سیستم مدیریت ساختمان (BMS): مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم BMS

سیستم مدیریت ساختمان (BMS): مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم BMS

سیستم مدیریت ساختمان یا Building Management system (که به طور اختصار به آن BMS) گفته می‌شود، شبکه‌های کنترل‌کننده‌ی مبتنی بر ریزپردازنده‌های هوشمند هستند که برای نظارت، بررسی و کنترل سیستم فنی یک ساختمان مانند تهویه‌ی هوا، تهویه، روشنایی و هیدرولیک نصب می‌شوند. این سیستم‌ها به طور خاص، عملکرد تک تک تجهیزات ساختمانی را به هم پیوند می‌دهند تا همه‌ی آنها به عنوان یک سیستم یکپارچه عمل کنند. در حال حاضر سیستم‌های BMS در هر ساختمان یا مکانی با در دسترس بودن ادغام مستقیم سیستم‌های دیگر ساختمان مانند سیستم امنیت، کنترل دسترسی، دوربین‌های مداربسته، سیستم اعلام حریق، آسانسور و سایر سیستم‌های ایمنی نصب می‌شود.

سیستم‌های BMS نسل فعلی، مبتنی بر پروتکل‌های ارتباطی هستند و از طریق وب قادر به ادغام سیستم‌ها از سیستم‌های مختلف و دسترسی از هر جای جهان هستند. سیستم BMS برای مدیریت تقاضای انرژی به روشی مقرون به صرفه است و نصب آن برای کلیه‌ی ساختمان‌های جدید، مهم و حیاتی است. این سیستم به صاحبان و مالکان ساختمان‌ها اجازه می‌دهد تا هزینه‌ی انرژی خود را کاهش دهند و راحتی مطلوبی را برای کاربران، مستاجران و ساکنان یک ساختمان فراهم کنند. ما در این مطلب در وب سایت مرکز هوشمندسازی آرات سعی می‌کنیم تمام ابعاد و زوایای سیستم مدیریت ساختمان BMS را توضیح دهیم.

سیستم مدیریت ساختمان (BMS): مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم BMS

مدیریت سرمایش – گرمایش – تهویه مطبوع با سیستم BMS

با سیستم مدیریت ساختمان یا bms می‌توان گرمایش، تهویه و تهویه‌ی مطبوع را از راه دور مدیریت کرد تا کارکنان تعمیر و نگهداری مجبور نباشند برای خاموش کردن، روشن کردن یا تنظیم سطح دما یا تهویه از یک اتاق به اتاق دیگر بروند. از آنجایی که داده‌ها در یک سیستم واحد تلفیق می‌شوند، سیستم BMS گزارش‌دهی و مدیریت اطلاعات، که منجر به کیفیت، تصمیم‌گیری آگاهانه، عملکرد بهتر و کاهش مصرف انرژی می‌شود، را بهبود می‌بخشد و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب ضمن شرح سیستم مدیریت ساختمان، به ویژگی‌ها، مزایا و فواید استفاده از این سیستم‌ها نیز اشاره می‌کنیم.

سیستم BMS چیست؟

همانطور که گفتیم یک سیستم BMS دقت خودکار برای بهینه‌سازی بهره‌وری انرژی و آسایش ساکنان یک یا چند ساختمان را به وسیله‌ی یک رابط دیجیتال واحد، فراهم می‌کند. سیستمِ BMS سرویس‌های الکترونیکی و مکانیکی ساختمان مانند گرمایش و تهویه‌ی هوا و روشنایی را بررسی و کنترل می‌کند. سیستم BMS بعلاوه می‌تواند خدمات ساختمانی گسترده‌تری مانند امنیت، کنترل دسترسی، آسانسور و سیستم‌های ایمنی را در خود جای دهد. یک سیستم مدیریت ساختمان با توجه به برنامه و پیکربندی خاص ممکن است با نام‌های زیر نیز شناخته شود:

 • سیستم‌های خودکارسازی ساختمان (BAS)
 • سیستم مدیریت و کنترل ساختمان (BMCS)
 • سیستم مدیریت انرژی ساختمان (BEMS)

سیستم BMS را می‌توان به عنوان مجموعه‌ای کامل و مهندسی‌سازی شده و یا برای ادغام سیستم‌های موجود پیاده‌سازی کرد. برنامه‌های کاربردی BMS برای یکپارچه‌سازی سیستم‌هایی از شرکت‌های مختلف، مبتنی بر پروتکل‌های ارتباطات باز از طریق وب هستند.

سیستم مدیریت ساختمان - سیستم BMS

نقش و وظایف روزانه‌ی سیستم BMS: سیستم مدیریت ساختمان کنترل دمای منزل شما را در دست می‌گیرد!

رایج‌ترین عملکرد اصلی سیستمِ BMS کنترل گرمایش، تهویه و تهویه‌ی مطبوع ساختمان، از جمله موارد زیر است:

 • واحدهای جابجایی هوا
 • دستگاه سردکننده‌ی آب
 • برج‌های خنک‌کننده
 • دستگاه گرم‌کننده‌ی آب
 • سیستم‌های اگزوز
 • کنترل زون‌ها (یا مناطق)
 • کنترل سیستم‌ها و سرویس‌های ساختمان
 • رابط کاربری گرافیکی (GUI)
 • نظارت فوری بر عملکرد و کارآیی ساختمان
 • تغییر و ثبت عملکرد و کارآیی ساختمان
 • زمان‌بندی سیستم‌های ساختمانی
 • مدیریت خطا و هشدار
 • مدیریت انرژی و گزارش آن

انعطاف پذیری سیستم مدیریت ساختمان – فواید و مزایای استفاده از سیستم BMS

سیستم BMS در مقایسه با سیستم‌های کنترل جداگانه، کنترل مرکزی، انعطاف‌پذیری، تعامل و بازخورد را ارائه می‌دهد. نصب یک سیستم BMS جدید باید در هر ساختمانی مدّنظر قرار گیرد و یا سیستم‌های قدیمی با سیستم‌های جدیدتر جایگزین شود. یک سیستم مدیریت ساختمانی بالاتر از ۱۰ سال احتمالا بهتر است مورد بروزرسانی یا جایگزینی قرار گیرد. اما دلایل بروزرسانی سیستم‌های BMS به صورت زیر است:

 • مسائل مربوط به قابل اطمینان بودن سیستم
 • وضعیت نامناسب اجزا
 • عدم سازگاری با وب
 • مشکل در استفاده از تجهیزات یا سنسورهای جدید
 • توانایی انجام نظارت و گزارش‌دهی

پس از نصب، سیستم BMS باید حداقل ۱۲ ماه از نزدیک نظارت و تنظیم شود. این سیستم در ابتدا به خاطر راه‌اندازی ضعیف ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشد. تنظیم لوپ کنترل، اطمینان ایجاد می‌کند که تجهیزات به شیوه‌ای پایدار، قابل پیش‌بینی و قابل تکرار عمل می‌کنند. در ادامه به سایر مزایای استفاده از سیستم BMS در ساختمان‌ها اشاره می‌کنیم.

فواید و مزایای استفاده از سیستم BMS

کنترل و بهینه‌سازی جامع توسط سیستمِ BMS

سیستم BMS امکان کنترل و بهینه‌سازی چرخه‌ی تجهیزات را فراهم می‌کند و می‌تواند با الگوریتم‌های متمرکز بر بهره‌وری انرژی، پیاده‌سازی شود. برای مثال می‌توان استراتژی‌های صرفه‌جویی در انرژی زیر را راه‌اندازی کرد:

 • کنترل دقیق طیف وسیعی از شرایط از جمله تنظیم دمای فصلی
 • زمان شروع و اجرای دقیق
 • کنترل چرخه‌ی اقتصادی
 • از بین بردن همپوشانی بین سیستم‌ها به ویژه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی
 • کنترل فشار هوا و دمای خنک‌کننده

برای استفاده‌ی بهینه از سیستمِ BMS، قراردهی درست و کالیبراسیون سنسورها بسیار مهم است. این مساله اطمینان ایجاد می‌کند که سیستم BMS در هر زمانی واکنش درست خواهد داشت. در حالی که سنسورها معمولا با گذر زمان دچار افت رانش دقت نمی‌شوند اما یک خطای پایه به اندازه‌ی یک درجه ممکن است رخ دهد که باید جبران شود. با قراردهی سیستم در یک مکان اشتباه مثل ارتفاع بالا یا نزدیک به منبع گرما می‌تواند باعث عدم دقت بیشتری شود.

کنترل و بهینه‌سازی جامع توسط سیستمِ BMS

توانایی حفظ تنظیمات گرمایش و تهویه در سیستم BMS

سیستمِ BMS به حفظ تنظیمات گرمایش و تهویه‌ی هوای ساختمان در بازه‌های زمانی طولانی کمک کند. معمولا ساختمان‌هایی که از کنترل‌های مستقل استفاده می‌کنند با گذشت زمان از تنظیمات اصلی و بهینه‌ی خود خارج می‌شوند. سیستم BMS می‌تواند به تغییر در طول زمان پاسخ دهد به حفظ تنظیمات بهینه در هر زمانی کمک کند. این سیستم بعلاوه می‌تواند بر خطاهای سیستماتیک مرتبط با مصرف بیش از حد انرژی تاکید کند و الگوهای بیهوده‌ای مانند تجهیزات بدون استفاده را شناسایی کند.

صرفه‌جویی در زمان با سیستم‌های مدیریت ساختمان

اتوماسیون‌سازی (یا خودکارسازی) فشار را از روی مدیران و کارکنان ساختمان برای نظارت داده‌ها و سازگار کردن تنظیمات برمی‌دارد. رابط کاربری تک کاربره‌ی سیستم BMS همچنین با گردآوری همه‌ی اطلاعات مرتبط و کنترل همه‌ی آنها با یکدیگر در زمان نیز صرفه‌جویی می‌کند. رابط‌ها از داشبورد اصلی تا ایستگاه‌های کاری گرافیکی کامل را شامل می‌شوند. یک سیستم BMS می‌تواند با ترجمه‌ی سریع داده‌ها به اطلاعات مفید تجاری به تصمیم‌گیری سریع‌تر کمک کند.

صرفه جویی در زمان از فواید سیستم مدیریت هوشمند

هزینه‌های نگهداری کمتر تجهیزات تهویه مطبوع با سیستم BMS

سیستم مدیریت ساختمان امکان شناسایی سریع خرابی تجهیزات را فراهم می‌کند. در طول زمان با تغییر الگوهای عملیاتی و افت عملکرد تجهیزات، از کارآیی ساختمان‌ها کم می‌شود. سیستمِ BMS می‌تواند عیب‌یابی اکثر اجزای گرمایش و تهویه‌ی هوا را انجام دهد و زمانی که یکی از اجزا عیب پیدا می‌کند، آن را شناسایی می‌کند.

راحتی بیشتر ساکنان و رفاه حداکثری با سیستم مدیریت ساختمان

سیستم BMS امکان کنترل و بهینه‌سازی راحتی ساکنان در سریع‌ترین زمان ممکن را فراهم می‌کند. فاکتورهایی مانند دمای هوا، رطوبت، کیفیت هوا و جریان هوا از جمله‌ی این موارد است. این سیستم بعلاوه پیش از کاهش شرایط آسایش می‌تواند اعلان و اصلاح عیب‌ها را نیز ارائه دهد.

مدیریت عملکرد و گزارش‌گیری در سیستمِ BMS چگونه است؟

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS دارای توانایی مدیریت عملکرد و گزارش‌دهی برای دستیابی به اهداف مصرف انرژی و رتبه‌بندی ستاره‌ای است. سیستم‌های BMS به وسیله‌ی روش‌های زیر از اهداف پشتیبانی می‌کنند:

 • تشخیص افت عملکرد به موقع
 • اندازه‌گیری اهداف پروفایل بار و انجام تنظیمات
 • ثبت اطلاعات روند از جمله تفکیک در بارهای مستاجران و ساختمان اصلی
 • نمایش بازخورد به سبک داشبورد در مورد تقاضا و مصرف

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

نوآوری‌ها در سیستم مدیریت ساختمان یا BMS

نوآوری در سیستمِ BMS: شبکه‌های بی‌سیم مقرون به صرفه

به طور کلی هزینه‌ی یک سیستم BMS کاربرد آن را به ساختمان‌های بزرگ تجاری محدود کرده است. تجهیزاتی مانند کنترل‌ها و سنسورها از نظر قیمتی پایین آمده‌اند. تکنولوژی بی‌سیم به طور فزاینده‌ای معمول و متداول شده است و نصب سیستم BMS را ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر ساخته است. با افزایش اتصال اینترنت، فرصت اجرای سیستم BMS افزایش پیدا کرده است. ارتباط بین دستگاه‌ها یا سیستم‌های کامل از طریق داده‌های شبکه جایگزین اتصالات سیمی شده است. پیشرفت‌های اخیر در برداشت انرژی بی‌سیم نسل جدید حسگرها را قادر می‌سازد که از منابع محیطی انرژی مورد نیاز خود را استخراج کنند. (به جز مساله‌ی هزینه اولیه‌ی مقوله هوشمندسازی – مقرون به صرفه بودن و مصرف بهینه انرژی بویژه در هتل هوشمند بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.)

نوآوری در سیستمِ BMS: شبکه‌ی پاسخگوی مدیریت تقاضا

ماهیت شبکه در حال تغییر است و نیاز است مشاغل در پاسخ به سیگنال‌های قیمت و کمبود در شرایط سخت آب و هوایی، تنظیم بار را افزایش دهند. بعلاوه، صاحبان ساختمان در حال نصب و ذخیره‌سازی نسل سیستم‌های متصل به شبکه‌ی بیشتری در محل کار خود هستند. در حال حاضر شرکت‌ها در حال ادغام سیستم BMS با سیستم‌های مدیریت تقاضای مبتنی بر نرم‌افزار و شبکه‌ی پاسخگو یا سیستم‌های مدیریت انرژی ویژه (EMS) هستند. این نوآوری‌ها امکان بهینه‌سازی مصرف انرژی و، تولید، صادرات و ذخیره‌سازی را فراهم می‌کند.

توانایی‌های قابل پیش‌بینی سیستمِ BMS

سیستم BMS می‌تواند حداکثر هزینه‌های تقاضا را کاهش و بخش قابل‌توجهی از قبض‌های انرژی بسیاری از تجارت‌ها را تشکیل دهد. این سیستم می‌تواند بارهای زیاد ساختمان را پیش‌بینی کرده و اجازه‌ی تنظیمات درست برای جلوگیری از حداکثر سطح آستانه‌ی تقاضا را فراهم سازد. یک سیستم BMS مبتنی بر وب می‌تواند شرایط مطلوب یا شرایط شدید آب و هوایی را پیش‌بینی کرده و تولید گرمایش و تهویه‌ی هوا را برای کارآمدترین و بهترین نتیجه، تنظیم کند. برای مثال، اگر BMS روزی گرمتر از معمول را پیش‌بینی کند، به طور اتوماتییک ساختمان را خنک می‌کند تا از انرژی خارج از پیک مصرف استفاده کند.

ادغام سیستمِ BMS با سیستم‌های تجاری گسترده‌تر

انعطاف‌پذیری و سازگاری متقابل اجزای سیستم‌هایِ BMS باعث می‌شود جنبه‌های مختلف یک کسب و کار به طور موثرتری با یکدیگر هماهنگ شوند. برای مثال یک BMS می‌تواند به حسابداری و برنامه‌ریزی منابع و یا با کل سیستم مدیریتی مجموعه، ارتباط برقرار کند.

ادغام سیستمِ BMS با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یک فرآیند تصویربرداری سه بُعدی است که توسط معماران، مهندسان و متخصصان ساخت‌وساز برای برنامه‌ریزی مشترک، طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکپارچه‌سازی و ادغام BMS با BIM این امکان را فراهم می‌کند که یک طرح پیشنهادی قبل از ساخت شبیه‌سازی و در صورت لزوم اصلاح شود.

نگهداری از سیستمِ BMS

در نگهداری از سیستم مدیریت ساختمان باید به موارد زیر توجه کرد:

 • سیستم مدیریت ساختمان متعلق به صاحب ساختمان است که باید به عنوان سرپرست آن در مدیریت حقوق دسترسی به BMS عمل کند.
 • این سیستم باید با سطح مناسبی از سرویس‌دهی حفظ شود.
 • مانند هر سیستم نرم‌افزاری دیگر از داده‌ها و فایل‌های روی سیستم باید به صورت منظم پشتیبان گرفته شود.
 • اجزای حیاتی سیستم باید به طور منظم شناسایی و بررسی شوند.
 • نگهداری و تعمیر باید برای عملکرد سیستم کنترل‌شده انجام شود نه اجزای جداگانه‌ای مانند دستگاه سردکننده و غیره.

بعلاوه وضعیت چرخه‌ی تولید تجهیزات را باید مورد بررسی قرار داده شود و در سیستم از سخت‌افزارهایی با سابقه‌ی تاییدشده استفاده شود. بررسی سطح پشتیبانی سخت‌افزار و نرم‌افزار و شرایط سازگاری آن در آینده نیز از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نگهداری از سیستمِ BMS

منبع: استخراج شده از مطالب ویکی پدیا

مرکز هوشمندسازی آرات: فعال در اجرای پروژه‌های سیستم مدیریت ساختمان در ایران

امیدواریم مطلبی که برای شما نوشتیم توانسته باشد ابهامات ذهن شما را برطرف کرده باشد. اگر به دنبال تجهیز ساختمان – برج – ویلا و یا محل کار خودتان به سیستم‌های مدیریت ساختمان هستید می‌توانید نام مرکز هوشمندسازی آرات را در اینترنت جستجو کنید. ما یکی از بهترین شرکت‌های تامین قطعات هوشمندسازی و نیز اجرای پروژه‌های هوشمندسازی در ایران هستیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر و نیز دریافت مشاوره رایگان می‎‌توانید با شماره ۰۹۱۲۰۹۹۶۱۷۶ تماس بگیرید. مشاوران مرکز هوشمندسازی آرات هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح الی ۶ عصر پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *