اینترنت اشیا (internet of things): حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیا

تکنولوژی اینترنت اشیاء و کاربرد آن در زمینه‌های مختلف

تعریف اینترنت اشیا (IoT) به زبان ساده، به جهان دیجیتالی گفته می‌شود که از اتصال دستگاه‌های هوشمند شکل می‌گیرد. این دستگاه‌ها با اتصال به اینترنت، توسط حسگرها و سایر سخت افزارهای تعبیه شده در اشیاء، با جمع آوری داده و قابلیت تصمیم گیری‌، برقراری ارتباط و کنترل بین اشیا را از طریق وب فراهم می‌کند.

حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیا؛ اینترنت اشیا (internet of things)

اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از اینترنت اشیاء چیست؟ شاید بهترین مثالی که بشود برای اینترنت اشیا زد “خانه هوشمند” باشد. در خانه هوشمند دستگاه‌های فیزیکی «اشیاء» و افراد را به یکدیگر متصل شده و داده‌ها را به اشتراک می‌گذارند. اینترنت اشیا، دستگاه‌های روزمره را «هوشمندتر» می‌کند و آن‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها را از طریق اینترنت ارسال و با مردم و سایر دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا ارتباط برقرار کنند.

در واقع، اینترنت اشیاء (Internet of Things) سیستمی متشکل از دستگاه‌های کامپیوتری، مکانیکی، دستگاه‌های دیجیتال، اشیاء، حیوانات یا افراد هستند که به هر کدام از آن‌ها شناساگرهای خاصی یا همان حسگرهای ویژه‌ای اختصاص داده شده است و می‌توانند در یک شبکه و بدون نیاز به تعاملات انسانی داده‌ها را انتقال دهند.

اینترنتِ اشیاء: امروزه در بخش‌های مختلف صنعت و تجارت از اینترنت اشیاء استفاده‌های مختلفی می‌شود. کاربرد اینترنت اشیا به بسیاری از بخش‌های تجاری و صنعتی کمک‌های زیادی می‌کند و می‌تواند عملکرد آن‌ها را از بسیاری جهات بهبود بخشد.

تعریف اینترنت اشیا به زبان ساده

شی در اینترنت اشیا می‌تواند فردی باشد که دارای ایمپلنت قلبی (اینترنت اشیا در پزشکی) است که بر عملکرد قلب او نظارت می‌شود. از سوی دیگر، شی در اینترنت اشیاء می‌تواند یک حیوان در مزرعه (کاربرد اینترنت اشیا در دامداری) باشد که دارای دستگاه گیرنده زیست تراشه‌ای است.

این شیء همچنین می‌تواند دستگاه اتومبیلی باشد که دارای سنسورهای تعبیه شده است و این سنسورها می‌توانند زمانی‌که فشار تایر ماشین پایین است به راننده ماشین هشدار دهند. اینترنت اشیا در جهان، از تخته سیاه هوشمند در کلاس‌های درس گرفته تا دستگاه‌های پزشکی که می توانند علائم بیماری پارکینسون را تشخیص دهند، اینترنت اشیا با اتصال فیزیکی و دیجیتالی به سرعت جهان را هوشمندتر می‌کند.

اینترنتِ اشیاء: اینترنت اشیاء به زبان ساده یعنی مجهز کردن تمامی اشیاء‌ها به سنسور و اتصال آن‌ها به اینترنت! اینگونه همه‌ی اشیاء با زبانی یکسان، در یک شبکه یکپارچه با یکدیگر تبادل اطلاعات دارند.

(مطلب پروتکل‌های اینترنت اشیا نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

اینترنت اشیا (iot)

به‌طورکلی، هرگونه شئ ساخته شده با دست انسان را می‌توان به آدرس پروتکل اینترنت اختصاص داد و آن شی می‌تواند داده‌ها را در طول شبکه انتقال دهد. بسیاری از سازمان‌ها و نهادها در طول سال‌های اخیر از فناوری اینترنت اشیاء برای بهبود روندهای کاری، ارتباط بهتر با مشتریان، بهبود خدمات مشتریان، بهبود روال تصمیم‌گیری و افزایش ارزش کسب‌وکار خود استفاده کرده‌اند. در ادامه‌ی مطلب در مورد کاربردهای مختلف اینترنت اشیاء به تفضیل صحبت خواهیم کرد.

اینترنت اشیاء: فناوری اینترنت اشیاء مسیری برای هوشمند سازی دنیا است. با فناوری اینترنتِ اشیاء دنیای واقعی با دنیای دیجیتال ترکیب می‌شوند.

(به مطلبی که درباره اتاق هوشمند کودک نوشته‌ایم مراجعه کنید.)

کاربردهای مختلف اینترنت اشیاء (iot)

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

برای درک درست از چگونگی عملکرد اینترنت اشیاء لازم است با اجزای اینترنت اشیا آشنا شده و بدانیم اجزای درون آن چگونه عمل می‌کنند. اینترنت اشیاء از دستگاه‌های هوشمندی تشکیل شده که با استفاده از امکانات اینترنت از سیستم‌های تعبیه شده‌ای مانند پردازنده‌ها، سنسورها و سخت‌افزارهای ارتباطی استفاده می‌کنند.

اینترنتِ اشیاء: با فناوری اینترنت اشیاء دستگاه‌های هوشمند می‌توانند داده‌هایی را که از محیط اطرافشان جمع‌آوری می‌کنند، ارسال کرده و بر طبق آن‌ها عمل کنند.

اینترنت اشیاء (iot) چیست؟

دستگاه‌های اینترنت اشیاء می‌توانند داده‌های سنسوری را که جمع‌آوری می‌کنند از طریق ارتباط با یکی از دروازه‌های اینترنت اشیاء یا دیگر دستگاه‌های لبه‌ای به اشتراک بگذارند.

پس از آن، داده‌ها به یک ابر رایانشی ارسال می‌شوند تا تجزیه و تحلیل شوند. برخی اوقات هم این دستگاه‌های هوشمند با دیگر دستگاه‌های مرتبط در سیستم اینترنت اشیاء ارتباط برقرار می‌کنند و بر طبق اطلاعاتی که از یکدیگر می‌گیرند، عملیات‌های خود را انجام می‌دهند.

اینترنتِ اشیاء: اینترنت اشیاء یا (iot) که مخفف (Internet of Things) است، پا فراتر گذاشته و بجزء کامپیوتر و موبایل‌ها اجزا دیگری را نیز به دنیای مجازی وارد کرده است.

(برای آشنایی با بهترین شرکت‌های هوشمندسازی در جهان به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

سیستم اینترنت اشیاء (iot)

اینترنت اشیاء در جهان

نکته‌ای که در مورد دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا وجود دارد این است که این دستگاه‌ها می‌توانند بدون تداخلات انسانی کار خود را انجام دهند. با این وجود، افراد می‌توانند با این دستگاه‌ها ارتباط برقرار کنند.

برای مثال، برای نصب دستگاه‌های هوشمند درون سیستم اینترنت اشیاء، تعیین دستورالعمل‌ها یا دسترسی به داده‌ها، افراد می‌توانند با دستگاه‌های اینترنت اشیاء تعامل داشته باشند.

عواملی مثل اتصال، شبکه و پروتکل‌های ارتباطی که دستگاه‌های هوشمند درون سیستم اینترنت اشیاء از آن‌ها استفاده می‌کنند عمدتاً به موارد مشخص کاربردهای اینترنت اشیاء بستگی دارد.

اینترنت اشیاء: هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هم می‌توانند به اینترنت اشیاء کمک کنند تا فرآیندهای جمع‌آوری داده‌ها را به نحوی آسان‌تر و پویاتر انجام دهند.

(از مطلب سیستم ایمنی هوشمند نیز بازدید کنید.)

نصب دستگاه‌های هوشمند درون سیستم اینترنت اشیا (IoT)

تاریخچه اینترنت اشیا چیست؟

تاریخچه و روند تکامل اینترنت اشیاء به دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ باز می‌گردد. در آن زمان هنوز ایده‌ی اینترنت اشیاء به‌طور گسترده مطرح نشده بود. تنها ایده‌ای که وجود داشت اضافه کردن سنسورها و هوشمند کردن اشیاء بود. در آن زمان بجز برخی پروژه‌هایی که در این مورد انجام شده بودند، هیچ پیشرفت شگفت‌آوری در این حوزه انجام نشده بود.

یک دلیل آن این بود که هنوز فناوری آن زمان برای پیاده‌سازی لازمه‌های سیستم اینترنت اشیاء کافی نبود. برای مثال، تراشه‌ها در دهه ۸۰ و ۹۰ اندازه‌ی خیلی بزرگی داشتند و هیچ راهی برای ارتباط بین دستگاه‌های هوشمند وجود نداشت.

اینترنتِ اشیاء: پیاده سازی فکر اینترنتِ اشیاء که گاها بنام اینترنت چیزها نیز خوانده می‌شود، با تولید سنسورهای کوچک و قابل حمل عملی شد.

(برای سیستم صوتی و تصویری هوشمند توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

پیاده سازی اینترنت اشیا در دنیا

یکی از تجهیزاتی که در ایجاد سیستم اینترنت اشیاء لازم است، پردازنده‌هایی هستند که هم ارزان قیمت بوده و هم در مصرف برق یا انرژی صرفه‌جو باشند.

اگرچه ایده‌ی هوشمند سازی دنیا با اینترنتِ اشیاء چیز جدیدی نباشد، اما در آن برهه‌ی زمانی چنین پردازنده‌هایی وجود داشت، اما عمر آن‌ها بسیار کوتاه بود. با داشتن این پردازنده‌ها می‌توان چند هزار دستگاه را در سیستم اینترنت اشیاء به یکدیگر مرتبط کرد.

اینترنتِ اشیاء: سنسورها و پردازنده‌های کوچک و ارزان قیمت، تجهیزات ضروری برای تدارک دنیای هوشمند با اینترنتِ اشیاء است.

(به مطلبی که درباره سیستم مدیریت ساختمان (BMS) نوشته‌ایم هم سری بزنید.)

تجهیزات ضروری برای تدارک دنیای هوشمند با اینترنت اشیا (IoT)

بازشناسی امواج رادیویی در روند تکاملی اینترنت اشیاء

در گذشته، استفاده از سامانه‌ی بازشناسی امواج رادیویی (تراشه‌هایی با مصرف برق که به طور بی‌سیم با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند) روشی برای شکل‌گیری اینترنتِ اشیاء است. همچنین، دسترسی بیشتر به اینترنت و شبکه‌های بی‌سیم و سلولی نیز به پیشرفت در این حوزه کمک کرد.

از سوی دیگر، استفاده از پروتکل اینترنت نسخه ۶ هم یک قدم لازم برای راه‌اندازی اینترنت اشیاء بود، زیرا این پروتکل اینترنت می‌تواند برای هر دستگاه هوشمندی در دنیا آدرس‌های پروتکل اینترنت را فراهم کند تا آن‌ها بتوانند به وب متصل شوند.

اینترنتِ اشیاء: سامانه بازشناسی امواج رادیویی، دسترسی همه‌جانبه به اینترنت و شبکه‌های بی‌سیم و سلولی و در آخر استفاده از پروتکل اینترنت وای فای 6، همه این فناوری‌ها امن برای پیاده‌سازی ایده‌ی اینترنت اشیاء طراحی و تولید شد.

(آشنایی با پرده هوشمند را از دست ندهید.)

فناوری‌ها امن برای پیاده‌سازی ایده‌ی اینترنت اشیا (IoT)

آموزش اینترنت اشیاء

البته تا سال ۱۹۹۹ ایده اینترنت اشیا به طور دقیق هنوز شکل نگرفته بود و در این سال بود که کوین اشتون عبارت «اینترنت اشیا» را مطرح کرد. بااین‌وجود، حداقل یک دهه دیگر طول کشید تا پدیده‌ی اینترنت اشیایی که ما امروزه آن را می‌شناسیم، کاملاً شکل بگیرد.

اولین استفاده‌های اینترنت اشیاء در قالب اضافه کردن سامانه‌های بازشناسی امواج رادیویی به تجهیزات گران‌قیمت بود تا افراد بتوانند مسیر حرکت این اشیاء را ردیابی کند. اما از آن زمان به بعد هزینه‌ی اضافه کردن سنسورها و اعمال کردن ارتباط اینترنت به اشیاء مدام در حال کاهش بوده است.

اینترنت اشیاء: اگرچه در ابتدا با اضافه کردن سامانه‌های بازشناسی امواج رادیویی گران قیمت بود، ولی با روند کاهشی هزینه‌ها، می‌شود حدس زد که تقریباً همه اشیاء را می‌توان به اینترنت متصل کرد.

(برای نور هوشمند توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها با اینترنت اشیا (iot)

مثال اینترنت اشیا

تکنولوژی اینترنت اشیاء یک تکنولوژی انقلابی در حوزه‌ی فناوری است. پتانسیل‌های تکنولوژی‌های اینترنت اشیا و موارد استفاده از آن‌ها بی‌نهایت به نظر می‌رسد. یکی از آشکارترین مثال‌های استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء استفاده از آن در مراکز درمانی است.

برای مثال، پزشکان می‌توانند با دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیاء هر ساعت با بیماران خود ارتباط داشته باشند بدون اینکه از آن‌ها بخواهند به مرکز ارائه خدمات درمانی مراجعه کنند.

اینترنتِ اشیاء: مثال اینترنتِ اشیاء در پزشکی، فقط یک نمونه از کاربرد اینترنت اشیاء است. این مسئله نشان می‌دهد که اینترنت اشیاء می‌تواند تبدیل به نیروی پراستفاده و پرکاربردی در دنیای ما شود.

تجیهزات ضروری برای پیاده سازی اینترنت اشیا

به این ترتیب، تکنولوژی اینترنت اشیاء برای ارائه‌ی این امکانات نیاز به حمایت‌های بسیار در حوزه‌ی فناوری دارد. این فناوری‌ها علاوه بر حمایت از تکنولوژی‌های اینترنت اشیاء و همزمان با ارتقاء خود می‌توانند گزینه‌های استفاده از تکنولوژی‌های اینترنت اشیاء را هم ارتقاء داده و باعث نوآوری‌های جدید در آن زمینه هم شوند. ما در این بخش در مورد چند تکنولوژی مهم در طراحی اینترنت اشیاء صحبت خواهیم کرد:

(پیشنهاد می‌کنیم از مطلب بیمارستان هوشمند نیز دیدن کنید.)

تکنولوژی‌های اینترنت اشیا

تکنولوژی مهم در طراحی اینترنت اشیاء: 1. رایانش ابری

استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء و اعمال آن در حوزه‌های گوناگون زندگی باعث می‌شود که تجهیزات آن، داده‌ها با حجم زیادی را تولید کنند. شرکت‌ها و نهادهای مختلف برای پردازش و تجزیه و تحلیل این داده‌ها نیاز به فضاهای ذخیره‌ی داده‌ی زیادی دارند.

در این‌جاست که استفاده از فناوری رایانش ابری نه تنها برای ذخیره‌ی داده‌های جمع‌آوری‌شده از دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیاء کاربردی است، بلکه می‌تواند این داده‌ها را نیز تجزیه و تحلیل کند.

اینترنتِ اشیاء: در حال حاضر، رایانش ابری تنها فناوری‌ای است که می‌تواند خیلی سریع و دقیق این حجم داده‌های کلان را پردازش و تجزیه و تحلیل کند.

(مطلب سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

 طراحی اینترنت اشیا با تکنولوژی‌های پیشرفته

تکنولوژی مهم در طراحی اینترنت اشیاء: 2. بازاریابی اتوماتیک

تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در بخش تجارت و کسب‌وکار می‌توانند اطلاعات زیادی را در مورد مشتریان مثل سرگرمی‌ها، علاقه‌ها یا حتی دستگاه‌های مورد استفاده‌ی آن‌ها، ارائه دهند.

این داده‌ها برای شرکت‌های تجاری بسیار مهم است، زیرا می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا محصولات خود را شخصی‌سازی کرده و خدمات خود را طوری ارائه دهند که باعث جذب مشتریان بیشتری شود.

در حال حاضر، تولید کنندگان نرم‌افزار در حوزه اینترنت اشیا به دنبال تولید نرم‌افزار بازاریابی اتوماتیک هستند که می‌تواند روندهای بازاریابی مثل بخش‌بندی مشتریان، ادغام داده‌های مشتری و مدیریت کمپین‌های تجاری را مکانیزه کند.

اینترنتِ اشیاء: طراحی و تولید نرم‌افزار خودکارسازی بازاریابی می‌تواند با به کارگیری دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا به خودکارسازی روندهای بازاریابی کمک شگرفی کند.

(برای آشنایی با ترموستات هوشمند به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

حتما بخوانید:
خانه هوشمند آکووکس و معرفی تجهیزات این برند + عکس

خودکارسازی بازاریابی؛ تکنولوژی مهم در طراحی اینترنت اشیا

تکنولوژی‌های مهم در طراحی اینترنت اشیاء: 3. فناوری App

اخیراً، نرم‌افزارهای دستگاه‌هایی مانند موبایل و کامپیوتر در توسعه‌ی تکنولوژی اینترنت اشیا و دستگاه‌های هوشمند، نقش بسزایی داشته‌اند. به‌طورکلی، کارکرد نرم‌افزارها این است که مبادله‌ی داده بین دستگاه‌های مختلف را فراهم کنند. در واقع، عملکرد آن‌ها خیلی شبیه به کارکرد اینترنت اشیا است:

نقش نرم افزارها در توسعه اینترنتِ اشیاء

نرم‌افزارها در طراحی اینترنت اشیا نقش بسیار مهمی داشته‌اند. برای مثال، فرض کنید که شما یک نرم‌افزار مربوط به پارک خودرو را روی گوشی خود نصب کرده‌اید. این افزار می‌تواند مکان‌هایی که برای پارک خودروی شما مناسب است را به شما نشان دهد.

یک مثال دیگر نرم‌افزارهای ارزیابی ساختاری است که می‌تواند وضعیت مصالح را بررسی کرده و بر ارتعاشات ساختمان‌ها و پل‌ها نظارت کند. این مثال‌ها نشان‌دهنده‌ی طراحی هوشمند نرم‌افزارها و ترکیب استفاده‌ی آن‌ها با تکنولوژی‌های اینترنت اشیاء است.

اینترنتِ اشیاء: طراحی انواع اپلیکیشن برای کنترل و نظارت از راه دور اشیاء، همان چیزی است که می‌تواند هوشمند سازی را معنا کند.

(در مقاله‌ی اداره هوشمند با اجزای تشکیل دهنده و مزایای آن آشنا شوید.)

فناوری App؛ تکنولوژی‌های مهم در طراحی اینترنت اشیا

تکنولوژی‌های مهم در طراحی اینترنت اشیاء: 4. پروتکل اینترنت نسخه ۶

گفتیم که در شبکه‌ی اینترنت اشیاء دستگاه‌های هوشمند به یکدیگر مرتبط هستند و داده‌ها را بین یکدیگر تبادل می‌کنند. پروتکل‌های اینترنت، تکنولوژی مهمی در فراهم کردن آدرس‌های پروتکل اینترنت هستند و می‌توانند آدرس‌های لازم برای برقراری اینترنت بین این دستگاه‌ها را به وجود بیاورند.

به طور عادی، از پروتکل اینترنت نسخه ۴ (ipv4) برای کاربردهای اینترنت روزانه‌ی خود استفاده می‌کنیم. اما این پروتکل اینترنت نمی‌تواند لازمه‌های فناوری اینترنت اشیا را برآورده کند. همچنین، ipv4 امن‌ترین پروتکل اینترنتی نیست.

اینترنتِ اشیاء: پروتکل اینترنت نسخه ۶ که نسخه‌ی جدیدتر پروتکل اینترنت نسخه ۴ است می‌تواند هم آدرس‌های IP را برای حجم داده‌های کلان اینترنت اشیا فراهم کند و هم، یک پروتکل اینترنت امن است.

کاربرد پروتکل اینترنت نسخه 6: Ipv6 چیست؟

علاوه‌براین، پروتکل اینترنت نسخه ۶ می‌تواند ارتباط مستقیمی بین میزبان‌ها در یک شبکه به وجود بیاورد. با پروتکل اینترنت نسخه ۶ دستگاه‌های هوشمند می‌توانند با استفاده از یک آدرس پروتکل اینترنت با یکدیگر مرتبط باشد، حال می‌خواهد این دستگاه‌ها در مناطق متفاوت و دور از هم باشند.

اینترنتِ اشیاء: پروتکل اینترنت نسخه 6 که بنام Internet protocol version 6 و به اختصار IPV6 معروف است،جدیدترین نسخه پروتکل اینترنت است.

(برای آشنایی بیشتر با این تجهیزات از مطلب سیستم تهویه هوشمند نیز بازدید کنید.)

پروتکل اینترنت نسخه ۶؛ تکنولوژی‌های مهم در طراحی اینترنت اشیا

تکنولوژی لبه در اینترنت اشیا

تکنولوژی لبه در اینترنت اشیا یک نوع فناوری است که در آن حسگرها و دستگاه‌ها، داده‌های زمان حقیقی را به یک شبکه ارسال می‌کنند.

رایانش لبه در اینترنت اشیا می‌تواند مشکلات تأخیر پردازش داده‌ها که مرتبط با تجزیه و تحلیل داده در ابر است را برطرف کند.

این تأخیر به این دلیل صورت می‌گیرد که پردازش داده‌ها در ابر  بیشتر به نقطه مبدأ آن‌ها انجام می‌شود.

اینترتِ اشیاء: همراه با تأخیر کم در پردازش داده‌ها، معماری در لبه اینترنت اشیا باعث می‌شود که تجربه‌ی کاربر بسیار آسان‌تر شده و امنیت او در شبکه هم بیشتر شود.

مزایای تکنولوژی لبه در اینترنت اشیاء

در یک شبکه با ظرفیت بالا، تکنولوژی لبه در اینترنت اشیا می‌تواند مقادیر بسیار زیادی از داده‌ها را در زمانی بسیار سریع پردازش کرده و یک تجربه‌ی همه‌جانبه و فراگیر برای کاربر به وجود آورد. درهمین‌حال، حتی زمانی‌که بخش‌های کوچکی از داده‌ها هم انتقال داده می‌شوند.

اینترنتِ اشیاء: تکنولوژی لبه در اینترنت اشیا می‌تواند کاری کند که ماشین‌ها و دیگر دستگاه‌هایی که در امنیت کاربران انسانی تاثیرگذار هستند با سرعت بیشتری عمل کنند.

(برای آشنایی با موتورخانه هوشمند به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

تکنولوژی لبه در اینترنت اشیا می‌تواند مقادیر بسیار زیادی از داده‌ها را در زمانی بسیار سریع پردازش کرد

فراگیر شدن کاربردهای اینترنت اشیا

در ابتدا، کاربرد اینترنت اشیا بیشتر از همه در حوزه‌های کسب‌وکار و تولید جالب‌توجه بود. برخی اوقات به کاربرد اینترنت اشیاء در این حوزه‌ها کاربرد ماشین به ماشین هم می‌گویند.

اما درحال‌حاضر، تاکید استفاده از اینترنت اشیاء در خانه‌ها و دفاتر اداری همراه با دستگاه‌های هوشمند است. هدف از این کار این است که بتوان اینترنت اشیاء را به‌گونه‌ای استفاده کرد که برای همه‌ی افراد قابل کاربرد باشد.

پیشنهادات اولیه‌ای که برای استفاده از اینترنت اشیاء مطرح می‌شد، دستگاه‌های مرتبط با اینترنت بود که با آن‌ها اشیاء بلاگ می‌گفتند. اشیاء بلاگ اشیایی هستند که می‌توانند داده‌هایی را در مورد خودشان ضبط کرده و آن‌ها را در اینترنت به‌صورت بلاگ ارائه کنند.

اینترنتِ اشیا: ایده‌های اولیه اعمال انواع اینترنت اشیاء؛ شامل: رایانش نامرئی و رایانش همه‌گیر یا فراگیر بودند و از آن زمان تا به حال بخشی از روند تکاملی و تاریخچه اینترنت اشیا محسوب می‌شوند.

(برای هوشمند سازی مراکز تفریحی توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

اینترنت اشیا و کاربرد آن در کسب و کار

انواع اینترنت اشیا: اینترنت اشیاء صنعتی

یکی از حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیا، کاربرد اینترنت اشیا در صنعت است. موارد کاربرد اینترنت اشیا صنعتی متفاوت و متنوع است. اما منظور از اینترنت اشیاء در صنعت چیست. اینترنت اشیا در صنعت در واقع استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیا در یک محیط کسب و کار و تجاری است. ایده‌ی استفاده از اینترنت اشیا در صنعت شبیه استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیاء در یک خانه است.

اینترتِ اشیاء: تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در حوزه‌ی صنعت، هدف اینترنت اشیا استفاده‌ی از ترکیبی از سنسورها، شبکه‌های بی‌سیم، داده‌های کلان، هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل برای ارزیابی و بهینه‌سازی فرآیندهای صنعتی است.

( مطلب خانه هوشمند Control4 نیز می‌تواند برایتان مفید واقع شود.)

ایده استفاده از اینترنت اشیا در صنعت

مزایای اینترنت اشیاء در صنعت

اگر تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در کل چرخه تأمین در صنعت توزیع شوند تا این‌که صرفا در شرکت‌های مجزا اعمال شوند، تأثیر آن‌ها خیلی می‌تواند بیشتر باشد. برای مثال، یکی از موارد کاربرد اینترنت اشیا در صنعت می‌تواند تحویل به‌موقع مصالح و مدیریت فرآیند تولید از آغاز تا پایان آن باشد.

این استفاده از فناوری اینترنت اشیا باعث می‌شود که بهره‌وری نیروی کار در حوزه‌ی صنعتی افزایش پیدا کرده و هزینه‌های تولید در حوزه‌ی صنعت کاهش پیدا کند.

برای مثال، تولیدکنندگان موتورها فقط به جای این‌که موتور را به عنوان محصولی مجزا بفروشند، می‌توانند با استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیا کاری کنند که قابلیت نگهداری و تعمیرات پیشگویانه برای آن موتور را هم به مشتریان بفروشند.

اینترنتِ اشیاء: حوزه‌های کاربردی اینترنت‌اشیا در صنعت هم می‌تواند روش‌های تولید درآمد جدیدی را برای کسب‌وکارها به وجود بیاورد.

(از مطلب اجزای سیستم هوشمند سازی نیز بازدید کنید.)

استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیا در صنعت

کاربرد اینترنت اشیاء در صنعت برق

یکی از حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیا که می‌تواند خیلی مفید باشد در حوزه برق است. اینترنت اشیا دارای سه عامل مهم است که می‌تواند برای کاربرد آن در صنعت برق بسیار مفید باشد.

این سه عامل عبارتند از: دیجیتال‌سازی تجهیزات، جمع‌آوری داده‌ها درمورد تجهیزات و الگوریتم‌های محاسباتی برای مدیریت شبکه‌ای که توسط تجهیزات به هم مرتبط به‌وجودآمده است. اگر این عوامل با هم ترکیب شوند، می‌توانند کارایی و عملکرد شبکه‌های برق را افزایش و بهبود دهند.

برای مثال، استفاده از فناوری اینترنت‌اشیا در حوزه‌ی برق می‌تواند داده‌ها و اعداد را از حسگرهای مختلف جمع‌آوری کند و به این صورت، مقاومت شبکه را افزایش دهد.

اینترنتِ اشیاء: فناوری اینترنت‌اشیا در حوزه‌ی برق می‌تواند داده‌ها و اعداد را از حسگرهای مختلف جمع‌آوری کند و به این صورت، مقاومت شبکه را افزایش دهد.

(برای آشنایی با اتاق سرور هوشمند به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

فناوری اینترنت‌ اشیا در صنعت برق

مزایای اینترنت اشیاء در صنعت برق

شرکت‌های برق طبق داده‌هایی که حسگرها جمع‌آوری کرده‌اند، می‌توانند با کارایی بیشتری منابع خود را مدیریت کنند و این در نهایت منجر به تصمیم‌گیری‌های بهتر در مورد تولید برق و استفاده از آن می‌شود.

در طولانی‌مدت، پیاده‌سازی اینترنت اشیا در صنعت برق می‌تواند کارایی شرکت‌های تولید برق را افزایش داده و به آن‌ها کمک کند تا مدت زمان ازکارافتادگی دستگاه‌ها و سرورهای خود را پایین بیاورند.

همچنین، استفاده از اینترنت اشیا در صنعت برق می‌تواند به شرکت‌های برق کمک کند تا هزینه‌های خود را کاهش داده و ریسک‌های مرتبط با تجهیزات برق را به حداقل برسانند.

اینترنتِ اشیاء: استفاده از اینترنت اشیا در صنعت برق می‌تواند به شرکت‌های برق کمک کند تا هزینه‌های خود را کاهش داده و ریسک‌های مرتبط با تجهیزات برق را به حداقل برسانند.

(برای پروتکل BACnet توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

پیاده‌سازی اینترنت اشیا در صنعت برق

اینترنت اشیا در معماری

تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در رشته‌ی معماری باعث می‌شوند که حوزه‌های کاربردی این تکنولوژی در رشته‌ی معماری متنوع باشند. بکارگیری تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در رشته معماری و عمران می‌تواند خیلی به این حوزه و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، کمک کند.

برای مثال، مهندسان عمران یا مهندسان معماری می‌توانند حسگرهای اینترنت اشیا را در مکان‌های مورد نظر خود نصب کنند تا بتوانند عواملی مثل تحکیم خاک و تاثیرات محیط‌ زیست بر پروژه‌های معماری و عمران را بررسی کنند.

بنابراین، حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیا در رشته معماری می‌توانند به کار و پیشرفت در این رشته کمک زیادی کنند. همچنین، تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در رشته معماری می‌توانند پروژه‌های معماری و عمران را تا حد قابل‌توجهی پیش ببرند.

اینترنتِ اشیاء: مهندسان عمران یا مهندسان معماری می‌توانند حسگرهای اینترنت اشیا را در مکان‌های مورد نظر خود نصب کنند تا بتوانند عواملی مثل تحکیم خاک و تاثیرات محیط‌ زیست بر پروژه‌های معماری و عمران را بررسی کنند.

(آشنایی با پروتکل Modbus  این مطلب از اسمارتیک را از دست ندهید.)

استفاده از حسگرها در بستر اینترنت اشیا در حوزه معماری

کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت بانک‌داری

اینترنت اشیا در صنعت بانک‌داری می‌تواند برای این صنعت و افزایش عملکرد و کارایی آن هم بسیار مفید باشد. مزایایی که اینترنت اشیا می‌تواند برای صنعت بانکداری ارائه کند بی‌شمار است.

برای مثال، بانک‌ها با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط تجهیزات اینترنت اشیا می‌توانند بررسی کنند که چگونه مشتریان آن‌ها از کیوسک‌های ATM در مناطق مختلف استفاده می‌کنند. این کار به بانک‌ها کمک می‌کند تا بسته به مقدار مصرف مشتریان بانک از این کیوسک‌ها هزینه‌ی نصب آن‌ها را کاهش دهند.

اینترنتِ اشیاء: بانک‌ها با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط تجهیزات اینترنت اشیا می‌توانند بررسی کنند که چگونه مشتریان آن‌ها از کیوسک‌های ATM در مناطق مختلف استفاده می‌کنند.

مزایای اینترنت اشیاء در صنعت بانک داری

یک مورد دیگر از کاربرد اینترنت اشیا در صنعت بانک‌داری این است که دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا می‌توانند به بانک‌ها کمک کنند تا نیازهای تجاری مشتریان خود، مثل زنجیره ارزش آن‌ها برای خرده‌فروش‌ها، تأمین‌کننده‌ها و توزیع‌کنندگان را بفهمند.

همچنین، داده‌های دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌توانند به بانک‌ها کمک کنند تا اطلاعات مربوط به خدمات ارزش‌افزوده خدمات بانکی شخص‌سازی‌شده، خدمات کالا و مشاوره‌های مالی را برای مشتریان خود فراهم کنند.

اینترنتِ اشیاء: از این رو، کاربرد اینترنت اشیا در صنعت بانک‌داری می‌تواند به افزایش کارایی و عملکرد این حوزه کمک کند.

(برای آشنایی با بهترین تجهیزات خانه هوشمند به وبلاگ اسمارتیک مراجعه کنید.)

حتما بخوانید:
کنترل از راه دور هوشمند: معرفی ریموت کنترل هوشمند + عکس

عملکرد اینترنت اشیا در حوزه بانک‌داری

اینترنت اشیا در صنعت نفت و گاز

اینترنت اشیا با قابلیت جمع‌آوری داده‌ها می‌تواند کمک فراوانی در صنعت نفت و گاز باشد. یکی از تجهیزاتی که اینترنت اشیا می‌تواند برای جمع‌آوری داده‌ها در صنعت نفت و گاز ارائه دهد، حس‌گرها هستند.

برای مثال، حسگرها می‌توانند میزان اقلام و مواد موجود در تانکرهای نفت را به‌طور خودکار گزارش دهند و زمانی‌که این تانکرها خالی شدند کامیون‌های نفت را برای پر کردن آن‌ها بفرستند.

همچنین، این حسگرها می‌توانند بر عملکرد پمپ‌های زمینی نفت نیز نظارت داشته باشند تا در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل به کارمندان شرکت نفت و گاز اخطار دهند.

اینترنتِ اشیاء: با پایه ریزی اینترنتِ اشیاء در صنعت نفت و گاز، حسگرها می‌توانند بر عملکرد پمپ‌های زمینی نفت نیز نظارت داشته باشند تا در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل به کارمندان شرکت نفت و گاز اخطار دهند.

مزایای اینترنت اشیاء در صنعت نفت و گاز

یکی دیگر از کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت نفت و گاز این است که حسگرهای صوتی ارزان اینترنت اشیا در حوزه‌ی نفت و گاز می‌توانند به‌طور مداوم ترکیبات نفت در درون لوله‌ها را تجزیه و تحلیل کنند.

درهمین‌حال آزمایشاتی که در آزمایشگاه‌ها بر روی شرایط میدان نفت انجام می‌شود همراه با داده‌هایی که توسط حسگرها جمع آوری می‌شوند می‌توانند به کمک همدیگر تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای عملیات‌ها در حوزه نفت و گاز را بهینه‌سازی کرده و از استفاده از تجهیزات گران‌قیمت جلوگیری کنند.

اینترنتِ اشیاء: حسگرهای صوتی ارزان اینترنت اشیا در حوزه‌ی نفت و گاز می‌توانند به‌طور مداوم ترکیبات نفت در درون لوله‌ها را تجزیه و تحلیل کنند.

( در مطلب خانه هوشمند Interra با قیمت و تجهیزات این خانه هوشمند آشنا شوید.)

عملکرد اینترنت اشیا در حوزه‌ی نفت و گاز

کاربرد اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل چیست؟

تکنولوژی‌های موجود در اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل نیز می‌تواند خیلی از فرایندهای آن را بهینه‌سازی کند. جاده‌ها یکی از بزرگ‌ترین و عمده‌ترین بخش‌ها در صنعت حمل‌ونقل هستند که می‌توان از فناوری‌های اینترنت اشیا برای بهینه‌سازی جاده‌ها استفاده کرد.

برای مثال، دوربین‌های CCTV می‌توانند داده‌های مربوط به عبور و مرور وسایل نقلیه را برای مراکز مدیریت ترافیک ارسال کنند.

اینترنتِ اشیاء: اینترنتِ اشیاء می‌تواند نقشی مؤثر برای عبور و مرور وسایل نقلیه و کنترل ترافیک داشته باشد. برای نمونه همین اپلیکیشن‌های مسیریابی، تا حد قابل توجهی باعث سهولت در رفت و آمد شده‌اند.

(برای آشنایی با نمایندگی هوشمندسازی به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

اینترنت اشیا برای بهینه‌سازی جاده‌ها

مزایای اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل

یک کاربرد دیگر اینترنت اشیا در صنعت حمل‌ونقل صنعت بهبود جریان ترافیک در ایستگاه‌های پرداخت عوارض است. بسیاری از ماشین‌های امروزی دارای ارتباط اینترنت اشیا هستند.

بنابراین، ایستگاه عوارضی که دارای ارتباط اینترنت اشیا باشد می‌تواند تا حدود یک کیلومتر پیش از ایستگاه عوارضی ماشینی که نزدیک می‌شود را تشخیص دهد.

برای اتومبیل‌هایی که به اینترنت اشیا مجهز نیست نیز رانندگان می‌توانند از گوشی‌های هوشمند برای پرداخت هزینه‌ی عوارضی استفاده کنند. این دو نمونه از مثال‌های آشکار در زمینه اینترنت اشیا در صنعت حمل‌ونقل است. فناوری اینترنت اشیا می‌تواند گزینه‌های بسیار بیشتری را هم در صنعت حمل‌ونقل ارائه کند.

اینترنتِ اشیاء: اینترنت اشیا در صنعت حمل‌ونقل، نقش مؤثری در بهبود جریان ترافیک در ایستگاه‌های پرداخت عوارض دارد.

(برای تدارک هتل هوشمند این مطلب از اسمارتیک را از دست ندهید.)

 صنعت حمل و نقل و مزایای استفاده از اینترنت اشیا (iot)

 اینترنت اشیا در پزشکی

مراکز خدمات درمانی جزو نهادها و موسساتی هستند که می‌توانند از تجهیزات اینترنت اشیا برای بهبود ارائه‌ی خدمات خود استفاده‌های زیادی کنند. تاریخچه استفاده اینترنت اشیا در پزشکی طولانی نیست، اما مزایایی که اینترنت اشیا در صنعت پزشکی می‌تواند داشته باشد، بی‌شمار است.

برای مثال، نظارت بر وضعیت بیمار از راه دور یکی از معمول‌ترین موارد استفاده از تجهیزات اینترنت اشیاء در حوزه سلامت است. کارکنان خدمات درمانی می‌توانند تجهیزات هوشمند اینترنت اشیا را به بیماران متصل کرده و این تجهیزات می‌توانند معیارهایی مثل ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن بیمار و عوامل دیگر را از بیمارانی که در مرکز درمانی حضور ندارند، جمع‌آوری کنند.

اینترنتِ اشیاء: با طراحی اینترنتِ اشیاء پزشکی دیگر هم نیاز به حضور فیزیکی بیماران در مراکز خدمات درمانی را از بین می‌برد و هم در زمان صرفه‌جویی می‌کند.

(برای آشنایی با دستگیره هوشمند مطلبی مفصل با تمامی جزئیات در وبلاگ اسمارتیک برایتان تدارک دیده‌ایم.)

تجهیزات هوشمند اینترنت اشیا در صنعت پزشکی

مزایای اینترنت اشیا در صنعت پزشکی

یک مورد کاربرد دیگر از مثال اینترنت اشیا در صنعت پزشکی این است که دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا می‌توانند به کارکنان خدمات درمانی یادآوری کنند که دست‌های خود را بشویند تا ریسک آلوده شدن افراد دیگر کاهش پیدا کند.

این دستگاه‌ها می‌توانند به کارکنان خدمات درمانی هم آموزش دهند که چگونه دست‌های خود را به‌طور صحیح بشویند و بعلاوه در مواقع مختلف یادآوری شود که کارکنان دست‌های خود را بشویند؛ که این ویژگی به‌طور عادی در بیمارستان‌ها وجود ندارد.

اینترنتِ اشیاء: دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا می‌توانند به کارکنان خدمات درمانی یادآوری کنند که دست‌های خود را بشویند تا ریسک آلوده شدن افراد دیگر کاهش پیدا کند.

(به مطلبی که درباره خانه هوشمند اورویبو  نوشتیم مراجعه کنید.)

استفاده از اینترنت اشیا درپزشکی

کاربرد اینترنت اشیا در صنعت خودرو

مزایایی که اینترنت اشیا در صنعت حمل‌ونقل می‌تواند داشته باشد زیاد است و این تکنولوژی می‌تواند در بهبود این صنعت نقش بسزایی داشته باشد. برای مثال، پیاده‌سازی تجهیزات اینترنت اشیا در صنعت خودرو می‌تواند پیشرفت زیادی در مدیریت لوازم متحرک داشته باشد.

داده‌هایی که توسط این حسگرها جمع‌آوری می‌شود و در یک نرم‌افزار رایانش ابری ذخیره می‌شود و سپس، در مراحل مختلف تجزیه و تحلیل می‌شود.

اپراتوری که مسئول مدیریت این داده‌هاست می‌تواند آن‌ها را بررسی کند و پارامترهای مختلف مربوط به گروه کامیون‌ها مثل مدیریت مسیر کامیون‌ها، مدیریت زمان راننده و شرایط مربوط به ترافیک در جاده‌ها را ارزیابی کند.

اینترنتِ اشیاء: در حال حاضر، خیلی از کامیون‌ها را می‌توان با حسگرهای مربوط به ارزیابی وزن، ردیابی موقعیت و خیلی از عوامل دیگر مجهز کرد.

(در مورد قفل هوشمند مطلبی مفصل و کامل در وبلاگ اسمارتیک نوشته شده است.)

پیاده‌سازی تجهیزات اینترنت اشیا در صنعت خودرو

کاربرد اینترنت اشیا در صنعت بیمه

یکی از مزایا و فوایدی که اینترنت اشیا در صنعت بیمه می‌تواند داشته باشد این است که می‌تواند رابطه‌ی بیمه‌شوندگان با بیمه کنندگان را تغییر دهد. برای مثال، در بیمه‌ی خودرو، کالایی شدن یا کالاگرایی خودروها باعث فشار بیشتر بر کاهش حق بیمه شده است.

تجهیزات اینترنت اشیا به بیمه‌کنندگان اجازه می‌دهند تا خدمات ارزش‌افزوده مثل فیدبک راننده‌ها را به بیمه اضافه کنند که چنین مسئله‌ای می‌تواند باعث به وجود آمدن رابطه‌ای نزدیک‌تر و پویاتر بین بیمه‌شوندگان و بیمه‌کنندگان شود و در عین حال درآمدهای بیشتری برای بیمه کنندگان به وجود بیاورد.

اینترنتِ اشیاء: دستگاه‌های اینترنت اشیا در صنعت بیمه می‌توانند در مدیریت بهینه‌ی داده‌ها و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی شرکت‌های بیمه بسیار مفید باشند.

(به مطلب مراکز تجاری هوشمند رجوع کنید.)

رابطه بیمه شدگان و شرکت بیمه در بستر اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا صنعت ساختمان

فناوری‌های اینترنت اشیا در صنعت ساختمان می‌تواند برای کارکنان فعال در این حوزه بسیار کاربردی باشد. یکی از فناوری‌های اینترنت اشیاء در صنعت ساختمان، تجهیزات قابل اتصال به کارگران ساختمانی است.

برای مثال، اگر کارگری به منطقه‌ای خطرناک نزدیک شود، دستگاه هوشمند اینترنت اشیاء می‌تواند به او هشدار دهد. همچنین، حسگرهای اینترنت اشیاء می‌توانند در صورت ریزش ساختمان به عنوان ردیاب برای کارگران حاضر در منطقه عمل کند.

اینترنتِ اشیاء: حسگرهای اینترنت اشیاء می‌توانند در صورت ریزش ساختمان به عنوان ردیاب برای کارگران حاضر در منطقه عمل کند.

مزایای اینترنتِ اشیا در صنعت ساختمان

کاربرد دیگر اینترنت اشیاء در صنعت ساختمان، سیستم‌های نظارتی است. نرم‌افزارها و سیستم‌های نظارتی وجود دارند که می‌توانند اطلاعات مربوط به هزینه‌های ساختمان‌سازی هم در محل ساختمان و هم خارج از محل ساختمان را جمع آوری کنند.

آن‌ها داده‌های دقیقی ارائه می‌کنند که مربوط به هزینه‌های ساختمان‌سازی بوده و می‌توان آن‌ها را ذخیره کرد. این داده‌ها به مدیریت هزینه‌های ساختمان‌سازی کمک می‌کنند و به‌طورکلی عملکرد و کارایی فرآیند ساختمان‌سازی را افزایش می‌دهند.

اینترنتِ اشیاء: نرم‌افزارها و سیستم‌های نظارتی در صنعت هوشمند سازی ساختمان وجود دارند که می‌توانند اطلاعات مربوط به هزینه‌های ساختمان‌سازی هم در محل ساختمان و هم خارج از محل ساختمان را جمع آوری کنند.

(در این خصوص توصیه می‌کنیم مطلب خانه هوشمند وایرلس یا بیسیم را نیز مطالعه کنید.)

عملکرد و کارایی فرآیند ساختمان‌سازی در بستر اینترنت اشیا

کاربرد اینترنت اشیا در آموزش

اینترنت اشیاء در آموزش می‌تواند فرصت‌های بیشتری برای یادگیری بهتر دانش‌آموزان و افزایش کارایی معلمان و مربیان فراهم کند. برای مثال، یکی از کاربردهای اینترنت اشیاء در آموزش تخته‌های هوشمند است که می‌توان در کلاس درس از آن‌ها به‌جای تخته‌های سیاه استفاده کرد.

اینترنتِ اشیاء: تخته‌های هوشمند تخته‌های سفید تعاملی از نمونه‌های عالی برای کاربرد اینترنتِ اشیاء است که می‌توانند تصاویر را نمایش دهند.

مزایای اینترنت اشیا در آموزش

همچنین، آن‌ها به دانش‌آموزان و معلم‌ها این اختیار را می‌دهند تا بتوانند با آن تعامل داشته باشند. مثلاٌ دانش‌آموز یا معلم می‌تواند بر روی تخته سفید هوشمند بنویسد یا آن را در اطراف کلاس حرکت دهد.

یک خوبی دیگر تخته‌های سفید هوشمند این است که خیلی راحت می‌توان بر روی تخته‌های هوشمند شکل‌هایی را نمایش داد که به فهم بهتر دانش‌آموزان کمک می‌کنند.

اینترنتِ اشیا: تخته‌های سفید و پروژکتورهای تعاملی به همراه نمایشگرهای لمسی، به تنهایی توانسته که روش‌های آموزشی را خیلی جذاب و گیرا کند.

(پیشنهاد می‌کنیم مطلب مدرسه هوشمند را نیز مطالعه کنید.)

 اینترنت اشیا در آموزش

کاربرد اینترنت اشیا در هوشمند سازی مدارس

یکی از نقش های اینترنت اشیاء در آموزش مدیریت داده‌های حضور دانش‌آموزان در کلاس است. برخی از نهادهای آموزشی حضور دانش‌آموزان در کلاس را یک عامل مهم برای حضور آنها در امتحانات می‌دانند.

یک استفاده‌ی مفید تجهیزات اینترنت اشیاء در آموزش، اتصال تجهیزات اینترنت اشیاء به دانش‌آموزان است که می‌تواند داده‌های مربوط به ردیابی موقعیت دانش‌آموزان و حضور به موقع آنها در کلاس را جمع‌آوری کند.

اینترنتِ اشیاء: مدیریت داده‌های حضور دانش‌آموزان در کلاس به همراه سایر تجهیزات، می‌تواند یک فضای آموزشی هوشمند و گیرا برای دانش‌آموزان ترتیب داد.

(برای آشنایی با کنترل از راه دور هوشمند به متن مورد نظر مراجعه کنید.)

هوشمند سازی مدارس در بستر اینترنت اشیا

حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیا در رشته‌ی کامپیوتر

اینترنت اشیاء و علم کامپیوتری دو فناوری هستند که نه تنها در دنیای امروز از آن‌ها استفاده‌های زیادی می‌شود، بلکه می‌توان از آن‌ها به‌طور مکمل و به‌گونه‌ای استفاده کرد که همدیگر را تقویت کنند. اینترنت اشیاء فناوری‌ای است که از آن برای جمع‌آوری داده‌ها در حوزه‌های مختلف زندگی استفاده می‌کنیم.

اینترنت اشیاء در پکت تریسر

از سوی دیگر، علوم کامپیوتر مثل هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی نیز علومی هستند که می‌توانند داده‌های جمع‌آوری شده از اینترنت اشیاء را تجزیه و تحلیل کنند. هر چه باشد، اگر ما داده‌ها را جمع‌آوری کنیم ولی ندانیم که با آن‌ها چه کنیم، هیچ فایده‌ای برای ما نخواهند داشت.

برای مثال، تکنولوژی اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر می‌تواند با استفاده از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی خود را ارتقا داده و قابلیت‌های جمع‌آوری و آنالیز داده‌ها را افزایش دهد. یکی از نمونه‌های آن شبیه سازی اینترنت اشیاء: پکت تریسر است.

اینترنتِ اشیا: تکنولوژی‌های اینترنت اشیاء در رشته‌ی کامپیوتر می‌توانند با کمک سایر تجهیزات، نوآوری‌های جدید و مبتکرانه‌ای به وجود آورند.

(درباره هوشمند سازی صنایع بخوانید.)

حتما بخوانید:
اهمیت استفاده از تابلو برق هوشمند در ساختمان

قابلیت آنالیز داده ها در علم کامپیوتر با اینترنت اشیا

مزایای کاربردی اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر

استفاده‌ای که سیستم‌های اینترنت اشیاء در هر صنعت و هر حوزه‌ای دارند باعث می‌شود که آن‌ها مقدار زیادی داده تولید کنند. ترکیب حوزه‌های کاربردی اینترنت اشیاء در رشته کامپیوتر و بکارگیری تکنولوژی‌های اینترنت اشیاء در رشته کامپیوتر باعث می‌شود که الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای داده‌های بوجود آمده تولید شود و به این صورت است که نهادها می‌توانند مشکلات احتمالی و علت آن‌ها را شناسایی کرده و مشکلات خود را حل کنند.

اینترنتِ اشیا: الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای داده‌های بوجود آمده تولید شود و به این صورت است که نهادها می‌توانند مشکلات احتمالی و علت آن‌ها را شناسایی کرده و مشکلات خود را حل کنند.

(برای آشنایی با هوشمند سازی دامداری به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در رشته کامپیوتر

اینترنت اشیا و هوش مصنوعی

نهادهای تجاری و کلاً حوزه کسب‌وکار در دنیای امروز با استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیاء مدام درحال تغییر کردن هستند. اینترنت اشیاء می‌تواند به نهادهای تجاری و کسب‌وکارها کمک کند تا داده‌های مربوط به بخش‌های مختلف صنعت و کسب‌وکار را جمع‌آوری کند.

اما چیزی که در مورد این داده‌های تولید شده به‌وضوح مطرح است، این است که برای مدیریت، پردازش و تحلیل این داده‌ها باید مکانیزمی وجود داشته باشد.

استفاده‌ی کامل از پتانسیل استفاده از اینترنت اشیاء در بخش‌های مختلف صنعت نیاز به سرمایه‌گذاری در فناوری‌های جدید و هم‌گرایی هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء دارد.

اینترنت اشیاء: ادغام اینترنت اشیا در هوش مصنوعی و ترکیب این دو فناوری با یکدیگر می‌تواند مزایای زیادی در بخش‌های مختلف صنعتی داشته باشد.

(برای آشنایی با اکسس کنترل هوشمند آن مطلب مفصلی در وبلاگ اسمارتیک نوشته شده است.)

استفاده از اینترنت اشیا در بخش‌های مختلف صنعت

مزایای اینترنت اشیا در زمینه هوش مصنوعی

کارکرد اصلی ابنترنت اشیا هوش مصنوعی این است که با استفاده از دستگاه‌های هوشمند یا حسگرهای آن و ارتباط با اینترنت می‌تواند داده‌ها را از محیط اطراف جمع‌آوری کند.

تمام خدمات مربوط به اینترنت اشیاء دارای ۵ مرحله‌ی اصلی به نام تولید داده، ارتباط داده‌ها، جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل و عمل بر طبق آن‌ها است.

ارزش اینترنت اشیاء در مرحله‌ی عمل، طبق داده‌های آن مشخص می‌شود که این مرحله پس از مرحله‌ی تجزیه و تحلیل می‌آید. در این‌جا است که ارزش فناوری هوش مصنوعی مشخص می‌شود.

برای مثال، اگر داده‌ها از دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیاء به منبع هوش مصنوعی منتقل شوند، هوش مصنوعی می‌تواند این داده‌ها را تجزیه و تحلیل کند و بر طبق این داده‌ها نهادهای تجاری می‌توانند تصمیم‌گیری کنند.

اینترنتِ اشیاء: یکی از مشخصه‌های اصلی هوش مصنوعی این است که می‌تواند با توجه به زمینه‌ی داده‌هایی که دریافت می‌کند پاسخ‌های مناسب بدهد.

(برای هوشمند سازی گلخانه و هوشمند سازی انبار توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا

ترکیب اینترنت اشیا و هوش مصنوعی

ترکیب و ادغام اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی می‌تواند عملکرد شرکت‌ها را افزایش دهد و کارایی آن‌ها را بالا ببرد. با آنالیز داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط اینترنت اشیاء، نهادها در زمان کمتری تصمیم‌گیری خود را انجام داده و عملکرد و کارایی آن‌ها هم بسیار بیشتر می‌شود.

در نتیجه، نه‌تنها نهادهای تجاری بلکه تمام بخش‌های صنعتی می‌توانند با ترکیب اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی کارکرد بهینه‌تری داشته باشند و در هزینه‌های خود هم بیشتر صرفه‌جویی کنند.

اینترنتِ اشیاء: با اجرای اینترنتِ اشیاء، آنالیز داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط اینترنت اشیاء، نهادها در زمان کمتری تصمیم‌گیری خود را انجام داده و عملکرد و کارایی آن‌ها هم بسیار بیشتر می‌شود.

آنالیز داده‌ها از طریق اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در ایران

در بخش‌های قبلی در مورد تاریخچه پیدایش اینترنت اشیاء صحبت کردیم. گفتیم که این تکنولوژی ابتدا در سال ۱۹۹۹ به‌طور ملموس مطرح شد، اما روند تکاملی آن پیش از این هم وجود داشته است.

پس از مطرح شدن اینترنت اشیاء، بسیاری از کشورها مثل آمریکا، چین، آلمان، برزیل، کره جنوبی، هند و سنگاپور شروع به استفاده از این تکنولوژی و اعمال آن در بخش‌های مختلف زندگی کرده‌اند.

چند سال است که اینترنت اشیاء در ایران نیز رونق پیدا کرده است. در ادامه تصمیم داریم در مورد تاریخچه اینترنت اشیاء در ایران، بازار اینترنت اشیاء در ایران، شرکت‌های اینترنت اشیاء در ایران و پروژه‌های اینترنت‌اشیا در ایران صحبت کنیم:

کاربرد اینترنت اشیا در دنیا

تاریخچه اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیا در ایران سابقه‌ی چندانی ندارد و در چند سال اخیر است که این فناوری وارد ایران شده است. در ابتدا، فردی بنام رضا راجی موضوع اینترنت اشیاء در ایران و کاربرد آن در حوزه‌های مختلف را مطرح کرد.

رضا راجی یکی از کارآفرین‌های حوزه‌ی اینترنت اشیاء در ایران است و درحال‌حاضر به شرکت‌های بزرگ آمریکایی مشاوره می‌دهد. پس از مطرح شدن بحث اینترنت اشیاء در ایران، طبق قراردادی بین وزارت نیرو و مرکز تحقیقات مخابرات ایران، سیستم‌های برق ایران هوشمندسازی شده‌اند تا بتوان از فناوری اینترنت اشیاء در ایران بهره‌برداری کرد.

اینترنتِ اشیاء: اینترنت اشیا در ایران قدمت چندانی ندارد و اولین بار در وزارت نیرو مرکز تحقیقات مخابرات ایران، بهره‌برداری شد.

اینترنت اشیا در ایران

بازار اینترنت اشیا در ایران : حوزه های کاربردی اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیاء حوزه‌ای است که پتانسیل زیادی دارد. گاهی اوقات این عقیده وجود دارد که ورود اینترنت اشیاء به بازار باعث می‌شود نیاز به منابع نیروی انسانی کاهش پیدا کند. درصورتی‌که چنین چیزی حقیقت ندارد و اینترنت اشیاء می‌تواند فرصت‌های شغلی جدید و متنوعی در بخش‌های مختلف صنعتی و بخش‌های دیگر به وجود آورد.

اینترنتِ اشیاء: اینترنت اشیاء می‌تواند فرصت‌های شغلی جدید و متنوعی در بخش‌های مختلف صنعتی و بخش‌های دیگر به وجود آورد.

آینده اینترنت اشیا در ایران

ایران دارای تحصیل‌کردگان زیادی در بخش IT است که حوزه‌ی دانش لازم برای کار در اینترنت اشیاء است. با اینکه تعدادی از شرکت‌های اینترنت اشیاء در ایران وجود دارند که در حوزه‌های اینترنت اشیاء در ایران فعالیت می‌کنند و محصولات مربوط به این حوزه را تولید کرده‌اند، هنوز هم توسعه بازار اینترنت اشیاء در ایران راه زیادی را در پیش دارد.

اینترنتِ اشیا: مهندسان و شرکت‌های زیادی در ایران هستند که بر روی پروژه‌های اینترنت اشیاء در ایران و استارت‌آپ های اینترنت اشیاء در ایران فعالیت می‌کنند.

پروژه‌های اینترنت اشیا در ایران

پروژه‌های اینترنت اشیا در ایران

با مطرح شدن اینترنت اشیاء در ایران و اتخاذ اولین مراحل برای پیاده‌سازی آن در کشور،  اینترنت اشیاء توانسته در حوزه‌های مختلف در ایران جای پایی باز کند و کاربردهای گوناگون آن برای شرکت‌ها و استارت‌آپ های اینترنت اشیاء در ایران فرصت‌های مختلفی را فراهم آورده است.

در این بخش می‌خواهیم در مورد چند نمونه از پروژه‌های اینترنت اشیاء در ایران که در حال حاضر فعال هستند، صحبت کنیم:

اینترنتِ اشیاء در ایران: 1. اینترنت اشیا در کشاورزی

یکی از استفاده‌های که سازمان حفاظت از محیط زیست ایران از اینترنت اشیاء دارد، حفاظت از پارک ملی گلستان با استفاده از پیاده‌سازی طرح اینترنت اشیاء در اقدامات حفاظتی است.

سازمان حفاظت از محیط زیست ایران با هدف صرفه‌جویی در استفاده از منابع محیط زیست از فناوری اینترنت‌اشیاء استفاده کرده و برخی از این اشیا را به این دلیل هوشمندسازی کرده است.

از سوی دیگر، در حوزه‌ی کشاورزی نظارت بر عوامل محیطی مثل دمای محیط، میزان تابش اشعه خورشید، سرعت وزش باد و رطوبت خاک و هوا می‌تواند به مدیریت در حوزه کشاورزی کمک کند.

اینترنتِ اشیاء: کاربردهایی که تکنولوژی‌های اینترنت اشیا در کشاورزی دارند این است که می‌توانند سیستم‌های هشدار زود هنگام را در این حوزه تبدیل به اشیاء هوشمند کرده و به این صورت، به مدیریت کشاورزی کمک کنند.

اینترنت اشیا در حوزه‌های حفاظت از محیط زیست و کشاورزی

اینترنتِ اشیا در ایران: 2. هوشمندسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها

هوشمندسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها یکی از موارد پراستفاده‌ی اینترنت اشیاء در ایران است. اگر بخواهیم به طور مختصر در مورد هوشمندسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها توضیح دهیم، باید بگوییم که با هوشمندسازی ساختمان‌ها تمامی تجهیزات ساختمان مثل موتورخانه، سیستم‌های الکترونیکی و سیستم‌های مکانیکی را می‌توان کنترل کرد.

اینترنتِ اشیا: پارکینگ‌های هوشمند، کنتورهای اولتراسونیک، سیستم‌های مکانیکی و رباتیکی از ایده‌های هوشمند سازی ساختمان توسط اینترنت اشیاء در ایران محسوب می‌شوند.

هوشمند سازی ساختمان توسط اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در ایران: 3. پیش‌بینی زلزله و مدیریت هوشمند حمل‌ونقل

یکی از استفاده‌های مفید اینترنت اشیاء در ایران دریافت نشانه‌های وقوع زمین‌لرزه از طریق گوشی‌های هوشمند است. به این ترتیب، با دریافت این‌گونه اطلاعات افراد می‌توانند از احتمال و زمان وقوع زلزله آگاه شوند.

همچنین، یکی دیگر از استفاده‌های اینترنت اشیاء در ایران مدیریت هوشمند حمل‌ونقل است. با استفاده از اینترنت‌اشیاء می‌توان ارتباطی پایدار را بین سیستم‌های خودرو ایجاد کرد و به این صورت، مدیریت هوشمند حمل‌ونقل را بهبود بخشید.

اینترنت اشیا: دریافت نشانه‌های زلزله و استفاده از سنسورها برای مدیریت هوشمند حمل و نقل از کاربردهای اینترنت اشیا در ایران است.

استفاده‌های اینترنت اشیاء در پیش بینی زلزله

شرکت‌های اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیا در ایران هنوز یک پدیده‌ی جدید است و تا رونق گرفتن آن هنوز زمان باقی است. یکی از اهداف اصلی اینترنت اشیاء مکانیزه کردن روال‌ها و بهبود مدیریت در حوزه‌های مختلف است.

این ویژگی‌ها باعث شده که برخی از شرکت‌های اینترنت اشیاء، خدمات اینترنت‌ اشیاء را ارائه دهند. بنابراین، ما در این بخش می‌خواهیم در مورد بعضی از شرکت‌های اینترنت‌اشیا و استارت‌آپ های اینترنت اشیاء در ایران توضیح دهیم:

اینترنت اشیا در ایران: شرکت ارائه‌ی محصولات هوشمند پستی لاک پست

شرکت لاک پست با ارائه‌ی محصول صندوق هوشمند لاک پست می‌تواند به مدیریت هوشمند ارسال مرسولات پستی کمک کند. یکی از ویژگی‌های محصول لاک پست، ذخیره و نگهداری از محموله‌های پستی، تحویل محموله‌های پستی به گیرنده‌ها در حداقل زمان ممکن و برقراری ارتباط با دیگر صندوق‌های پستی نصب‌شده در مکان‌های مختلف است که هدف آن آسان‌تر کردن دسترسی به محموله‌های پستی توسط صاحب آن‌ها است.

اینترنت اشیاء: یکی از شرکت‌های صاحب نام در بهره‌مندی از اینترنتِ اشیا، شرکت هوشمند پستی لاک پست است که با ارائه صندوق هوشمند دریافت و تحویل محموله‌ها نظارت می‌کند.

بهره مندی از اینترنت اشیا در شرکت‌های مختلف

اینترنت اشیا در ایران: شرکت هوشمند ترکولا

شرکت ترکولا تجهیزات هوشمند برای موقعیت‌یابی و ردیابی تولید می‌کند. با استفاده از تجهیزات هوشمند شرکت ترکولا می‌توان اشیاء هوشمند را به افراد متصل کرده تا از موقعیت آن‌ها در مکان‌های مختلف اطمینان حاصل شود. تجهیزات هوشمند برای افزایش بهره‌وری در شرکت‌ها و افزایش عملکرد افراد در قسمت‌های مختلف آن بکار می‌روند.

اینترنتِ اشیا: تجهیزات شبکه هوشمند شرکت ترکولا در قسمت‌های مختلف صنعتی مثل معادن، مرکزهای خدمات عمومی، مرکزهای درمانی و ساختمان‌های اداری و تجاری قابل استفاده است.

(پس از پایان این مطلب سری هم به لیست تجهیزات و قیمت خانه هوشمند اشنایدر بزنید.)

 شرکت ترکولا، یکی از شرکت های ایرانی ارائه دهنده تجهیزات اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در ایران: شرکت آیلا گرز

شرکت آیلاگرز با ارائه‌ی محصول ثبت‌کننده‌ی داده‌های بی‌سیم می‌تواند امکان اندازه‌گیری پارامترهای گوناگون مثل دما، رطوبت، میزان آلاینده‌های هوا مثل دی‌اکسید کربن، حرکت، لرزش و دیگر پارامترها را در اختیار افراد قرار دهد. این تجهیزات در قالب حسگرهای بی‌سیم مجهز هستند و می‌توانند به کاربر هشدار دهند.

اینترنت اشیاء: شرکت آیلاگرز با ارائه‌ی با ثبت‌کننده‌ی وایرلس، برای اندازه‌گیری پارامترهای مختلف در صنایع کاربرد دارد.

منبع

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *