سیستم مانیتورینگ هوشمند (Smart Monitoring System)

smart monitoring system

سیستم مانیتورینگ هوشمند؛ نظارتی دقیق و بدون خطا

چرا سیستم مانیتورینگ هوشمند ؟ تمامی سوله‌ها و مسیرها را دوربین مداربسته نصب کرده‌اید و یک پرسنل هم برای مدیریت دوربین‌ها در مقابل یک عالمه مانیتور در اتاق کنترل گذاشته‌اید؟ حتما با این همه هزینه‌ای که کرده‌اید، انتظار دارید که مدیریت کارخانه خود را 24 ساعته در دست بگیرید. ولی از قضا، درست در زمان حساس، وقتیکه لوله‌های آب نشتی پیدا کرده‌اند و یا جرقه‌های الکتریکی دارد انبار را به آتش می‌کشند، یا گل‌های گلخانه طراوت خود را بخاطر آب و هوای نامناسب از دست داده‌اند، یا نگهبان خوابش برده و یا باغبان متوجه درجه هوای گلخانه نبوده! در این شرایط است که سیستم مانیتورینگ هوشمند (Smart Monitoring System) یا بهتر است بگوییم صنعت مانیتورینگ جلوه گری می‌کند. در این متن از وبلاگ شرکت هوشمند سازی آرات قرار است که درباره اینکه اصلا سیستم مانیتورینگ هوشمند چیست و به چه کاری می‌آید و معرفی انواع سیستم مانیتورینگ هوشمند بپردازیم.

سیستم مانیتورینگ هوشمند؛ نظارتی دقیق و بدون خطا

سیستم مانیتوینگ هوشمند چیست؟

سیستم مانیتورینگ هوشمند، با کمک اینترنت اشیاء IoT، علم فناوری اطلاعات IT و سنسورهای دقیق، وظیفه‌ی جمع‌آوری، انتقال، ذخیره، تجزیه و تحلیل داده‌ها را در یک سیستم واحد و یکپارچه بر عهده دارد. در سیستم مانیتورینگ هوشمند، بطور خودکار، داده‌ها بدون محدودیت زمانی، بصورت بروزرسانی شده، ارائه می‌شوند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند داده‌های مورد نیاز خود را به صورت کاملا مؤثری، در قالبی که بتوانند آن‌ها را به راحتی آنالیز کنند، به دست آورند.

سیستم مانیتورینگ هوشمند به دلیل کارایی بالایی که در مراکز مختلف دارد به نام صنعت مانیتورینگ معروف شده است. صنعت مانیتورینگ با قابلیت جمع آوری و آنالیز دقیق اطلاعات بصورت 24 ساعته نظارت و کنترل مراکز و سازمان‌ها را طبق انتظارات کاربران، بدون کمترین خطا و پایداری بالا (بدون هنگی)، به عهده می‌گیرد. با صنعت مانیتورینگ هوشمند، از رستوان‌ها گرفته تا اتاق‌های سرور در شرکت‌های تخصصی و بیمارستان‌ هوشمند سازی می‌شوند.

سیستم مانیتوینگ هوشمند چیست؟

فواید سیستم مانیتورینگ هوشمند

 •  فواید مانیتورینگ هوشمند: سرعت عمل بالا و از بین رفتن اتلاف وقت و انرژی

با هوشمند سازی مانیتورینگ دست یابی به اطلاعات با سرعت بالا و در کمترین زمان ممکن، بدون اتلاف وقت و انرژی صورت می‌گیرد. جمع‌آوری اطلاعات بصورت دستی مخصوصا که اگر پروژه شامل منابع زیادی باشد، نه تنها زمان‌بر است، بلکه شامل اطلاعات اندکی است. اما سیستم مانتیتورینگ هوشمند آنا داده‌ها را درون شبکه‌ای یکپارچه و وسیع از سنسورهای مختلف، جمع آوری کرده و در نمودارهای مرتب و دقیق ارائه می‌دهد.

فواید سیستم مانیتورینگ هوشمند

مانیتورینگ هوشمند و نظارت از راه دور پروژه‌ها

یکی از مشکلات هزینه‌بر و خسته کننده در جمع آوری اطلاعات در سیستم غیر هوشمند، نظارت بر سایت‌هایی که در فاصله‌های دور از کارخانه وجود دارند. اما با اتوماسیون و هوشمندسازی می‌توان بدون محدودیت مکانی، کنترل دستگاه‌ها و ایمنی فضای مورد نظر را در دست گرفت و یا حتی برنامه‌ریزی جدیدی را اعمال کرد.

نظارت از راه دور پروژه‌ها

بروزرسانی داده‌ها

مشکل بروزرسانی داده‌ها از مشکلات رایج جمع آوری اطلاعات به صورت غیر هوشمند است. در برخی موارد، مخصوصا در فضای گلخانه‌ها، آنقدر شرایط متغییر است که هنوز اطلاعات قبلی کامل نشده است، باید اطلاعات را بروزرسانی کرد. این مشکلات عدیده توسط هوشمند سازی مانیتورینگ که دائما درحال دریافت سیگنال از سنسورها هستند، قابل حل است.

حتما بخوانید:
پروتکل وای فای (Wi Fi Protocol) و هوشمند سازی خانه‌ها + عکس

زیر ساخت سخت افزاری کمتر

در سیستم‌های مدیریتی قدیمی که با مادون قرمز فعال بودند یا با کابل کشی، نیازمند ابزارها و تجهیزات سخت افزاری زیادی بودند که هم پر هزینه بود و هم دست و پا گیر. ولی با هوشمند سازی سیستم مانیتورینگ بصورت وایرلس داده‌ها را با دقت بالایی می‌توان دریافت کرد.

زیر ساخت سخت افزاری کمتر

امنیت بالا در خلال اجرای هوشمند سازی مانیتورینگ

با وجود سنسورهای و آنالیز دقیق داده‌ها و اعلام هشدار در زمان واقعی، احتمال خطا در این سیستم به صفر می‌رسد. بنابراین می‌توان با خیالی آسوده به نتیجه‌ی عملکرد این سیستم اعتماد کرد.

کاهش هزینه‌ها

بخاطر اینکه نیاز به سخت افزارها و کابل کشی در این سیستم به حداقل می‌رسد، مقرون بصرفه تر از سیستم مانیتورینگ غیر هوشمند است.

کاهش هزینه‌ها

نحوه‌ی عملکرد سیستم مانیتورینگ هوشمند

هوشمند سازی مانیتورینگ، در واقع با استفاده از برنامه‌ریزی‌های دقیق اپلیکیشن‌های مانیتورینگ به منظور گزارش عملکرد دستگاه‌ها (خرابی احتمالی) یا وضعیت محیط (از نظر میزان دما، حرارت، رطوبت، فشار و خیلی موارد دیگر) صورت می‌گیرد‌. بنابراین با آنالیز دقیق داده‌ها به راحتی می‌توان وضعیت دستگاه‌ها و شرایط محیط را  کنترل کرد.

کند شدن یا غیر فعال شدن دستگاه‌ها، معمولا بخاطر اتمام سوخت یا انرژی دستگاه‌ها، اتمام آب در مخزن‌ها و مواردی اینچنینی قابل پیش‌بینی است. بنابراین با تعیین زمان می‌توان عملکرد آن‌ها را تحت کنترل قرار داد تا از رکود کار جلوگیری شود.

اما اکثر اختلالات در دستگاه‌ها بصورت کاملا غیر قابل پیش بینی و بدون هشدار قبلی، اتفاق می‌افتد. مثل نقص قطعات الکترونیکی (داغ شدن سیم‌ها) یا خرابی ناگهانی مکانیکی (تخریب سطوح)، تحت این شرایط سیستم مانیتورینگ هوشمند با صدای آژیر و هشدار کاربران متوجه کرده و باعث می‌شود که سریعا برای عیب یابی اقدام کنند. (در اینباره مطلب سیستم مدیریت ساختمان BMS را بخوانید.)

نحوه‌ی عملکرد سیستم مانیتورینگ هوشمند

سیستم مانیتورینگ هوشمند و مراقبت از تجهیزات

به عنوان نمونه وقتیکه یک تکنولوژی جدید برای کارخانه تهیه می‌شود یا کارشناسان می‌خواهند شرایط جدیدی را در فضای گلخانه یا سیلو تست کنند، سنسورهای هوشمند این کار را با انتقال دقیق داده‌ها و آنالیز به انجام می‌رسانند. در کل، نظارت و بررسی در اتوماسیون و هوشمند سازی صنایع، عملیات پیچیده و تخصصی نیاز دارد که کمترین بی توجهی به آن خسارت‌های زیادی را به بار می‌آورد. به همین خاطر صنعت مانیتورینگ می‌تواند همه جوره از کسب و کار و تجهیزات شما حمایت کند.

سیستم مانیتورینگ هوشمند و مراقبت از تجهیزات

قابلیت‌های شاخص سیستم مانیتورینگ هوشمند

قابلیت‌های سیستم نظارت و مانیتورینگ بسته به نوع فضا و انتظاراتی که کاربران دارند متفاوت است. ولی از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دقت بالای سنسورها
 • نمایش اطلاعات بر روی نمایشگر دیتالاگر
 • تعریف نامحدود سنسورها بدون افزایش دستگاه‌های مرکزی
 • قابلیت کنترل و نظارت از راه دور توسط اپ مخصوص
 • اعلام هشدار به تلفن همراه از طریق پیامک یا زنگ
 • قابلیت اضافه کردن دستور به سیستم مانیتورینگ از طریق تلفن همراه
 • قابلیت ثبت اطلاعات برای مدت نامحدود حدود 20 سال
 • قابلیت تعریف آلارم برای هر سنسور بطور مجزا
 • ارسال هشدار به اتاق سرور به صورت صوتی و تصویری
 • کنترل برق توسط موبایل در شرایط بحرانی
حتما بخوانید:
تجهیزات هوشمند برای مستأجرها: معرفی بهترین تجهیزات هوشمند برای مستاجرها + عکس

قابلیت‌های شاخص سیستم مانیتورینگ هوشمند

انواع سیستم مانیتورینگ

‌سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

اتاق سرور، مهم‌ترین بخش یک شبکه، یعنی مرکز اطلاعاتی است. در صورت فضای نامناسب، تمامی اطلاعات تخریب می‌شوند. میزان استاندارد دما و رطوبت، ولتاژ و جریان برق از شرایط محیطی مناسب برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات اتاق سرور است. گاهی حتی غلظت گرد و غبار موجب اختلال در کار تجهیزات اتاق سرور می‌شود، بنابراین برای حفاظت از اتاق سرور باید یک نظارت و کنترل دقیقی بر روی شرایط محیطی آن با سیستم مانیتورینگ هوشمند اعمال کرد.

سیستم مانیتورینگ هوشمند موتورخانه

سیستم مانیتورینگ هوشمند موتورخانه، به منظور متناسب سازی حرارت برابر با میزان تعریف شده است. نگهداشتن دما در حالت تعریف شده توسط سنسورهایی که در داخل و خارج از ساختمان نصب شده است صورت می‌گیرد. بنابراین با افزایش دما (در طول روز) حرارت موتورخانه کاهش یافته و با کاهش دما (در طول شب) حرارت موتورخانه افزایش می‌یابد. تحت این شرایط هم مصرف انرژی بهینه شده و هم از استهلاک محصولات کاسته می‌شود.

سیستم مانیتورینگ هوشمند موتورخانه

سیستم مانیتورینگ پزشکی

سیستم مانیتورینگ پزشکی همان سیستم مانیتورینگ علائم حیاتی است که در کنار تخت بیماران CCU و ICU دیده‌ایم. با سیستم مانیتورینگ پزشکی، فعالیت الکتریکی قلب، دمای بدن، درصد اشباع اکسیژن در خون و پارامترهایی از این قبیل که برای بررسی علائم حیاتی بیمار ضروری است، ارائه می‌شود.

سیستم هوشمند کنترل دمای گلخانه

در اتوماسیون و هوشمندسازی گلخانه کنترل دما توسط اطلاعات دقیق از سنسورها بر روی سرور مرکزی بدون نیاز به کابل کشی انجام می‌شود. علاوه بر این یک نمایشگر دیتالاگر یا نمایشگر مرکزی برای نظارت بهتر وجود دارد. مهم‌تری ویژگی هوشمند سازی مانیتورینگ، قابلیت دریافت و ارسال پیام (به منظور تأیید یا رد دستور) از فاصله‌ی دور است. بنابراین با سازگاری نرم افزارها با سیتسم عامل اندروید می‌توان گزارشات مربوط به فضای گلخانه را از طریق تلفن هوشمند در دست گرفت.

سیستم هوشمند کنترل دمای گلخانه

سیستم هوشمند مانیتورینگ آب

سیستم مانیتورینگ آب با ارسال دقیق پارمترهای آب نظیر میزان PH، EC، نیتریت، آمونیاک، دما و ارتفاع سطح آب و مواردی این چنینی، امکان کنترل کیفیت آب را از راه دور برای کاربران فراهم می‌کند. مانیتورینگ هوشمند آب قابلیت هشدار صوتی و تصویر از راه دور را بصورت آنلاین دارد. این سیستم برای نظارت آب استخرهای پرورش ماهی، تصفیه خانه‌ها، حوضچه‌ها و تانکرها بسیار کاربردی است.

سیستم مانیتورینگ هوشمند سیلوها

در سیلوها برای حفاظت از محصولات، میزان دما و رطوبت هوا بسیار مؤثر است. چون با کمی افزایش رطوبت و گرمی هوا خیلی سریع محصولات آفت زده و سرمایه به هدر می‌رود. با مانیتورینگ هوشمند سیلو سنسورها دائما در حال بروزرسانی اطلاعات تعریف شده هستند. و در صورت تغییر شرایط استاندارد سریعا با هشدار و ارسال پیامک کاربران را مطلع می‌سازد. در ضمن افزایش یا کاهش دما را نیز می‌توان از طریق اپلیکیشن انجام داد تا از تخریب محصولات جلوگیری شود.

حتما بخوانید:
ایده‌های اتوماسیون خانه: راهی به سوی زندگی راحت‌تر

سیستم مانیتورینگ سیلو

هوشمندسازی مانیتورینگ دامداری‌ها و مرغداری‌ها

کنترل و مانیتورینگ مرغداری و دامداری‌ها از آنجاییکه با موجودات زنده سر و کار دارند و حساسیت طیور کار بس حساس و مهمی است، اهمیت بالایی دارد. با وجود سنسورهای دقیق برای کنترل دما، سرما، رطوبت، تهویه هوا حتی میزان نور و روشنایی در روز و شب، می‌توان سلامت محیط را با آنالیز داده‌ها بررسی کرد. سیستم مانیتورینگ مرغداری همانند سایر سیستم‌های مانیتورینگ قابلیت نظارت از راه دور را دارد و در صورت علائم غیر استاندارد، مثل وجود مواد غلیظ در هوا، با اعلام هشدار کاربران را آگاه می‌سازد.

سیستم مانیتورینگ هوشمند سردخانه‌ها

سیستم مانیتورینگ دما در سردخانه مخصوصا یخچال‌های نگهدارنده دارو و مایجتاج پزشکی بسیار حائز اهمیت است و در صورت کاهش یا افزایش دما خسارت‌های زیان باری داشته باشد. با سیستم مانیتورینگ دمای سردخانه‌ها، با گزارش دقیق میزان دما و رطوبت به راحتی می‌توان کنترل دمای سردخانه را در دست داشت. این سیستم می‌تواند حدود 10 سال بدون نیاز به تنظیم مجدد، داده‌های مربوط به دمای یخچال سردخانه‌ها را به دقت انتقال دهد. در ضمن همانند سایر سیستم‌های مانیتورینگ، قابلیت ارسال هشدار را بر روی موبایل کاربر دارد.

سیستم مانیتورینگ هوشمند سردخانه‌ها

سیستم مانیتورینگ هوشمند خطوط گاز و نفت

در سیستم مانیتورینگ هوشمند خطوط گاز و نفت برای حفظ سلامت لوله‌ها از خورندگی گازها و همینطور افزایش دما و تخریب لوله‌ها سنسورهای مختلفی تعبیه می‌شوند. این سنسورها بصورت کاملا تفکیک شده، وظیفه‌ی انتقال اطلاعات را بر عهده دارند.

سیستم مانیتورینگ هوشمند خطوط گاز و نفت

پایش دما و رطوبت انبار دارو با هوشمند سازی سیستم مانیتورینگ

اطلاعات بروزرسانی شده و دقیق میزان دما و رطوبت توسط سنسورها برای حفظ سلامت دارو‌ها بسیار مهم است. سیستم مانیتورینگ هوشمند با اعلام به موقع کاهش دما در اثر قطعی برق، می‌تواند از تخریب داروها جلوگیری کند. سیستم مانیتورینگ هوشمند در انبار داروها میزان رطوبت، فشار، غلظت مواد موجود در هوا را به دقت بررسی که و با رسم نمودار اعلام می‌کند.

هوشمند سازی سیستم مانیتورینگ با تیم متخصص اسمارتیک

با سیستم مانیتورینگ هوشمند هر چقدر که فضای کاری شما بزرگ باشد و نیاز به کنترل و بررسی پارامترهای مختلفی باشد، حتی از فاصله‌ی دور امکان پذیر می‌شود. شرکت هوشمند سازی آرات با داشتن سال‌ها تجربه در پروژه‌های موفق می‌تواند شما را در داشتن یک سیستم مانیتورینگ مجهز یاری کند. برای مشاوره با ما تماس بگیرید؛ این مرکز می‌تواند کارفرمایان محترم را در تجهیز خانه هوشمند ، هتل هوشمند و پروژه‌های دفتر کار هوشمند یاری کرده و با جدیدترین تکنولوژی‌های رایج در این عرصه خدمات را ارائه کند.

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *