آشنایی با پروتکل KNX : هوشمند سازی یکپارچه‌ی ساختمان‌ها و اماکن + عکس

آشنایی با پروتکل KNX

تقاضا برای راحتی و تطبیق‌پذیری برای مدیریت سیستم‌های گرمایش، روشنایی و کنترل دسترسی برای یک خانه و یا یک مجتمع اداری، روز به روز در حال افزایش است. همچنین استفاده‌ی بهینه از انرژی نیز بسیار اهمیت دارد. مردم مکانی راحت، پایدار و ایمن برای زندگی و کار می‌خواهند و اینجاست که سیستم هوشمند سازی پا به میان می‌گذارد. با این حال، راحتی و امنیت بیشتر همراه با مصرف کمتر انرژی تنها از طریق کنترل و نظارت هوشمند بر همه‌ی تجهیزات درگیر، به دست می‌آید. پروتکل KNX هوشمند یا KNX Protocol، مزایا و معایب پروتکل knx و خرید تجهیزات knx از مباحثی است که در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

پروتکل KNX

منظور از پروتکل چیست؟

پروتکل‌ها روش‌های مختلف ارتباطی هستند یعنی نحوه‌ی ارسال سیگنال‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر برای اجرای یک عمل؛ برای مثال کنترل روشنایی و یا بستن پرده‌ها. وقتی که برای اتوماسیون یا هوشمند سازی خانه‌ها به دنبال دستگاه‌های مختلفی می‌گردید، مهم است که تفاوت بین پروتکل‌ها را درک کنید تا پروتکلی را انتخاب کنید که بیش از همه برای شما مناسب است و بهترین کارکرد را دارد. هر کدام از این پروتکل‌ها مزایا و معایب خود را دارد؛ برخی از آنها استانداردهای باز هستند (مانند KNX و زیگبی Zigbee) و برخی دیگر فقط برای بعضی از تولیدکنندگان مجاز بسته هستند (مانند Z-Wave).

به طور کلی پروتکل‌های خانه هوشمند با یکدیگر سازگار نیستند، با این حال، می‌توان یک هاب خرید که از دو نمونه از این پروتکل‌ها پشتیبانی کند. اگر آزادی بیشتری برای افزودن دستگاه‌های جدید از برندهای مختلف به سیستم هوشمند خانه‌ی خود ترجیح می‌دهید، بهتر است پیش از خرید یک دستگاه هوشمند جدید در مورد آن تحقیق کنید. به این ترتیب می‌توانید مزاحمت و دردسر ناشی از خرید یک دستگاه ناسازگار را کاهش دهید. برخی از پروتکل‌های اصلی که در سیستم‌های خانه هوشمند بکار می‌روند شامل این موارد می‌شود: پروتکل KNX، وای‌فای، بلوتوث، مادون قرمز، زیگبی و Z-Wave.

 آشنایی با پروتکل knx

پروتکل KNX چیست؟

برای انتقال داده‌های کنترلی به همه‌ی اجزای مدیریت ساختمان یا دستگاه‌ها و عملکردهای خانه هوشمند، به سیستمی نیاز است که از مشکل وجود دستگاه‌های ایزوله با زبان‌های مختلف، جلوگیری کند. دستگاه‌های KNX می‌توانند روشنایی، پرده‌ها و کرکره‌ها، سیستم تهویه‌ی مطبوع (HVAC)، سیستم‌های امنیتی، مدیریت انرژی، صوتی و تصویری، نمایشگرها، ریموت کنترل و غیره را مدیریت کنند. این پروتکل همچنین تنها استاندارد باز جهانی برای کنترل خانه و ساختمان است و منطبق با استانداردهای EN 50090، EN 13321-1 و ISO/ IEC 14543 است.

برخلاف پروتکل‌های اختصاصی که فقط سازنده از آنها پشتیبانی می‌کند، پروتکل ارتباطی KNX یک استاندارد جهانی باز با بیش از 300 سازنده‌ی مختلف است که محصولاتی را تولید می‌کنند که همگی به صورت یکپارچه با هم کار می‌کنند. پروتکل KNX با اطمینان از برقراری ارتباط تمامی اجزا، دستگاه‌ها، ویژگی‌ها و عملکردهای هر ساختمان یا فضای باز از طریق یک زبان مشترک به صورت فوری و از راه دور عمل می‌کند.

 پروتکل KNX چیست

پروتکل KNX – چرا پروتکل باز؟

پروتکل باز اشاره دارد به یک سیستم باس مبتنی بر یک استاندارد بین‌المللی شناخته شده و نه یک استاندارد خاص سازنده، با یک نرم‌افزار رایج که از آن برای برنامه‌ریزی استفاده می‌شود و برای خرید در دسترس همه قرار دارد. یکی از مزایای اصلی یک سیستم باس پروتکل باز این است که توسط بیش از یک سازنده پشتیبانی می‌شود و یک یک سیستم پروتکل باز واقعی به محصولات مختلف از تولیدکنندگان مختلف امکان می‌دهد بدون نیاز به برنامه‌های کاربردی خاص یا درایو، به طور یکپارچه در یک شبکه به یکدیگر متصل شوند. با رویکرد پروتکل باز، سیستم هرگز منقضی نمی‌شود زیرا همیشه مسیری برای ارتقاء وجود دارد.

پروتکل KNX سیستم پروتکل باز پیشرو در جهان است و بیش از 7000 محصول از 420 تامین‌کننده، در دسترس است. با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر پروتکل KNX، محصولات مختلف می‌توانند در شبکه‌ی باس موجود مورد استفاده قرار گیرند. مزایای کلیدی این مساله، شامل طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی موجود در شبکه می‌شود و شما مجبور نیستید صرفا به یک تامین‌کننده متصل شوید و بعلاوه به آسانی می‌توانید سیستم‌های خود را در هر زمانی که خطوط باس جدید ارائه می‌شود، وسعت دهید. این مساله به علاوه به شما امکان می‌دهد تمام سیستم از جمله نرم‌افزار را برای نگهداری مداوم به کاربر نهایی تحویل دهید.

حتما بخوانید:
S-Bus و Buspro

(پیشنهاد می‌کنیم مطلب اتاق کودک هوشمند را از دست ندهید.)

پروتکل KNX سیستم پروتکل باز

پروتکل KNX چگونه کار می‌کند؟

خط باس KNX سیستم عصبی مرکزی اصلی برای همه‌ی دستگاه‌ها است؛ یک کابل سبز رنگ که علاوه بر منبع تغذیه‌ی معمولی در هنگام ساخت و ساز جدید یا پروژه‌ی بازسازی، نصب می‌شود. سپس تمام عناصر مختلف تکنولوژی ساختمان از طریق خط باس KNX مطابق با استاندارد پروتکل KNX برای اتوماسیون یا هوشمند سازی ساختمانها، به یکدیگر متصل می‌شوند. پس از این، سیستم کابلی با چیزهایی مانند حسگرها، دتکتورها، پارامترها و غیره مدیریت می‌شوند که کاربر نهایی می‌تواند به آسانی از طریق تبلت یا تلفن هوشمند آنها را کنترل کند. باس KNX به موازات منبع تغذیه‌ی الکتریکی به تمام دستگاه‌ها و سیستم‌های موجود در شبکه هدایت می‌شود:

 • سنسورها یا حسگرها (به عنوان مثال دکمه‌های فشاری، ترموستات‌ها، بادسنج‌ها، سنسورهای حرکتی) – این تجهیزات اطلاعات را جمع‌آوری کرده و آن را به عنوان داده به باس ارسال می‌کنند.
 • عملگرها (مانند واحدهای کاهش‌دهنده‌ی نور، شیرهای گرمایش، نمایشگرها) – این تجهیزات داده‌ها را دریافت کرده و سپس آنها را به عمل تبدیل می‌کنند.
 • کنترلرها و دیگر عملکردهای منطقی (کنترلر دمای اتاق، شاتر کنترل‌کننده و غیره)

بسیاری از محرک‌ها دارای عملکرد کنترل‌کننده و همچنین حسگر نیز هستند (برای مثال، برای اندازه‌گیری ساعت‌های کار، تعداد سیکل‌های سوئیچ، جریان، مصرف برق و غیره). نرم‌افزار کاربردی همراه با توپولوژی سیستم و نرم‌افزار راه‌اندازی از طریق یک جزء رابط سیستم بر روی دستگاه‌ها بازگذاری می‌شود. به سیستم‌های KNX نصب‌شده می‌توان از طریق LAN، ارتباط یا لینک نقطه به نقطه (ارتباط از راه دور) یا شبکه‌های تلفن برای کنترل مرکزی یا توزیع‌شده‌ی سیستم از طریق رایانه‌ها، تبلت و صفحه لمسی‌ها و گوشی‌های هوشمند، دسترسی پیدا کرد.

نحوه کار پروتکل KNX

پروتکل KNX چه ویژگی‌ها، دستگاه‌ها و عملکردهای ساختمان را می‌تواند کنترل و مدیریت کند؟

راه‌حل‌های KNX در خانه، با اتوماسیون‌های قابل اعتماد، هوشمند و کاربرپسند که عملکردهایی مانند روشنایی، پرده‌ها و کرکره‌ها، سیستم تهویه مطبوع، سیستم‌های امنیتی، چند رسانه‌ای، دستگاه‌های هوشمند و غیره کنترل و مدیریت می‌کنند، زندگی را ساده و راحت می‌سازند. در یک ساختمان تجاری، پروتکل KNX با ایجاد امکان اتوماسیون عملکردهای یکپارچه‌ی ساختمان مانند سیستم روشنایی، پرده‌ها، سیستم تهویه‌ی مطبوع، سیستم امنیتی، مدیریت انرژی و غیره به بهینه‌سازی کارآیی عملیاتی ساختمان کمک می‌کند.

هر محصولی که با علامت تجاری رسمی KNX برچسب‌گذاری شده است بر اساس آزمایش انطباق انجام شده توسط آزمایشگاه‌های معتبر KNX است. در طی مراحل تست و بررسی محصولات منطبق با KNX، دستگاه بررسی می‌شود که قادر به پشتیبانی از پروتکل KNX است و داده‌های مفید، بر اساس انواع داده‌های استانداردشده‌ی جهانی KNX کدگذاری می‌شود.

محصولات منطبق با پروتکل KNX

بهره‌وری بیشتر و کاهش هزینه‌ها با پروتکل KNX

سیستم‌های KNX برای خانه‌ها و ساختمان‌های تجاری، نه تنها کنترل بهتر و راحتی بیشتری را ارائه می‌دهد بلکه به طور همزمان با نظارت و تنظیم مداوم تنظیمات عملیاتی برای هر دستگاه متصل به باس KNX، هزینه‌های مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. سیستم‌های KNX مدیریت انرژی موثر و کارآمد را از طریق نظارت بر تقاضای پیک یا اوج مصرف، تشخیص جریان، شمارش پالس انرژی، ثبت داده‌ها و تصویرسازی، ارائه می‌دهند.

زیرساخت KNX و پروتکل KNX خانه هوشمند  تقریبا در هر ساختمان یا فضای بیرونی قابل استفاده هستند؛ از یک خانه‌ی کوچک گرفته تا یک مرکز خرید بزرگ یا مجتمع صنعتی. بعلاوه از این سیستم‌ها برای بهره‌وری بیشتر در مصرف انرژی می‌توان در خانه‌های شخصی، ساختمان‌های مسکونی (مانند آپارتمان‌ها، خانه‌ی سالمندان، خانه‌های شهری و غیره)، اداره‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز خرید، ساختمان‌های عمومی و فضاهای بیرونی (مانند ساختمان‌های دولتی، کتابخانه‌ها و غیره)، کارخانه‌ها و کارخانه‌های صنعتی و غیره استفاده کرد.

 کاهش هزینه‌ها با پروتکل KNX

مزایای اصلی استفاده از سیستم‌های مبتنی بر پروتکل KNX

بازار خانه‌های هوشمند و اتوماسیون‌سازی ساختمان‌ها به طور مداوم در حال تغییر است و تکنولوژی نیز به سرعت در حال رشد است. با این حال، آخرین فن‌آوری‌ها مانند اینترنت اشیاء (IoT)، در حال حاضر بخشی از نرم‌افزارهای فعلی ما هستند. هر روزه ایده‌های جدیدی اضافه می‌شود. فناوری پروتکل KNX نیز یکی از مرجع‌ها در کنترل خانه و ساختمان‌ها است. هر راه‌حل هوشمند سازی که امروزه در خانه‌ها و ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، در هسته‌ی خود از این نوآوری استفاده می‌کند. در ادامه تصمیم داریم به برخی از مزایای استفاده از پروتکل KNX در هوشمند سازی ساختمان‌ها اشاره کنیم.

حتما بخوانید:
بیمارستان هوشمند: تجهیزات هوشمند سازی بیمارستان و مراکز درمانی

مزایای پروتکل KNX

 1. پروتکل KNX یک استاندارد بین‌المللی برای اتوماسیون و کنترل ساختمان

پروتکل KNX یک پروتکل جهانی و دارای استانداردهای بین‌المللی است که می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان‌ها باشد. این پروتکل دارای تاییدیه‌های مختلفی از سراسر دنیا است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • ISO/IEC در سال 2006، تکنولوژی KNX را به عنوان استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 14543-3 تایید کرده است.
 • کمیته اروپایی استانداردسازی الکتروتکنیکی (CENELEC) تکنولوژی KNX را در سال 2003 به عنوان استاندارد اروپایی EN 50090 تایید کرده است.
 • این تکنولوژی در سال 2006 توسط کمیته‌ی استانداردسازی اروپا (CEN) به عنوان EN 13321-1 و EN1332-2 مورد تایید قرار گرفت.
 • اداره‌ی استاندارد چین (SAC) نیز تکنولوژی KNX را به عنوان استاندارد چینی GB/T 20965 در سال 2007 تایید کرده است.
 • موسسه‌ی استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) و انجمن گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) نیز تکنولوژی KNX را به عنوان استاندارد ایالات متحده ANSI/ASHRAE 135 در سال 2005 تایید کردند.
 • پروتکل KNX استانداردی بین‌المللی برای اتوماسیون
 1. قابلیت همکاری متقابل محصولات دارای گواهینامه‌ی KNX

فرآیند صدور گواهینامه‌ی KNX تضمین می‌کند که محصولات مختلف از تولیدکنندگان مختلف به طور یکپارچه با هم کار می‌کنند و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این امر درجه‌ی بالایی از انعطاف‌پذیری را در گسترش و اصلاح نصب KNX فراهم می‌کند. محصولات KNX توسط اشخاص ثالث در آزمایشگاه‌های خنثی مورد بررسی قرار می‌گیرند. پروتکل KNX تنها استاندارد اتوماسیون‌سازی خانگی و کنترل ساختمان است که طرح‌های صدور گواهینامه‌ی جهانی را برای محصولات، مراکز آموزشی (موسسات خصوصی و حرفه‌ای) و برای افراد (پیمانکاران برق، طراحان ساختمان) اجرا می‌کند.

تجهیزات خانه هوشمند و یا محصولات تولیدشده برای هوشمند سازی ساختمان‌ها، ادارات و غیره بسیار متنوع هستند. با استفاده از KNX می‌توانید طیف وسیعی از این تجیهزات را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. با پروتکل KNX انعطاف‌پذیری و شخصی‌سازی بی‌پایان در راه‌اندازی پروژه‌ی اتوماسیون خانه‌ها و ساختمان‌ها امکان‌پذیر است. با پروتکل KNX طیف وسیعی از دستگاه‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند حتی اگر از سازنده‌های مختلفی باشند. فناوری KNX حتی می‌تواند با سایر سیستم‌های اتوماسیون یکپارچه شده و به این ترتیب قدرت انتخاب شما برای خرید محصولات مختلف، بدون محدودیت خواهد بود.

محصولات دارای گواهینامه‌ی KNX

 1. کیفیت بالای محصولات پروتکل KNX

انجمن KNX به سطح بالایی از کنترل تولید و کیفیت در طول تمام مراحل محصولات KNX نیاز دارد. بنابراین تمام اعضای تولیدکننده‌ی مبتنی بر پروتکل KNX باید پیش از آنکه برای گواهی محصول KNX درخواست دهند، مطابق با ISO 9001 باشند. علاوه بر انطباق سازنده با ISO 9001، محصولات KNX همچنین باید با الزامات استاندارد اروپایی و بین‌المللی را برای سیستم‌های الکترونیکی خانه و ساختمان، مطابقت داشته باشند. در هر صورت انجمن KNX این حق را دارد که تمامی محصولات گواهی شده را دوباره مورد آزمایش قرار دهد و یا می‌تواند گزارش‌های تست سازنده‌ی بیشتری برای اعلام انطباق سخت‌افزاری، درخواست کند.

کیفیت محصولات پروتکل KNX

 

 1. پروتکل KNX قابل استفاده برای تمام کاربردهای هوشمند سازی

از KNX می‌توان برای همه‌ی عملکردها و کاربردهای ممکن در کنترل خانه و ساختمان استفاده کرد که از جمله‌ی آنها می‌توان به سیستم روشنایی، پرده‌ها، سیستم‌های امنیتی، سرمایش، گرمایش و تهویه‌ی هوا، نظارت، هشدار، کنترل آب، مدیریت انرژی، اندازه‌گیری و همینطور لوازم خانگی، سیستم‌های صوتی و تصویری و غیره اشاره کرد. با استفاده از پروتکل KNX ساختمان هوشمند می‌توان آسایش و امنیت را بهبود بخشید و بعلاوه کمک زیادی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست می‌کند.

استفاده از پروتکل KNX ساختمان هوشمند

 1. KNX قابل استفاده در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و فضای باز

اگر قصد بازسازی خانه یا ساختمان را دارید و یا می‌خواهید سیستم هوشمند سازی جدیدی تهیه کنید، لازم است بدانید تجهیزات مبتنی بر پروتکل KNX را می‌توان در سازه‌های ساختمانی جدید و موجود قبلی، استفاده و ادغام کرد. بنابراین نصب KNX به سادگی انجام می‌شود و با کمترین زمان و سرمایه‌گذاری مالی، با نیازها و احتیاجات جدید سازگار می‌شود (برای مثال زمانی که افراد جدیدی به یک ساختمان تجاری نقل مکان می‌کنند). KNX را می‌توان هم در خانه‌های کوچک و هم در ساختمان‌های بزرگی مانند ادارات، هتل‌ها، مراکز کنفرانس، بیمارستان‌ها، مدارس، فروشگاه‌ها و مراکز خرید، انبارها، فرودگاه و غیره) نصب کرد.

حتما بخوانید:
هوشمند سازی دامداری: تجهیزات هوشمند سازی دامداری + عکس

استفاده از پروتکل knx در منازل

 1. پروتکل KNX و پشتیبانی از پیکربندی‌های مختلف

KNX سطوح مختلف مرحله به مرحله را برای تحقق پروژه‌های KNX ارائه می‌دهد. از طریق حالت KNX E-Mode، می‌توان پیمانکاران برق غیر واجد شرایط KNX می‌توانند کارها را انجام دهند. با KNX S-Mode نیز پیمانکاران و افراد آموزش‌دیده‌ی KNX می‌توانند نصب‌های پیچیده را انجام دهند. حالت‌های مختلف شامل موارد زیر می‌شود:

نصب ساده (E-Mode): پیکربندی بدون کمک رایانه و توسط یک کنترلر مرکزی یا دکمه‌های فشاری انجام می‌گیرد. محصولات سازگار با E-Mode معمولا عملکرد محدودی دارند و برای نصب در ساختمان‌های متوسط در نظر گرفته می‌شوند.

نصب سیستم (S-Mode): برنامه‌ریزی نصب و پیکربندی از طریق رایانه و نرم‌افزار ETS نصب شده، انجام می‌گیرد و داده‌های محتوا سازنده در پایگاه داده‌های ETS موجود است. حالت S برای برنامه‌ریزان و پیمانکاران دارای گواهی KNX و برای نصب در ساختمان‌ها و پروژه‌های بزرگ در نظر گرفته شده است.

(در مطلب ویلای هوشمند با مزایای هوشمندسازی ویلا آشنا می‌شوید.)

دو نمونه از حالات پروتکل KNX

 1. kNX و پشتیبانی از رسانه‌های ارتباطی مختلف

هر رسانه‌ی ارتباطی می‌تواند در ترکیب با یک یا چند حالت پیکربندی مورد استفاده قرار گیرد. این کار به سازندگان مختلف این امکان را می‌دهد تا ترکیب مناسبی را برای بخش و برنامه‌ی بازار هدف، انتخاب کنند.

 • زوج به‌هم‌تابیده (KNX TP): در این روش KNX از طریق یک کابل گذرگاه (باس) جداگانه، به صورت سلسله مراتبی در خطوط و مناطق منتقل می‌شود.
 • خط برق (KNX PL): در این روش KNX بر روی شبکه‌ی اصلی موجود منتقل می‌شود.
 • فرکانس رادیویی (KNX RF): در این روش KNX از طریق سیگنال‌های رادیویی منتقل می‌شود و دستگاه‌ها می‌توانند یک طرفه یا دوطرفه باشند.
 • اترنت و IP (KNXnet/IP): این رسانه‌ی ارتباطی گسترده را می‌توان همراه با استاندارد تکنیکی KNXnet/IP مورد استفاده قرار داد که امکان تونل کردن یا مسیریابی فریم‌های KNX محصورشده در فریم‌های IP را فراهم می‌کند.
 • پشتیبانی پروتکل knx از رسانه‌های ارتباطی مختلف
 1. پروتکل KNX یک سیستم امن و مطمئن

امنیت یکی از مسائل بسیار مهم در هوشمند سازی است و نیازهای ایمنی برای سیستم‌ها کنترل نیز روز به روز در حال افزایش است. سیستم‌های KNX بالاترین الزامات امنیتی را ارائه می‌دهد تا مشتری‌ها با خیال راحت‌تری اقدام به خرید تجهیزات مورد نیاز خود کنند. با سیستم‌های KNX می‌توانید از فرآیند نصب ایمن مطمئن شوید و ایمنی در نرم‌افزار KNX یکپارچه‌سازی شده است.

 سیستم امن و مطمئن KNX

خرید تجهیزات KNX

بیش از 20 سال است که KNX خود را به عنوان یک استاندارد جهانی برای اتوماسیون خانگی و ساختمان‌ها مطابق با استانداردهای EN 50090 و ISO/IEC 14543 اثبات کرده است. یکی از مزیت‌های بزرگ پروتکل KNX قابلیت پیکربندی آن از راه دور است؛ به جای استفاده از یک دستگاه مرکزی، عملکردها در هر کدام از دستگاه‌ها درنظر گرفته شده است. سنسورها مانند کلیدها و دتکتورها، دستورات کنترل را مستقیما به چراغ‌ها، پرده‌ها، سیستم گرمایشی و تهویه ارسال می‌کنند. عملکردها را می‌توان به راحتی در نرم‌افزار مهندسی (ETS) پیکربندی کرد و در هر زمان قابل تغییر یا تنظیم هستند.

معایب پروتکل KNX

بعلاوه همانطور که گفتیم KNX از رسانه‌های انتقال مختلفی پشتیبانی می‌کند که شامل کابل جفت به هم تابیده (KNX TP)، اترنت (KNX IP)، امواج رادیویی (KNX RF) و غیره می‌شود. با استفاده از پروتکل KNX دستگاه‌های مختلف از تولیدکنندگان مختلف با یکدیگر سازگار خواهند بود و می‌توان به طور انعطاف‌پذیری آنها را در یک سیستم اتوماسیون به کار برد. از معایب پروتکل KNX می‌توان به گران بودن آن در ایران به خاطر تحریم‌ها، عدم امکان تغییر سیستم به حالت سنتی، تعمیرات و نگهداری هزینه‌بر و غیره اشاره کرد. با این حال، خرید تجهیزات KNX می‌تواند با مزایای زیادی همراه باشد.

(پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از قیمت این محصول سری به صفحه‌ی لیست قیمت خانه هوشمند KNX بزنید.)

خرید تجهیزات KNX و معایب پروتکل KNX

منبع 

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *