فناوری NFC : معرفی تکنولوژی ارتباط نزدیک (NFC) + عکس

فناوری NFC : معرفی تکنولوژی ارتباط نزدیک و کاربرد‌های آن

حتما تا حالا نام NFCبه گوشتان خورده و حتی ممکن است تلفن هوشمند شما این فناوری را داشته باشد اما ندانید NFC چیست و چه کاربردی دارد. امروزه بیشتر گوشی‌ها مجهز به فناوری ارتباطات میدان نزدیک (Near Field Communication) یا همان NFC هستند. به طور خلاصه می‌توان گفت NFC یک استاندارد ارتباط بی‌سیم مبتنی بر مجاورت است. با این حال، بر خلاف وای‌فای یا بلوتوث، تعامل NFC محدود به بُرد بسیار کوتاهی می‌شود. علاوه بر گوشی‌های هوشمند، این فناوری در تبلت، بلندگو و کنسول‌های بازی هم ممکن است وجود داشته باشد. اگر می‌خواهید بدانید فناوری NFC در گوشی چیست با ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید تا با فناوری NFC و عملکرد آن، فناوری nfc گوشی و چگونه با nfc گوشی را شارژ کنیم آشنا شوید.

فناوری NFC چیست

فناوری NFC چیست و چگونه کار می‌کند؟

ارتباط میدان نزدیک یا NFC یک تکنولوژی بی‌سیم کوتاه بُرد است که باعث هوشمندتر شدن گوشی‌های هوشمند، تبلت، فناوری پوشیدنی، کارت‌های پرداخت و سایر دستگاه‌ها می‌شود. ارتباط میدان نزدیک، نهایت در اتصال است و با یک لمس ساده می‌توان به آسانی اطلاعات را بین دستگاه‌ها انتقال داده و عملیاتی مانند پرداخت صورت حساب، مبادله‌ی کارت ویزیت، دانلود کوپن یا اشتراک‌گذاری یک مقاله‌ی تحقیقاتی را انجام داد.

تکنولوژی ارتباط نزدیک (NFC Technology) یک فناوری بی‌سیم کوتاه برد است که به دستگاه‌های دارای این تکنولوژی امکان می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

NFC یک فناوری جدید نیست و تنها تکامل تکنولوژی RFID (سامانه بازشناسی با امواج رادیویی) است که دهه‌ها است وجود دارد. اگر تا به حال از یک کارت کلید برای دسترسی به ساختمان اداری یا اتاق هتل استفاده کرده‌اید، با نحوه‌ی کارکرد آن آشنا هستید. RFID و NFC بر مبنای جفت القایی برای پیاده‌سازی‌های کوتاه‌برد عمل می‌کنند. این ویژگی شامل دستگاه خواننده است که با عبور جریان الکتریکی از یک سیم پیچ، میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. وقتی یک برچسب به آن نزدیک می‌شود، میدان جریان الکتریکی به آن القا می‌شود. هنگامی که ارتباط اولیه برقرار شد، هر داده‌ی ذخیره شده روی برچسب به صورت بی‌سیم به خواننده منتقل می‌شود.

فناوری NFC چطور کار می‌کند؟

بُرد تکنولوژی NFC حداکثر چند سانتی‌متر است و در اکثر برنامه‌های مرتبط با گوشی‌های هوشمند، این نرم‌افزار تنها در صورت تماس فیزیکی، ارتباط را آغاز می‌کند. این مساله برای جلوگیری از محرک‌های تصادفی است؛ به ویژه امروزه که از این فناوری برای انتقال داده‌های حساس استفاده می‌شود. نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که دستگاه‌های NFC می‌توانند به عنوان خواننده یا برچسب عمل کنند. این قابلیت دوجهته به فرد امکان می‌دهد تا از یک قطعه‌ی سخت‌افزاری مانند گوشی هوشمند برای کاربردهای مختلف استفاده کند.

(به مطلب مراکز تفریحی هوشمند نیز سر بزنید.)

 فناوری NFC یا تکنولوژی ارتباط میدان نزدیک در هوشمند سازی ساختمان‌ها کاربرد فراوان دارد.

مدل کارکرد فناوری nfc

کاربرد انواع تراشه در فناوری NFC: نحوه‌ی عملکرد تراشه‌ی NFC

یک سیستم ارتباطی NFC شامل دو بخش جداگانه می‌شود: یک چیپ خوانش‌گر NFC و یک برچسب NFC. تراشه‌ی خوانشگر NFC بخش فعال سیستم است چرا که همانطور که از نام آت مشخص است، اطلاعات را پیش از ایجاد یک پاسخ خاص «می‌خواند» و یا به زبانی دیگر، پردازش می‌کند. این بخش انرژی لازم را فراهم می‌کند و دستورات NFC را به بخش غیرفعال سیستم، یعنی برچسب NFC، ارسال می‌کند.

فناوری NFC اغلب در حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربران با استفاده از تلفن‌های هوشمند یا کارت بلیط‌های مجهز به NFC، کرایه‌های خود را پرداخت می‌کنند. در این مثال، تراشه‌ی خوانشگر NFC در پایانه‌ی پرداخت اتوبوس تعبیه می‌شود و برچسب غیرفعال NFC نیز در بلیط یا گوشی هوشمند قرار دارد که دستورات NFC ارسال شده توسط ترمینال را دریافت کرده و به آنها پاسخ می‌دهد.

سه نوع تراشه‌ی NFC وجود دارد که شامل خوانشگر NFC، برچسب‌های NFC و تراشه‌های کنترل‌کننده‌ی NFC می‌شوند و در ادامه در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد. (برای مطالعه بیشتر درباره‌ی خانه هوشمند اورویبو به این مطلب مراجعه کنید.)

نحوه‌ی عملکرد تراشه‌ی تکنولوژی NFC

1. انواع تراشه در فناوری NFC: انواع تراشه‌ی خوانشگر NFC

تراشه‌ی خوانشگر NFC را می‌توان اصلی‌ترین کنترل‌کننده‌ی این سیستم ارتباطی دانست، چرا که ارتباط را آغاز می‌کند، برچسب NFC را بررسی می‌کند و دستورات لازم را از طریق میدان مغناطیسی به تگ غیرفعال ارسال می‌کند. یک خوانشگر NFC را می‌توان همچنین به عنوان نویسنده‌ی NFC نیز در نظر گرفت، زیرا این قابلیت را دارد تا داده‌ها را روی تگ NFC بنویسد. تراشه‌ی خوانشگر همراه با یک میکروکنترلر، معمولا می‌تواند اطلاعات را از چندین برچسب NFC تبادل کند. یک تراشه‌ی خوانشگر NFC با پشتیبانی از چندین ویژگی و پروتکل RF می‌تواند در حالت‌های مختلفی مانند خوانش/نگارش (Read/Write)، جفت به جفت (Peer to Peer) و Card Emulation مورد استفاده قرار داد.

تراشه‌های خوانشگر NFC اغلب در گوشی‌های هوشمند، پایانه‌های پرداخت، دستگاه‌های بلیط، دستگیره‌های درب خودرو و یا به عنوان بخشی از سیستم‌های پرداخت گسترده‌تر مانند کاربردهای خودروسازی و یا حمل و نقل تعبیه کرد. برای مثال اگر در دستگیره‌ی درب خودرو از تراشه‌ی خوانشگر NFC استفاده شده باشد، هنگامی که گوشی هوشمند مجهز به NFC به آن نزدیک شود، قفل در باز می‌شود. (به مطلب رله هوشمند مراجعه کنید.)

انواع تراشه در فناوری NFC

2. انواع تراشه در فناوری NFC: تراشه‌ی برچسب NFC

یک تراشه‌ی برچسب NFC یک دستگاه غیرفعال است که در یک آنتن تعبیه شده و از میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط خوانشگر NFC (برای مثال یک گوشی هوشمند) تغذیه می‌شود. برچسب NFC به دستورالعمل‌های خاصی پاسخ می‌دهد. برای مثال، این تراشه می‌تواند با نمایش محتوای حافظه‌ی خود به دستورالعملی مانند «دستور خوانش» پاسخ بدهد. این تراشه همچنین می‌تواند ویژگی‌های خاصی را برای فعال کردن حفاظت از رمز عبور، احراز هویت یا تشخیص دستکاری ارائه دهد؛ البته مشروط بر اینکه این قابلیت‌ها در تراشه ایجاد شده باشد.

تراشه‌های برچسب NFC اغلب در کاربردهای زیر به عنوان نقطه تماس NFC تعبیه می‌شوند:

 • تعامل با مصرف‌کننده
 • احراز هویت
 • کنترل دسترسی
 • پیگیری موجودی
 • هوشمند سازی خانه‌ها
 • اندازه‌گیری
 • روشنایی

تراشه‌های NFC را می‌توان به طور مستقیم روی یک فیلم پلاستیکی یا پارچه نصب کرد تا یک برچسب NFC را تشکیل دهد. همچنین می‌توان آنها را در بسته‌های پلاستیکی برای نصب روی برد الکترونیکی قرار داد. دو نوع برچسب NFC وجود دارد که شامل تراشه‌های NFC تک رابط و دو رابط می‌شود.

(به مطلب اداره هوشمند رجوع کنید.)

تراشه‌ی تکنولوژیک NFC تک رابط

تراشه‌ی NFC تک رابط

یک تراشه‌ی NFC تک رابط نوعی دستگاه غیرفعال است که در برچسب NFC تعبیه می‌شود و تنها با بخش دیگر سیستم فناوری NFC، یعنی تراشه‌ی خوانشگر ارتباط برقرار می‌کند. زمانی که این تراشه توسط خوانشگر فعال شود و دو بخش در نزدیکی یکدیگر قرار گیرند، تبادل داده‌ها بین برچسب و خوانشگر انجام می‌شود. بعلاوه NFC تنها تکنولوژی بی‌سیم است که می‌توان از آن برای تعامل با برچسب‌های NFC استفاده کرد. اندازه‌ی کوچک آنها باعث می‌شود به راحتی در اشیاء کوچکی مانند استیکرها، لیبل‌ها، جاکلیدی‌ها و غیره جایگذاری شوند.

برخی از تراشه‌های NFC علاوه بر توانایی خواندن و نوشتن داده‌ها، از ویژگی‌های دیگری مانند مکانیسم تشخیص دستکاری و امضای دیجیتال نیز پشتیبانی می‌کنند که برای برنامه‌های شناسایی و احراز هویت مناسب هستند. (به مطلب سیستم مدیریت ساختمان BMS مراجعه کنید.)

تراشه‌ی NFC دو رابط

تراشه‌ی NFC دو رابط

یک برچسب دو رابط که برچسب دینامیک NFC نیز خوانده می‌شود، از طریق یک رابط سیمی با یک میکروکنترلر جفت می‌شود. در نتیجه علاوه بر لینک بی‌سیم NFC، نوع دیگری از رابط ارتباطی را نیز ارائه می‌دهد.  یک تراشه‌ی برچسب NFC دو رابط، ارتباط بی‌سیم و دوطرفه‌ای بین دو سیستم الکترونیکی را امکان‌پذیر می‌سازد، حتی زمانی که هیچ انرژی‌ای برای جسم حامل برچسب دینامیک NFC وجود نداشته باشد. یک برچسب دینامیک NFC به عنوان پلی بین دو سیستم الکترونیکی عمل می‌کند و قادر به انجام کارهای زیر است:

 • تبادل داده‌ها
 • برداشت انرژی از میدان فرکانس رادیویی NFC برای فعال کردن میکروکنترلر

برای مثال، زمانی که یک تلفن هوشمند مجهز به فناوری NFC در فاصله‌ی قابل خواندن به یک دستگاه الکترونیکی (مانند هدست بلوتوث) قرار می‌گیرد، جفت‌سازی به صورت خودکار و بدون هیچ عملیات اضافی توسط کاربر، انجام می‌شود. خوانشگر NFC (تلفن هوشمند) برچسب دینامیک NFC تعبیه شده در هدست را شناسایی می‌کند و اطلاعاتی که برای جفت شدن نیاز است را بازیابی می‌کند.

از تگ‌های دینامیک NFC همچنین می‌توان برای نظارت بر وضعیت کالاها استفاده کرد. برای مثال، یک تلفن هوشمند مجهز به سامانه بازشناسی با امواج رادیویی (RFID) یا NFC می‌تواند اطلاعات تعبیه شده در برچسب NFC یک ماشین لباسشویی مانند جزئیات مربوط به وضعیت دستگاه و ایرادات آن را بخواند. از آنجایی که امروزه بسیاری از تلفن‌های هوشمند مجهز به فناوری NFC هستند ، برچسب‌های دینامیک NFC را می‌توان برای ارسال اطلاعات به مشتریان در خصوص محصولات خریداری شده ارسال کرد و تجربه‌ی کاربری آنها را افزایش داد. (به مطلب هوشمند سازی بیمارستان ها تجاری مراجعه کنید.)

تراشه‌های کنترل‌کننده‌ی NFC

3. انواع تراشه در فناوری NFC: تراشه‌های کنترل‌کننده‌ی NFC

یک تراشه‌ی کنترل‌کننده‌ی NFC هم یک خوانشگر و هم یک برچسب NFC را با یکدیگر ترکیب می‌کند تا یک راه‌حل یکپارچه ارائه دهد. این تراشه اغلب در دستگاه‌های مجهز به NFC مانند موارد زیر وجود دارد:

 • تلفن‌های هوشمند
 • پایانه فروش (POS)
 • برنامه‌های کیف پول الکترونیکی (کارت‌های بانکی، بلیت‌های اتوبوس، کارت سلامت و غیره)
 • کلیدهای دیجیتالی ماشین
 • دستگاه‌های شارژ بی‌سیم

یک تراشه‌ی کنترلر NFC به خاطر وجود یک عنصر ایمن یا یک سیم کارت، تراکنش‌های ایمن را تضمین می‌کند و در حالت شبیه‌سازی کارت عمل می‌کند که به این معنی است که همانند یک کارت هوشمند بدون تماس عمل می‌کند. (به مطلب روشنایی هوشمند مراجعه شود.)

انواع تراشه در فناوری NFC

تاریخچه‌ی فناوری NFC

تکنولوژی ارتباط نزدیک بیشتر به عنوان تکنولوژی‌ای شناخته شده است که به مشتریان امکان می‌دهد حساب‌های خود را با تلفن همراه خود پرداخت کنند. این تکنولوژی ریشه در سامانه بازشناسی با امواج رادیویی (RFID) دارد که خرده‌فروشان دهه‌ها است از آن برای برچسب‌گذاری و ردیابی محصولات داخل فروشگاه استفاده می‌کنند. فناوری NFC محبوبیت خود را در سال 2004 با تشکیل انجمن NFC توسط نوکیا، فیلیپس و سونی به دست آورد؛ انجمنی که هدف آن آوردن راحتی تکنولوژی NFC به تمام جنبه‌های زندگی بود.

در سال 2006 این انجمن به طور رسمی معماری فناوری NFC را تشریح کرد؛ این مشخصات در واقع نقشه‌ی راه را برای همه‌ی شرکت‌های علاقمند برای ایجاد محصولات جدید قدرتمند مبتنی بر مصرف‌کننده ارائه می‌کرد. نوکیا اولین گوشی مجهز به NFC را در سال 2007 عرضه کرد و تا سال 2010، بخش مخابرات بیش از 100 پروژه‌ی آزمایشی NFC را راه‌اندازی کرد.

(به مطلب مراکز تجاری هوشمند رجوع کنید.)

تاریخچه‌ی فناوری NFC

درک فناوری ارتباط میدان نزدیک یا NFC

ارتباطات میدان نزدیک یا فناوری NFC، داده‌ها را از طریق میدان‌های رادیویی الکترومغناطیسی منتقل می‌کند تا دو دستگاه را قادر سازد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای این کار، هر دو دستگاه باید دارای تراشه‌های NFC باشند چرا که تراکنش‌ها در فاصله‌ی بسیار کوتاهی انجام می‌شوند. دستگاه‌های مجهز به فناوری NFC یا باید از نظر فیزیکی تماس داشته باشند و یا در فاصله‌ی چند سانتی‌متری از هم باشند تا انتقال داده‌ها انجام شود.

از آنجایی که دستگاه دریافت‌کننده، داده‌های شما را در لحظه‌ی ارسال می‌خواند، تکنولوژی NFC تا حد زیادی خطاهای انسانی را کاهش می‌دهد. برای مثال می‌توانید مطمئن باشید که با تماس جیبی یا گذشتن از جایی که در آن تراشه‌ی NFC تعبیه شده، نمی‌توانید ناآگاهانه چیزی خریداری کنید. با ارتباط میدان نزدیک، باید یک عملیات را به صورت عمدی و آگاهانه انجام دهید.

اگرچه این تکنولوژی رو به رشد است اما خرده‌فروشان برای مجهز شدن به این تکنولوژی نیاز به زمان بیشتری دارند. به همین خاطر مشتریان باید همچنان پول نقد یا کارت خرید با خود به همراه داشته باشند. در واقع، حتی پس از فراگیر شدن تکنولوژی NFC، کاربران همچنان ممکن است نیاز به یک روش پرداخت جایگزین داشته باشند. اگر دستگاه شما باتری خالی کرده است نیز نمی‌توانید کاری انجام دهید. با این حال، حتی اگر این مساله یکی از نقاط ضعف همیشگی فناوری NFC باشد، نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود. (به مطلب پرده هوشمند مراجعه کنید.)

سازگاری با فناوری NFC یا تکنولوژی ارتباط میدان نزدیک

سازگاری دستگاه‌های اندروید با تکنولوژی NFC

دستگاه‌های اندروید از همان روزهای اولیه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند از تکنولوژی NFC پشتیبانی می‌کردند اما شرکت اپل تصمیم گرفت از پشتیبانی این تکنولوژی در آیفون  خودداری کند. با این حال، زمانی که این شرکت از Apple Pay، یک سیستم پرداخت بدون تماس فعال شده توسط NFC رونمایی کرد، آنها استفاده از این تراشه‌های بی‌سیم در آیفون را آغاز کردند. پیش از iOS 11، شرکت اپل استفاده از NFC را صرفا محدود به Apple Pay کرد اما مدل‌های آیفون بعد از آیفون 7 و نسخه‌های جدیدی که از iOS 13 و بالاتر استفاده می‌کنند، از پرداخت بدون تماس، توانایی خوانش برچسب‌های NFC و قابلیت نوشتن آنها نیز پشتیبانی می‌کنند.

این کار باعث شده هر دو پلتفرم تلفن همراه با یکدیگر همراه و هماهنگ باشند و به افراد امکان می‌دهند تا از فناوری NFC روی گوشی‌های هوشمند اندروید یا آیفون خود استفاده کنند. با این حال، مشخصات گوشی‌های اندرویدی به طور قابل توجهی متفاوت است و بنابراین پشتیبانی از NFC کاملا تضمین‌شده نیست. این امر به ویژه در مورد گوشی‌های مقرون به صرفه که سایر ویژگی‌ها در اولویت هستند، صادق است. (به مطلب نصب سیستم های هوشمند سازی مراجعه شود.)

چگونگی سازگاری دستگاه‌های اندروید با تکنولوژی NFC

1. کاربرد فناوری NFC: فراتر از فرآیند پرداخت

فناوری ارتباط نزدیک یا NFC با مرزهای رو به گسترش خود، کاربردهای زیادی فراتر از ساده ساختن و تسریع فرآیند پرداخت دارد. امروزه، صدها میلیون کارت و خوانش‌گر بدون تماس در سراسر جهان وجود دارد که از فناوری NFC در کاربردهای بی‌شماری استفاده می‌کنند؛ کاربردهایی مانند ایمن‌سازی شبکه‌ها و ساختمان‌ها، نظارت بر موجودی و فروش، جلوگیری از سرقت خودکار، نگهداری از کتاب‌های کتابخانه و راه‌اندازی باجه‌های عوارضی بدون سرنشین.

NFC فراتر از کارت‌هایی است که روی کارتخوان‌های اتوبوس و مترو قرار می‌دهیم. این فناوری در بلندگوها، لوازم خانگی، حتی تکنولوژی NFC در ماشین لباسشویی و سایر وسایل الکترونیکی وجود دارد و می‌توانیم از طریق تلفن‌های هوشمند خود آنها را نظارت و کنترل کنیم. تنها با یک لمس، فناوری NFC می‌تواند دستگاه‌های وای‌فای و بلوتوث در تمام خانه را نیز فعال کند.

معرفی کاربردهای فناوری NFC در بخش‌های مختلف

2. کاربرد فناوری NFC: ارائه‌ی راه‌حل‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت

تکنولوژی ارتباط میدان نزدیک در صنایع متعددی مفید است و می‌تواند با مزایای گسترده‌ای همراه باشد. در ادامه به معرفی برخی کاربردهای NFC در بخش‌های مختلف می‌پردازیم.

کاربرد فناوری NFC در مراقبت‌های بهداشتی

3. کاربرد فناوری NFC: استفاده در مراقبت‌های بهداشتی

نظارت بر شرایط بیمار

فناوری NFC امکانات جدیدی را برای نظارت در خانه ایجاد می‌کند؛ برای مثال از یک مچ‌بند مجهز به NFC می‌توان برای ردیابی علائم حیاتی بیمار استفاده کرد. بیمار مچ‌بند خود را به یک تبلت یا گوشی هوشمند نزدیک می‌کند و داده‌های پزشکی او به مطلب پزشک منتقل می‌شود و پزشک می‌تواند آن را بررسی کند. دستگاه‌های مجهز به NFC با دستورالعمل‌های ساده‌ی خود یعنی صرفا یک تماس، می‌توانند به بیماران در هر سنی کمک کنند تا وضعیت سلامتی خود را به طور مستقل تحت نظارت داشته باشند.

(از مطلب فرودگاه هوشمند نیز بازدید کنید.)

کاربرد فناوری NFC در مدیریت مراقبت از بیمار

مدیریت مراقبت از بیمار

فناوری NFC در محیط بیمارستان به پرسنل پزشکی کمک می‌کند موقعیت افراد و عملکردهای آن‌ها را تحت نظارت داشته باشند. کارکنان می‌توانند در لحظه بدانند بیمار کجاست، آخرین بار پرستار چه زمانی بیمار را ویزیت کرده و یا پزشک چه درمانی را تجویز کرده است. مچ‌بندهای مجهز به NFC می‌توانند جایگزین دستنبدهای سنتی تشخیص هویت بیماران شوند و می‌توانند با توجه به اطلاعات فوری مانند آخرین زمان مصرف دارو یا نوع روش‌های درمانی و زمان انجام آنها، بروزرسانی شوند.

کاربرد فناوری NFC در خطوط هوایی

4. کاربرد فناوریِ NFC: استفاده در خطوط هوایی

در سال 2012، خطوط هوایی ژاپن اولین شرکت هواپیمایی تجاری در سراسر جهان شد که به مسافران خود اجازه می‌دهد به جای کارت‌های پرواز کاغذی، از تلفن‌های استاندارد مجهز به NFC خود برای عبور از گیت پرواز استفاده کنند. تجربه‌ی مسافران در فرودگاه‌هایی که از تکنولوژی NFC استفاده می‌کنند به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، چرا که NFC می‌تواند فرآیند سوار شدن به هواپیمای 450 نفر را تنها در 15 دقیقه انجام دهد؛ فرآیندی که به طور معمول بدون استفاده از NFC حدود 40 دقیقه زمان می‌خواهد.

کاربرد فناوری NFC در هتل‌داری، مسافرت و تفریح

5. کاربرد فناوری NFC: استفاده در هتل‌داری، مسافرت‌ها و تفریح

در صنعت هتلداری، یک هتل ممکن است وضعیت ساختمان و دسترسی به اتاق‌ها را به طور متمرکز و بدون نیاز به تحویل کارت‌های کلیدی، در زمان واقعی مدیریت کند. با استفاده از تکنولوژی NFC هتل‌ها می‌توانند اجازه‌ی دسترسی به اتاق مهمان را در لحظه‌ی ورود مهمان به هتل مستقیما به تلفن همراه او ارسال کنند. یک برنامه‌ی هتلداری NFC می‌تواند شامل عملکردهای دیگری مانند رزرو اتاق نیز باشد.

روش‌های استفاده از فناوری NFC

سایر روش‌ها برای استفاده از فناوریِ NFC

با خرید یک گوشی هوشمند سازگار با فناوری NFC و یا تگ‌های NFC قابل بازنویسی می‌توانید از آنچه فناوری NFC ارائه می‌دهد، نهایت استفاده را ببرید. استفاده‌های زیادی می‌توان از NFC داشت که در ادامه به برخی از فناوری های nfc گوشی اشاره می‌کنیم.

(از مطلب خانه هوشمند ILUXUS نیز بازدید کنید.)

روش استفاده از فناوری NFC: اتصال فوری به شبکه‌ی وای‌فای

6. کاربرد فناوریِ NFC: اتصال فوری به شبکه‌ی وای‌فای

رمزهای عبور وای‌فای معمولا طولانی و پیچیده هستند و این موضوع اتصال به شبکه را کمی دشوار و دردسرساز می‌کند. اگر ترجیح می‌دهید این فرآیند دست و پا گیر را با یک ضربه‌ی ساده جایگزین کنید، می‌توانید پسورد وای‌فای خود را روی یک تگ NFC بنویسید. اندروید و iOS از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند، بنابراین با ضربه زدن روی برچسب، جزئیات اتصال به Wi-Fi را پر می‌کند و بدون هیچ دردسری به اینترنت متصل می‌شوید.

روش استفاده از فناوری NFC: راه‌اندازی یک وب‌سایت

7. کاربرد فناوریِ NFC: راه‌اندازی یک وب‌سایت

ممکن است مواقعی پیش بیاید که بخواهید یک وب‌سایت خاصی را به افراد معرفی کنید. این کار می‌تواند کمی دشوار باشد، به خصوص اگر یک آدرس وب‌سایت ساده نباشد. به این ترتیب به جای تایپ یک URL طولانی روی گوشی، می‌توانید URL مورد نظر را روی یک تگ NFC بنویسید. به این ترتیب با یک ضربه‌ی ساده، مرورگر تلفن همراه کاربر آدرس را بارگیری می‌کند و مستقیما به سایت مورد نظر می‌رود.

روش استفاده از فناوری NFC: انجام پرداخت‌ها

8. کاربرد فناوری NFC: انجام پرداخت‌ها

فناوری NFC با استفاده از خدماتی مانند Google Pay یا Apple Pay، پرداخت‌های بدون تماس را امکان‌پذیر می‌سازد. در بسیاری از نقاط جهان، پرداخت‌های بدون تماس به امری عادی تبدیل شده‌اند و بسیاری از فروشگاه‌ها این روش پرداخت را ترجیح می‌دهند. Google Pay و Apple Pay به شما امکان می‌دهند تا هزینه‌های خود را پیگیری کنید، عادات خود را تحلیل کنید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. بعلاوه انتخاب پرداخت با فناوری NFC به این معنی است که دیگر نیازی به حمل سایر روش‌های پرداخت همراه با تلفن همراه خود ندارید.

(مطلب خانه هوشمند Control 4 نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

روش استفاده از فناوری NFC: اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدئوها

9. کاربرد فناوری NFC: اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدئوها

اگر برای یوتیوب ویدئو می‌سازید، در اسپاتیفای موسیقی منتشر می‌کند و غیره، یکی از بزرگترین چالش‌ها این است که افراد مختلف محتوای شما را ببینند. شما می‌توانید با استفاده از تکنولوژی NFC از عهده‌ی این کار برآیید. شما می‌توانید لینکی به محتوای خود در تگ NFC قرار دهید و سپس آن را به صورت استراتژیک در جایی قرار دهید که افراد مختلف را علاقمند کند. فقط لازم است توضیح دهید چه چیزی روی برچسب وجود دارد زیرا ممکن است مردم نسبت به مسایل امنیتی NFC محتاط باشند.

اسپیکرهای مجهز به فناوری NFC

10. کاربرد فناوری NFC: اسپیکرهای مجهز به فناوری ان اف سی

برخی از اسپیکرها مجهز به تکنولوژی NFC هستند و برای پخش موسیقی‌های مورد علاقه‌ی خود تنها کافی است تلفن هوشمند خود را به بخشی که برای انتقال داده از طریق NFC تعیین شده است، نزدیک کنید و سپس موزیک را از طریق اسپیکر پخش کنید. به این ترتیب با استفاده از اسپیکرهایی که از NFC پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید به سادگی و در زمانی کوتاه موسیقی پخش کنید.

پرینت عکس‌ها با فناوری NFC

11. کاربرد فناوری NFC: پرینت عکس‌ها با استفاده از فناوری NFC

شاید جالب باشد بدانید پرینترهای خاصی وجود دارد که از تکنولوژی NFC پشتیبانی می‌کنند. بنابراین می‌توانید با استفاده از گوشی هوشمند مجهز به NFC خود، به صورت بی‌سیم و از طریق NFC فوری به پرینتر متصل شوید و یک نسخه‌ی چاپی از عکس‌های خود تهیه کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند Mobile Print انجام دهید.

(به مطلب خانه هوشمند Interra رجوع کنید.)

انتقال تصویر از گوشی هوشمند به تلویزیون هوشمند با فناوری NFC

انتقال تصویر از گوشی هوشمند به تلویزیون هوشمند از طریق تکنولوژی NFC

تماشا کردن فیلم‌ها و عکس‌های گالری روی صفحه‌ی بزرگ تلویزیون و در کنار خانواده می‌تواند بسیار جذاب باشد. برای این کار می‌توانید از فناوری NFC برای انتقال تصاویر روی تلویزیون استفاده کنید؛ البته تلویزیون شما هم باید مجهز به این تکنولوژی باشد. اغلب تلویزیون‌های پیشرفته در قسمت پشتی بدنه دارای یک برچسب NFC هستند که با نزدیک کردن تلفن هوشمند خود به این برچسب می‌توانید تصاویر را به تلویزیون منتقل کنید.

تفاوت فناوری NFC و بلوتوث

تفاوت تکنولوژیِ NFC و بلوتوث

تکنولوژی NFC تنها پروتکل ارتباطی بی‌سیم نیست. در واقع اکثر دستگاه‌ها مجهز به تکنولوژی‌های مشابهی مانند بلوتوث و فراپهن‌باند (UWB) هستند. اما تفاوت اینها با یکدیگر چیست؟ یکی از بزرگترین نقاط قوت NFC این است که برای برقراری اتصال نیازی به جفت شدن یا ورودی دستی ندارد و در کمتر از چند ثانیه اتصال برقرار می‌شود. در مقابل دستگاه‌های بلوتوث باید با یکدیگر جفت شوند که به نوعی یک فرآیند دست و پا گیر است. بعلاوه تکنولوژی NFC نسبت به بلوتوث و UWB از نظر انرژی کارآمدتر است زیرا برد انتقال آن بسیار کوتاه‌تر است. اکثر گوشی‌های هوشمند به طور پیشفرض با NFC عرضه می‌شوند، در حالی که اغلب یکی از روش‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی، خاموش کردن بلوتوث است.

فناوری NFC در مقایسه با بلوتوث مصرف انرژی کمتر دارد و استفاده از آن نیز سریع‌تر و ساده‌تر است.

شارژ گوشی با استفاده از فناوری NFC

چگونه با فناوریِ ارتباط نزدیک گوشی را شارژ کنیم؟

در واقع، مصرف انرژی کمتر با NFC به دستگاه‌های خاصی مانند آیفون اجازه می‌دهد تا در شرایط اضطراری این تکنولوژی را فعال کنند. این بدان معنی است که حتی اگر شارژ گوشی شما رو به پایان باشد، انرژی کافی به تراشه‌ی NFC ارسال می‌شود تا بتوانید به اتاق هتل، پرداخت حساب یا اتومبیل خود دسترسی داشته باشید.

(مطلب خانه هوشمند ABB نیز می‌تواند برایتان مفید باشد.)

مزایای فناوری NFC

مزایای فناوریِ NFC

تا اینجا در مورد این صحبت کردیم که تکنولوژی NFC چیست و چه خدماتی را ارائه می‌کند. فناوری ارتباط میدان نزدیک یا NFC تکنولوژی نسبتا جدیدی است که به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد با گوشی‌های هوشمند و یا کارت‌های اعتباری مجهز به NFC حساب‌های خود را پرداخت کنند. ارتباط میدان نزدیک به دو دستگاه مجهز به NFC امکان می‌دهد با نزدیک شدن به هم (معمولا حدود 4 سانتی‌متر) و یا ایجاد یک تماس، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. زمانی که مشتری به تلفن هوشمند مجهز به NFC خود ضربه می‌زند و یا کارت اعتباری دارای NFC خود را به دستگاه‌های پذیرش پرداخت NFC نزدیک می‌کند، پرداخت وجه انجام می‌شود. در ادامه تصمیم داریم به مزایای اصلی استفاده از فناوری NFC برای پرداخت‌ها اشاره کنیم.

مزایای فناوری NFC: راحتی و سهولت استفاده

1. مزایای فناوری NFC: راحتی و سهولت استفاده

انتظارات مصرف‌کنندگان برای راحتی همیشه رو به افزایش است. تقریبا در هر موقعیتی مشتریان به سراغ سریع‌ترین، ساده‌ترین و راحت‌ترین گزینه‌ها می‌روند. فناوری ارتباط نزدیک نیز تراکنش‌های پرداخت را بسیار آسان ساخته است و مشتری تنها لازم است تلفن یا کارت مجهز به NFC خود را نگه دارد تا پرداخت انجام شود. بر خلاف کارت‌های بانکی که مصرف‌کننده باید کارت بکشد و منتظر پرداخت بماند، پرداخت با گوشی هوشمند مجهز به NFC معمولا ساده و مستقیم است. مشتری‌ها معمولا گوشی هوشمند خود را به همراه دارند و تعجبی نیست که محبوبیت کیف پول‌های تلفن همراه مجهز به فناوری NFC رو به افزایش است. برای کسانی که هنوز کارت‌ها را ترجیح می‌دهند نیز کارت‌های مجهز به NFC همان عملکرد را در بسته‌ای راحت و آشنا ارائه می‌دهد.

مزایای فناوری NFC: بهره‌وری عملیاتی بهبودیافته

2. مزایای فناوریِ NFC: بهره‌وری عملیاتی بهبودیافته

فناوری ارتباط میدان نزدیک تراکنش‌های سریع‌تر را امکان‌پذیر می‌سازد که مدت زمان انتظار مشتریان در صف و همینطور زمان صرف شده برای پرداخت‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. NFC به تسریع خطوط تسویه حساب کمک می‌کند و رضایت مشتریان از کسب و کار شما را افزایش می‌دهد. ارتباط میدان نزدیک به معنای زمان کمتر برای هر تراکنش است و این نشان‌دهنده‌ی یک کارآیی عملیاتی حیاتی برای مشاغلی است که حجم بالایی از تراکنش‌ها را در هنگام پرداخت انجام می‌دهند. مشتریان راضی‌تر و عملیات کارآمدتر در کسب و کارها بسیار حائز اهمیت است.

مزایای فناوری NFC: سهولت اجرا

3. مزایای فناوری NFC: سهولت اجرا

تکنولوژی ارتباط میدان نزدیک به راحتی قابل پیاده‌سازی و اجرا است. برای این کار به پایانه‌های پرداخت مجهز به NFC مانند پایانه‌های کارت اعتباری یا سیستم‌های یکپارچه‌ی نقطه‌ی فروش نیاز است. خوشبختانه بسیاری از تجهیزات پذیرش پرداختی که امروزه به فروش می‌رسند مجهز به این فناوری هستند و راه‌اندازی آنها سریع و راحت است. مانند هر چیزی دیگر در پرداخت، باید با پردازشگر خود از نزدیک کار کنید تا مطمئن شوید تجهیزات به درستی پیکربندی شده‌اند و دستگاه‌ها برای پذیرش کارت‌های بدون تماس و کیف پول موبایل تنظیم شده‌اند.

مزایای فناوری NFC: امنیت بیشتر

4. مزایای فناوریِ NFC: امنیت بیشتر

اگر در مورد امنیت NFC نگران هستید، کاملا قابل درک است. حفظ اعتماد مشتریان به ارائه‌ی انتقال ایمن برای پرداخت‌های آنها و هر داده‌ی دیگری مربوط به تراکنش‌ها بستگی دارد. امنیت فناوری NFC با “نزدیک شدن” آغاز می‌شود؛ سیگنال‌های NFC زمانی داده‌ها را منتقل می‌کنند که از دستگاه‌های NFC مانند پایانه‌های پرداخت، تنها چند سانتی‌متر فاصله داشته باشند. برخلاف تکنولوژی اینترنت بیسیم، سیگنال‌های این تکنولوژی را نمی‌توان در سرتاسر شهر یا حتی در یک اتاق، هک کرد.

محافظت‌های امنیتی ارائه شده توسط تلفن‌های هوشمند باعث ایمن‌تر شدن NFC نیز می‌شوند. علاوه بر محافظت در برابر رمزگذاری داده‌های خصوصی و شناسایی، تلفن‌های هوشمند لایه‌ی محافظتی دیگری مانند رمز عبور و امنیت بیومتریک را نیز اضافه می‌کنند. تمام این امنیت‌های اضافی فراتر از فیلترهای تقلبی موجد و سایر اقدامات امنیتی هستند که باعث امنیت و محافظت از پرداخت‌های الکترونیکی می‌شوند.

منبع مطلب

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *