تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان: با مفهوم اتوماسیون خانه هوشمند آشنا شوید!

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان

در دنیای امروز که هرروز نقش فناوری در زندگی بشر پررنگ تر می‌شود، واژه‌های جدیدی در تکنولوژی ساختمان به گوشمان می‌رسد که شاید برای ما گیج کننده باشند. خانه هوشمند، ساختمان هوشمند، اینترنت اشیاء (IoT)، سیستم مدیریت ساختمان (BMS)، اتوماسیون خانگی و ساختمان و … . خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان با اینکه شاید در ذهن افراد هر دو مفهوم یکسانی را منتقل کنند، اما از خیلی جهات با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان بپردازیم تا این دو مفهوم در ذهن افراد به درستی جا بیافتد.

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان: اتوماسیون ساختمان چیست؟

برای درک درست تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان باید نسبت به تعریف هر دو مفهوم آگاهی داشته باشیم. اتوماسیون ساختمان در واقع به فرآیندی گفته می‌شود که برخی اقدامات در داخل خانه بدون دخالت شما انجام می‌شود. البته این مفهوم تنها مختص به زمان اختراع اینترنت نیست و از قرن‌ها قبل وجود داشته است.

یک مثال اتوماسیون ساختمان، چراغ‌های سنسور دار هستند. نحوه‌ی کار این چراغ‌ها به این صورت است که که وقتی کسی از جلوی منزل شما عبور کند، چراغ‌ها به طور خودکار و بدون دخالت صاحب خانه روشن می‌شوند. اکثر درب‌های پارکینگ هم این سنسورها را دارند. حتی تایمر مایکروویو‌ها که دستگاه را پس از گرم شدن غذا خاموش می‌کند و آب پاش چمن‌ها که در ساعت خاصی فعالیت خود را شروع می‌کنند نیز جز اتوماسیون ساختمان هستند.

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان در چیست

نقش اتوماسیون ساختمان در دنیای فناوری

در واقع اتوماسیون ساختمان جهان طراحی چراغ‌ها، نگهداری از باغ‌ها، کنترل دما، آماده سازی غذا (روشن و خاموش کردن اجاق بر اساس برنامه از پیش تعیین شده) امنیت خانه و استفاده از تلویزیون را تغییر داد. اما همه‌ی اینها فناوری‌های تقریبا قدیمی محسوب می‌شوند و به لطف روی کار آمدن خانه هوشمند، فناوری‌های جدیدتر و یکپارچه‌تری پدید آمدند.

حتما بخوانید:
سیستم صوتی و تصویری هوشمند: کنترل هوشمند سیستم‌های صوتی و تصویری

تفاوت نقش خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان در دنیای فناوری

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان: خانه هوشمند چیست؟

اساسا واژه‌ی خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که در آن رایانه، تلویزیون، سیستم امنیتی و باقی تجهیزات الکترونیکی قادر به ارتباط برقرار کردن با یکدیگر هستند. علاوه بر این، این تجهیزات قابلیت این را دارند که به اینترنت متصل شوند و صاحب خانه با بهره گیری از برنامه‌هایی مثل Google Home Assistant یا Amazon Alexa  از راه دور تمام تجهیزات خانه هوشمند را کنترل کند.

به طور مثال شما می‌توانید ترموستات هوشمند خانه خود را از راه دور و فقط از طریق نصب یک برنامه روی تلفن همراهتان کنترل کنید. پس تمام تجهیزات خانه هوشمند باید این قابلیت را داشته باشند که از راه دور از طریق پروتکل وای فای، بلوتوث، پروتکل z-wave قابل دسترسی و قابل کنترل باشند.

یک تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان در این است که شما برخلاف اتوماسیون ساختمان، برای کنترل خانه هوشمند به اینترنت نیاز دارید.

تفاوت بین خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان

خانه هوشمند شامل چه تجهیزاتی است؟

امروزه غول های صنعت فناوری مثل گوگل، اپل، رینگ، سامسونگ، فیلیپس، آمازون و بسیاری دیگر انواع مختلفی از تجهیزات خانه هوشمند اعم از سیستم نور هوشمند، ترموستات هوشمند، قفل هوشمند، دستگیره هوشمند، دوربین مدار بسته هوشمند، کلید و پریز هوشمند، دستیار صوتی هوشمند و … را طراحی کرده‌اند. بسیاری از این امکانات از راه دور کنترل می‌شوند و به این ترتیب خانه شما به خانه هوشمند تبدیل می‌شود.

فرق بین خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان: آیا این دو مکمل یکدیگرند؟

فکر می‌کنید تا اینجا متوجه تفاوت خانه‌ هوشمند و اتوماسیون ساختمان شده‌اید؟ احتمالا تا حدودی بله، تا اینجا متوجه شدیم که اتوماسیون ساختمان شامل دستگاه‌هایی است که به هم مرتبط‌اند اما برای کار کردن نیازی به اتصال به اینترنت ندارند. با این حال همین اتوماسیون ساختمان که پیشتر از آن بعنوان فناوری قدیمی یاد کردیم، به بخشی از خانه هوشمند و برای تسهیل عملکردهای آن تبدیل شده است.

حتما بخوانید:
اجرای زیرساخت

در خانه هوشمند، اتوماسیون ساختمان شرایطی را فراهم می‌کند که برای کارکردن تجهیزات، احتیاجی به مداخله‌ی شما نباشد. خانه هوشمند ممکن است شامل هاب هوشمند، ترموستات و دوربین مدار بسته هوشمند باشد که به اینترنت متصل‌اند و از طریق برنامه‌های نصب شده روی گوشی یا تبلت صاحب خانه کنترل می شوند.

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان در مثال پارکینگ خانه شما به این صورت است که اگر درهای پارکینگ دارای سنسور حرکتی باشند، خانه شما تنها دارای اتوماسیون است نه سیستم هوشمندسازی.

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان آیا به نحوی است که مکمل هم باشند؟

ایجاد مفهوم اتوماسیون خانه هوشمند از مبحث تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان

پاسخ این سوال بله است. در صورت وقوع این اتفاق مفهوم اتوماسیون خانه هوشمند بوجود می‌آید. محصول عصر گوشی هوشمند، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، اتوماسیون خانه هوشمند است. حتی قبل از اینکه اینترنت اشیا به مفهومی جدی تبدیل شود، حسگرهای حرکتی می‌توانستند حضور شما را در حالی که وارد اتاق می‌شوید و چراغ‌ها را روشن می‌کنید، تشخیص دهند.

با این حال، هوش مصنوعی پیشرفته و اتوماسیون خانگی اکنون سیستم روشنایی هوشمند را به قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند تشخیص چهره مجهز کرده‌اند که در آن چراغ‌، هویت شما را قبل از روشن یا خاموش کردن تأیید می‌کند. اتوماسیون ساختمان برای شروع کارهای خانه هوشمند از تکنولوژی هایی مثل پلتفرم IFTTT (If-this-then-that) بهره می گیرد.

IFTTT یک راه آسان برای خودکار کردن کارهای تکراری و یا به اشتراک گذاری وظایف میان سرویس‌هایی است که قابل اتصال به هم نیستند.

 دل مبحث تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان، مفهوم اتوماسیون خانه هوشمند پدید می آید

تفاوت عملکرد خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان در مواقع حساس

به عنوان مثال، می‌توانید اتاق کودک خود را با حسگرهای حرکتی تجهیز کنید که اگر حرکتی در اتاق کودک تشخیص داده شود، کسی بخواهد مخفیانه وارد شود یا کودک در خواب شروع به راه رفتن کند، تلفن شما به لرزه درآید. نمونه دیگر از اتوماسیون خانه هوشمند زمانی است که دود ناشی از آتش سوزی در خانه شما تشخیص داده شود. در صورت وقوع مشکل دتکتور دودی هوشمند سریعا با سیستم خانه هوشمند هماهنگ شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

حتما بخوانید:
امنیت و ایمنی

به عنوان مثال، برخی از سیستم‌ها علاوه بر فعالسازی اسپرینکلرها، قفل درب‌های خروجی را به‌طور خودکار باز می‌کنند، اجاق‌ را خاموش می‌کنند، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند و یک هشدار متنی به تلفن همراه شما ارسال می‌کنند. حال اگر در همین شرایط پیش آمده خانه هوشمند شما به اتوماسیون ساختمان مجهز نباشد، تمام این اقدامات باید به صورت جداگانه صورت بگیرند. این اتلاف وقت در موضوعی مانند احتمال آتش سوزی که در آن ثانیه‌ها هم با ارزش‌اند بسیار زیان بار است.

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان در این است که هر دو می‌توانند جدا از هم کار کنند اما ترکیب قابلیت‌های هر دو، فایده‌ی بیشتری برای شما خواهد داشت.

تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان در موقعی که زمان بسیار مهم است

فرق بین خانه هوشمند و اتوماسیون خانگی در چیست؟

در پایان این بحث لازم است بار دیگر فرق بین خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان را برایتان عنوان کنیم که خانه هوشمند اساساً خانه‌ای است که دارای طیف وسیعی از تجهیزات هوشمند متصل به اینترنت است که به تنهایی کار نمی‌کنند. اما اتوماسیون ساختمان قابلیت‌ها و امکانات ارائه شده توسط یک خانه هوشمند را گسترش می‌دهد، به طوری که اکثر تجهیزات خانه هوشمند می‌توانند به طور خودکار شروع به کار کنند.

منبع مطلب

چگونه به تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان پی ببریم

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *