاهی می‌تواند طی چند سال آینده، بخشی از سیستم اتوماتیک‌سازی خانه‌ها شود. یخچال‌های هوشمند، ماشین لباسشویی‌ها، ماشین ظرف‌شویی و فرهای هوشمند در حال حاضر وجود دارند. لوازم خانگی کوچکتر مانند قهوه‌ساز و آرام‌پز متصل به سیستم نیز مدتی است که وجود دارد.

  مزایای خانه هوشمند - مزایای هوشمند سازی ساختمان

  مزایای خانه هوشمند

  نصب سیستم تکنولوژی خانه هوشمند راحتی افراد ساکن در خانه را فراهم می‌کند. به جای کنترل لوازم خانگی، ترموستات، روشنایی و سایر تجهیزات با استفاده از دستگاه‌های مختلف، صاحبان خانه می‌توانند همه‌ی آنها را تنها با استفاده از یک دستگاه کنترل کنند که معمولا این دستگاه یک تلفن هوشمند یا تبلت است. از آنجایی که آنها به یک دستگاه قابل حمل متصل می‌شوند، کاربران می‌توانند در مورد اشکالات موجود در خانه اعلان و به‌روزرسانی‌ها را دریافت کنند. برای مثال، زنگ در هوشمند به صاحبان خانه امکان می‌دهند زمانی که در خانه نیستند افرادی که زنگ در را به صدا درآورده‌اند، ببینند و با آنها تماس بگیرند. کاربران می‌توانند درجه حرارت داخلی، روشنایی و لوازم خانگی را نیز تنظیم و کنترل کنند.

  (برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلبی که درباره سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند نوشته‌ایم مراجعه کنید.)

  با هزینه‌ی راه‌اندازی سیستم هوشمند، صاحبان خانه می‌توانند صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌های خانه داشته باشند. بعلاوه از لوازم خانگی و تجهیزات الکترونیکی می‌توان با کارآیی بیشتری استفاده کرد و هزینه‌های انرژی را کاهش داد. از مزایای خانه‌ هوشمند و ساختمان هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  مزایای خانه‌ی هوشمند و ساختمان هوشمند: 1. صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها

  برای بسیاری از افراد نیروی محرکه برای هوشمند ساختن خانه‌ها صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها با سیستم‌های گرمایشی و تهویه‌ی هوای اتوماتیک است. ترموستات‌های هوشمند به سرعت و به طور دقیق گرمایش و سرمایش خانه را اتوماتیک می‌کنند. این کار معمولا باعث کاهش قبض برق مالکان می‌شود. خاموش کردن محصولات دیگری مانند چراغ‌های متصل و لوازم خانگی در زمان عدم نیاز، می‌تواند مصرف انرژی را کم کند. این نوع محصولات باید در لیست چک همه‌ی خانه های هوشمند و ساختمان هوشمند قرار گیرند.

  صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها در ساختمان هوشمند

  مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 2. زندگی با سطح آسایش هرچه بیشتر با اسمارت هوم‌

  راحتی و آسایش یکی از نکات مهم است. همه‌ی ما به دنبال راحت ساختن زندگی خود هستیم؛ بنابراین راحتی و آسایش نیز از دیگر دلایل هوشمند سازی خانه‌ها و ساختمان هوشمند است. برای این کار می‌توان از چیزهای ساده‌ای مثل روشنایی هوشمند شروع کرد. اینها می‌توانند با استفاده از دستورات صوتی، قوانین مرتبط با مکان، تشخیص سنسور و یا حتی برنامه‌ریزی‌های ساده، خاموش و روشن شوند.

  مزایای خانه‌یِ هوشمند و ساختمان هوشمند: 3. امنیت در بالاترین سطح در خانه هوشمند

  درحالی که شما می‌توانید برای حفاظت از خانه‌ی خود، سیستم‌های هشداردهنده بخرید، تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند امنیت بیشتری ارائه خواهد کرد. چراغ‌های متصل، دوربین‌ها و حتی زنگ در می‌توانند به امنیت بیشتر خانه‌ی شما کمک کنند.

  امنیت در بالاترین سطح در خانه هوشمند

  مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 4. نظم در رسیدگی به امور خانه در اسمارت هوم

  اگر می‌خواهید برخی از کارهای خسته‌کننده‌ی خانه‌داری را از حوزه‌ی وظایف خود خارج کنید، دستگاه‌های متصل و اتوماتیک گزینه‌های خوبی برای شما هستند. برای مثال جاروبرقی رباتی رومبا (Roomba) یکی از این موارد است. با این حال، لوازم خانگی ممکن است دارای عملکردهای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند باشند. ماشین لباسشویی که به طور خودکار شروع به چرخیدن می‌کند و یا یخچالی که به محض اینکه حس کند شیر شما تمام شده، به صورت آنلاین شیر سفارش می‌دهد!

  مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 5. سرگرم‌کننده بودن فضای خانه‌های هوشمند

  خانه هوشمند باید مکان خوبی برای پاتوق کردن و استراحت هم باشد. این تکنولوژی می‌تواند شما را به روش‌های جدید و مهیجی سرگرم و مطلع کند. بلندگوهای متصل همراه با دستگاه‌های دیجیتالی مبتنی بر هوش مصنوعی، می‌تونند موسیقی پخش کنند، اخبار و امتیازات ورزشی را اعلام کنند و حتی می‌توانند به شما در کنترل سایر دستگاه‌های متصل هم کمک کنند. دستگاه‌های متصل به تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند بعلاوه می‌توانند فیلم خوب برای تماشا، چه در خانه و چه در سالن سینمای واقعی پیدا کرده و به شما پیشنهاد کنند.

  سرگرم‌کننده بودن فضای ساختمان هوشمند

  مرکز هوشمند سازی آرات: بهترین کیفیت + بالاترین تجربه در تکنولوژی خانه‌ی هوشمند

  یکی از راه‌های ساخت یک خانه‌ی هوشمند یا ساختمان هوشمند خرید تجهیزات مختلف مانند سنسورها، لامپ‌های هوشمند، دوربین‌های امنیتی، بلندگو و موارد دیگر و اتصال همه‌ی آنها به یک مرکز است که به آنها کمک می‌کند با یکدیگر و با شما از طریق تلفن هوشمند شما مرتبط باشند. اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم همه‌ی اینها مستلزم هزینه‌های زیاد و صرف زمان زیاد است و برای خیلی از افراد می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. اگر نیازها و خواسته‌های شما ساده‌تر هستند، تنها چند محصول نسبتا ارزان قیمت بیشتر راحتی یک خانه‌ی هوشمند پیشرفته و تدارک ساختمان هوشمند فوق مدرن، را با بودجه‌ای بسیار کمتر فراهم می‌کنند. بعلاوه اگر اطمینان حاصل کنید که این محصولات خانگی هوشمند با یکدیگر سازگار باشند، مجموعه‌ای را می‌سازید که می‌توانید به مرور زمان آن را گسترش دهید.

  ما در مرکز هوشمند سازی آرات در طی سال‌ها تجربه‌ی مشارکت در پروژه‌های هوشمند سازی خانه‌ها، تدارک ساختمان هوشمند BMS، هوشمند سازی ویلاها، هوشمند سازی دفاتر کار و نیز ارائه مشاوره برای پروژه‌های بزرگ نظیر هوشمند سازی هتل‌ها آماده ارائه بهترین خدمات این مجموعه با مناسب‌ترین قیمت در سراسر ایران است. برای اطلاع از خدمات ما و یا دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.