پرده هوشمند (Smart Curtain): مزایا و نحوه نصب پرده هوشمند + عکس

پرده هوشمند

فن‌آوری بسیار سریع در حال رشد و گسترش است و می‌توانیم به راحتی تفاوت سبک زندگی امروز با ده سال پیش را حس کنیم. امروزه خانه‌ها از نظر فنی از هر زمان دیگر پیشرفته‌تر هستند و تکنولوژی‌هایی مانند تکنولوژی خانه هوشمند درصدد فراهم کردن بیشترین آسایش و راحتی برای افراد خانه است. پیشرفت‌های بسیار زیاد در سیستم‌های اتوماسیون خانگی و محصولات “هوشمند” که از کنترل روشنایی لامپ‌ها گرفته تا سیستم امنیتی خانه‌ها را پوشش می‌دهند، آسایش و راحتی و در عین حال ایمنی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها را با خود به ارمغان می‌آورند و باعث مدرن‌تر و کاربردی‌تر شدن خانه‌ها می‌شوند. در واقع این تکنولوژی‌های هوشمند زندگی‌های ما را بسیار آسان‌تر ساخته‌اند. یکی از این تکنولوژی‌ها که در خدمت بشر است، پرده هوشمند (Smart Curtain) است که تصمیم داریم در ادامه‌ای این مطلب در مورد آن صحبت کنیم.

پرده هوشمند چیست؟

پوشش هوشمند پنجره که می‌توان آن را پرده هوشمند نامید، پرده‌هایی هستند که از طریق ریموت کنترل یا با یک برنامه‌ی تلفن همراه کنترل می‌شوند. از طریق ریموت کنترل یا اپلیکیشن می‌توانید برنامه‌ای از تنظیمات مختلف را برای پرده‌های هوشمند خود تنظیم کنید تا به راحتی از روی کاناپه بتوانید آن را کنترل کنید. با استفاده از اپلیکیشن یا ریموت کنترل می‌توانید:

  • به راحتی پرده‌ها را باز یا بسته کنید.
  • تنظیمات مختلف برای زمان‌های مختلف از روز قرار دهید.
  • در برخی از مدل‌های پرده‌ی هوشمند، می‌توانید تنظیمات را بر اساس نور محیطی به طور اتوماتیک تنظیم کنید.

(به مطلب تاچ پنل هوشمند لمسی رجوع کنید.)

پرده هوشمند چیست؟

مزایای استفاده از پرده هوشمند چیست؟

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 1. آسان کردن کارهای روزمره

یکی از بزرگترین مزیت‌های استفاده از پرده هوشمند این است که زندگی روزمره را ساده و آسان می‌سازند. به راحتی می‌توان از یک اپلیکیشن یا ریموت کنترل برای تنظیم پوشش پنجره‌ها استفاده کرد و تنظیم نور در اتاق به آسانی خاموش و روشن کردن یک لامپ خواهد بود.

مزایای استفاده از پرده هوشمند چیست؟

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 2. بهره‌گیری بیشتر از نور طبیعی

یکی از فواید پرده هوشمند این است که می‌توانید به آسانی نور طبیعی اتاق خود را تنظیم کنید. این امر باعث می‌شود که نور طبیعی بخشی جدایی‌ناپذیر از خانه‌ی شما شود. مطالعات نشان داده است که نور طبیعی سلامتی انسان را تقویت می‌کند و با استفاده از پرده‌ی هوشمند می‌توانید میزان اتکا به نور طبیعی خورشید در خانه را افزایش دهید.

(در این خصوص از مطلب سیستم روشنایی هوشمند نیز بازدید کنید.)

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 2. بهره‌گیری بیشتر از نور طبیعی

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 3. پوشاندن بی دردسر مکان‌هایی با دسترسی دشوار

از پرده هوشمند می‌توان در مکان‌هایی استفاده کرد که دسترسی به آنها دشوار است. با نصب پرده‌های هوشمند، هر زمان که بخواهید می‌توانید پنجره‌ها را پوشش دهید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا از نورگیر زیبا و نور طبیعی آن استفاده کنید و در عین حال هر وقت که بخواهید آن را کاملا ببندید. بدون پرده‌های هوشمند، پوشاندن این پنجره‌ها به سادگی یک گزینه‌ی واقع‌بینانه نیست.

حتما بخوانید:
خانه هوشمند ABB: تجهیزات خانه هوشمند ABB

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 3. پوشاندن بی دردسر مکان‌هایی با دسترسی دشوار

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 4. داشتن خانه‌ای امن‌تر

یکی از روش‌هایی که سارقین خانه‌های خالی را در ایام تعطیلات شناسایی می‌کنند این است که پوشش پنجره‌ها برای مدتی طولانی در روز و شب، ثابت است. پرده‌ی هوشمند به شما امکان می‌دهد تا پوشش پنجره‌ها را طبق یک برنامه تنظیم کنید که حتی زمانی که در خانه نیستید پرده‌ها باز و بسته شوند.

با این کار احتمال اینکه سارق وارد خانه‌ی شما شود بسیار کم خواهد بود. بعلاوه عملکرد پرده‌های هوشمند را می‌توانید از راه دور و از طریق تلفن همراه خود تنظیم کنید. این بدان معناست که اگر پرده‌ها را قبل از ترک کردن خانه باز گذاشته‌اید می‌توانید با فشار یک دکمه از هر کجای دنیا، آنها را ببندید!

(پس از مطالعه‌ی این بخش به مطلب سیستم مانیتورینگ هوشمند نیز سر بزنید.)

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 4. داشتن خانه‌ای امن‌تر

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 5. کاهش هزینه‌های مصرف انرژی

آیا می‌دانید مدیریت مناسب پرده هوشمند می‌تواند هزینه‌های مربوط به مصرف برق و گرمایش شما را کاهش دهد؟ پوشش پرده یک لایه‌ی عایق اضافی برای جلوگیری از گرم شدن محیط خانه‌ی شماست. با استفاده از پرده‌ی هوشمند، لازم نیست نگران باز یا بسته کردن پرده‌ها در یک برنامه‌ی ثابت باشید.

از آنجایی که پرده هوشمند می‌تواند بخشی از عملکردهای خانه‌ی شما باشد به راحتی می‌توانید آنها را طوری تنظیم کنید که بیشترین استفاده از نور محیطی را داشته باشید. بعلاوه این نور محیطی در فصول سرد می‌تواند در گرم کردن محیط نیز موثر باشد. به این ترتیب با نصب پرده‌ی هوشمند مطمئن خواهید شد قبض‌های شما بیش از حد معمول نباشد.

مزایای استفاده از پرده هوشمند: 5. کاهش هزینه‌های مصرف انرژی

اهمیت نصب پرده هوشمند در خانه‌ها

خانه‌های ویلایی یا آپارتمانی با پنجره‌های بزرگ و نورگیر یکی از ایده‌آل‌ترین انتخاب‌ها برای هرکسی هستند. اگرچه پنجره‌ها دریچه‌ای به سوی نور و روشنایی هستند اما پرده‌ها نیز به عنوان بخشی از دکوراسیون خانه مورد توجه قرار می‌گیرند. همانقدر که فرش یا مبلمان در تزیین خانه موثر است، پرده‌ها نیز حائز اهمیت هستند.

اما نقش پرده‌ی هوشمند در خانه چیست؟ البته این مفهوم خیلی پیچیده‌ای نیست! پرده‌های هوشمند در واقع پرده‌های معمولی هستند که مجهز به موتور شده‌اند و امکان دسترسی از راه دور با اپلیکیشن و گوشی همراه به آنها وجود دارد تا بتوان آنها را باز یا بسته کرد.

حتما بخوانید:
معرفی تجهیزات مورد نیاز برای هوشمند سازی دکوراسیون خانگی

اهمیت نصب پرده هوشمند در خانه‌ها

قابلیت‌های پرده هوشمند

علاوه بر اینکه استفاده از پرده هوشمند بسیار ساده است و با ریموت کنترل و یا اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی نصب می‌شود، می‌توان آن را از هر جایی به راحتی باز و بسته کرد اما این پرده‌ها قابلیت‌های دیگری نیز دارند که استفاده از پرده‌ی هوشمند در یک خانه‌ی هوشمند را پرطرفدار می‌سازد. از جمله‌ی قابلیت‌ها و موارد استفاده از پرده هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان کنترل تمام پرده‌های هوشمند خانه از طریق تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها و همینطور ریموت کنترل
  • قابلیت تنظیم ساعت برای باز و بسته شدن پرده‌های هوشمند در یک زمان خاص
  • تنظیم برنامه‌ی پرده‌ها به طوری که به محض خروج از خانه، پرده‌ها به طور خودکار بسته شده و به محض ورود، پرده‌ها باز شوند.
  • قابلیت کنترل پرده‌ هوشمند برای باز و بسته شدن طبق نور شبانه و روزانه در محیط

(به مطلب خانه هوشمند وایرلس یا بیسیم رجوع کنید.)

قابلیت‌های پرده هوشمند

نحوه‌ی استفاده از پرده‌های هوشمند

پرده‌ی هوشمند با توجه به دستورالعملی که به کار می‌برید، با یک کشش ملایم موتوری، به طور خودکار کاملا باز یا بسته می‌شود. پرده‌های هوشمند را می‌توان از راه دور کنترل کرد؛ بنابراین دیگر نیاز نیست از جای خود بلند شوید و پرده‌ها را با دست، باز یا بسته کنید. تنها با یک کلیک ساده یا ضربه زدن روی یک دکمه، پرده هوشمند با حرکتی کاملا نرم و مهم‌تر از همه ساکت، باز یا بسته می‌شود. موتور پرده هوشمند می‌تواند با استفاده از نیروی برق و یا با باتری عمل کند.

(مطلب هتل هوشمند نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

اگر گزینه‌ی استفاده از فناوری سیمی را دارید می‌توانید از موتورهای سیمی برای پرده هوشمند استفاده کنید. این کار به شما امکان می‌دهد پرده هوشمند را نیز در سیستم اتوماسیون یا هوشمند سازی خانه‌ی خود نیز ادغام کنید؛ که برای پرده‌های بزرگتر و سنگین‌تر ایده‌آل است، زیرا از منبع تغذیه‌ی مداوم برای موتور برخوردار است.

از سوی دیگر اگر اگر نگران نیاز به نوسازی خانه برای سیم‌کشی و نصب موتور هستید، می‌توانید از موتورهایی استفاده کنید که تامین انرژی مورد نیاز آنها مبتنی بر باتری است. بنابراین دیگر نیاز به تغییر دکوراسیون خانه‌ی خود نخواهید بود.

نحوه‌ی استفاده از پرده‌های هوشمند

روش‌های کنترل پرده هوشمند

یکی از روش‌های کنترل پرده‌های هوشمند، استفاده از ریموت کنترل است؛ اما اگر با مشکل گم کردن و مفقود شدن همیشگی ریموت کنترل‌ها مواجه هستید، نگران نباشید. راه دیگر برای کنترل پرده و پوشش هوشمند پنجره‌ها این است که اپلیکیشن مخصوص آن را روی تلفن همراه خود دانلود کنید و پرده‌ها را از همان جایی که هستید، کنترل کنید. بعلاوه اگر ترجیح می‌دهید کنترل پرده هوشمند کاملا هندزفری باشد، با اتصال پرده‌ی هوشمند به بلندگوهای هوشمند مانند آمازون اکو می‌توانید از عملکرد کنترل صدا استفاده کنید و تنها با دستور صوتی پرده‌ها را باز یا بسته کنید.

حتما بخوانید:
تفاوت خانه هوشمند و خانه معمولی: معرفی امکانات خانه هوشمند در مقایسه با خانه معمولی

هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از بیدارشدن از نور طبیعی خورشید نیست. شما می‌توانید پرده‌های هوشمند را مطابق میل خود طبق یک برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده، تنظیم کنید تا در یک زمان مشخص باز یا بسته شوند. البته استفاده از دستور صوتی برای کنار کشیده شدن پرده‌ها هم بسیار جذاب و راحت خواهد بود.

(از مطلب سیستم تهویه هوشمند نیز بازدید کنید.)

روش‌های کنترل پرده هوشمند

روش‌های نصب پرده هوشمند

نصب و راه‌اندازی پرده هوشمند در تمام دنیا بر اساس اصول یکسانی انجام می‌شود. در نصب این پرده‌ها به جای استفاده از میل پرده‌های معمول از ریل‌های برقی استفاده می‌شود که درون آنها تسمه‌هایی قرار دارد و این تسمه‌ها با نیروی محرکه‌ی موتور برقی هوشمند حرکت می‌کنند. موتور پرده هوشمند را می‌توان با استفاده از ریموت کنترل و یا اپلیکیشن‌های مربوطه روشن یا خاموش کرد. بعلاوه در خانه های هوشمند می‌توان از بلندگوهای هوشمند برای فرمان صوتی به پرده و باز و بسته کردن آن استفاده کرد.

روش‌های نصب پرده هوشمند

هوشمند سازی خانه‌ها و هوشمند سازی پرده‌های قدیمی

برای زیباسازی ساختار ساختمان و بیشترین استفاده از روشنایی و نور خورشید، پنجره‌ها بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. اما باز و بسته کردن پرده‌های پنجره‌های بزرگ تقریبا کار دشواری است. اگر به فکر نصب پرده‌های هوشمند هستید باید بگوییم که نیازی به تعویض پرده‌های فعلی نخواهید داشت. انواع پرده‌هایی که به صورت عمودی باز و بسته می‌شوند، پرده‌هایی که به یک سمت کشیده می‌شوند و پرده‌هایی که از وسط به دو طرف باز می‌شوند را می‌توان با استفاده از موتور به صورت برقی و هوشمند درآورد.

(از مطلب ویلای هوشمند نیز بازدید کنید.)

هوشمند سازی خانه‌ها و هوشمند سازی پرده‌های قدیمی

پرده هوشمند با موتور برقی

در اکثر موارد پرده‌های بزرگ و سنگین به دشواری با دست باز و بسته می‌شوند و در این حالت هوشمند ساختن پرده‌ها و باز و بسته کردن آنها با استفاده از موتور برقی، راحت‌تر خواهد بود. به این ترتیب به راحتی می‌توان انواع پرده‌های موجود در خانه را برقی و هوشمند ساخت.

موتورهای پرده هوشمند انتها و ابتدای ریل پرده را تشخیص می‌دهند و پرده به راحتی در طول این مسیر حرکت می‌کند. در انتهای ریل نیز سرعت موتور کاهش پیدا می‌کند. بعلاوه امکان افزایش یا کاهش سرعت موتور پرده هوشمند نیز وجود دارد. با هوشمند کردن پرده‌های خانه به راحتی می‌توانید آنها را توسط ریموت کنترل و یا اپلیکیشن‌های مربوطه باز و بسته کنید.

پرده هوشمند با موتور برقی

منبع مطلب

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *