ایده‌های اتوماسیون خانه: راهی به سوی زندگی راحت‌تر

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

هوشمند سازی خانه‌ها و اتوماسیون در خدمت راحتی و آسایش افراد است. اتوماسیون خانگی احساس آسایش و راحتی را به همراه دارد و با با انعطاف‌پذیری برای افزودن آسان دستگاه‌های جدید و هوشمند، همیشه پذیرای تکنولوژی‌های جدیدتر است. این فناوری‌ها بعلاوه از نظر انرژی کارآمد هستند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند. در ادامه‌ی این مطلب هوشمند سازی، تصمیم داریم به معرفی بهترین ایده های اتوماسیون خانگی بپردازیم.

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

اتوماسیون خانگی به کاربران امکان کنترل دقیق بر سیستم‌ها را می‌دهد. با بهترین ایده های اتوماسیون خانگی، شبکه‌ها، سیستم‌های امنیتی و لوازم خانگی همگی می‌توانند به هم متصل شوند تا بیشترین بهره را از آنچه در خانه ارائه می‌شود داشته باشید.

اتوماسیون خانگی نه تنها باعث صرفه‌جویی در وقت کاربران می‌شود، بلکه با صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها نیز همراه است. هوشمند سازی و اتوماسیون به ایجاد یک سیستم امنیتی قوی و پاسخ به تهدیدات یا خطرات احتمالی کمک می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی چند نمونه از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی برای دوستداران فناوری می‌پردازیم.

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی: سیستم‌های امنیتی هوشمند

اگر به دنبال راهی عالی و مطمئن برای محافظت از ملک خود هستید، هوشمند سازی یکی از روش‌های مدرن و کاربردی برای این کار است. در هر کجا که باشید، می‌توانید بر خانه‌ی خود نظارت داشته باشید و ایمنی لازم برای خانواده و اموال خود را فراهم کنید. در ادامه به چهار نمونه از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی با سیستم‌های امنیتی اشاره می‌کنیم:

سیستم‌های امنیتی هوشمند برای اتوماسیون خانگی

 1. قفل اتوماتیک درب

نصب قفل هوشمند یا دستگیره هوشمند یکی از روش‌های افزایش ایمنی در خانه یا اداره است. قفل‌های هوشمند درب به شما امکان می‌دهند تا از قفل بودن درب‌ها پس از خروج از آن اطمینان حاصل کنید. شما حتی می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که با دور شدن شما از درب، سریعا درب پشت سر شما قفل شود.

شما همچنین می‌توانید قفل اتوماتیک درب را با فناوری پیشرفته‌ی ژئوفنسینگ (فناوری مبتنی بر RFID یا GPS که یک مرز جغرافیایی دیجیتال یا مجازی ایجاد می‌کند)، پیوند بدهید. این کار به شما امکان می‌دهد تا سیستم را طوری برنامه‌ریزی کنید که با دور شدن شما از در، تمامی پنجره‌ها و درب‌ها قفل شوند.

وقتی بیرون از خانه هستید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن قفل هوشمند بررسی کنید درب‌ها قفل هستند یا خیر و یا می‌توانید از هر کجا که هستید قفل درب را باز و بسته کنید.

(با کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند آشنا شوید.)

قفل اتوماتیک درب از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

 1. سنسورهای تشخیص نشتی

هیچ‌چیزی بدتر از این نیست که از محل کار به خانه برگردید و آسیب ناشی از حریق یا نشتی را در خانه مشاهده کنید. سنسورهای تشخیص نشتی هوشمند به شما امکان می‌دهند نشت گاز و آب را کنترل کنید و پیش از تشدید اوضاع، اعلان خطر دریافت کنید. این به ویژه راه‌حل و بهترین ایده های اتوماسیون خانگی برای کسانی است که بسیار به مسافرت می‌روند. شما همچنین می‌توانید این سنسورها را به دوربین امنیتی متصل کنید و نظارت بیشتری بر اوضاع داشته باشید.

با سنسورهای تشخیص هوشمند می‌توانید از نشتی در سینک یا هر جای دیگری مطلع شوید. سنسورهای تشخیص نشتی آب با تشخیص رطوبت به شما پیامی ارسال می‌کنند و می‌توانید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

(در مورد مزایای خانه هوشمند بیشتر مطالعه کنید.)

حتما بخوانید:
خانه هوشمند ABB: تجهیزات خانه هوشمند ABB

اتوماسیون خانگی با سنسورهای تشخیص نشتی

 1. نصب دتکتور گاز مونوکسید کربن

نصب دتکتور گاز مونوکسید کربن امکان فرار در صورت وقوع حریق یا تشخص گاز CO را آسان‌تر می‌سازد. اگر سنسورها سطوح خطرناک گاز مونوکسید کربن یا گرمای بیش از حد را در خانه هوشمند شما تشخیص دهند، اتوماسیون خانه به شما امکان می‌دهد به طور اتوماتیک قفل درب‌ها را باز کرده و چراغ‌ها را روشن کنید. این اقدام به کاهش فاجعه کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد به طور ایمن از خانه خارج شوید.

نصب دتکتور گاز مونوکسید کربن برای اتوماسیون خانگی

 1. آلارم‌های اتوماتیک

اتوماسیون امنیت خانه شما را قادر می‌سازد تا هنگام ترک خانه و یا هنگام استراحت از سیستم امنیتی هوشمند آن کاملا مطمئن باشید و شامل درهای قفل شده، دوربین‌های امنیتی دید در شب یا تشخیص حرکت، آلارم‌های فعال با حرکت و سایر اقدامات امنیتی پیشرفته برای خانه هوشمند می‌شود.

شما می‌توانید یک روال امنیتی خودکار در شب ایجاد کنید که عملکرد سنسور حرکتی را ارزیابی می‌کند و به سیستم اجازه می‌دهد پس از 15 دقیقه بررسی همه‌ی سنسورها، امنیت خانه را درگیر کند.

(برای جلوگیری از هک خانه هوشمند چه کنیم؟)

اتوماسیون خانگی با نصب آلارم‌های اتوماتیک

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی: اتوماسیون روشنایی هوشمند

تقریبا در هر خانه هوشمند مدرنی یک سیستم روشنایی هوشمند وجود دارد که با یک برنامه‌ی کنترل و مدیریت مرکزی ارتباط برقرار می‌کند. بهترین ایده های زیر برای اتوماسیون خانگی به شما کمک می‌کند تا از مزایای چراغ‌های هوشمند در خانه استفاده کنید:

 1. کنترل اتوماتیک سیستم روشنایی

شما می‌توانید سطح روشنایی لامپ‌های خانه خود را با دستگاه موبایل خود مدیریت کنید. به این طریق می‌توانید نورهای اتاق خواب را کمتر از نور اتاق نشیمن تنظیم کنید و یا طوری آن را تنظیم کنید که با عدم حضور شما، چراغ‌ها همه خاموش باشند.

چراغ‌های آشپزخانه نیز هنگام حضور در آشپزخانه و پخت‌وپز غذا باید روشن‌تر باشند و در صورت عدم حضور، کم‌نورتر یا خاموش باشند.

(با تجهیزات هوشمند فضای باز آشنا شوید.)

سیستم روشنایی هوشمند از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

 1. هشدار طلوع خورشید

ساعت‌های زنگ‌دار و آلارم گوشی را کنار را بگذارید و چراغ‌های هوشمند خود را طوری برنامه‌ریزی کنید تا با درخششی ملایم شبیه نور خورشید شما از از خواب بیدار کنند. این یک راه حل و ایده دوستانه برای اتوماسیون خانه هوشمند است که با تقلید از طلوع طبیعی، ریتم شبانه‌روزی شما را تنظیم می‌کند و باعث می‌شود بهتر روز خود را آغاز کنید.

یکی از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی شبیه‌سازی طلوع خورشید است که به شما کمک می‌کند تا با آرامش بیشتری از خواب بیدار شوید. این کار از طریق اپلیکیشنی روی گوشی هوشمند انجام می‌شود.

(تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان  چیست؟)

حتما بخوانید:
تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان: با مفهوم اتوماسیون خانه هوشمند آشنا شوید!

سیستم هشدار طلوع خورشید

 1. خاموش کردن اتوماتیک چراغ‌ها

اکثر مردم خاموش کردن کلید چراغ‌ها در اتاق‌ها را خسته‌کننده می‌دانند و رفتن از اتاقی به اتاق دیگر برای خاموش کردن چراغ‌های روشن می‌تواند وقت شما را بگیرد. وسایل روشنایی هوشمند به یک هاب اتوماسیون خانگی متصل می‌شوند که می‌توانید با آن صحبت کنید و یا با گوشی هوشمند خود ارتباط برقرار کنید. به این ترتیب می‌توانید هنگامی که در حال تماشای تلویزیون هستید، با لمس ساده روی صفحه نمایش گوشی هوشمند خود، همه‌ی چراغ‌ها را خاموش کنید.

مدیریت خاموش و روشن لامپ‌ها در اتوماسیون خانگی

 1. روشن کردن چراغ‌ها با تکنولوژی ژئوفنسینگ

برای ما این کاملا طبیعی است که وقتی به خانه برمی‌گردیم با محیطی تاریک مواجه شویم. اما تصور کنید که با نزدیک شدن شما به خانه چراغ‌های خانه روشن می‌شود. این نمونه از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی به خوبی با تکنولوژی ژئوفنسینگ کار می‌کند و با نزدیک شدن شما به هاب خانه هوشمند، آن را تشخیص می‌دهد. شما می‌توانید دستگاه را طأوری تنظیم کنید که تمام چراغ‌های خانه را حتی پیش از اینکه ماشین را خاموش کنید، روشن کند.

تکنولوژی ژئوفنسینگ از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

 1. نور شب

برخی از اتاق‌ها یا بخش‌های خانه به طور مداوم به نور روشن در طول شب نیاز ندارند. برای مثال، چراغ حمام، آشپزخانه و راهرو می‌توانند در هنگام خواب با نور کمتری روشن باشند. این ایده اتوماسیون خانه هوشمند مبتنی بر تشخیص حرکت است و هنگام تشخیص حرکت فرد، نور چراغ‌ها را افزایش می‌دهد و با عدم فعالیت یا حرکت، دوباره نور کم می‌شود.

اگرچه چراغ‌های روشن جلوی خودرو به شما کمک می‌کنند تا ماشین را در گاراژ یا پارکینگ قرار دهید اما همچنان ممکن است دید کافی برای شما فراهم نکنند. یکی از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی می‌تواند استفاده از چراغ‌های هوشمند در این مناطق باشد تا با نزدیک شدن شما به گاراژ، به طور خودکار چراغ‌ها روشن شوند.

(برای آشنایی با دستیار صوتی خانه هوشمند به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی: اتوماسیون ترموستات هوشمند

سیستم‌های گرمایشی یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات هستند که هزینه‌های بالایی می‌توانند با خود به همراه داشته باشند. با این حال ترموستات های هوشمند به دلیل توانایی در کاهش هزینه‌های مرتبط با انرژی می‌توانند بسیار کارآمد باشند. این دستگاه‌های هوشمند سیستم‌های گرمایش و سرمایش، الگوهای ردیابی، نظارت بر اشغال اتاق‌ها و اطلاع صاحب خانه‌ها از نگرانی‌های مربوط به تنظیم حرارت خانه را بهینه می‌کنند. در ادامه به بهترین ایده های اتوماسیون خانگی با سیستم اتوماسیون هوشمند را معرفی می‌کنیم.

 1. تنظیم حرارت با تکنولوژی ژئوفنسینگ

شما می‌توانید ترموستات هوشمند خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که هنگام خروج و ورود به خانه، تنظیمات دمای خانه را تغییر دهد. بعلاوه اینکه زمانیکه کسی در خانه حضور ندارد، بهتر است ترموستات دما را هفت تا ده درجه کمتر از حالت عادی تنظیم کند.

ترموستات هوشمند از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

 1. هشدار تعویض فیلتر HVAC

سیستم HVAC خانه (سیستم گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع) به فیلتری برای حذف گرد و غبار، گرده، آلودگی‌ها و سایر ناخالصی‌های هوا متکی است. این قطعه باید به صورت دوره‌ای تعویض شود. متاسفانه قرار دادن فیلتر سیستم تهویه مطبوع می‌توانند بررسی روزانه برای یکپارچگی و سلامت آن را خسته‌کننده و دشوار سازد. با این حال یک ترموستات هوشمند می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی فیلتر سیستم HVAC باید تعویض شود و در مورد آن به شما اطلاع می‌دهد.

حتما بخوانید:
اکسس کنترل

هشدار تعویض هیلتر سیستم تهویه مطبوع در خانه هوشمند

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی: سنسورهای هوشمند حرکتی یا چندمنظوره

یک خانه هوشمند می‌تواند حسگرهای زیادی از جمله حسگر آب، سنسور تشخیص حرکت، سنسور در و پنجره و غیره داشته باشد. در ادامه به برخی از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی با سنسورهای هوشمند اشاره می‌کنیم:

 1. دریافت اعلان‌ها

یک خانه‌ی کاملا هوشمند با بهترین ایده های اتوماسیون سازی خانگی، می‌تواند هر هشداری را به صورت اعلان از طریق ایمیل یا پیام‌های متنی ارسال کند. برای مثال اگر درب یخچال شما باز مانده باشد یا در آشپزخانه یا زیرزمین نشتی وجود داشته باشد، اگر فراموش کرده‌اید درب ورودی را ببندید یا اگر کسی کابینت را باز کرده است، می‌توانید اعلان دریافت کنید.

سیستم‌های حرکتی در اتوماسیون خانگی

 1. ماشه‌های باز کردن درب

یکی دیگر از ایده ها برای اتوماسیون خانه هوشمند، استفاده از حسگرهای هوشمند است تا زمانی که فردی وارد خانه می‌شود و شما مشغول کاری هستید، چراغ چشمک‌زن فعال شود. بعلاوه می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که موسیقی با صدای بلند پخش شود تا توجه شما را جلب کند.

باز و بسته کردن در در اتوماسیون خانگی

بهترین ایده های اتوماسیون خانگی: ایده اتوماسیون سرگرمی هوشمند

سرگرمی‌هایی مانند گوش دادن به موسیقی یا تماشای یک برنامه مورد علاقه و یا تماشای فیلم در کنار خانواده، همیشه جذاب است. برای هوشمند سازی سرگرمی‌های خانه خود می‌توانیدبا سیستم صوتی و تصویری هوشمند این ایده‌ها را در نظر داشته باشید:

 • استفاده از بلندگوهای هوشمند برای پخش موسیقی می‌تواند بسیار ساده باشد. بنابراین با دستورات صوتی می‌توانید آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود را پخش کنید و لذت ببرید.
 • تماشا کردن فیلم در تاریکی لذت خاصی دارد. چراغ‌های هوشمند و کنترل‌کننده‌های از راه دور به شما امکان می‌دهند تا با فشردن یک دکمه روی ریموت، نور چراغ‌ها را به سادگی کم کنید و از تماشای فیلم لذت ببرید.

سیستم سرگرمی هوشمند از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی

چه ایده هایی برای اتوماسیون خانگی قابل انجام است؟

تقریبا می‌توان هر چیزی را در خانه با یک دستگاه هوشمند، اتصال به اینترنت و یک برنامه تلفن همراه اتوماتیک کرد. هدف از اتوماسیون خانه، فراهم کردن زندگی راحت‌تر و با آرامش و بهبود تجربیات در خانه است. به همین خاطر می‌توانید وسایل روشنایی، سیستم‌های گرمایشی، دستگاه‌های امنیتی، سیستم‌های سرگرمی، پرده و هر چیز دیگری را در خانه‌ی خود هوشمند کنید.

در این مطلب به معرفی چند نمونه از بهترین ایده های اتوماسیون خانگی پرداختیم که همگی تنها گوشه‌ای کوچک از آینده‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در خانه‌های مدرن هستند.

منبع مطلب

ایده‌های مختلف برای اتوماسیون خانگی

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *