سیستم تهویه‌ هوشمند: مزایای هوشمند سازی سیستم تهویه + عکس

سیستم تهویه‌ هوشمند

خانه‌ هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که دارای ترموستات ، دوربین‌ها، سیستم روشنایی و سایر وسایل و لوازم متصل به شبکه‌ی بی‌سیم است. بر اساس عادت‌ها و موقعیت مکانی خود در خانه می‌توانید این تجهیزات را از راه دور کنترل و روشن و خاموش کنید. خانه‌های هوشمند و ساختمان‌های هوشمند که در آن سنسورهای متصل به اینترنت به طور یکپارچه با هم کار می‌کند، بر این هدف هستند که زندگی را برای انسان ساده‌تر کنند. همانطور که تلفن‌های هوشمند به کلی زندگی ما را تغییر دادند یک خانه‌ی هوشمند با تجهیزات هوشمند می‌تواند به طور قابل توجهی زندگی ما را ارتقا ببخشد. اما سیستم تهویه‌ی مطبوع چیست؟ سیستم تهویه‌ی هوا یکی از اجزای مهم در یک خانه‌ی هوشمند یا ساختمان هوشمند است که وظیفه‌ی تهویه‌ی مناسب هوا و تنظیم دما را بر عهده دارد. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی سیستم‌ تهویه‌ هوشمند (Smart Ventilation System) می‌پردازیم.

سیستم تهویه‌ هوشمند: مزایای هوشمند سازی سیستم تهویه

چرا از سیستم تهویه‌ هوشمند استفاده کنیم؟

استفاده از سیستم تهویه هوشمند مزایای آشکاری برای ساکنان، مالکان و متصدیان ساختمان‌ها و خانه‌های هوشمند به همراه دارد. سیستم‌های تهویه هوشمند با پاسخ به تغییرات روزانه‌ی دما و کیفیت هوا در داخل و اطراف ساختمان، علاوه بر ایجاد یک محیط داخلی راحت، برای پشتیبانی از سلامت ساکنان نیز موثر است. بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی با کیفیت هوای داخلی ناشی از ذرات میکروسکوپی، مانند دی‌اکسیدکربن (CO₂)، رطوبت، گرد و غبار، آئروسل‌ها، باکتری‌ها، مواد آلرژی‌زا یا ویروس‌های منتقل شده در هوا مرتبط هستند که می‌توانند در طول شلوغی‌های ساختمان جمع شوند.

به کار بردن سیستمی که به طور خودکار سطح این آلاینده‌های نامرئی ار بررسی کند و به آن واکنش نشان دهد، می‌تواند شرایط سالم‌تر در محیط داخلی ساختمان را تضمین کند. علاوه بر این، این سیستم‌ها می‌توانند با بکارگیری مناسب‌ترین استراتژی‌های تهویه‌ی هوا در زمان و مکان مورد نظر، به میزان قابل‌توجهی مصرف انرژی را کاهش دهند.

چرا از سیستم تهویه‌ هوشمند استفاده کنیم؟

سیستم تهویه هوای خانه‌ی هوشمند

سیستم تهویه‌ی خانه‌ی هوشمند با استفاده از اینترنت و تکنولوژی وای‌فای فعال می‌شود تا به سادگی بتوان آن را با سایر دستگاه‌های هوشمند ادغام و کنترل کرد. سیستم تهویه‌ی هوای خانگی هوشمند قابل کنترل با ابزارهای هوشمند است. این سیستم به یکی از دیوارها یا پنجره‌ها متصل می‌شود و می‌توان آن را از طریق اپلیکیشن‌های مربوطه تنظیم و کنترل کرد. قابلیت کنترل از راه دور، امکان خاموش و روشن کردن سیستم از دور را فراهم می‌کند.

سیستم تهویه هوای خانگی هوشمند با تلفن همراه هوشمند، تبلت و سایر تجهیزات مانند بلندگوهای هوشمند الکسا یا آمازون اکو و ارسال دستورات صوتی قابل کنترل است. برخی از انواع این سیستم‌ها برای فعال شدن نیازی به کنترل ندارند و با تنظیمات از پیش تعیین شده و یا فرمان صوتی فعال می‌شوند. با وجود این، برای سهولت کار معمولا این دستگاه‌ها مجهز به ریموت کنترل نیز هستند.

سیستم تهویه هوای خانه‌ی هوشمند

سیستم تهویه هوشمند چگونه کار می‌کند؟

استراتژی‌های تهویه با کنترل هوشمند چه به صورت طبیعی و چه به صورت مکانیکی، در واکنش به عوامل متعددی که می‌توانند بر شرایط هوای داخل ساختمان تاثیر منفی بگذارند، به طور اتوماتیک سیستم تهویه و عملکرد آن را تنظیم می‌کنند. به طور معمول این کار از طریق یک فرآیند سه مرحله‌ای انجام می‌شود که شامل حس کردن (سنسورها)، رفتار و عمل می‌شود. در ادامه در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد.

سیستم تهویه هوشمند چگونه کار می‌کند؟

1. حس (Sense)

شبکه‌ای از حسگرها به طور استراتژیک در سراسر ساختمان قرار داده شده‌اند تا فاکتورهای اصلی در کیفیت هوای داخلی ساختمان را بررسی کنند. این فاکتورها شامل موارد زیر می‌شود:

  • دمای داخلی و خارجی ساختمان
  • سطح گاز CO₂
  • میزان رطوبت
  • شرایط آب و هوایی خارجی

این اطلاعات به کنترل پنل ارسال می‌شود که معمولا بخشی از سیستم مدیریت ساختمان (BMS) است. حسگرهای تشخیص جمعیت نیز می‌توانند از تهویه‌ی غیرضروری اتاق‌های خالی جلوگیری کنند. برخی از سیستم‌های کنترل هوشمند می‌توانند اطلاعاتی در مورد کیفیت هوای داخل ساختمان، مصرف انرژی عملیاتی آن و حتی وجود خطا در سیستم یا نیاز به تغییر فیلترها به صاحبان ساختمان، اپراتورها و یا ساکنان ارائه دهند.

حس

 

 

2. رفتار (Treatment)

اطلاعاتی که از طریق سنسورها دریافت می‌شود توسط کنترل پنل مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر سطوح شناسایی شده، بیشتر از پارامترهای از پیش تعیین شده‌ی تنظیمات باشد، سیستم باید تصمیم بگیرد چه کاری انجام دهد. غالبا سیستم باید همزمان به چندین فاکتور متفاوت واکنش نشان دهد و موثرترین رویکرد را برای بازخورد کلی با آنها مشخص کند.

این کنترل‌ها نقش به ویژه مهمی در سیستم‌های ترکیبی یا مختلط ایفا می‌کنند و بسته به شرایط هر کدام از سیستم‌ها را فعال می‌کنند. سیستم‌های کنترلی همچنین می‌توانند برای استفاده از استراتژی‌های مختلف تهویه‌ی هوا در زمان‌های مختلف (مانند استراتژی تهویه در شب یا استراتژی‌های خنک‌کننده در طول تابستان) پیکربندی و تنظیم شوند. برخی از سیستم‌ها را حتی می‌توان از راه دور نیز کنترل کرد.

رفتار (Treatment)

3. عمل (Action)

عملیاتی که سیستم انجام می‌دهد بستگی به فاکتور یا فاکتورهایی دارد که باید برطرف کند. برای مثال، اگر سطح دما یا رطوبت بسیار بالا باشد، سیستم باعث باز شدن پنجره‌ها یا چراغ‌های سقفی با استفاده از درایوها یا فن‌ها برای شروع کار می‌شود. برخی از سیستم‌های تهویه هوشمند را همچنین می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که با جهت هوا عمل کنند و از آن برای بهبود یا محدودکردن تهویه استفاده کنند.

به عنوان نمونه اگر جهت باد به جهت یک طرف ساختمان حرکت می‌کند، سیستم می‌تواند مناسب‌ترین تهویه‌ها را باز کند تا هوا به طور موثر در محیط جریان پیدا کند. با این حال، اگر شرایط آب و هوای بیرونی ضعیف باشد یا فضا خیلی سرد باشد، ممکن است فقط هواکش‌های محافظت شده در برابر باد انتخاب شوند تا از خشکی هوا جلوگیری شود.

حتما بخوانید:
اینترنت اشیا (internet of things): حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیا

عمل

کنترل دستی سیستم تهویه هوشمند

درحالی که یک سیستم تهویه‌ هوشمند و خودکار می‌تواند بسیار مفید باشد، ارائه‌ی کنترل کامل بر تقاضای انرژی و شرایط داخلی بدون نیاز به هیچگونه ورودی، اتوماسیون محض می‌تواند یک طراحی بد باشد! با توجه به عوامل مختلف هرکس با یک درجه‌ی حرارت احساس راحتی می‌کند که برخی از آنها را نمی‌توان با کنترل محیط مانند گرمای متابولیکی و پوشیدن لباس کنترل کرد. علاوه بر این، مظالعات روان‌شناختی نشان می‌دهد اگر ما باور داشته باشیم که بر زندگی روزانه‌ی خود از جمله محیط خود کنترل بیشتری داریم، احساس رضایت بیشتری می‌کنیم.

بنابراین، این نکته‌ای اساسی و مهم است که طراحان به کاربران ساختمان ابزاری برای کنترل سیستم‌ها متناسب با نیازهای خود بدهند. ساکنان باید این توانایی را داشته باشند یک سیستم اتوماتیک را با گزینه‌های دستی باز کردن پنجره، نورگیرها یا پنجره‌های نورگیر یا دسترسی ساده با رابط کنترل، فعال کنند. با این حال، آنها باید از بهترین روش‌های استفاده از سیستم از جمله بستن پنجره‌ها هنگام استفاده از سیستم مکانیکی آگاه شوند تا از مشکلات مربوط به سیستم تهویه یا اتلاف انرژی جلوگیری شود.

کنترل دستی سیستم تهویه هوشمند

مزایای استفاده از سیستم تهویه‌ هوشمند در ساختمان‌ها و خانه‌ها

یک سیستم تهویه‌ هوشمند (smart ventilation system) در مصرف انرژی خودکفا، هوشمند و کارآمد است. نصب این سیستم در خانه‌ی هوشمند می‌تواند هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی را تا حد قالب‌توجهی کاهش دهد، جریان هوا و هوای محیط را تازه نگه دارد و نیاز به کنترل دستی سیستم را از بین ببرد. سیستم تهویه‌ هوشمند مزایای مختلفی با خود به همراه دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

مزایای استفاده از سیستم تهویه‌ی هوشمند در ساختمان‌ها و خانه‌ها

کنترل دریچه‌های تهویه‌ی هوا بر اساس جمعیت

یک ساختمان خالی به سیستم تهویه نیاز ندارد و در مقابل ساختمانی که شلوغ و پرجمعیت است به حداکثر تهویه نیاز دارد. ساختمانی که ساکنان یا افراد مختلف دائما در رفت و آمد هستند نیز به تهویه‌های متعدد در طول روز نیازمند است.

در گذشته اپراتورها باید این تغییرات (گاهی اوقات ظریف) را به صورت دستی شناسایی و تنظیم می‌کردند. اما امروزه سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند کنترل خودکار و مبتنی بر جمعیت را ارائه می‌کنند. به محض اینکه سنسورها تعداد زیادی از افراد را در یک بخش از ساختمان تشخیص دهند، داده‌ها را برای کنترل‌کننده ارسال می‌کنند تا در صورت لزوم وضعیت تهویه را تغییر دهد.

تنظیم آب و هوا بر اساس پیش‌بینی

سیستم تهویه‌ هوشمند می‌تواند بر اساس پیش‌بینی وضعیت هوا در روز آینده، وضعیت تهویه و هوا را بهینه کند. بنابراین اگر فردا گرم‌ترین روز تابستان پیش‌بینی شود، سیستم تهویه‌ هوشمند این موضوع را شب قبل متوجه می‌شود و پیش از آغاز روز بعدی خنک‌سازی ساختمان را آغاز می‌کند. این سیستم هوشمند روزهای بارانی، طوفانی، ابری، خشک، مرطوب، بادی، برفی و غیره را شناسایی می‌کند و بر اساس هر شراییط آب و هوایی تنظیم می‌شود.

تنظیم آب و هوا بر اساس پیش‌بینی

صرفه‌جویی در مصرف انرژی با سیستم تهویه‌ هوشمند

یک سیستم تهویه‌ هوشمند مصرف کلی انرژی ساختمان را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. به محض تخلیه‌ی ساختمان، سیستم تهویه‌ی مطبوع به حالت استراحت در می‌آید. این سیستم همیشه کمترین مصرف انرژی را خواهد داشت و از آنجایی که سنسورهای آن تغییرات را در لحظه تشخیص می‌دهند، توانایی تغییر تنظیمات تهویه را به تعداد دفعات مورد نیاز در روز را دارد.

کاهش میزان CO₂ با سیستم تهویه‌ هوشمند

می‌توان گفت تقریبا 39% از انتشار جهانی گاز CO₂ متعلق به ساختمان‌های قدیمی است. این رقم بسیار نگران‌کننده است. دلیل اصلی این مساله، مصرف بیش از حد انرژی در ساختمان‌های قدیمی است. سیستم‌های تهویه‌ی قدیمی آنها هیچ راهی برایی خاموش کردن اتوماتیک تهویه بر اساس جمعیت، پیش‌بینی هوا یا عوامل دیگر ندارد.

در صورتی که پیش از خروج از خانه برای تعطیلات آخر هفته، فراموش کنید سیستم تهویه را خاموش کنید، راهی برای خاموش کردن نخواهید داشت. با نصب سیستم تهویه‌ هوشمند و بهره‌مندی از مزایایی همچون تنظیم بر اساس جمعیت، وضعیت آب و هوا و غیره می‌توانید کنترل بیشتری بر مصرف انرژی داشته باشید.

کاهش میزان CO₂ با سیستم تهویه‌ی هوشمند

کنترل از راه دور سیستم تهویه‌ هوشمند

یکی از ویژگی‌های جالب سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند امکان کنترل از راه دور آنها است. بنابراین اگر فراموش کنید پیش از تخلیه‌ی ساختمان، سیستم تهویه را خاموش کنید، مشکلی وجود ندارد. شما می‌توانید وارد داشبورد مدیریت شوید و از آنجا سیستم تهویه را خاموش کنید. کنترل از راه دور همچنین به شما امکان می‌دهد تنظیمات سیستم تهویه را از هر کجا که هستید، لغو کنید.

بررسی و نظارت لحظه‌ای با سیستم تهویه‌ هوشمند

سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند به مصرف انرژی در ساختمان، قابلیت پیش‌بینی و مشاهده را اضافه می‌کنند. نه تنها می‌توانید تاریخچه‌ی مصرف انرژی و وضعیت مصرف انرژی فعلی را مشاهده کنید، بلکه همچنین می‌توانید مصرف انرژی در آینده را نیز پیش‌بینی کنید. این مساله به بودجه‌بندی و شناسایی راه‌های بهتر برای صرفه‌جویی انرژی نیز کمک می‌کند.

بررسی و نظارت لحظه‌ای با سیستم تهویه‌ی هوشمند

امکان فعال‌سازی حالت خواب در سیستم تهویه هوشمند خانگی

سیستم‌های تهویه هوای خانگی حالتی برای زمان خواب دارند. با فعال کردن حالت خواب این سیستم‌ها، تهویه‌ی مطبوع هوشمند به صورت اتوماتیک دمای محیط را به آرامی افزایش می‌دهد تا دمای محیط برای خواب مناسب باشد.

حتما بخوانید:
خانه هوشمند eae: معرفی تجهیزات خانه هوشمند ای اِی ای + عکس

تکنولوژی بدون باد سیستم تهویه‌ هوشمند

اگر از آن دسته از افراد هستید که با باد سیستم تهویه دچار درد استخوانی و یا سردرد می‌شوید، سیستم تهویه‌ی خانگی هوشمند بدون باد می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شما باشد. این سیستم باد را به شدت پرتاب نمی‌کند و به این ترتیب باعث می‌شود در مقابل باد دچار مشکلات احتمالی نشوید. این نوع سیستم‌ها با سرعتی بالا محیط را خنک می‌کنند و سپس وزش باد آن متوقف می‌شود.

تکنولوژی بدون باد سیستم تهویه‌ی هوشمند

تکنولوژی اینورتر در سیستم تهویه‌ هوشمند

اینورتر یا مبدل جریان مستقیم به متناوب در سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند میزان مصرف برق را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند.

چند نمونه‌ی دیگر از بهترین تجهیزات کنترل آب و هوا برای هوشمند سازی خانه‌ها

برای اکثر افراد، کنترل آب و هوای خانه اشاره به تنظیمات دما برای رسیدن به دمای مناسب دارد. با ظهور تکنولوژی هوشمند، وسایل و تجهیزات کنترل‌کننده‌ی هوا از جمله سیستم تهویه‌ی مطبوع پیشرفت زیادی داشته‌اند. شما به سادگی می‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را تعیین کنید و سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند می‌تواند درجه حرارت و دمای هوا را همانطور که می‌خواهید، مدیریت کند.

به این ترتیب دیگر نیازی به تنظیم دستی با ریموت کنترل وجود ندارد! سیستم‌های تهویه‌ی هوشمند علاوه بر راحتی و آسایش بیشتر، صرفه‌جویی در مصرف انرژی را نیز با خود به همراه دارند. این تجهیزات به تنظیم هوای خانه کمک می‌کنند؛ این کار نیز به صورت کاملا اتوماتیک انجام می‌شود تا همیشه یک فضای راحت وجود داشته باشد.

تجهیزات مدرن تاکید و تمرکز زیادی بر تاکتیک‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارند. این تجهیزات بعلاوه قادر به کنترل و نمایش شرایط دمایی در لحظه نیز هستند. نکته‌ی جالب دیگر در مورد سیستم تهویه‌ی مطبوع هوشمند این است که این سیستم‌ها متکی بر ریموت کنترل‌های سنتی و یا دکمه‌های روی دستگاه نیستند. شما می‌توانید دستگاه خود را از طریق تلفن هوشمند و یا یک هاب خانه‌ی هوشمند، کنترل کنید. علاوه بر این، می‌توانید تنظیمات خودکار و هوشمندی مانند بخش‌بندی خانه برای کنترل این سیستم استفاده کنید.

به لطف ویژگی‌های هوشمند، سیستم تهویه‌ی مطبوع می‌تواند به هنگام خروج شما از خانه به صورت اتوماتیک خاموش شود و یا هنگام صبح با گفتن “الکسا، صبح بخیر” به طور خودکار روشن شود! دستگاه‌های مختلفی برای تنظیم دما و تهویه‌ی مطبوع خانه طراحی شده‌اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

چند نمونه‌ی دیگر از بهترین تجهیزات کنترل آب و هوا برای هوشمند سازی خانه‌ها

کنترل تهویه‌ی مطبوع هوشمند (Smart AC controller)

اگر سیستم تهویه‌ی مطبوع بدون کانال دارید، یک کنترل‌کننده‌ی تهویه مطبوع هوشمند از موارد ضروری برای شما است. این ابزار کنترل دما هر تهویه مطبوع استانداردی را هوشمند می‌سازد. کنترل تهویه‌ی مطبوع هوشمند به شما امکان می‌دهد تهویه‌ی مطبوع را از هر کجای جهان که هستید با تلفن هوشمند خود کنترل کنید. آنها به شما امکان می‌دهند سطح دما و رطوبت را دقیقا از طریق تلفن همراه خود کنترل کنید.

کنترل‌کننده‌های تهویه مطبوع پیشرفته امکان بخش‌بندی ساختمان و زمان‌بندی دما را فراهم می‌کند و حالت‌های کنترل دمای اتوماتیک نیز ارائه می‌دهد. با استفاده از این حالت‌ها، کنترل‌کننده دما را در یک محدوده‌ی تعیین‌شده حفظ می‌کند تا همیشه بهترین فضا را ایجاد کند. جدای از راحتی، استفاده از ویژگی‌های هوشمند با صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز همراه است.

این کنترل‌کننده‌ها را می‌توان روی دیوار یا روی میز قرار داد. برخی دیگر از آنها نیز کنترل روی دستگاه یا فرمان صوتی را نیز ارائه می‌دهند و همه‌ی آنها قابلیت کنترل از طریق تلفن هوشمند را دارند.

کنترل تهویه‌ی مطبوع هوشمند (smart AC controller)

دستگاه تصفیه‌ی هوای هوشمند (Smart Air Purifier)

هوای سالم برای یک سبک زندگی سالم ضروری است. تصفیه‌کننده‌های هوشمند هوا یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های کنترل هوا در خانه‌ی هوشمند هستند. لازم است کیفیت هوای داخلی خانه به صورت مدام بررسی شود و دستگاه تصفیه‌کننده‌ی هوشمند هوا هم دقیقا همین کار را انجام می‌دهد. این دستگاه به طور مداوم کیفیت هوا را اندازه‌گیری می‌کند و سرعت فن را متناسب با آن تنظیم می‌کند.

این ویژگی به شما کمک می‌کند روندها را تشخیص دهید و نشان می‌دهد در کدام روز کیفیت هوا در بهترین یا بدترین وضعیت خود قرار دارد. به راحتی می‌توان نوع مواد سمی موجود در خانه را نیز تشخیص داد.

دستگاه تصفیه‌ی هوای هوشمند از شما در برابر ذرات و مواد شیمیایی موجود در هوا، محافظت می‌کند. این دستگاه گرد و غبار، آلودگی‌ها، دود، عطر، بود ماندگی و غیره را از هوا حذف می‌کند و هوای تازه و تمیز را به فضای خانه می‌آورد. این تجهیزات کنترل‌کننده‌ی هوای داخلی می‌توانند به جلوگیری از آسم یا دیگر مشکلات تنفسی کمک کند.

نکته‌ی مهم در مورد دستگاه تصفیه‌ی هوای هوشمند این است که شما می‌توانید کیفیت هوای خانه‌ی خود را زیر نظر داشته باشید. این دستگاه‌ها همچنین چندین ویژگی هوشمند نیز ارائه می‌دهند که از جمله‌ی آنها می‌توان به زمان‌بندی هوشمند و گزینه‌های اتوماتیک هوشمند اشاره کرد. این تجهیزات بعلاوه متشکل از حالت‌های مختلف هستند که باعث فیلتر آلودگی‌های خاص در هوا می‌شوند؛ مانند حالت آلرژی.

دستگاه تصفیه‌ی هوای هوشمند (Smart Air Purifier)

دستگاه بخور هوشمند (Smart Home Humidifier)

دستگاه‌های بخور یا رطوبت‌ساز نیز برای رفاه افراد گزینه‌ی خوبی است. این دستگاه در جلوگیری از اثرات سوء احتمالی کیفیت هوای بد بر سلامتی کمک می‌کند. کمبود هوای مرطوب و مناسب می‌تواند منجر به خشکی گلو، خشکی پوست بدن و پوست سر، مشکلات سینوس و غیره شود. برخی از دستگاه‌های بخور، رایحه‌درمانی نیز ارائه می‌دهند که برای تقویت روحیه و از بین بردن علائم افسردگی و اضطراب موثر است.

حتما بخوانید:
تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان: با مفهوم اتوماسیون خانه هوشمند آشنا شوید!

شما همچنین می‌توانید روغن‌های مخصوصی را نیز به مرطوب‌کننده‌ها اضافه کنید تا فضای نشاط‌بخشی برای شما ایجاد شود. رطوبت‌ساز هوشمند، سطح رطوبت مناطق اطراف را اندازه‌گیری می‌کند و سطح رطوبت ایده‌آل را حفظ می‌کند. وقتی سطح رطوبت مطلوب به دست آمد، دستگاه به طور خودکار خاموش می‌شود و پس از کاهش آن نیز به صورت اتوماتیک روشن می‌شود. این دستگاه به عنوان مکملی برای سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند می‌تواند در خانه‌ی هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه بخور هوشمند (Smart Home Humidifier)

دستگاه رطوبت‌زدای هوشمند (Smart Home Dehumidifier)

با سیستم‌های کنترل دما و تهویه‌ی هوشمند، تنظیم رطوبت و سطح دما در خانه آسان است. تفاوت اصلی بین یک دستگاه رطوبت‌ساز و یک دستگاه رطوبت‌زدا این است که دستگاه رطوبت‌ساز سطح رطوبت محیط را در بخش‌های خشک خانه افزایش می‌دهد. در مقابل، دستگاه رطوبت‌زدا، سطح رطوبت را در صورت بالا بودن آن کاهش می‌دهد. چیزی که بین این دو مشترک است، این است که هر دوی این دستگاه‌ها برای کاهش ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم و گرفتگی قفسه‌ی سینه موثر هستند.

رطوبت‌زدا، رطوبت هوا را می‌گیرد و آب در یک سطل جمع می‌شود. این دستگاه با جلوگیری از رطوبت می‌تواند مزایای مختلفی داشته باشد. این دستگاه‌ها را به آسانی می‌توان از طریق وای‌فای کنترل کرد. حالات، سرعت، سطح رطوبت و غیره از هر جایی قابل تنظیم است. ویژگی خاموش شدن خودکار بعلاوه تضمین می‌کند که زمانی که مخزن آب دستگاه پر شود، دستگاه خاموش شود.

دستگاه رطوبت‌زدای هوشمند (Smart Home Dehumidifier)

فن هوشمند (Smart Fans)

وقتی صحبت از سیستم تهویه‌ هوشمند می‌شود، نمی‌توان از فن هوشمند غافل شد. فن معمولا ارزان‌تر از سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع است و بنابراین محبوبیت زیادی دارد. فن‌های هوشمند در بازار موجود هستند و متشکل از سنسورهای رطوبت و دما همراه با اتصال به وای‌فای و ادغام با دستیار گوگل و الکسا هستند. شما با استفاده از تلفن هوشمند خود می‌توانید از هر کجایی که هستید فن‌های هوششمند را کنترل کنید.

با کمک سنسورهای حرکتی بعلاوه فن می‌تواند به صورت اتوماتیک با ورود افراد به اتاق روشن شده و با خروج آنها خاموش شود. یک فن هوشمند می‌تواند سرعت و جهت را با توجه به ترجیح شما و وضعیت اتاق تنظیم کند تا شرایط هوایی مناسبی ایجاد شود. این سیستم بعلاوه می‌تواند با دستگاه‌های هوشمند کنترل هوا مانند ترموستات هوشمند نیز ادغام شود تا به گرمایش یا سرمایش سریع‌تر فضا و ذخیره‌ی انرژی کمک کند.

فن هوشمند (Smart Fans)

ایستگاه هواشناسی هوشمند (Smart Weather Station) – ترموستات هوشمند

هرکسی روتین مخصوص خود را دارد و این روتین با شرایط هوایی می‌تواند بهم بخورد. پیش‌بینی وضعیت آب و هوا به روزرسانی اطلاعات هوا را برای شما فراهم می‌کند اما ایستگاه هواشناسی راه دور که در فاصله‌ای بسیار دورتر نصب شده است همیشه ممکن است اطلاعات دقیقی ارائه ندهد.

به همین خاطر، ایستگاه‌های هواشناسی هوشمند طراحی شدند تا دقیقا وضعیت دمای هوا در جایی که دستگاه نصب می‌شود، به دست آید. سنسورهای نصب شده‌ی این دستگاه می‌توانند باد، فشار هوا، بارندگی محلی و حتی سطح اشعات ماوراءبنفش را در لحظه بررسی و دنبال کنند.

نکته‌ی مهم در مورد ایستگاه هواشناسی هوشمند فقط جمع‌آوری اطلاعات نیست؛ بلکه با استفاده از این اطلاعات می‌توان سایر لوازم خانگی از جمله سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند را نیز تحت کنترل قرار داد تا بر اساس این داده‌ها عمل کنند. برای مثال اگر هوا تاریک شود لامپ‌ها به طور اتوماتیک روشن می‌شوند.

به طور مشابه دستگاه تهویه‌ی مطبوع و سرمایش و گرمایش نیز مطابق با دمای بیرونی عمل خواهد کرد. ایستگاه هواشناسی هوشمند را می‌توان از راه دور و از طریق اپلیکیش گوشی هوشمند کنترل کند. بعلاوه می‌توانید اطلاعات این دستگاه را نیز با دیگران به اشتراک بگذارید.

ایستگاه هواشناسی هوشمند (Smart Weather Station)ترموستات هوشمند

ترموستات خانه‌ی هوشمند (Smart Home Thermostat)

با استفاده از لوازم مناسب کنترل آب و هوا، سیستم کنترل هوای خانه‌ی هوشمند شما عادات شما را به خاطر می‌سپارد و مطابق با آن عمل می‌کند. به طور مشابه یک ترموستات هوشمند به اتوماسیون‌سازی کنترل هوا کمک می‌کند و با سایر دستگاه‌های هوشمند دیگر مانند پرده‌ها و لامپ‌ها نیز مرتبط می‌شود.

شما می‌توانید زمان‌بندی تنظیم کنید، از حالت‌های مختلف برای کنترل اتوماتیک ترموستات استفاده کنید، تنظیمات دمایی را برای مناطقی خاص قفل کنید، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید، سرمایش و گرمایش خانه‌ی خود را حتی از راه دور هم تحت کنترل داشته باشید و… .

ترموستات خانه‌ی هوشمند (Smart Home Thermostat)

تکنولوژی سیستم تهویه‌ هوشمند در خدمت بشر

در دهه‌ گذشته تکنولوژی‌های هوشمند سازی خانه بسیار مورد توجه و محبوبیت قرار گرفته‌اند. فن‌آوری هوشمند می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی ما را از نحوه‌ی ورزش و بازی گرفته تا نحوه‌ی کار و مسافرت، اتوماتیک، ادغام و به هم متصل کند. با این حال، وقتی این تکنولوژی در طراحی ساختمان بکار می‌رود، واقعا می‌توانیم پتانسیل‌های آن را ببینیم و درک کنیم.

یک ساختمان هوشمند یا خانه‌ی هوشمند با استفاده از شبکه‌ای از سنسورها، محرک‌ها و کنترل‌ها می‌تواند به صورت اتوماتیک فرآیندهای مناسب را برای حفظ عوامل اصلی مانند دما، کیفیت هوا، روشنایی و امنیت به کار گیرد. این روش متغیر و واکنشی در مقابل ساختارهای ثابت، به ساختمان امکان می‌دهد با نیازهای متغیر ساکنان خود سازگار شود، استفاده و مصرف انرژی را بهینه سازد و در عین حال فضای سالم و راحتی برای افراد و مشاغل ایجاد کند.

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *