سیستم روشنایی هوشمند: تجهیزات هوشمند سازی روشنایی و نور هوشمند خانه + عکس

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند یکی از راه‌های ساده و موثر برای هوشمند سازی خانه‌ها است که شما را قادر می‌سازد از هر کجای دنیا که هستید کنترل چراغ‌های خانه‌ی خود را در دست داشته باشید. در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم به معرفی تکنولوژی روشنایی هوشمند یا نور هوشمند، سیستم روشنایی هوشمند منزل، قیمت سیستم روشنایی هوشمند، طراحی سیستمِ روشنایی هوشمند و سیستم روشنایی اتوماتیک بپردازیم؛ تکنولوژی پرطرفداری که به سرعت در حال گسترش است.

سیستم روشنایی هوشمند

از جمله تکنولوژی­های پرطرفداری که در جامعه حاضر بسیار مورد استقبال قرار گرفته، سیستم روشنایی هوشمند خانه است که می­تواند یک آپارتمان را به لحاظ تجهیزات سیستماتیک ارتقاء ببخشد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در عرصه ساخت­و­ساز، مشاهده می­شود که روند ساخت خانه­ها و آپارتمان­ها به گونه­ای پیش می­رود که تا حد امکان، از تکنولوژی­های پیشرفته و بروز دنیا استفاده به عمل می­­آید. بنابراین بدیهی است که خرید سیستم روشنایی هوشمند خانه به یکی از مهم­ترین اهداف در راستای تجهیز نمودن آپارتمان یا خانه مسکونی تبدیل شود. با این اوصاف، اگر شما هم جزء افرادی هستید که مایل به ارتقای سطح خانه خود می­باشید و دوست دارید با تکنولوژی مذکور آشنا شوید، پیشنهاد می­کنیم که ادامه این مطلب را هرگز از دست ندهید.

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

سیستم روشنایی هوشمند در زبان ساده به معنای کنترل روشنایی درون خانه، ساختمان و دیگر اماکن مسکونی و تجاری است. این نوع از فرآیند هوشمندسازی امکان کنترل صوتی و کنترل از راه دور را نیز با خود به همراه دارد. همچنین که می­توان با سیستم­های امنیتی، هماهنگی لازم را ایجاد کرد. با این حساب سیستم روشنایی هوشمند خانه افزون بر اینکه می­تواند سطح کیفیت تجهیزات منزل شما را بالا ببرد، قادر است در زمینه صرفه جویی در انرژی و ایمن ساختن محیط نیز نقش پررنگی را ایفا کند.

انواع سیستم روشنایی هوشمند

فروش سیستم روشنایی هوشمند خانه بسته به انواع این نوع سیستم صورت می­گیرد. قابل توجه است که قیمت سیستم روشنایی هوشمند نیز بر اساس ویژگی­ها و امکانات انواع مختلف سیستم­ها تعریف می­شود. در حالت کلی سیستم روشنایی هوشمند به سه دسته قابل تقسیم است:

لامپ­های هوشمند

این نوع لامپ­ها معمولاً از تکنولوژی LED استفاده می­کنند و می­توانند به صورت بی سیم یا با استفاده از پروتکل­های ارتباطی مانند Wi-Fi و بلوتوث با دستگاه­های هوشمند مانند تلفن همراه، تبلت و یا صفحه کامپیوتر ارتباط برقرار کنند. با استفاده از برنامه­های مختلف، می­توان روشنایی، رنگ و یا شدت نور این لامپ­ها را تنظیم کرد و حتی برنامه­هایی به منظور روشن و خاموش شدن خودکار این سیستم­ها قابل ارائه هستند.

مهم­ترین ویژگی­های لامپ­های هوشمند (Smart Light Bulbs) شامل کنترل از راه دور، روشنایی قابل تنظیم، قابلیت برنامه­ریزی و زمان­بندی، روشنایی رنگی بر اساس مود و روحیه، سازگار با NFTTT و قابلیت کنترل از طریق الکسا یا هوم می­باشد.

کنترل کننده­های روشنایی هوشمند

این دستگاه­ها به عنوان یک هاب بین دستگاه­های روشنایی هوشمند و دستگاه­های کنترل کننده، مانند تلفن همراه، تبلت و یا صفحه کامپیوتر عمل می­کنند. با استفاده از این دستگاه­ها، می­توان چندین دستگاه روشنایی را به صورت همزمان کنترل کرد و تنظیمات مختلفی مانند روشن شدن و خاموش شدن خودکار و یا تنظیم رنگ و شدت نور را انجام داد. همچنین که امکان تنظیم برای تغییر رنگ به صورت هماهنگ با دمای داخلی و خارجی نیز وجود دارد.

کلیدهای هوشمند و دیمرها

این نوع کلید­ها با استفاده از تکنولوژی دیمر، به کاربر اجازه می­دهند تا شدت نور را به صورت دلخواه تنظیم کند. با این حال، برخی از این کلیدها دارای قابلیت­های هوشمندی هستند و می­توانند به صورت بی سیم با دستگاه­های هوشمند ارتباط برقرار کنند و از راه دور کنترل شوند.

خرید سیستم روشنایی هوشمند

با توجه به اهمیت کیفیت و کارایی سیستم روشنایی هوشمند خانه، باید توجه داشته باشید که خرید سیستم روشنایی هوشمند از هر مکان یا فروشنده­ای نمی­تواند عملکرد مورد انتظار را برای شما در پی داشته باشد. همچنین که فروش سیستم روشنایی هوشمند باید به صورت تخصصی انجام شود و فروشنده مربوطه موظف است اطلاعات خود را در این زمینه در قالب راهنمایی به خریدار انتقال دهد.

توجه داشته باشید که هوشمند ساختن یک خانه به شرط هوشمند نگهداشتن آن مورد استقبال قرار می­گیرد که smartic.ir  با فروش تخصصی، قیمت منصفانه و خدمات برتر می­تواند کیفیت را در کنار مدرنیزه کردن خانه شما به ارمغان آورد.

قیمت سیستم روشنایی هوشمند

مرکز هوشمندسازی آرات به عنوان یکی از بهترین­ها در عرصه هوشمندسازی خانه می­تواند در ادامه شما را در زمینه قیمت سیستم روشنایی هوشمند خانه راهنمایی کند.

مقدمه‌ای بر سیستم روشنایی هوشمند

لامپ یکی از بزرگترین اختراعات قرن نوزدهم در جهان است که به طور کلی شیوه‌ی زندگی بشر را تغییر داد و راحتی استفاده از روشنایی در خانه‌ها را فراهم کرد. اگرچه لامپ‌های کم‌مصرف و معمولی طرفداران زیادی دارند اما با عبور از قرن بیست و یکم، تحولی در طراحی و فن‌آوری‌ها ایجاد شده است که این لامپ‌های معمولی دیگر برآورده‌کننده‌ی نیازهای یک زندگی مدرن نیستند. تنها در طی چند دهه، گزینه‌های روشنایی خانگی جدیدی وارد صحنه شدند و آن لامپ‌های رشته‌ای ساده و پرمصرف با مجموعه‌ای بسیار متنوع از وسایل هوشمند کم‌مصرف جایگزین شدند.

سیستم روشنایی هوشمند (Smart Lighting System) به عنوان یکی از ارکان اصلی هوشمند سازی خانه‌ها در سراسر دنیا محبوبیت زیادی به دست آورده است. تکنولوژی خانه‌ی هوشمند راه‌های ابتکاری برای ادغام سیستم‌های روشنایی خانه را پیدا می‌کند و به این ترتیب هر روزه امکانات جدیدی برای سفارشی‌سازی روشنایی و لامپ‌های هوشمند ارائه می‌شود.

سیستم کنترل روشنایی هوشمند یا نور هوشمند

کلمه‌ی “هوشمند” در تکنولوژی، اشاره به تکنولوژی نظارت بر خود، تحلیل و گزارش دارد. تکنولوژی هوشمند به افزایش دامنه و عملکرد سیستم‌ روشنایی هوشمند منزل کمک می‌کند. استفاده از تکنولوژی روشنایی هوشمند یا نور هوشمند یک روش پیشرفته برای روشنایی خانه‌ها است. لامپ‌های LED هوشمند حاوی نرم‌افزاری هستند که به یک اپلیکیشن، دستیار خانه‌ی هوشمند یا سایر لوازم جانبی هوشمند متصل می‌شوند تا بتوان چراغ‌ها را اتوماتیک کرده و یا از راه دور کنترل کرد و دیگر نیازی به سوئیچ‌های دیواری سنتی نیست.

حتما بخوانید:
مراکز تجاری هوشمند: مزایا و تجهیزات هوشمند سازی پاساژها + عکس

در ابتدایی‌ترین سطح می‌توان سیستم‌های روشنایی هوشمند یا نور هوشمند را از راه دور کنترل کرد؛ این کار اغلب از طریق برنامه‌ای که روی تلفن هوشمند یا رایانه وجود دارد، انجام می‌شود. برای عملی شدن این هدف، روشنایی هوشمند برای ارسال و دریافت سیگنال‌های خود معمولا به انواع انتقالات بی‌سیم متکی است. سیستم نور هوشمند را می‌توان از طریق امواج وای فای داخلی به هاب هوشمند متصل کرد تا مستقیما به روتر یا اتصال بلوتوث متصل شود.

(به مطلب اتاق هوشمند کودک نیز سر بزنید.)

کنترل سیستم روشنایی

سایر گزینه‌های نور هوشمند دارای حسگرهای حرکتی و روشنایی هستند که با توجه به میزان نور و یا حضور افراد و حرکت آنها در یک مکان مشخص، به طور خودکار روشن و خاموش می‌شوند. این ویژگی‌های ساده می‌تواند باعث کاهش اتلاف انرژی شود. برخی دیگر از سیستم‌های روشنایی هوشمند یا نور هوشمند نیز از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری از جمله انواع خاصی از تکنیک‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند.

در این سیستم‌ها، چراغ‌ها به طور اتوماتیک الگوهای روشنایی روزمره‌ی افرادی که در یک خانه زندگی می‌کنند را کنترل کرده و به خاطر می‌سپارند. این ویژگی باعث می‌شود تا سیستمِ روشنایی هوشمند یا نور هوشمند با توجه به عادت‌های روزمره‌ی ساکنین، در ساعات خاصی از روز به طور خودکار روشن و خاموش شوند و بنابراین حتی در مواقعی که خانه برای مدتی خالی باقی می‌ماند، این تصور را ایجاد می‌کند که افراد در خانه حضور دارند.

سیستم روشنایی هوشمند چیست

انواع سیستم روشنایی هوشمند

گزینه‌های مختلفی برای سیستم‌های روشنایی هوشمند یا نور هوشمند وجود دارد که می‌توان از جمله‌ی آنها به کلیدهای هوشمند و دیمرها، لامپ‌های هوشمند و لامپ‌های سیستم خانه‌ی هوشمند اشاره کرد. در ادامه به طور خلاصه به معرفی چند نمونه از محبوب‌ترین گزینه‌های روشنایی یا نور هوشمند می‌پردازیم.

سیستم کنترل روشنایی هوشمند

انواع سیستم روشنایی و نور هوشمند: 1. لامپ‌های هوشمند (Smart Light Bulbs)

یک لامپ هوشمند را می‌توان به یکی از سوکت‌های موجود در خانه متصل کرده و متعاقبا آن را در ابتدایی‌ترین سطح با سیستم وای‌فای خانه جفت کرد. این ویژگی به مالکان خانه امکان می‌دهد این لامپ‌ها را از طریق برنامه‌ی اختصاصی تلفن هوشمند کنترل کنند. شما می‌توانید انتخاب کنید چند لامپ هوشمند نصب شود. محصولات مختلف لامپ هوشمند با ویژگی‌های متفاوتی مانند روشنایی قابل تنظیم، تنظیمات قابل برنامه‌ریزی و تنظیم نور بر اساس روشنایی محیطی همراه هستند.

ویژگی‌های لامپ‌های هوشمند

  • کنترل از راه دور
  • روشنایی قابل تنظیم
  • قابلیت برنامه‌ریزی و زمان‌بندی
  • روشنایی رنگی بر اساس مود و روحیه
  • سازگار با HFTTT
  • قابلیت کنترل از طریق الکسا یا گوگل هوم

(به مطلب مدرسه هوشمند رجوع کنید.)

لامپ هوشمند که جز سیستم نور هوشمند می‌باشد، از طریق برنامه‌ی اختصاصی تلفن همراه قابل کنترل است.

انواع سیستم روشنایی هوشمند: لامپ‌های هوشمند

انواع سیستم روشنایی و نور هوشمند: 2. چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب (Hub-Controlled Smart Lights)

چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب عموما دارای گستره‌ی وسیع‌تری هستند و می‌توانند به عنوان سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند کل خانه عمل کنند. برای تهیه‌ی سیستم روشنایی هوشمند تحت کنترل هاب باید توجه کنید که این سیستم با هاب خانه‌ی هوشمند شما سازگار باشد. برای خانه‌هایی که چندین ابزار هوشمند مختلف دارند، استفاده از چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب امکان استفاده از چندین برنامه‌ی IFTTT را ممکن می‌سازد. برای مثال، شما می‌توانید روشنایی یا نور هوشمند را طوری برنامه‌ریزی کنید که با توجه به دمای داخلی و حتی خارجی تغییر رنگ دهد.

انواع سیستم روشنایی هوشمند: چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب

انواع سیستم روشنایی و نور هوشمند: 3. کلیدهای هوشمند و دیمرها

کلیدهای هوشمند و دیمرها نوع دیگری از تکنولوژی سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند هستند که به ساکنان خانه کنترل بیشتری بر وسایل روشنایی می‌دهند. این کلیدهای هوشمند و دیمرها به طور کلی می‌توانند با لامپ‌های روشنایی موجود شما وجود داشته باشند و تقریبا قیمت کمتری دارند.

کلیدهای هوشمند نیز در لیست تجهیزات سیستم نور هوشمند قرار می‌گیرد.

انواع سیستم روشنایی هوشمند: کلیدهای هوشمند و دیمرها

نصب سیستم روشنایی هوشمند

نصب سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند می‌تواند به سادگی درآوردن لامپ‌ها از جعبه و پیچاندن آن در سوکت موجود باشد! بسیاری از لامپ‌های هوشمند مجزا با سوکت‌های موجود سازگار هستند که نصب آن را ساده می‌سازد. برای کنترل بیشتر بر لامپ‌ها لازم است اپلیکیشن اختصاصی لامپ‌های خود را دانلود کنید. به طور کلی نحوه‌ی استفاده و دستورالعمل دانلود و عملکرد برنامه، به طور دقیق روی جعبه‌ی لامپ درج شده است.

برای نصب سیستم هوشمند کلی خانه یا سیستم روشنایی مبتنی بر هاب، نصب می‌تواند کمی پیچیده‌تر باشد. در ابتدا لازم است مطمئن شوید سیستم روشنایی سازگار با هاب خانه‌ی هوشمند مورد استفاده‌ی خود را تهیه کرده‌اید. اگر هاب شما امکان استفاده از برنامه‌های IFTTT را می‌دهد، می‌توانید حالت‌های مختلف سفارشی را برای وسایل روشنایی هوشمند خود تجربه کنید.

(از صفحه‌ی خانه هوشمند ABB نیز بازدید کنید.)

نصب سیستم‌های روشنایی هوشمند

نحوه‌ی عملکرد سیستم روشنایی هوشمند

یک چراغ هوشمند معمولا شامل یک ماژول LED، یک ریزپردازنده، یک درایور LED با جریان ثابت (CC)، یک یا چند فرستنده و گیرنده (برای مثال زیگبی، وای فای، Z-Wave یا امواج بلوتوث) و دستگاه‌های حسگر که می‌تواند در لامپ یکپارچه شده باشد و یا در به صورت خارجی نصب شده باشد. درایور جریانی که به سمت LED می‌رود را تنظیم می‌کند، در حالی که انرژی لازم برای فرستنده گیرنده، ریزپردازنده و دیگر دستگاه‌های خروجی را نیز تامین می‌کند.

درایور مدولاسیون پهنای پالس یا دیگر سیگنال‌های دیجیتالی از ریزپردازنده را دریافت می‌کند تا کم نور شدن و یا خاموش و روشن کردن LEDها را کنترل کند. سیگنال‌های دیجیتال بر اساس رویدادها و دستورالعمل‌هایی است که از طریق یک شبکه‌ی بی‌سیم از طریق تلفن هوشمند، هاب یا از طریق شبکه‌ی بی‌سیم ابری ابلاغ می‌شود. ریزپردازنده همچنین نور LED را بر اساس ورودی دریافتی از سنسورهای متصل، کنترل می‌کند.

حتما بخوانید:
اکسس کنترل

نقش هاب ذر هوشمندسازی روشنایی

بیشتر سیستم‌های روشنایی هوشمند یا نور هوشمند برای برقراری ارتباط نیاز به یک دروازه، پل یا ایستگاه مرکزی دارند که اغلب با نام هاب شناخته می‌شود. دستگاه‌های بلوتوثی و وای‌فای نیازی به اتصال به هاب ندارند. هاب مرکزی که برای پشتیبانی از چند سیستم روشناییِ هوشمند پیکربندی می‌شود یک هماهنگ‌کننده‌ی داده‌ها است که برای ایجاد ارتباط بین کنترل‌گر نور (ریزپردازنده) و سرور وب، تلفن هوشمند یا تبلت عمل می‌کند.

نرم‌افزار و الگوریتم مدیریت روشنایی در حال اجرا در شبکه‌ی IT یا شبکه‌ی ابری، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌شود تا ضمن ارائه‌ی مدیریت آسان سیستم روشنایی هوشمند، تجزیه و تحلیل پیشرفته و گزارش‌های پیشرفته ارائه دهند. استفاده‌ی گسترده از تلفن‌های هوشمند، تبلت و کامپیوتر و همینطور اینترنت پرسرعت امکان مدیریت سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند را از طریق دستگاه‌های اندرویدی یا iOS فراهم می‌کند که رابط گفتگوی بین کاربران و سیستم‌های روشنایی هستند.

عملکرد سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند خانه و ارتباطات شبکه‌ای

روشنایی هوشمند یا نور هوشمند متکی بر یک حامل اطلاعات مانند اینترنت و یا موارد مشابه است تا اطلاعات مربوط به هر گره‌ی لامپ را به صورت جداگانه آدرس‌پذیر و به طور دیجیتالی قابل کنترل سازد. اتصال شبکه در برقراری ارتباط بین گره‌های روشنایی و حامل اطلاعات ضروری است. معمولا سیستم روشنایی هوشمند متشکل از دستگاه‌های بی‌سیم در نظر گرفته می‌شود اما با این حال، این بدان معنا نیست که استفاده از راه‌حل‌های سیمی مناسب نیست.

تکنولوژی شبکه‌ی سیمی با مزایایی مانند قابلیت اطمینیان بالای ارتباطی و ظرفیت بالای انتقال داده‌ها در مسافت‌های بیشتر همراه است. بنابراین می‌تواند ستون فقرات داده‌های یک زیرساخت IP در ساختمان‌های تجاری باشد. شبکه‌ی بی‌سیم نیز به دلیل انعطاف‌پذیری زیاد، نصب راحت و هزینه‌ی استقرار کمتر نسبت به راه‌حل‌های سیمی، طرفداران زیادی دارد.

سیستم روشنایی اتوماتیک

مزایای استفاده از سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند به شما کمک می‌کند علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، به راحتی و از راه دور کنترل چراغ‌ها و میزان روشنایی آنها را در دست داشته باشید. چراغ‌های هوشمند جایگزین لامپ‌های قدیمی می‌شوند و با نصب سیستم روشنایی هوشمند می‌توانید با تلفن هوشمند خود آن را کنترل و مدیریت کنید. سیستمِ روشنایی هوشمند یا نور هوشمند به شبکه‌ی بی‌سیم خانه‌ی شما متصل می‌شود و می‌توانید میزان روشنایی را بر اساس فعالیت خود کم و زیاد کنید.

با استفاده از برنامه‌ی نصب شده روی تلفن همراه یا سیستم لپ‌تاپ خود بعلاوه می‌توانید با دستور صوتی و یا حتی فعالیت‌های بدنی، لامپ‌ها را خاموش و روشن کنید. اما مزایای سیستم روشنایی هوشمند تنها در کنترل خودکار و یا از راه دور چراغ‌ها نیست و این سیستم‌ها علاوه بر راحت‌تر کردن زندگی و بهبود کیفیت آن مزایای دیگری نیز به همراه دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

(مقاله‌ی اجزای سیستم هوشمند سازی نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

مزایای سیستم روشنایی هوشمند

مزایای سیستم روشنایی یا نور هوشمند: 1. قابلیت کم و زیاد کردن نور

در لامپ‌های سنتی کنترل چراغ‌ها تنها از طریق یک سوئیچ انجام می‌شود و نه چیز دیگری. اگر بخواهید روشنایی محیط را کم کنید باید یک سوئیچ دیمر به دیوار سیم‌کشی کنید. اما در سیستمِ روشنایی هوشمند یا نور هوشمند کنترل روشنایی و کم‌نور کردن محیط تنها از طریق برنامه‌ی گوشی همراه و یا سایر لوازم جانبی هوشمند انجام می‌شود.

قابلیت کم و زیاد کردن نور با سیستم روشنایی هوشمند

مزایای سیستم روشنایی و نور هوشمند: 2. طول عمر و ماندگاری لامپ‌های هوشمند

ماندگاری لامپ‌های LED هوشمند بسیار بیشتر از لامپ‌های معمولی است و گرمای کمتری نیز نسبت به لامپ‌های معمولی تولید می‌کنند. به این ترتیب مصرف انرژی این لامپ‌های هوشمند بسیار کمتر خواهد بود. محصولات سیستمِ روشنایی هوشمند تقریبا به صورت جهانی طوری طراحی شده‌اند که با تکنولوژی روشنایی LED کار کنند. این حقیقت بدان معنا است که به طور متوسط لامپ هوشمند برای هر مکانی بین 15 تا 25 سال و یا 15,000 تا 25,000 ساعت دوام خواهد داشت. در برخی از موارد، طول عمر چراغ‌های LED هوشمند کوتاه‌تر از لامپ‌های LED غیرهوشمند است. با این حال، ماندگاری و دوام این لامپ‌ها از لامپ‌های رشته‌ای قدیمی بسیار بیشتر است.

طول عمر و ماندگاری لامپ هوشمند، جز فواید استفاده از سیستم نور هوشمند می‌باشد.

قابلیت طول عمر و ماندگاری لامپ‌ها با سیستم روشنایی هوشمند

مزایای سیستم روشنایی یا نور هوشمند: 3. اتصال به سایر دستگاه‌های خانه هوشمند

استفاده از سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند با سایر دستگاه‌های متصل مانند دوربین‌ها، تجهیزات صوتی، ترموستات یا دستیارهای خانگی به شما امکان می‌دهد تا خانه‌ی هوشمند خود را ایجاد کنید.

مزایای سیستم روشنایی و نور هوشمند: 4. عملکرد خودکار

لامپ‌های هوشمند LED را می‌توان به صورت جداگانه و یا به صورت گروهی پیکربندی کرد. شما می‌توانید برای این روشنایی‌ها تایمر تنظیم کنید تا به صورت اتوماتیک در یک زمان خاص خاموش و روشن شوند، حتی زمانی که در خانه حضور ندارید و به این ترتیب برای افراد دیگر اینطور به نظر خواهد رسید که افرادی در خانه حضور دارند. بعلاوه می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که چراغ‌های هوشمند در زمان عصر به صورت خودکار کم‌نور شوند تا زمان خواب را یادآوری کنند و یا تایمر تنظیم کنید تا پس از یک چرت یک ساعته روشنایی بیشتر شود.

(از صفحه‌ی سیستم صوتی و تصویری هوشمند نیز بازدید کنید.)

مزایای سیستم روشنایی هوشمند: عملکرد خودکار

مزایای سیستم روشنایی یا نور هوشمند: 5. تنظیم فوری روشنایی بر اساس سلیقه

با استفاده از تکنولوژی روشنایی هوشمند یا نور هوشمند می‌توانید صحنه‌های نور از پیش تعیین شده و سفارشی برای هر موقعیتی را ایجاد کنید؛ خواه از نور سفید گرم تا سرد استفاده کنید و یا از چراغ‌های LED رنگی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دکمه را فشار دهید! شاید هرگز به این فکر نکرده باشید که تجربه‌ی نورپردازی در خانه‌ی خود را بهبود بخشید، اما با استفاده از سیستمِ روشنایی هوشمند می‌توانید این کار را انجام دهید.

حتما بخوانید:
هوشمند سازی دامداری: تجهیزات هوشمند سازی دامداری + عکس

تنها با لمس یک دکمه می‌توانید سیستم روشنایی خانه‌ی خود را اتوماتیک کنید، با صدا و یا اپلیکیشن لامپ‌ها را کنترل کنید و یا به طور کلی برای روشن و خاموش شدن لامپ‌ها حتی زمانی که در خانه نیستید، روتین قرار دهید. با سیستم روشنایی اتوماتیک تقریبا همه چیز امکان‌پذیر است.

با استفاده از سیستم نور هوشمند، تجربه‌ی نورپردازی دز خانه‌ی خود را بهبود ببخشید.

مزایای سیستم روشنایی هوشمند: تنظیم فوری روشنایی بر اساس سلیقه

با سیستم روشنایی یا نور هوشمند چقدر می‌توان در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد؟

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم روشنایی هوشمند این است که قابلیت کنترل این سیستم‌ها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. برای مثال لامپ‌های هوشمند که به یک اپلیکیشن متصل هستند، در صورت روشن ماندن یک چراغ در خانه و عدم شناسایی حرکت به شما هشدار می‌دهند تا آن لامپ را خاموش کنید. تقریبا تمام محصولات سیستم نور هوشمند به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که با وسایل روشنایی LED کار می‌کنند که 75% کارآمدتر و 25% ماندگارتر از لامپ‌های رشته‌ای سنتی هستند.

میزان دقیق صرفه‌جویی در مصرف انرژی به نوع وسایل روشنایی موجود در خانه و همینطور عادات مصرفی افراد حاضر در خانه بستگی دارد. اگر افراد حاضر در خانه مرتبا فراموش می‌کنند لامپ‌ها را خاموش کنند، تکنولوژی روشنایی هوشمند یا نور هوشمند به احتمال زیاد موجب صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی خواهد شد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی با سیستم نور هوشمند

طراحی سیستم روشنایی هوشمند

برخی از محصولات روشنایی هوشمند می‌توانند کارهایی بیش از کاهش هزینه‌های مصرف انرژی انجام دهند و امکان نورپردازی خانه را برای شما فراهم می‌کنند. تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان می‌دهد نور آبی به طور منفی بر سطح ملاتونین و الگوی خواب ما تاثیر می‌گذارد. بعلاوه نور سفید و سرد بسیاری از لامپ‌های LED ریتم شبانه‌روزی بدن را به هم می‌ریزد. در طول زمان این مساله می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مرتبط با فقدان عادات منظم خواب شود.

شرکت‌های مختلف در حال طراحی و تولید محصولات هوشمندی هستند که در طول روز و شب تغییر رنگ می‌دهند تا به ما کمک کنند با رنگ‌های گرم به خواب برویم. حالت‌های اختصاصی شب بر روی لامپ‌های هوشمند، محیط منحصربفردی ایجاد می‌کنند. این لامپ‌ها از رنگ‌های گرم و قرمز استفاده می‌کنند که ریتم شبانه‌روزی بدن را مختل نمی‌کند و به ما کمک می‌کند تا برای یک خواب خوب و عمیق آماده شویم.

(مطلب پروتکل‌های خانه هوشمند نیز می‌تواند به کارتان بیاید.)

طراحی سیستم روشنایی هوشمند

استفاده از سیستم نور هوشمند برای باغ‌ها و محیط‌های بیرونی

استفاده از سیستم روشنایی هوشمند یا نور هوشمند در باغ‌ها و به طور کلی محیط‌های بیرونی نیز می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. نصب این سیستم‌ها علاوه بر ایجاد ایمنی در باغ‌ها و مناطق باز که در واقع عملکرد اصلی سیستم هوشمند است، راحتی و آسایش را نیز برای ساکنان ایجاد می‌کند. تصور کنید به خانه‌ی خود نزدیک می‌شوید و نور هوشمند به محض ورود چراغ‌های ورودی و مسیر باغ را برای شما روشن می‌کند!

بعلاوه نورپردازی هوشمند می‌تواند برای زیباسازی باغ، حیاط و فضای باز خانه‌ی شما بکار برود. شما می‌توانید بر اساس فصل و رنگ تم اصلی باغ خود، رنگ‌ها و جلوه‌های مختلفی را انتخاب کنید و یا در هر موقعیتی جلوه و افکت تازه‌ای به باغ خود بدهید. با استفاده از چراغ‌های RGB LED می‌توانید بسیاری از نورهای رنگی را انتخاب کنید، از جلوه‌های ویژه استفاده کنید و مهم‌تر از همه اینکه همه‌ی این کارها به راحتی قابل انجام است.

سیستم روشنایی و نور هوشمند در محیط‌های بیرونی

استفاده از سیستم روشنایی یا نور هوشمند در بیمارستان‌ها

به طور کلی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نباید هیچ نگرانی از نظر منابع باشند و تمام آنچه برای بالاترین سطح مراقبت از بیماران نیاز است را باید در خدمت داشته باشند. اما متاسفانه امکانات محدود هستند و باید برای استفاده از آنها مدیریت دقیق بکار برده شود. یکی از جدیدترین امکاناتی که در جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی در بیمارستان‌ها کاربرد دارد، سیستم روشنایی یا نور هوشمند است.

این فن‌آوری کنترلی بی‌سابقه بر چراغ‌ها، روشن شدن آنها در چه زمانی و چگونه، به کاربران می‌دهد. استفاده از لامپ‌های هوشمند LED در بیمارستان‌ها با کاهش قابل‌توجه در مصرف انرژی و هزینه‌های آن همراه است.

( از صفحه‌ی تاچ پنل هوشمند لمسی نیز دیدن کنید.)

سیستم روشنایی هوشمند در بیمارستان‌ها

تکنولوژی سیستم نور هوشمند در خدمت بشر

سیستم روشنایی هوشمند یکی از جدیدترین و ساده‌ترین راه‌ها برای هوشمند سازی خانه‌ها است و به ساکنان خانه امکان می‌دهد از هر نقطه‌ای از جهان که هستند کنترل لامپ‌ها و روشنایی خانه‌ی خود را در دست داشته باشند. امروزه استفاده از سیستم روشنایی هوشمند خانه بسیار محبوب و پرطرفدار شده است.

این سیستم می‌تواند با اتصال به شبکه‌ی بی‌سیم و سنسورهای نوری و حرکتی در یک زمان خاص لامپ‌ها را روشن یا خاموش کند، میزان نور را تغییر دهد و یا یک سبک رنگی خاص را برای محیط خارجی خانه ایجاد کند. تکنولوژی روشنایی یا نور هوشمند تکنولوژی دیگری است که با فراهم کردن راحتی و آسایش و همینطور کاهش هزینه‌های مصرف انرژی در خدمت بشر است.

سیستم روشنایی و نور هوشمند خانه

قیمت سیستم روشنایی هوشمند در مرکز هوشمند سازی آرات

امیدواریم که این مطلب حسابی به کارتان آمده باشد و توانسته باشیم با معرفی تجهیزات هوشمند سازی سیستم‌های روشنایی خانه‌های مدرن ابعاد خدمات رسانی این برند پرآوازه را به شما توضیح داده باشیم. چنانچه برای اطلاع از قیمت سیستم روشنایی هوشمند، تامین تجهیزات هوشمند سازی و یا اجرای پروژه‌های هوشمند سازی نیاز به همکاری با یک تیم مجرب دارید؛ می‌توانید با مشاوران مرکز هوشمند سازی آرات تماس بگیرید. تیم ما سال‌ها در زمینه‌ی هوشمند سازی و در متن پروژه‌های بزرگ فعالیت موثر داشته و از بهترین شرکت‌های ایرانی فعال در این صنعت به حساب می‌آید.

منبع مطلب

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *