آشپزخانه هوشمند: قیمت و خصوصیات هوشمندسازی آشپزخانه‌ها + عکس

برای ساختن یک آشپزخانه هوشمند مجبور نیستید دیوارها را خراب کنید یا وام مسکن بگیرید. رویای شما می‌تواند با یکسری تجهیزات آشپزخانه هوشمند کوچک شروع شود! آشپزخانه‌ی هوشمند قلب خانه هوشمند شما است. برای هوشمند سازی روی تیم حرفه‌ای آرات حساب کنید.

آشپزخانه هوشمند چیست؟

آشپزخانه هوشمند به آشپزخانه‌هایی گفته می‌شود که با عملکردی عالی نسبت به آشپزخانه‌های سنتی برای صرفه‌جویی در انرژی و زمان طراحی شده‌اند. هدف اصلی آن‌ها کارآمد و پایدار بودن است. آشپزخانه‌ی هوشمند با طراحی مدرن از ترکیب وسایل الکترونیکی کاربر پسند و در عین حال از عناصر سازگار با محیط زیست ساخته می‌شوند.

با علاقه روزافزون به آشپزی سالم، در آشپزخانه هوشمند می‌توان دستور العمل‌ها و تکمیل لیست مواد غذایی مفیدتری را جای داد. از دیگر ویژگی‌های قابل توجه در  هوشمندسازی آشپزخانه، اتصال به شبکه خانگی (Wi-Fi، بلوتوث) و دوربین‌های داخلی دستگاه‌هایی مانند یخچال، اجاق گاز و فر است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا روند پخت و پز را از راه دور پیگیری کنند.

مهم‌ترین مزایای آشپزخانه هوشمند اتصال یکپارچه، کارایی، پایداری و راحتی است که برای شما به ارمغان می‌آورد. وقتی تجهیزات آشپزخانه‌ هوشمند می‌شوند، دیگر از آن روال‌های خسته کننده آشپزی خبری نیست و آشپَزخانه‌ بهترین جای خانه می‌شود!

(با سیستم BMS در این صفحه آشنا شوید.)

نمایی از گاز هوشمند در یک آشپزخانه هوشمند

سیستم آشپزخانه‌ی هوشمند

وقتی در مورد خانه‌ هوشمند، تجهیزات خانه هوشمند و آشپزخانه‌ هوشمند می‌شنوید، معمولاً به چیزی اشاره می‌شود که از طریق فناوری IoT (اینترنت اشیا)، بلوتوث یا Wi-Fi اجرا می‌شود. قیمت هوشمند سازی آشپزخانه هوشمند بسته به نوع امکانات و تجهیزات بسیار متغیر است. قیمت آشپزخانه هوشمند می‌تواند بسیار ارازن‌تر از آنچه که تصور کنید برایتان تمام شود و یا خیلی گران!

از آنجایی که یک دستگاه هوشمند به فناوری IoT متصل می‌شود، کنترل آن از راه دور از طریق یک برنامه تلفن همراه یا یک پلت فرم خانه هوشمند مانند Amazon Alexa یا Google Assistant آسان می‌شود. وقتی صحبت از آشپزخانه‌ی هوشمند می‌شود، یعنی اینکه کارها را می‌توان کارآمدتر، دقیق تر و ایمن‌تر انجام داد.

بررسی محتویات یخچال، تنظیم اجاق گاز از راه دور یا دریافت دستور پخت بر اساس آخرین لیست مواد غذایی تنها مزایای کوچکی از ویژگی‌های سیستم‌های یکپارچه و بهم پیوسته‌ی آشپزخانه هوشمند است.

(با بهترین هاب‌ های خانه هوشمند در این صفحه آشنا شوید.)

نمایی از گاز هوشمند با برنامه گوشی همراه در آشپزخانه هوشمند

لوازم آشپزخانه هوشمند

برای اینکه بدانید چه چیزی در یک آشپزخانه‌ی هوشمند وجود دارد، وقت آن است که فهرست آرزوهای خود را رو کنید:

شما می توانید یک آشپزخانه هوشمند پیشرفته و یکپارچه بسازید که با خرید یک اسپیکر هوشمند یا نمایشگر هوشمند شروع کنید تا کنترل صوتی تمامی تجهیزات آشپَزخانه را بر عهده بگیرند. و بعد از آن به دنبال یک شیر آب هوشمند با قابلیت کنترل از طریق صدا و یک فر متصل با فناوری پیشرفته، را اضافه کنید. ترکیب چند لوازم هوشمند گران‌تر (مانند قهوه‌ساز یا آرام‌پز) با برخی دستگاه‌های هوشمند مقرون‌به‌صرفه، زندگی‌تان را رؤیایی کنید!

جدیدترین مورد در خانه هوشمند تدارک آشپزخانه‌ی هوشمند است. یخچال‌های هوشمند، اجاق‌ها، قهوه‌سازها و مایکروویوها همگی فرصت‌هایی را برای خودکار کردن  آشپزخانه به شما ارائه می‌دهند.

(با سیستم خانه هوشمند برای سالمندان در این صفحه آشنا شوید.)

حتما بخوانید:
ارزان ترین جاروبرقی رباتیک سال 2022: معرفی انواع جاروبرقی هوشمند + عکس

نمایی از تجهیزات آشپزخانه هوشمند

ویژگی های آشپزخانه‌ی هوشمند

از آنجایی که ما در دورانی زندگی می‌کنیم که مجبور هستیم بیشتر از همیشه زمان خود را در داخل خانه بگذرانیم، وقت آن است که به این فکر کنیم که چگونه می‌توانیم زندگی خود را کمی جذاب‌تر کنیم. این تغییر را بهتر است که از قلب خانه یعنی آشپزخانه آغاز کرد!

با تجزیه و تحلیل داده‌های اخیر گوگل، تا دسامبر 2020، حجم جستجو در اطراف «آشپزخانه‌های هوشمند» تقریباً 50 درصد سالانه رشد داشته است، و همینطور سرچ «لوازم هوشمند» در طول سال 2020 شاهد افزایش 22 درصدی بوده‌است.

نصب لوازم هوشمند و محصولات متصل اولین قدم در ایجاد محیطی مثل آشپزخانه است که در آن کارهای زیادی برای انجام دارید. البته این به معنای بازسازی کامل فضای فعلی شما نیست، زیرا اکثر وسایل آشپزخانه هوشمند، نصب مستقل و ساده‌ای دارند. در ادامه، ما مزایای اصلی در مورد تبدیل آشپزخانه معمولی به آشپزخانه‌ هوشمند را بیان می‌کنیم.

مفیدترین ویژگی برای گجت آشپزخانه هوشمند ، نظارت تصویری است. مثلا می‌توانید وقتی روی مبل نشسته‌اید با تماس تصویری از راه دور داخل مایکروویو را ببیند تا کاپ کیک‌هایتان به خوبی پف کرده‌اند یا نه!

(در این صفحه ارزان ترین جارو برقی رباتیک به شما معرفی می‌شود.)

نمایی از برنامه تلفن همراه برای کنترل تجهیزات آشپزخانه هوشمند

مزایای آشپزخانه هوشمند

مزیت بی‌نظیر فناوری هوشمند در آشپزخانه، عملکردی است که علاوه بر کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه‌ها، باعث لذت و آرامش می‌شود. چه نصب یک اجاق گاز هوشمند، مایکروویو، یا یخچال هوشمند باشد، یا مجموعه ای متصل از دستگاه‌ها و لوازم جانبی دیگر!

زمانی که خبری از آن نگرانی‌های بی‌مورد مثل ترکیدن لوله آب و خراب شدن ماشین لباس شویی که دست کم از هر 10 خانواده 8 مورد با آن روبرو شده‌اند یا فراموشی خاموش کردن و نکردن گاز، نباشد، آنگاه متوجه می‌شوید که داشتن آشپزخانه هوشمند چه نعمت بزرگی است.

با هوشمند سازی آشپزخانه می‌توانید بررسی کنید که چند تخم مرغ در یخچال وجود دارد یا اینکه آیا نان تست شما در توستر آماده شده است یا خیر.

(در این صفحه بهترین دوربین های مداربسته خانه هوشمند به شما معرفی می‌شود.)

نمایی از کابینت‌های آشپزخانه هوشمند

کنترل از راه دور آشپزخانه‌ی هوشمند

در این بخش می‌خواهیم فقط از منظر تهیه غذا به آشپزخانه‌ی هوشمند نگاهی بیاندازیم. طراحی فضای اطراف لوازم هوشمند به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی در فر غذاها را کاملاً خوب بپزید نه اینکه در اثر حرارت بالا بسوزد و یا نپخته از آب درآید! نور پردازی خوب و حرارت ملایم!

اجاق‌های هوشمند یکی دیگر از تجهیزات مفید برای هر آشپزخانه مدرن هستند، با عملکردهای مختلف که شما را برای داشتن تجربه‌ای لذت بخش از آشپزی دعوت می‌کنند.

برای کشف طیف کامل اجاق گاز هوشمند موجود در بازار وقت بگذارید و آن‌هایی را انتخاب کنید که به شما اجازه می‌دهند شام خود را بار بگذارید و بدون دغدغه به پیاده روی عصرانه خود بروید! چون غذا را در دمای یکنواخت و ثابت می‌پزد، و زمانی که شما میز را آماده کنید، غذای شما هم داغ و لعابی آماده است.

پیش گرم کردن و سایر عملکردهای برنامه‌ریزی شده به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از اینکه واقعاً در آشپزخانه هوشمند باشید، مقداری از زمان پخت را شروع کنید.

(بهترین ترموستات هوشمند سال را در این صفحه بیابید.)

حتما بخوانید:
رله هوشمند (Smart Relay): انواع رله هوشمند موجود در بازار + عکس

کنترل آشپزخانه هوشمند با تلفن همراه

تنظیمات وسایل آشپزخانه هوشمند در دستان شما

زیبایی آشپزی هوشمند و به طور کلی کار در آشپزخانه هوشمند، بخاطر دسترسی آسان و مستقیمی است که شما با گوشی هوشمند خود به هر وسیله‌ای را دارید. این مورد به تنهایی، چهره آشپزی و کار در آشپزخانه تغییر می‌دهد.  با تسلط کافی شما بر روی تجهیزات هوشمند آشپزخانه دیگر لازم نیست که بخاطر جوش آمدن آب و قهوه یا جستجوی یک ماده غذایی در یخچال وقت صرف کنید!

درعوض، تنظیمات پیش گرمایش را بر اساس عادات خود تنظیم کنید و زمانی وارد آشپزخانه شوید که بخواهید آخرین حرکت را برای پختن غذا انجام دهید و در حالی که زیر دوش هستید یا جلوی تلویزیون استراحت می‌کنید، قهوه خود را آماده و یا غذای خود را در فر بپزید.

از طرف دیگر، می‌توانید تمامی مخلفات را در قابلمه از قبل آماده کنید، آن را در فر با دمای گرم قرار دهید، و در زمان مناسب دمای آن را از راه دور تنظیم کنید تا وقتی که به آشپزخانه می‌آیید فقط بوی خوش غذا را استشمام کنید.

از ویژگی‌های جذاب تجهیزات آشپزخانه‌ی هوشمند مجهز بودن آن‌ها به یک دوربین داخلی است، مثلا با یخچال‌های سری جدید سامسونگ، وقتی در مغازه هستید، ببینید چه چیزی در یخچال شما کم است تا زیاد خرید نکنید و یا چیزی از قلم نیافتد!

(بهترین پریزهای هوشمند سال را برایتان گلچین کرده‌ایم.)

کنترل دما و نور آشپزخانه هوشمند با تبلت از راه دور

آشپزخانه‌ی هوشمند نیاز شما را می‌داند

آشپزخانه‌های هوشمند علاوه بر طراحی با عملکرد بالا، برای ایجاد یک محیط یکپارچه هم بی‌نظیر هستند. با کنترل همه وسایل از طریق تلفن هوشمند، کنترل از راه دور به سادگی انجام می‌شود.

چه در حال طراحی یک آشپزخانه جدید باشید و چه آشپزخانه سنتی خود را با اضافه کردن چند دستگاه هوشمند ارتقا داده باشید، می‌توانید هر دستگاه را با فناوری هوشمند سازی خانه هوشمند کاملاً متصل و همگام سازی کنید. با ارتباط وسایل برقی شما با یکدیگر، از یک محیط پیشرفته و تجربه آشپزخانه کاملا متحول لذت ببرید.

اجاق گاز هوشمند شاید به نظر خیلی پیش و پا افتاده بنظر آید، اما در واقع یکی از مزایای بزرگ آشپزخانه‌ی هوشمنداست. تصور کنید که بتوانید فر را ده دقیقه قبل از اینکه از سر کار به خانه برسید گرم کنید، یا بهتر از آن، صبح قبل از رفتن، غذا را داخل آن بگذارید و درست نزدیکی زمان پخت آن را روشن کنید.

(برای تدارک کارخانه هوشمند این صفحه را بخوانید.)

نمایی از آشپزخانه هوشمند

آرامش آشپزی با آشپزخانه هوشمند

یکپارچه سازی تجهیزات در آشپزخانه هوشمند‌، دسترسی آسان از راه، تسلط بر عملکرد تجهیزات و تنظیمات آن‌ها را با صرفه جویی در انرژی و حذف هزینه‌های اضافه خیلی آسان می‌کند. همینطور در بالا بردن ایمنی کلی آشپزخانه شما، چه در خانه و چه در خارج از خانه، ضروری است و تضمین می‌کند که هرگز گرفتار یک دستگاه خراب نشوید.

حتما بخوانید:
پروتکل زیگبی و آشنایی با مزایا و معایب آن + عکس

به طور مشابه، اعلان‌های تلفن همراه را از طریق برنامه مرتبط هر دستگاه هوشمند که با هر تغییری در آشپزخانه ایجاد می‌شود، فعال کنید تا از تغییرات دستی و به‌روزرسانی‌های لازم مطلع شوید. دریافت اعلان‌های منظم، با توجه به هر تغییر، تضمین می‌کند که شما همیشه در کار و اداره آشپزخانه خود درگیر هستید، که در نهایت محیطی راحت‌تر و لذت بخش‌تر برای آشپزی و معاشرت در آن ایجاد می‌کند.

با یک آشپزخانه هوشمند، آشپزی با کمترین مصرف انرژی انجام می‌شود و زمانی که باید صرف پختن غذا شود با مدیریت درست در سریعترین حالت صورت می‌گیرد، حتی از راه دور!

(منظور از اسپیکر هوشمند چیست؟)

نمایی از فر هوشمند در آشپزخانه هوشمند

مصرف بهینه انرژی در آشپزخانه‌ی هوشمند

لوازم هوشمند در حال حاضر کارایی بی نظیری را ارائه می‌دهند، در مقایسه با ویژگی‌های یک آشپزخانه استاندارد، هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند، که البته به شرط اتصال دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی!

دستگاه‌های هوشمند از نظر اینکه چگونه می‌توانند زندگی شما را آسان‌تر کنند، تا حدی قادرند خودشان فکر و نظارت کنند. بنابراین می‌توانید یاد بگیرید که از زمان صرف شده برای آشپزی و معاشرت، بدون نگرانی در مورد میزان مصرف انرژی و هزینه‌های مالی در اداره آشپزخانه، لذت ببرید.

به عنوان مثال، یخچال فریزرهای هوشمند مجهز به هوش مصنوعی، قادر به درک و تجزیه و تحلیل مداوم سطوح ذخیره‌سازی هستند و به طور خودکار دما را بر اساس آن اندازه‌گیری می‌کنند. این نوع تجهیزات، هم غذای شما را تازه نگه می‌دارد و هم تضمین می‌کند که انرژی بیشتر از حد لازم مصرف نمی‌شود. یا مثلا اجاق‌ گازهای هوشمند که مخصوصا مدل‌هایی که با اعمال گرما، تعیین می‌کنند که چه زمانی غذای شما به خوبی پخته شده است.

شما می‌توانید با یخچال هوشمند و استفاده از گوشی هوشمند بر روی درب یخچال برای اعضای خانواده‌اتان یادداشت بگذارید و همینطور امکان تماشای درون یخچال توسط دوربین داخلی وجود دارد.

(اطلاعات کافی درباره هاب خانه هوشمند)

نمایی از یک آشپزخانه مدرن

کابینت هوشمند و تهویه مطبوع هوشمند HVAC

استفاده از کابینت هوشمند در تدارک آشپزخانه هوشمند بسیار تأثیر گذار است. با وجود کابینت آشپزخانه هوشمند مجهز به تهویه مطبوع HVAC  دیگر بوی غذا به فضای خانه سرایت نمی‌کند و ازطرفی دیگر دمای محیط اشپزخانه نیز تنظیم می‌شود.

نورپردازی کابینت آشپزخانه هوشمند نیز جای خود را دارد. از آنجاییکه آشپزخانه‌ی هوشمند را می‌توان از راه دور مدیریت کرد. می‌توانید تنظیمات لازم را برای نورپردازی آشپزخانه از راه دور اعمال کرد. مثلا اگر وقت آشپزی است، حداکثر نور در اطراف اجاق گاز و سینک لحاظ می‌شود.

کابینت آشپزخانه هوشمند خیلی مدرن و هیجان انگیز است و آشپزخانه شما را کاملا رباتیک می‌کند! مثلا اگر بر روی اپلیکیشن منوی آشپزیرا باز کنید، به صورت خودکار کشوی ادویه‌ها باز می‌شود!

منبع مطلب

نمایی از یک آشپزخانه هوشمند فوق مدرن

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *