رله هوشمند (Smart Relay): کاربردها، مزایا و معایب رله‌های هوشمند + عکس

معرفی رله هوشمند و کاربردها و مزایای آن

یکی از تجهیزات پراستفاده در خانه‌ها و ساختمان‌های هوشمند، رله هوشمند (Smart Relay) است. رله‌ی هوشمند را می‌توانید در هر کجای خانه هوشمند ببینید؛ از کنترل‌های روشنایی گرفته تا ماشین‌های یخ‌ساز و غیره همگی از این دستگاه استفاده می‌کنند. یک دلیل خوب برای استفاده از رله‌ی هوشمند این است که رله‌های هوشمندتمام الزامات ایمنی را برآورده می‌سازند و در عین حال در زمان و هزینه‌ی شما نیز صرفه‌جویی می‌کنند. در این مطلب بلاگ اسمارتیک تصمیم داریم در خصوص رله‌های هوشمند، اصول اولیه‌ی عملکرد آنها، رله‌ی هوشمند اینترنتی، رله هوشمند ایرانی، قیمت رله هوشمند، رله‌ی هوشمند آسانه، انواع رله هوشمند، رله هوشمند شیائومی، رله هوشمند وای فای، رله هوشمند پیامکی، رله هوشمند اشنایدر و رله‌ی هوشمند وایرلس نکاتی را بیان کنیم.

رله هوشمند (Smart Relay)

رله هوشمند چیست؟

ساده‌ترین سیستم‌ها و تجهیزات برقی تنها نیاز به یک کلید خاموش و روشن دارند و یک رله‌ی هوشمند قابل برنامه‌ریزی گزینه‌ای با کاربری آسان و هزینه‌ی کم برای افزودن یک کنترل خودکار ارائه می‌دهد. در واقع رله هوشمند مانند کلیدهای الکتریکی سر راه سیم‌ها قرار می‌گیرد و وسیله‌ای برای خاموش و روشن کردن دستگاه‌ها می‌شود. نورپردازی‌های مدرن نیز از کنترل هوشمند استفاده می‌کنند. سیستم‌های روشنایی را می‌توان اتوماتیک برنامه‌ریزی کرد تا برای مدت خاصی روشن بمانند و می‌توان آنها را طبق یک برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده خاموش و روشن کرد و یا طوری برنامه‌ریزی کرد که با حسگرهای حرکتی فعال شوند.

رله هوشمند قابل برنامه‌ریزی

رله قابل برنامه‌ریزی بعلاوه برای کنترل تجهیزات صنعتی، سیستم‌های ساختمانی و غیره نیز بکار برده می‌شوند. در اصل چنین سیستم‌های کنترلی با استفاده از رله‌ها و تایمرهای معمولی طراحی شده‌اند. بعدها، کنترلر‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی (PLC) در دسترس قرار گرفت اما گزینه‌ی گران‌تری برای سیستم‌های اتوماسیون بود. امروزه، رله هوشمند قابل برنامه‌ریزی یکی دیگر از گزینه‌های موجود برای کنترل سیستم‌های الکتریکی است. اگرچه برای بسیاری از کاربردها مناسب است اما معایبی نیز به همراه دارد. انواع ماژول رله‌ی هوشمند در بازار وجود دارد که شامل رله‌های مکانیکی، الکترومغناطیسی، الکترومکانیکی و غیره می‌شود.

رله‌های هوشمند دارای عملکرد ساده‌ای هستند و برای ساده‌سازی سیم‌کشی راه‌حل‌های هوشمند طراحی شده‌اند. پیاده‌سازی رله‌ی هوشمند ساده است و انعطاف‌پذیری و عملکرد بالای آن به کاربران اجازه می‌دهد در زمان و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی کنند.

(در وبلاگ مرکز هوشمند سازی اسمارتیک با فناوری NFC آشنا شوید.)

منظور از رله هوشمند چیست؟

رله هوشمند وای فای

رله‌ی هوشمند وایرلس یا رله‌های وای‌فای مجهز به سفت‌ابزار در برد هستند که به شما امکان می‌دهد تا یک یا چند رله را به طور همزمان به صورت دستی یا دستورات خودکار، کنترل کنید. رله‌ی هوشمند وای فای امکان سوئیچینگ کامپیوتری بی‌سیم را از هر رایانه‌ی متصل به شبکه فراهم می‌کند. لازم است ماژول وای فای را به شبکه‌ی بی‌سیم مورد نظر خود وصل کنید و پس از پکربندی، کنترل این رله‌ها را از طریق پروتکل شبکه‌ی انتخابی خود در دست بگیرید. با استفاده از رله‌ی هوشمند اینترنتی متصل به وای‌فای می‌توان از طریق گوشی موبایل و اینترنت، کنترل خانه هوشمند را در دست گرفت.

رله هوشمند وایرلس دارای انعطاف پذیری و عملکرد بالایی می‌باشد.

رله هوشمند وایرلس

رله هوشمند پیامکی

رله‌ی هوشمند پیامکی نوعی دستگاه کنترل از راه دور برای تجهیزات الکترونیکی سیار است که می‌توان با این رله، کنترل تجهیزات را از راه دور در دست گرفت. این رله‌های هوشمند پیامکی را می‌توان برای کنترل تجهیزات مختلفی مانند سیستم‌های آبیاری، سیستم‌های اتوماسیون ساختمان‌ها و ویلاها، سیستم‌های اعلام حریق و موارد دیگر بکار برد. رله‌ی هوشمند پیامکی برای انجام دستورات و هوشمند سازی بسیار از فعالیت‌ها، از طریق پیامک را فراهم می‌کند. رله‌های هوشمند پیامکی دارای چند خروجی هستند و فرمان ارسال شده‌ی پیامکی هر کاربر (حداکثر 5 کاربر) را می‌توانند کنترل کنند.

(پیشنهاد می‌کنیم از مطلب ویلای هوشمند نیز دیدن کنید.)

با استفاده از رله هوشمند پیامکی میتوان کنترل تجهیزات را از راه دور نیز انجام داد.

رله‌های هوشمند پیامکی

مزایای استفاده از رله‌ی هوشمند

استفاده از رله‌های هوشمند می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. اولین مزیت استفاده از این دستگاه‌ها، ایزوله سازی و جنبه‌ی حفاظتی آن است. این ویژگی باعث می‌شود قسمت‌های سالم مدار از قسمت‌های معیوب جدا شود. بعلاوه این دستگاه‌ها قابلیت کنترل مدار بالا را دارند. وقتی که از یک رله هوشمند چند ولتی استفاده می‌کنید، می‌توانید  یک مدار چند صد ولتی را نیز کنترل کنید. صرفه‌ی اقتصادی و مقرون به صرفه بودن نیز یکی دیگر از مزیت‌های این دستگاه‌ها شناخته می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از رله‌های هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از رله هوشمند می‌توان در برنامه‌های کنترلی کوچک و متوسط استفاده کرد.
 • با ویژگی‌هایی مانند تایمر، شمارنده، خروجی رله و کنتاکت کمکی، می‌توان تعداد تجهیزات و سیم‌کشی را کاهش داده و در زمان صرفه‌جویی کرد.
 • برخی از مدل‌ها دارای صفحه نمایش‌های LCD هستند.
 • مدل‌های دارای نمایشگر را می‌توان بدون هیچ نرم‌افزاری روی صفحه برنامه‌ریزی کرد. از طرف دیگر، از طریق نرم‌افزار نیز قابل برنامه‌ریزی هستند.
 • رله‌های هوشمند دارای ابعاد جمع‌وجور و قیمت پایین هستند.
 • تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها را می‌توان با ماژول‌های افزودنی دیجیتال و آنالوگ افزایش داد.
 • برخی از برندهای رله‌ی هوشمند را می‌توان به پوشش پنل منتقل کرد. تنظیم و کنترل آنها را نیز می‌توان روی پنل انجام داد.
 • رله‌های هوشمند دارای حافظه‌ی داخلی هستند و حافظه‌ی آنها را می‌توان در صورت نیاز افزایش داد.
 • افراد و اپراتورهایی که دانش برنامه‌نویسی زیادی ندارند نیز می‌توانند به راحتی از ماژول‌های هوشمند استفاده کنند.

چند مورد از مزایای رله هوشمند

معایب احتمالی استفاده از رله‌های هوشمند

علاوه بر مزیت‌های فراوانی که رله‌های هوشمند می‌توانند داشته باشند، با برخی از ایرادات و مشکلات نیز همراه هستند. برای مثال تخلیه شارژ سلفی یکی از بزرگترین مشکلات استفاده از این رله‌ها است. این مشکل بیشتر در دستگاه‌هایی اتفاق می‌افتد که دارای سلف هستند؛ سلف یک عنصر ذخیره‌ساز انرژی است و زمانی که به مدار متصل می‌شود شارژ شده و پس از جدا شدن از مدار نیز، انرژی آن تخلیه می‌شود. در واقع سلف در مسیری جریان ایجاد می‌کند که نباید جریان وجود داشته باشد.

اشکال دیگر استفاده از رله هوشمند عدم قابلیت کار کردن آن در توان‌های بسیار پایین است. رله‌ها برای عملکرد خود نیاز به ولتاژ دارند و اگر ولتاژ یک مدار پایین باشد، رله قادر به عملکرد نخواهد بود و بهتر است به جای رله از ترانزیستور استفاده شود. بعلاوه برخی از رله‌ها که از نظر کیفیتی بالا نیستند ممکن است با مشکل عملکرد ضعیف و کند همراه باشند؛ این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که رله‌ها در وضعیت مکانیکی موجود، پاسخ مناسبی به فرکانس‌های بالا نمی‌دهند و جنبه‌ی حفاظتی نیز نخواهند داشت.

چند مورد از معایب احتمالی استفاده از رله‌ هوشمند

انواع رله هوشمند موجود در بازار

رله‌ی هوشمند را با برندهای مختلفی می‌توانید از بازار تهیه کنید؛ برای مثال رله هوشمند شیائومی و رله‌ی هوشمند اشنایدر از نمونه‌های خارجی هستند و رله هوشمند آسانه نمونه‌ای از رله‌ی هوشمند ایرانی است. اما رله‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

انواع رله هوشمند

انواع رله هوشمند: رله ۸ کانال ۱۶ آمپر

از این رله‌های هوشمند در کنترل روشنایی، پرده برقی و مدارهای جریان بالا استفاده می‌شود. از این تجهیز می‌توان برای کنترل دستی روشنایی یا تعریف سناریوها نیز استفاده کرد. اگر رله به صورت اتوماتیک عمل نکند می‌تواند تنظیمات آن را به صورت دستی انجام داد.

(برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب پرده هوشمند رجوع کنید.)

رله ۸ کانال ۱۶ آمپر یکی از انواع رله هوشمند

انواع رله هوشمند: رله ۴ کانال ۱۰ آمپر

این رله‌ها نیز برای کنترل سیستم‌های روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و همانند مورد قبلی، می‌توان خاموش و روشن کردن سیستم را به صورت دستی نیز انجام داد.

(از مطلب سیستم روشنایی هوشمند نیز بازدید کنید.)

رله ۴ کانال ۱۰ آمپر یکی از انواع رله هوشمند

انواع رله‌ی هوشمند: پنل ادیشن ۳ رله ۵ آمپر

این رله هوشمند برای کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی کاربرد دارند و می‌توان برای کنترل روشنایی با سرعت کم، متوسط و زیاد نیز از آنها استفاده کرد. این رله به طور عملی حداکثر از 3 آمپر پشتیبانی می‌کند.

(از مطلب سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند نیز بازدید کنید.)

پنل ادیشن ۳ رله ۵ آمپر یکی از انواع رله هوشمند

انواع رله‌ی هوشمند: رله ۱۲ کانال ۱۰ آمپر

این رله‌های هوشمند برای ۱۰ آمپر‌ها هستند و می‌توان برنامه‌ریزی آنها را به صورت دستی انجام داد.

رله ۱۲ کانال ۱۰ آمپر یکی از انواع رله هوشمند

انواع مختلفی از رله‌های هوشمند از جمله رله هوشمند آسانه، رله‌ی هوشمند شیائومی و رله هوشمند اشنایدر در بازار موجود است.

کاربرد رله‌های هوشمند

رله‌های هوشمند حوزه‌های کاربردی زیادی دارند که برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شود:

 • صنعت و ساخت ماشین‌آلات
 • کنترل کمپرسور
 • ماشین‌های بسته‌بندی
 • کاربردهای داخلی ساختمان
 • روشنایی و کنترل درب
 • سیستم‌های تهویه مطبوع و غیره

(مطلب سیستم تهویه هوشمند نیز می‌تواند برایتان کاربردی باشد.)

حوزه های کاربردی رله‌ هوشمند

خرید و قیمت رله هوشمند

رله‌های هوشمند دستگاه‌های نصب شده‌ای هستند که می‌توانند به هر مدار الکتریکی اضافه شوند و امکان کنترل وایرلس یا بیسیم هر دستگاه متصل به آن مدار را فراهم می‌کنند. در عمل، این بدان معناست که کاربر می‌تواند طیف جدیدی از دستگاه‌ها، لوازم خانگی و اتصالات الکتریکی را به همان روشی که سیستم روشنایی، سرمایش و گرمایش و دستگاه‌های متصل به برق را تحت کنترل دارد، کنترل کند.

با استفاده از نصب رله‌ی هوشمند می‌توان سیستم هوشمند سازی ساختمان و روتین‌ها را خلاقانه‌تر مدیریت کرد. برای مثال، شما می‌توانید با راه‌اندازی یک رله برای باز کردن تدریجی پرده‌های اتاق در هنگام صبح، روتین خود را تغییر دهید و یا طوری برنامه‌ریزی کنید که با عبور از درب خانه، در گاراژ به طور اتوماتیک باز شود و موارد دیگری که می‌تواند زندگی در خانه هوشمند را ساده‌تر و جذاب‌تر سازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رله‌های هوشمند و قیمت رله‌ی هوشمند می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت رله هوشمند

منبع مطلب

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *