آشنایی با پروتکل KNX : هوشمند سازی یکپارچه‌ی ساختمان‌ها و اماکن + عکس

آشنایی با پروتکل KNX

تقاضا برای راحتی و تطبیق‌پذیری برای مدیریت سیستم‌های گرمایش، روشنایی و کنترل دسترسی برای یک خانه و یا یک مجتمع اداری، روز به روز در حال افزایش است. یکی از پرکاربردترین نوع سیستم هوشمند سازی پروتکل KNX است. در ادامه، برای آموزش پروتکل KNX یا KNX Protocol، مزایا و معایب پروتکل knx و قیمت پروتکل KNX، خرید پروتکل knx  و فروش پروتکل KNX با هوشمند سازی آرات همراه باشید.

پروتکل KNX

خرید پروتکل خانه هوشمند از نمایندگی knx

خانه هایی که ما امروزه در آنها زندگی می کنیم، بسیار پیشرفته تر و مدرن تر از ساختمان هایی هستند که در گذشته ساخته می شدند. در دنیای امروز، اکثر خانه ها به سیستم های هوشمند و اینترنت اشیاء مجهز می باشند و بسیاری از امور مربوط به خانه، به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت انسان، انجام می شوند. یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در هوشمند سازی خانه مورد استفاده قرار می گیرد، پروتکل knx می باشد. در این بخش قصد داریم تا فاکتور های موثر در تعیین هزینه های خرید این پروتکل از نمایندگی knx را به صورت جامع، به شما معرفی نماییم.

فاکتور های موثر در تعیین هزینه خرید پروتکل knx

تجهیزات مربوط به پروتکلknx ، توسط فروشندگان مختلفی فروخته می شوند اما بهترین محل جهت خرید این تجهیزات، نمایندگی knx می باشد. در این نمایندگی، تجهیزات مربوط به پروتکلknx ، با قیمت بسیار ارزان تری نسبت به سایر فروشگاه ها به فروش می رسند.

البته، قیمت خرید تجهیزات پروتکل knx، به فاکتور های دیگری نیز بستگی دارد که در ادامه، تمامی این فاکتور ها را به شما معرفی خواهیم کرد؛

 1. برند پروتکل های knx مورد استفاده

تجهیزاتی که در نمایندگی knx به فروش می رسند، توسط برند های مختلفی تولید شده اند. قیمت فروش هر کدام از این برند ها متفاوت است و به همین دلیل، شما باید در هنگام خرید تجهیزات پروتکل knx، نوع برند را نیز مد نظر قرار دهید.

به عنوان مثال، قیمت خرید تجهیزات پروتکل knx با برند زیمنس یا اشنایدر، بسیار بالاتر از برند هایی مانند آستروم و زینو می باشد.

 1. تعداد تجهیزات قابل اتصال به پروتکل knx

وظیفه پروتکل knx، متصل کردنِ تجهیزات هوشمند خانه، به یکدیگر می باشد. به عنوان مثال، پروتکلknx می تواند به سنسور های حرارتی خانه متصل شود و بر اساس اطلاعات دریافتی، میزان فعالیت سیستم گرمایشی را تنظیم نماید. هر کدام از پروتکل هایی که توسط نمایندگی knx به فروش می رسند، قابلیت اتصال به گروه خاصی از تجهیزات هوشمند را دارا می باشند. بنابراین، هر چه تعداد تجهیزات قابل اتصال به پروتکلknx بیشتر باشد، قیمت خرید پروتکل نیز بالاتر خواهد بود.

 1. توانایی کاهش مصرف انرژی

بعضی از پروتکل های knx، علاوه بر کنترل تجهیزات هوشمند خانه و هماهنگی آنها با یکدیگر، میزان مصرف انرژی را نیز کاهش می دهند. به عنوان مثال، یک پروتکل پیشرفته knx می تواند به محض کاهش دمای محیط، سیستم سرمایشی خانه را خاموش کند و از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری نماید.

امروزه اکثر پروتکل هایی که در نمایندگی های knx به فروش می رسند، به قابلیت کاهش مصرف انرژی مجهز هستند و قیمت خرید آنها نیز نسبتا پایین می باشد. بنابراین، شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب، مصرف انرژی را در خانه خود، به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

 1. نحوه کنترل پروتکل knx

پروتکل هایی که در نمایندگی knx به فروش می رسند، در دو گروه کلی کنترل معمولی و کنترل از راه دور، قرار می گیرند. پروتکل های کنترل معمولی دارای یک پنل مرکزی هستند و فقط از طریق این پنل، قابل استفاده می باشند. در مقابل، پروتکل های کنترل از راه دور، دارای نرم افزار موبایل نیز می باشند و می توان با استفاده از نرم افزارِ آنها، تجهیزات خانه را کنترل کرد.

معمولا پروتکل های مجهز به سیستم کنترل از راه دور، قیمت خرید بالاتری نسبت به پروتکل های معمولی دارند. بنابراین، در هنگام مراجعه به نمایندگی knx، حتما قابلیت فوق را به عنوان یک فاکتور تعیین کننده قیمت، در نظر بگیرید.

 1. کیفیت قطعات مورد استفاده در پروتکل knx

در پروتکل های knx، از قطعاتی با کیفیت های مختلف استفاده می شود. هر چه کیفیت قطعات مورد استفاده در یک پروتکل knx بالاتر باشد، قیمت خرید آن نیز بالاتر خواهد بود.

 1. محل نصب تجهیزات پروتکل knx

همانگونه که در پاراگراف های قبل نیز بیان کردیم، تجهیزات پروتکل knx دارای نمونه های مختلفی هستند. هر کدام از این نمونه ها در مکانِ خاصی قابل نصب می باشند. به عنوان مثال، یک نمونه خاص از تجهیزات پروتکل knx را تنها می توان در محیط بیرونی خانه نصب کرد و نمونه ای دیگر، در محیط داخلی قابل استفاده است.

البته، بعضی از پروتکل هایی که در نمایندگی knx به فروش می رسند، در محیط های مختلفی قابل استفاده هستند اما قیمت خرید آنها نسبتا بالا است.

خرید پروتکل KNX: منظور از پروتکل چیست؟

پروتکل‌ها روش‌های مختلف ارتباطی هستند یعنی نحوه‌ی ارسال سیگنال‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر برای اجرای یک عمل، برای مثال کنترل روشنایی و یا بستن پرده‌ها.

وقتی که برای اتوماسیون یا هوشمند سازی خانه‌ها به دنبال دستگاه‌های مختلفی می‌گردید، مهم است که تفاوت بین پروتکل‌ها را درک کنید تا پروتکلی را انتخاب کنید که بیش از همه برای شما مناسب است و بهترین کارکرد را دارد. خرید پروتکل knx به عنوان یک پروتکل باز استاندارد و  تحت سیم، پیاده سازی می‌شود.

خرید پروتکل KNX: پروتکلِ KNX یک پروتکل استاندارد برای هوشمند سازی خانه و ساختمان است که با سیم کشی پیاده سازی می‌شود.

انواع پروتکل های خانه هوشمند

هر کدام از پروتکل‌ها مزایا و معایب خود را دارد؛ برخی از آنها استانداردهای باز هستند (مانند KNX و زیگبی Zigbee) و برخی دیگر فقط برای بعضی از تولیدکنندگان مجاز بسته هستند (مانند Z-Wave).

به طور کلی پروتکل‌های خانه هوشمند با یکدیگر سازگار نیستند، با این حال، می‌توان یک هاب خرید که از دو نمونه از این پروتکل‌ها پشتیبانی کند. خرید پروتکل KNX بخاطر اینکه از نوع پروتکل باز است و می‌توان آن را در هر ساختمان و فضایی پیاده سازی کرد، بسیار پرطرفدار است.

خرید پروتکلِ KNX: پروتکل‌های خانه هوشمند در دو نوع وایرلس و باسیم عرضه می‌شوند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

معرفی انواع پروتکل خانه هوشمند

اگر آزادی بیشتری برای افزودن دستگاه‌های جدید از برندهای مختلف به سیستم هوشمند خانه‌ی خود ترجیح می‌دهید، بهتر است پیش از خرید یک دستگاه هوشمند جدید در مورد آن تحقیق کنید.

حتما بخوانید:
هتل هوشمند: معرفی مزایای شگفت‌انگیز هوشمند سازی هتل + عکس

به این ترتیب می‌توانید مزاحمت و دردسر ناشی از خرید یک دستگاه ناسازگار را کاهش دهید. برخی از پروتکل‌های اصلی که در سیستم‌های خانه هوشمند بکار می‌روند شامل این موارد می‌شود: پروتکل KNX، وای‌فای، بلوتوث، مادون قرمز، زیگبی و Z-Wave.

خرید پروتکلِ KNX: پیش از انتخاب نوع پروتکل برای هوشمند سازی، به انعطاف‌پذیری آن برای وسعت بخشی و اضافه کردن تجهیزات هوشمند توجه کنید.

 آشنایی با پروتکل knx

KNX چیست؟

برای انتقال داده‌های کنترلی به همه‌ی اجزای مدیریت ساختمان یا دستگاه‌ها و عملکردهای خانه هوشمند، به سیستمی نیاز است که از مشکل وجود دستگاه‌های ایزوله با زبان‌های مختلف، جلوگیری کند.

دستگاه‌های KNX می‌توانند روشنایی، پرده‌ها و کرکره‌ها، سیستم تهویه‌ی مطبوع (HVAC)، سیستم‌های امنیتی، مدیریت انرژی، صوتی و تصویری، نمایشگرها، ریموت کنترل و غیره را مدیریت کنند.

این پروتکل همچنین تنها استاندارد باز جهانی برای کنترل خانه و ساختمان است و منطبق با استانداردهای EN 50090، EN 13321-1 و ISO/ IEC 14543 است.

پروتکلِ KNX: سیستم هوشمندِ KNX تنها دارنده‌ی استاندارد باز جهانی است که انعطاف‌پذیری بالایی برای یکپارچه سازی انواع تجهیزات هوشمند را دارا است.

سیستم هوشمندِ KNX

برخلاف پروتکل‌های اختصاصی که فقط سازنده از آنها پشتیبانی می‌کند، پروتکل ارتباطی KNX یک استاندارد جهانی باز با بیش از 300 سازنده‌ی مختلف است که محصولاتی را تولید می‌کنند که همگی به صورت یکپارچه با هم کار می‌کنند.

پروتکل KNX با اطمینان از برقراری ارتباط تمامی اجزا، دستگاه‌ها، ویژگی‌ها و عملکردهای هر ساختمان یا فضای باز از طریق یک زبان مشترک به صورت فوری و از راه دور عمل می‌کند.

پروتکلِ KNX: پروتکل کی ان اکس امکان هماهنگی و یکپارچه سازی طیف وسیعی از تجهیزات هوشمند از برندهای مختلف را با راهکارهایی ساده دارا است.

 پروتکل KNX چیست

پروتکل KNX – چرا پروتکل باز؟

پروتکل باز اشاره دارد به یک سیستم باس مبتنی بر یک استاندارد بین‌المللی شناخته شده و نه یک استاندارد خاص سازنده، با یک نرم‌افزار رایج که از آن برای برنامه‌ریزی استفاده می‌شود و برای خرید در دسترس همه قرار دارد.

یکی از مزایای اصلی یک سیستم باس پروتکل باز این است که توسط بیش از یک سازنده پشتیبانی می‌شود و یک یک سیستم پروتکل باز واقعی به محصولات مختلف از تولیدکنندگان مختلف امکان می‌دهد بدون نیاز به برنامه‌های کاربردی خاص یا درایو، به طور یکپارچه در یک شبکه به یکدیگر متصل شوند.

سیستم هوشمندِ KNX: با رویکرد پروتکل باز، سیستم هرگز منقضی نمی‌شود زیرا همیشه مسیری برای ارتقاء وجود دارد.

منظور از پروتکل باز KNX چیست؟

پروتکل KNX سیستم پروتکل باز پیشرو در جهان است و بیش از 7000 محصول از 420 تامین‌کننده، در دسترس است. با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر پروتکل KNX، محصولات مختلف می‌توانند در شبکه‌ی باس موجود مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای کلیدی این مساله، شامل طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی موجود در شبکه می‌شود و شما مجبور نیستید صرفا به یک تامین‌کننده متصل شوید و بعلاوه به آسانی می‌توانید سیستم‌های خود را در هر زمانی که خطوط باس جدید ارائه می‌شود، وسعت دهید.

این مساله به علاوه به شما امکان می‌دهد تمام سیستم از جمله نرم‌افزار KNX را برای نگهداری مداوم به کاربر نهایی تحویل دهید.

پروتکلِ KNX: پروتکل KNX سیستم پروتکل باز پیشرو در جهان است و بیش از 7000 محصول از 420 تامین‌کننده، در دسترس است.

(پیشنهاد می‌کنیم مطلب اتاق کودک هوشمند را از دست ندهید.)

پروتکل KNX سیستم پروتکل باز

قیمت پروتکل KNX

پیش از آنکه به بحث آموزش پروتکلِ KNX وارد شویم، در همین ابتدای کار قصد داریم که به سراغ مهم‌ترین بخش ماجرا یعنی قیمت پروتکل KNX برویم. کی ان ایکس یکی از پرطرفدارترین و قدمت‌دارترین نوع پروتکل هوشمند سازی است. محصولات آن دارای استاندار جهانی هستند و از لحاظ کیفیتی حرف ندارند!

تنوع بالا، انعطاف‌پذیری خوب و کیفیت عالی، موجب شده است که قیمت پروتکل KNX نسبت به سایر پروتکل‌های دنیا، گران‌تر باشد. فروش پروتکل KNX به دلیل طیف گسترده‌ی تجهیزات و تطبیق‌پذیری بالای آن بسیار پرطرفدار است.

از آنجاییکه برندهای مختلفی تجهیزات پروتکل KNX را تولید می‌کنند، برای کاهش قیمت پروتکل KNX می‌توان بجای برندهای اشنایدر فرانسه و زیمنس آلمان یا abb سوییس از برند زنیو یا برند آستروم استفاده کرد.

قیمت پروتکل KNX: برای خرید پروتکل KNX به منظور پیاده‌سازی مقرون بصرفه، می‌توان به‌جای استفاه از تجهیزات فول تاچ و خرید از برندهای معروف، روی تجهیزات مکانیکی و برندهای مختلف سرمایه‌گذاری کرد.

آموزش پروتکل KNX

خط باس KNX سیستم عصبی مرکزی اصلی برای همه‌ی دستگاه‌ها است؛ یک کابل سبز رنگ که علاوه بر منبع تغذیه‌ی معمولی در هنگام ساخت و ساز جدید یا پروژه‌ی بازسازی، نصب می‌شود.

سپس تمام عناصر مختلف تکنولوژی ساختمان از طریق خط باس KNX مطابق با استاندارد پروتکل KNX برای اتوماسیون یا هوشمند سازی ساختمانها، به یکدیگر متصل می‌شوند.

پس از این، سیستم کابلی با چیزهایی مانند حسگرها، دتکتورها، پارامترها و غیره مدیریت می‌شوند که کاربر نهایی می‌تواند به آسانی از طریق تبلت یا تلفن هوشمند آنها را کنترل کند.

فروش پروتکلِ KNX: سیستم هوشمند سازی کی ان ایکس مبتنی بر سیم کشی است و با ثبات عالی کنترل تجهیزات هوشمند سازی خانه را بر عهده می‌گیرد. بخاطر تنوع بالای محصولات تحت پروتکل KNX، می‌توان پیاده‌سازی مقرون بصرفه‌ای داشت.

پروتکلِ KNX چگونه کار می‌کند؟

باس KNX به موازات منبع تغذیه‌ی الکتریکی به تمام دستگاه‌ها و سیستم‌های موجود در شبکه هدایت می‌شود:

 • سنسورها یا حسگرها (به عنوان مثال دکمه‌های فشاری، ترموستات‌ها، بادسنج‌ها، سنسورهای حرکتی) – این تجهیزات اطلاعات را جمع‌آوری کرده و آن را به عنوان داده به باس ارسال می‌کنند.
 • عملگرها (مانند واحدهای کاهش‌دهنده‌ی نور، شیرهای گرمایش، نمایشگرها) – این تجهیزات داده‌ها را دریافت کرده و سپس آنها را به عمل تبدیل می‌کنند.
 • کنترلرها و دیگر عملکردهای منطقی (کنترلر دمای اتاق، شاتر کنترل‌کننده و غیره)

قیمت پروتکل KNX: در تداک خانه هوشمند باید به دنبال سیستمی بود که زبان دستگاه‌های مختلف را بداند و KNX همان زبان مشترک تمامی دستگاه‌های هوشمند است. قیمت پروتکل KNX با تنوع محصولات از برندهای مختلف، مقرون بصرفه خواهد شد.

شرکت KNX

بسیاری از محرک‌ها دارای عملکرد کنترل‌کننده و همچنین حسگر نیز هستند (برای مثال، برای اندازه‌گیری ساعت‌های کار، تعداد سیکل‌های سوئیچ، جریان، مصرف برق و غیره).

نرم‌افزار کاربردی همراه با توپولوژی سیستم و نرم‌افزار راه‌اندازی از طریق یک جزء رابط سیستم بر روی دستگاه‌ها بازگذاری می‌شود.

به سیستم‌های KNX نصب‌شده می‌توان از طریق LAN، ارتباط یا لینک نقطه به نقطه (ارتباط از راه دور) یا شبکه‌های تلفن برای کنترل مرکزی یا توزیع‌شده‌ی سیستم از طریق رایانه‌ها، تبلت و صفحه لمسی‌ها و گوشی‌های هوشمند، دسترسی پیدا کرد.

خرید پروتکلِ KNX: با پایه ریزی سیستم هوشمندِ KNX دیگری نیازی به دستگاه‌های مختلف برای تبادل اطلاعات بین بخش‌های مختلف خانه هوشمند نیست.

 

حتما بخوانید:
خانه هوشمند eae: معرفی تجهیزات خانه هوشمند ای اِی ای + عکس

نحوه کار پروتکل KNX

کاربرد سیستم هوشمند KNX

راه‌حل‌های KNX در خانه، با اتوماسیون‌های قابل اعتماد، هوشمند و کاربرپسند که عملکردهایی مانند روشنایی، پرده‌ها و کرکره‌ها، سیستم تهویه مطبوع، سیستم‌های امنیتی، چند رسانه‌ای، دستگاه‌های هوشمند و غیره کنترل و مدیریت می‌کنند، زندگی را ساده و راحت می‌سازند.

در یک ساختمان تجاری، پروتکل KNX با ایجاد امکان اتوماسیون عملکردهای یکپارچه‌ی ساختمان مانند سیستم روشنایی، پرده‌ها، سیستم تهویه‌ی مطبوع، سیستم امنیتی، مدیریت انرژی و غیره به بهینه‌سازی کارآیی عملیاتی ساختمان کمک می‌کند.

پروتکلِ KNX: در واقع با سیستم هوشمندِ KNX تمامی بخش‌های یک خانه هوشمند قابل کنترل هستند. از سیستم روشنایی گرفته تا سیستم گرمایشی و سرمایشی!

اصالت سیستم هوشمندِ KNX

هر محصولی که با علامت تجاری رسمی KNX برچسب‌گذاری شده است بر اساس آزمایش انطباق انجام شده توسط آزمایشگاه‌های معتبر KNX است.

در طی مراحل تست و بررسی محصولات منطبق با KNX، دستگاه بررسی می‌شود که قادر به پشتیبانی از پروتکل KNX است و داده‌های مفید، بر اساس انواع داده‌های استانداردشده‌ی جهانی KNX کدگذاری می‌شود.

قیمت پروتکلِ KNX: سیستم هوشمندِ KNX در ساختمان هوشمند تجاری و مسکونی، امکان کنترل بهتر با امنیت و ثبات بیشتری را فراهم می‌کند.

محصولات منطبق با پروتکل KNX

مصرف حداقل انرژی با پروتکل KNX

سیستم‌های KNX برای خانه‌ها و ساختمان‌های تجاری، نه تنها کنترل بهتر و راحتی بیشتری را ارائه می‌دهد بلکه به طور همزمان با نظارت و تنظیم مداوم تنظیمات عملیاتی برای هر دستگاه متصل به باس KNX، هزینه‌های مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

سیستم‌های KNX مدیریت انرژی موثر و کارآمد را از طریق نظارت بر تقاضای پیک یا اوج مصرف، تشخیص جریان، شمارش پالس انرژی، ثبت داده‌ها و تصویرسازی، ارائه می‌دهند.

خرید پروتکلِ KNX: سیستم هوشمندِ KNX با نظارت و تنظیم مداوم تنظیمات عملیاتی برای هر دستگاه متصل به باس KNX، هزینه‌های مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نرم‌ افزار KNX

زیرساخت KNX و پروتکل KNX خانه هوشمند  تقریبا در هر ساختمان یا فضای بیرونی قابل استفاده هستند؛ از یک خانه‌ی کوچک گرفته تا یک مرکز خرید بزرگ یا مجتمع صنعتی.

بعلاوه از این سیستم‌ها برای بهره‌وری بیشتر در مصرف انرژی می‌توان در خانه‌های شخصی، ساختمان‌های مسکونی (مانند آپارتمان‌ها، خانه‌ی سالمندان، خانه‌های شهری و غیره)، اداره‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز خرید، ساختمان‌های عمومی و فضاهای بیرونی (مانند ساختمان‌های دولتی، کتابخانه‌ها و غیره)، کارخانه‌ها و کارخانه‌های صنعتی و غیره استفاده کرد.

فروش پروتکلِ KNX: پروتکل KNX خانه هوشمند تقریبا در هر ساختمان یا فضای بیرونی قابل استفاده هستند: از یک خانه‌ی کوچک گرفته تا یک مرکز خرید بزرگ یا مجتمع صنعتی.

 کاهش هزینه‌ها با پروتکل KNX

مزایای پروتکل KNX

بازار خانه‌های هوشمند و اتوماسیون‌سازی ساختمان‌ها به طور مداوم در حال تغییر است و تکنولوژی نیز به سرعت در حال رشد است. با این حال، آخرین فن‌آوری‌ها مانند اینترنت اشیاء (IoT)، در حال حاضر بخشی از نرم‌افزارهای فعلی ما هستند.

هر روزه ایده‌های جدیدی اضافه می‌شود. فناوری پروتکل KNX نیز یکی از مرجع‌ها در کنترل خانه و ساختمان‌ها است. هر راه‌حل هوشمند سازی که امروزه در خانه‌ها و ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، در هسته‌ی خود از این نوآوری استفاده می‌کند.

در ادامه تصمیم داریم به برخی از مزایای استفاده از پروتکل KNX در هوشمند سازی ساختمان‌ها اشاره کنیم.

خرید پروتکلِ KNX: سیستم هوشمند KNX با تشخیص زمان اوج مصرف انرژی و نظارت عالی بر روی شبکه، مدیریت مصرف انرژی را بصورت کاملا حساب‌شده‌ای در دست می‌گیرد.

مزایای پروتکل KNX

مزایای پروتکل KNX: استاندارد بین‌المللی برای اتوماسیون و کنترل ساختمان

پروتکل KNX یک پروتکل جهانی و دارای استانداردهای بین‌المللی است که می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان‌ها باشد. این پروتکل دارای تاییدیه‌های مختلفی از سراسر دنیا است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • ISO/IEC در سال 2006، تکنولوژی KNX را به عنوان استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 14543-3 تایید کرده است.
 • کمیته اروپایی استانداردسازی الکتروتکنیکی (CENELEC) تکنولوژی KNX را در سال 2003 به عنوان استاندارد اروپایی EN 50090 تایید کرده است.
 • این تکنولوژی در سال 2006 توسط کمیته‌ی استانداردسازی اروپا (CEN) به عنوان EN 13321-1 و EN1332-2 مورد تایید قرار گرفت.
 • اداره‌ی استاندارد چین (SAC) نیز تکنولوژی KNX را به عنوان استاندارد چین GB/T 20965 در سال 2007 تایید کرده است.
 • موسسه‌ی استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) و انجمن گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) نیز تکنولوژی KNX را به عنوان استاندارد ایالات متحده ANSI/ASHRAE 135 در سال 2005 تایید کردند.

قیمت پروتکلِ KNX: پروتکلِ KNX یک پروتکل جهانی با استانداردهای بین‌المللی است که می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان‌ها باشد.

پروتکل KNX استانداردی بین‌المللی برای اتوماسیون

مزایای پروتکلِ KNX: انعطاف‌پذیری بالا با برندهای مختلف

فرآیند صدور گواهینامه‌ی KNX تضمین می‌کند که محصولات مختلف از تولیدکنندگان مختلف به طور یکپارچه با هم کار می‌کنند و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

این امر درجه‌ی بالایی از انعطاف‌پذیری را در گسترش و اصلاح نصب KNX فراهم می‌کند. محصولات KNX توسط اشخاص ثالث در آزمایشگاه‌های خنثی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

پروتکل KNX تنها استاندارد اتوماسیون‌سازی خانگی و کنترل ساختمان است که طرح‌های صدور گواهینامه‌ی جهانی را برای محصولات، مراکز آموزشی (موسسات خصوصی و حرفه‌ای) و برای افراد (پیمانکاران برق، طراحان ساختمان) اجرا می‌کند.

خرید پروتکلِ KNX :‌KNX تنها استاندارد اتوماسیون‌سازی خانگی و کنترل ساختمان است که طرح‌های صدور گواهینامه‌ی جهانی را برای محصولات مختلف اجرا می‌کند.

مشخصات فنی کابل KNX

تجهیزات خانه هوشمند و یا محصولات تولیدشده برای هوشمند سازی ساختمان‌ها، ادارات و غیره بسیار متنوع هستند. با استفاده از KNX می‌توانید طیف وسیعی از این تجیهزات را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید.

با پروتکل KNX انعطاف‌پذیری و شخصی‌سازی بی‌پایان در راه‌اندازی پروژه‌ی اتوماسیون خانه‌ها و ساختمان‌ها امکان‌پذیر است. با پروتکل KNX طیف وسیعی از دستگاه‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند حتی اگر از سازنده‌های مختلفی باشند.

فناوری KNX حتی می‌تواند با سایر سیستم‌های اتوماسیون یکپارچه شده و به این ترتیب قدرت انتخاب شما برای خرید محصولات مختلف، بدون محدودیت خواهد بود.

فروش پروتکلِ KNX: سیستم هوشمندِ KNX انعطاف‌پذیری و شخصی‌سازی بی‌پایان در راه‌اندازی پروژه‌ی اتوماسیون خانه‌ها و ساختمان‌ها امکان‌پذیر است.

محصولات دارای گواهینامه‌ی KNX

مزایا پروتکلِ KNX: کیفیت بالای محصولات

انجمن KNX به سطح بالایی از کنترل تولید و کیفیت در طول تمام مراحل محصولات KNX نیاز دارد. بنابراین تمام اعضای تولیدکننده‌ی مبتنی بر پروتکل KNX باید پیش از آنکه برای گواهی محصول KNX درخواست دهند، مطابق با ISO 9001 باشند.

علاوه بر انطباق سازنده با ISO 9001، محصولات KNX همچنین باید با الزامات استاندارد اروپایی و بین‌المللی را برای سیستم‌های الکترونیکی خانه و ساختمان، مطابقت داشته باشند.

حتما بخوانید:
معرفی تجهیزات مورد نیاز برای هوشمند سازی دکوراسیون خانگی

در هر صورت انجمن KNX این حق را دارد که تمامی محصولات گواهی شده را دوباره مورد آزمایش قرار دهد و یا می‌تواند گزارش‌های تست سازنده‌ی بیشتری برای اعلام انطباق سخت‌افزاری، درخواست کند.

خرید پروتکلِ KNX: در انجمن KNX محصولات باید دارای گواهینامه استاندارد ISO 9001 بوده و الزامات استاندار اروپا و بین المللی را رعایت کرده باشند.

کیفیت محصولات پروتکل KNX

 

مزایای پروتکلِ KNX: قابل استفاده برای تمام کاربردهای هوشمند سازی

از KNX می‌توان برای همه‌ی عملکردها و کاربردهای ممکن در کنترل خانه و ساختمان استفاده کرد که از جمله‌ی آنها می‌توان به سیستم روشنایی، پرده‌ها، سیستم‌های امنیتی، سرمایش، گرمایش و تهویه‌ی هوا، نظارت، هشدار، کنترل آب، مدیریت انرژی، اندازه‌گیری و همینطور لوازم خانگی، سیستم‌های صوتی و تصویری و غیره اشاره کرد.

قیمت پروتکل KNX: با استفاده از پروتکل KNX ساختمان هوشمند می‌توان آسایش و امنیت را بهبود بخشید و بعلاوه کمک زیادی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست می‌کند.

استفاده از پروتکل KNX ساختمان هوشمند

مزایای پروتکلِ KNX: قابل استفاده در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و فضای باز

اگر قصد بازسازی خانه یا ساختمان را دارید و یا می‌خواهید سیستم هوشمند سازی جدیدی تهیه کنید، لازم است بدانید تجهیزات مبتنی بر پروتکل KNX را می‌توان در سازه‌های ساختمانی جدید و موجود قبلی، استفاده و ادغام کرد.

بنابراین نصب KNX به سادگی انجام می‌شود و با کمترین زمان و سرمایه‌گذاری مالی، با نیازها و احتیاجات جدید سازگار می‌شود (برای مثال زمانی که افراد جدیدی به یک ساختمان تجاری نقل مکان می‌کنند).

خرید پروتکلِ KNX: KNX را می‌توان هم در خانه‌های کوچک و هم در ساختمان‌های بزرگی مانند ادارات، هتل‌ها، مراکز کنفرانس، بیمارستان‌ها، مدارس، فروشگاه‌ها و مراکز خرید، انبارها، فرودگاه و غیره) نصب کرد.

استفاده از پروتکل knx در منازل

مزایای پروتکلِ KNX: پشتیبانی از پیکربندی‌های مختلف

KNX سطوح مختلف مرحله به مرحله را برای تحقق پروژه‌های KNX ارائه می‌دهد. از طریق حالت KNX E-Mode، پیمانکاران برق غیر واجد شرایط KNX می‌توانند کارها را انجام دهند.

قیمت پروتکلِ KNX: نصب سیستم هوشمند KNX کار چندان سختی نیست، اما برای نصب بی‌نقص نیاز به کارشناسان ضروری است.

سیم کشی KNX

با KNX S-Mode نیز پیمانکاران و افراد آموزش‌دیده‌ی KNX می‌توانند نصب‌های پیچیده را انجام دهند. حالت‌های مختلف شامل موارد زیر می‌شود:

نصب ساده (E-Mode): پیکربندی بدون کمک رایانه و توسط یک کنترلر مرکزی یا دکمه‌های فشاری انجام می‌گیرد. محصولات سازگار با E-Mode معمولا عملکرد محدودی دارند و برای نصب در ساختمان‌های متوسط در نظر گرفته می‌شوند.

نصب سیستم (S-Mode): برنامه‌ریزی نصب و پیکربندی از طریق رایانه و نرم‌افزار ETS نصب شده، انجام می‌گیرد و داده‌های محتوا سازنده در پایگاه داده‌های ETS موجود است. حالت S برای برنامه‌ریزان و پیمانکاران دارای گواهی KNX و برای نصب در ساختمان‌ها و پروژه‌های بزرگ در نظر گرفته شده است.

قیمت پروتکلِ KNX: در دو حالت می‌توان سیستم هوشمندِ KNX را نصب کرد: نصب ساده و نصب سیستم؛ در روش اول پیکر بندی بصورت دستی و در روش دوم با استفاده از نرم افزار KNX انجام می‌شود.

(در مطلب ویلای هوشمند با مزایای هوشمندسازی ویلا آشنا می‌شوید.)

دو نمونه از حالات پروتکل KNX

مزایای سیستم هوشمندِ kNX: پشتیبانی از رسانه‌های ارتباطی مختلف

هر رسانه‌ی ارتباطی می‌تواند در ترکیب با یک یا چند حالت پیکربندی مورد استفاده قرار گیرد. این کار به سازندگان مختلف این امکان را می‌دهد تا ترکیب مناسبی را برای بخش و برنامه‌ی بازار هدف، انتخاب کنند.

انواع روش نصب پروتکل KNX:

 • زوج به‌هم‌تابیده (KNX TP): در این روش KNX از طریق یک کابل گذرگاه (باس) جداگانه، به صورت سلسله مراتبی در خطوط و مناطق منتقل می‌شود.
 • خط برق (KNX PL): در این روش KNX بر روی شبکه‌ی اصلی موجود منتقل می‌شود.
 • فرکانس رادیویی (KNX RF): در این روش KNX از طریق سیگنال‌های رادیویی منتقل می‌شود و دستگاه‌ها می‌توانند یک طرفه یا دوطرفه باشند.
 • اترنت و IP (KNXnet/IP): این رسانه‌ی ارتباطی گسترده را می‌توان همراه با استاندارد تکنیکی KNXnet/IP مورد استفاده قرار داد که امکان تونل کردن یا مسیریابی فریم‌های KNX محصورشده در فریم‌های IP را فراهم می‌کند.

قیمت پروتکلِِِِِِِِِِ KNX: بمنظور تطبیق و ارتباط آسان با انواع محصولات از برندهای مختلف، پیکربندی‌های مختلفی از جانب شرکت KNX ارائه می‌شود.
پشتیبانی پروتکل knx از رسانه‌های ارتباطی مختلف

مزایای پروتکل KNX: یک سیستم امن و مطمئن

امنیت یکی از مسائل بسیار مهم در هوشمند سازی است و نیازهای ایمنی برای سیستم‌ها کنترل نیز روز به روز در حال افزایش است.

سیستم‌های KNX بالاترین الزامات امنیتی را ارائه می‌دهد تا مشتری‌ها با خیال راحت‌تری اقدام به خرید تجهیزات مورد نیاز خود کنند.

با سیستم‌های KNX می‌توانید از فرآیند نصب ایمن مطمئن شوید و ایمنی در نرم‌افزار KNX یکپارچه‌سازی شده است.

قیمت سیستم هوشمند KNX: پروتکلِ KNX از فرآیند نصب ایمن مطمئن هستید و ایمنی در نرم‌افزار KNX یکپارچه‌سازی شده است.

 سیستم امن و مطمئن KNX

خرید پروتکل KNX

بیش از 20 سال است که KNX خود را به عنوان یک استاندارد جهانی برای اتوماسیون خانگی و ساختمان‌ها مطابق با استانداردهای EN 50090 و ISO/IEC 14543 اثبات کرده است.

یکی از مزیت‌های بزرگ پروتکل KNX قابلیت پیکربندی آن از راه دور است؛ به جای استفاده از یک دستگاه مرکزی، عملکردها در هر کدام از دستگاه‌ها درنظر گرفته شده است.

سنسورها مانند کلیدها و دتکتورها، دستورات کنترل را مستقیما به چراغ‌ها، پرده‌ها، سیستم گرمایشی و تهویه ارسال می‌کنند. عملکردها را می‌توان به راحتی در نرم‌افزار مهندسی (ETS) پیکربندی کرد و در هر زمان قابل تغییر یا تنظیم هستند.

خرید پروتکلِ KNX :‌KNX خود را به عنوان یک استاندارد جهانی برای اتوماسیون خانگی و ساختمان‌ها مطابق با استانداردهای EN 50090 و ISO/IEC 14543 اثبات کرده است.

معایب پروتکل KNX

همانطور که گفتیم KNX از رسانه‌های انتقال مختلفی پشتیبانی می‌کند که شامل کابل جفت به هم تابیده (KNX TP)، اترنت (KNX IP)، امواج رادیویی (KNX RF) و غیره می‌شود.

با استفاده از پروتکل KNX دستگاه‌های مختلف از تولیدکنندگان مختلف با یکدیگر سازگار خواهند بود و می‌توان به طور انعطاف‌پذیری آنها را در یک سیستم اتوماسیون به کار برد.

از معایب پروتکل KNX می‌توان به گران بودن آن در ایران به خاطر تحریم‌ها، عدم امکان تغییر سیستم به حالت سنتی، تعمیرات و نگهداری هزینه‌بر و غیره اشاره کرد. با این حال، خرید تجهیزات KNX می‌تواند با مزایای زیادی همراه باشد.

خرید پروتکلِ KNX: از معایب سیستم هوشمند KNX مهم‌ترین بخش گران بودن تجهیزات و عدم تغییر سیستم سنتی به هوشمند سازی که برای کاربران هزینه‌های زیادی برمی‌دارد.

(پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از قیمت این محصول سری به صفحه‌ی لیست قیمت خانه هوشمند KNX بزنید.)

خرید تجهیزات KNX و معایب پروتکل KNX

منبع 

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *