تاچ پنل هوشمند لمسی: معرفی پنل لمسی هوشمند + عکس

تاچ پنل هوشمند

تاچ پنل لمسی هوشمند (Smart Touch Panel)

بیایید متن را با یک قطعه از کتاب وین دایر شروع کنیم:…اجازه ندهید لحظه اکنون که غیر قابل وصف است از دست برود، همه دارایی شما همین لحظه حال است… با تدارک یک خانه هوشمند ، از لحظه لحظه دقایقی که در خانه هستید، بیشتر لذت ببرید. هوشمند سازی خانه به این معنا نیست که شما با یک عالمه سیم کشی و تجهیزات درهم و برهم رو به رو شوید؛ بلکه فقط با فشردن یک دکمه بر روی تاچ پنل هوشمند لمسی (Smart Touch Panel)‌ که کنترل پنل لمسی هوشمند و کنترل مرکزی خانه هوشمند هم نامیده‌ می‌شوند؛ میتوانید کنترل سیستم تهویه، روشنایی، پخش موسیقی، سیستم هشدار را می‌توانید تحت نظر خود قرار دهید. ما در این متن می‌خواهیم به معرفی و مقایسه‌ی انواع تاچ پنل‌های لمسی معروف که در خانه‌ی هوشمند بکار می‌رود، بپردازیم.

تاچ پنل هوشمند

تاچ پنل لمسی هوشمند چیست؟

تاچ پنل، یک صفحه کنترل لمسی است که با درج شدن چراغ‌ها، دکمه‌ها و نشانگرهایی روی آن، می‌توان سیستم هوشمند خانگی را تحت کنترل قرار داد. تاچ پنل به صورت تخصصی‌تر با نام HMI یعنی دستگاه رابط بین انسان و ماشین
(Human and Machine Interface)
خوانده می‌شود. این LCD صنعتی پیشرفته، قابلیت برنامه‌ریزی‌های دقیق را برای اجرای دستورها و سناریوهای مختلف را بر روی سیستم دارد. بنابراین فقط با لمس یک دکمه، می‌توان پارامترهای اجرایی را مطابق میل‌مان تغییر دهیم.

تاچ پنل‌ها از نظر ظاهری در سایزهای مختلف 4 – 7 – 10 و 15 اینچ و همینطور با پروتکل‌های مختلفی KNX، SIP و Zigbee در بازار عرضه می‌شوند. به همین خاطر  قیمت تاچ پنل هوشمند لمسی مطابق با نوع و سایز کاملا متفاوت است. در ادامه تاچ پنل‌های برندهای معروف که در پروژه‌های هوشمند سازی در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند را با نوع پروتکل، به صورت مجزا، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

(از مطلب رله هوشمند نیز بازدید کنید.)

تاچ پنل چیست؟

تاچ پنل هوشمند لمسی تحت پروتکل KNX یا Zigbee

KNX یک استاندارد باز یا بهتر است بگوییم یک پروتکل ارتباطی یکنواخت و مستقل است که برای اتوماسیون و شبکه‌سازی ساختمان‌های تجاری و خانگی، بکار می‌رود. تاچ پنل‌ها تحت پروتکل KNX در دو نوع عرضه می‌شوند:

  • تاچ پنل سروردار
  • تاچ پنل بدون سرور
حتما بخوانید:
فناوری NFC : معرفی تکنولوژی ارتباط نزدیک (NFC) + عکس

معمولا اکثر افراد مایل هستند که علاوه بر کنترل از طریق تاچ پنل، امکان کنترل تجهیزات را از طریق گوشی خود نیز داشته باشند. به همین منظور بهتر است که از تاچ پنل KNX سروردار استفاده کرد. چون هم مقرون بصرفه است و هم دیگر نیازی به یک سرور مجزا ندارد. اما در سیستم هوشمند KNX بدون سرور چون فقط به عنوان یک کنترل لوکال عمل می‌کند، اپلکیشنی برای گوشی ارائه نمی‌شود.

اما با یک سرور یا IP Router، کنترل و نظارت آن، توسط اپلیکیشن بر روی گوشی نیز امکان پذیر می‌شود. البته که شرکت‌های معروف آلمانی مثل اشنایدر و ABB تاچ پنل‌های سرورداری را روانه بازار کرده‌اند که قیمت بسیار بالایی دارندو در موارد ویژه استفاده می‌شوند.

اکثر تاچ پنل‌ها با پروتکل KNX طراحی می‌شوند و برخی دیگر بدون نیاز به زیرساخت‌ها بصورت وایرلس  قابل نصب هستند، که این مدل تاچ پنل‌ها اکثرا با پروتکل Zigbee طراحی می‌شوند.

(از مطلب پروتکل Z-wave نیز بازدید کنید.)

تاچ پنل هوشمند تحت پروتکل KNX یا Zigbee

 

تاچ پنل لمسی خانه هوشمند آستروم ASTRUM INSPINIA

تاچ پنل برند آستروم (Astrum Inspinia) ترکیه از نوع پنل‌های سروردار KNX است. بنابراین با ارائه اپلیکیشن (Inspinia) و قابلیت نصب بر روی سیستم اندروید، امکان کنترل از راه دور انواع تجهیزات، مثل: سیستم روشنایی هوشمند، تهویه هوشمند و سیستم سرمایش گرمایش هوشمند، پرده هوشمند و حتی پنل‌هایی بیرونی مثل سیستم هوشمند اینترکام که تحت کنترل SIP است را بی نیاز از SIP Server و همینطور اجرای انواع سناریوهای تعریف شده را دارد.

تاچ پنل خانه هوشمند آستروم، در دو سایز 7 و 10 اینچ موجود هستند. تاچ پنل آستروم در سه فریم متفاوت ارائه می‌شود، بنابراین می‌توانید مطابق با دکور منزل و سلیقه‌تان آن‌ها را انتخاب کنید.

  • تاچ پنل آستروم با فریم آلومینیومی نازک Inspinia-Slim
  • تاچ پنل آستروم با فریم آلومینیومی پهن Inspinia-Grand
  • تاچ پنل آستروم با فریم مشکی و شیشه‌ای Inspina-Vitre

تاچ پنل خانه هوشند آستروم ASTRUM INSPINIA

تاچ پنلِ لمسی خانه هوشمند اینترا INTERRA

تاچ پنل لمسی هوشمند اینترا (INTERRA Touch Panel)، یکی دیگر از محصولات جذاب و زیبا از کشور ترکیه است. تاچ پنل اینترا هم تحت کنترل پروکتل KNX است. پنل هوشمند اینترا با پشتیبانی از پروتکل SIP و اجرای انواع سناریوهای تعریف شده یکی از پرطرفدارترین نوع تاچ پنل در ایران است. ارائه اپلیکیشن بر روی سیستم عامل iOS و Android، امکان مدیریت و کنترل تجهیزات نظیر پرده هوشمند را از راه دور فراهم می‌سازد.

حتما بخوانید:
آشپزخانه هوشمند: قیمت و خصوصیات هوشمندسازی آشپزخانه‌ها + عکس

از نظیر ویژگی‌های ظاهری نیز تاچ پنل اینترا یکی از پرطرفدارترین‌ها است. صفحه LCD تاچ پنل در ابعاد 7 و 10 اینچ ارائه می‌شود. تاچ پنل لمسی هوشمند تمام رنگی اینترا، با فریم‌هایی در رنگ‌های مختلف، مخصوصا تاچ پنل طلایی اینترا، برای تطبیق با هر دکوری طراحی شده‌اند.

(مطلب نصب هوشمند سازی ساختمان نیز می‌تواند برایتان کاربردی باشد.)

تاچ پنل خانه هوشمند اینترا INTERRA

تاچ پنل خانه هوشمند آیلوکسوس I-Luxus

تاچ پنل آیلوکسوس (I-Luxus) یک برند نوپا از کشور آلمان است. آیلوکسوس با قابلیت‌های فراوان، توانسته در طی دو سال، یکی از تاچ پنل‌های پرطرفدار در ایران معرفی شود. تاچ پنل آلمانی آیلوکسوس (I-Luxus Touch Panel) نیز تحت پروتکل KNX سروردار طراحی شده است.

آیلوکسوز قادر است که تمامی تجهیزات پیشرفته را مثل سیستم‌ تهویه، و انواع سناریوهای تعریف شده و حتی سیستم‌های تحت کنترل پروتکل SIP مثل آیفون و اینترکام را با وجود شش فرستنده IP یا به عبارتی دیگر شش ورودی دیجیتال پشتیبانی کند. پنل آیلوکسوس با ارائه اپلیکیشن رایگان EOZ، امکان کنترل از راه دور را توسط گوشی‌های هوشمند فراهم می‌سازد.

از نظر ظاهری نمایشگر لمسی آیلوکسوس با طراحی ظریف، بسیار مدرن و زیبا است. پنل تاچ آیلوکسوس در ابعاد 7 (بصورت عمودی) و 10 (بصورت افقی) اینچ ارائه می‌شود.

(از مطلب فناوری NFC نیز بازدید کنید.)

تاچ پنل خانه هوشمند آیلوکسوس I-Luxus

تاچ پنل لمسیِ خانه هوشمند آکووکس Akuvox

برند آکووکس (Akuvox) که از نظر کارشناسان لایق لقب رهبر اینترکام است، محصول یک شرکت چینی است. آکووکس به دلیل قابلیت‌های بالایی که دارد به عنوان برند برتر جهانی در حوزه ارتباط داخلی هوشمند معرفی شده است. تاچ پنل آکووکس نیز تحت پروتکل KNX کار می‌کند و با ارائه اپلیکیشن Linkap Smart سازگار با سیستم عامل  Android و Linux، می‌توان کنترل و بررسی وضعیت تجهیزات هوشمند را از راه دور در دست گرفت. تاچ پنل آکووکس قابلیت کنترل تمامی تجهیزات هوشمند و همینطور تجهیزاتی (اینترکام) که تحت کنترل پروتکل SIP، هستند را دارد.

حتما بخوانید:
هوشمند سازی اتاق سرور

تاچ پنل آکووکس از نظر ظاهری بسیار ظریف و شفاف است. تاچ پنل آکووکس متناسب با نیاز کاربران در دو سایز 7 و 10 اینچ ارائه می‌شود. این تاچ پنل به دلیل داشتن ظاهری شیک و ساده، برای نصب در محیط‌های مختلف اداری، ویلا و آپارتمان کاملا مناسب است.

(از صفحه خانه هوشمند Akuvox نیز بازدید کنید.)

تاچ پنل خانه هوشمند آکووکس Akuvox

تاچ پنلِ خانه هوشمند اورویبو ORVIBO

تاچ پنل  خانه هوشمند ORVIBO که با نام MIXPAD ORVIBO معروف است، در دو مدل مینی پنل و استاندارد ارائه می‌شوند. نمایشگرهای لمسی اورویبو، تحت پروتکل ZigBee است و بر طبق استاندارد IEEE 80.15.4 بصورت وایرلس و همینطور ارتباط بلوتوث، کنترل وضعیت سنسورهای تعبیه شده و سناریوهای تعریف شده را در دست دارد. میکس پدها اورویبو خودشان به عنوان هاب یا سرور اصلی در سیستم خانه هوشمند بی سیم  عمل می‌کنند.

خوبی سیستم پنل هوشمند ORVIBO به این است که نیازی به زیرساخت‌های ساختمانی ندارد و در هر ساختمان و فضایی، حتی در ساختمان‌های استیجاری، بدون هیچ دردسری، قابل نصب است.

نسل جدید صفحه نمایشگرهای لمسی ORVIBO در ابعاد 4 اینچ ارائه می‌شوند. در ضمن، با بسیاری از قابلیت‌های دیگری، مثل مجهز بودن به سنسور رطوبت و دمای داخلی و مواردی از این قبیل، یک پنل تاچ هوشمندِ کاربردی است.

(پیشنهاد می‌کنیم مطلب اجزای سیستم هوشمند سازی را در وبلاگ ما از دست ندهید.)

تاچ پنل خانه هوشمند اورویبو ORVIBO

نمایندگی فروش تجهیزات خانه هوشمند: مرکز هوشمند سازی آرات

برای انتخاب و خرید تاچ پنل هوشمند، پیش از تصمیم نهایی، برای مشاوره رایگان، با تیم حرفه‌ای اسمارتیک تماس بگیرید. مطمئنا راهنمایی‌های کارشناسانه، شما را در خرید درست و هوشمندانه پشتیبانی خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09120996176 تماس حاصل فرمایید. مرکز هوشمند سازی آرات در زمره‌ی پرکارترین و بهترین شرکت‌های هوشمند سازی در ایران است که با برخورداری از امتیاز عاملیت فروش برندهای خانه هوشمند معتبر می‌تواند قیمت هوشمند سازی و سیستم مدیریت ساختمان (bms) پروژه‌های مشتریان بسیار کاهش دهد.

 

منبع

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *