مزایای خانه هوشمند: معرفی 10 مزیت هوشمندسازی خانه + عکس

مزایای خانه هوشمند

فناوری‌های خانه هوشمند به دلایل مختلف روز به روز بیشتر در منازل استفاده می‌شوند. البته همه‌ی افراد قادر به هوشمندسازی کل خانه خود نیستند و به استفاده از یک یا دو تجهیزات خانه هوشمند بسنده می‌کنند. هدف از استفاده از این تجهیزات راحتی، محافظت از خود و خانواده و خیلی موارد دیگر است. در ادامه‌ی این مطلب میخوانیم که مزایای خانه هوشمند حتی در زمینه‌ی کنترل سلامت، تغذیه و فعالیت‌های بدنی افراد نیز وجود دارد.

مزایای خانه‌ هوشمند چیست؟

خانه های هوشمند برای صرفه جویی در زمان و هزینه، ایجاد امنیت در خانه و انجام امور منزل از راه دور و تنها با اتصال به اینترنت طراحی شده‌اند. برای فهم راحت‌تر مزایای خانه هوشمند، فرض کنید در هر کجا که باشید می‌توانید کارهایی مثل قفل کردن در پارکینگ، خاموش کردن چراغ ها و کنترل دمای داخل منزل را از راه دور انجام دهید.

حتی اگر با عجله منزل را ترک کردید و فراموش کردید کهs وسایل الکترونیکی را خاموش کنید می‌توانید آنها را طوری برنامه ریزی کنید که در نبود شما به صورت خودکار خاموش و یا روشن شوند. در ادامه ی این مطلب 10 مورد از مزایای خانه هوشمند که هزینه و آلودگی را به حداقل می‌رساند، توضیح خواهیم داد.

(در هوشمندسازی مطلبی را به هاب خانه هوشمند اختصاص داده‌ایم.)

از مزایای خانه هوشمند که می‌توان به بهبود کیفیت زندگی و ایمنی اشاره کرد.

مزایای خانه‌ هوشمند

مزایای خانه هوشمند: 1. اقتصادی بودن آن

کلید و پریزهای هوشمند با طیف گسترده‌ای از گزینه‌های روشنایی، مطابق با سلیقه شما کار می‌کنند و باعث صرفه جویی در هزینه‌های انرژی می‌شوند. چگونه؟ اتوماسیون هوشمند به این معنی است که چراغ‌های شما فقط زمانی روشن می‌شوند که شما نیاز دارید. در دراز مدت، این باعث صرفه جویی در هزینه شما می‌شود؛ سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند هم به همین شیوه عمل می‌کند.

حتما بخوانید:
پروتکل BACnet: معرفی شبکه‌ی اتوماسیون و کنترل ساختمان BACnet

سنسورهای حرکتی هوشمند نیز می‌توانند به طور خودکار هنگام خروج از اتاق، چراغ‌ها را خاموش کنند؛ این بدان معناست که چراغ‌ها فقط زمانی روشن می‌مانند که واقعاً مورد نیاز باشند. علاوه بر این، کلید و پریزهای هوشمند را می توان به سایر لوازم خانگی هوشمند متصل کرد. مثلا هنگامی که کلید هوشمند فعال می شود، ترموستات‌های رادیاتور می توانند خاموش شوند، کرکره‌ها بسته می‌شوند و سیستم هشدار هوشمند روشن شود.

 اقتصادی بودن، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای خانه هوشمند: 2. یکپارچه بودن تمام تجهیزات

از بلندگو و سیستم امنیتی هوشمند گرفته تا تلویزیون و سیستم نور هوشمند کارآمدی خانه شما را افزایش می دهند. یکپارچه سازی تجهیزات خانه هوشمند بهترین راه برای برای نظارت و کنترل بر خانه است. به طور مثال این یکپارچه سازی به کاربران اجازه می‌دهد بدون حتی بلند شدن از جایشان و از محل کارشان ترموستات‌ها را کنترل کنند؛ فیلم های دوربین‌ها را بررسی کنند، نور چراغ های داخل و خارج خانه را تنظیم کنند و هزینه های خانه مثل قبض آب و برق را کاهش دهند.

یکپارچه بودن تمام تجهیزات، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای خانه هوشمند: 3. امکان نظارت از راه دور

شما از طریق نصب برخی برنامه‌های مورد نیاز خانه هوشمند روی تلفن همراه یا لپ تاپتان، می‌توانید به صورت لحظه‌ای در هر زمان و مکان بر اموال و دارایی‌های خود در منزل نظارت داشته باشید. چرا که همه‌ی افراد دغدغه‌ی ایجاد آسایش و محافظت از اموال و اعضای خانواده خود در برابر آتش سوزی، سرقت و ... را دارند.

(در وبلاگ مطلبی را به تفاوت خانه هوشمند و اتوماسیون ساختمان اختصاص داده‌ایم.)

با بهره گیری از مزایای خانه هوشمند در خصوص امکان نظارت از راه دور، از اموال و اعضای خانواده خود محافظت کنید.

امکان نظارت از راه دور، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای خانه هوشمند: 4. امکان سفارشی کردن تنظیمات

تنظیمات تجهیزات خانه هوشمند می توانند مطابق با اولویت ها یا نیازهای شخصی و سفارشی کاربر تنظیم شوند. به طور مثال یک ترموستات هوشمند می تواند دمای خانه را بر اساس شرایط آب و هوایی محیط تغییر دهد و فضا را برای ساکنانش مطلوب کند. سیستم نور هوشمند و سیستم صوتی و تصویری هوشمند می‌توانند وظیفه روشن کردن چراغ‌ها و پخش موسیقی را به محض ورود شما به منزل بر عهده بگیرند.

حتما بخوانید:
تفاوت لامپ هوشمند و کلید هوشمند: در خانه های هوشمند استفاده از کدام ارجحیت دارند؟ + عکس

 امکان سفارشی کردن تنظیمات، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای خانه هوشمند: 5. افزایش امنیت

یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند این است که صاحب خانه هر جا باشد، می‌تواند از هر هشدار در خصوص اتفاق‌های مشکوک مطلع شود. این تجهیزات شامل دوربین مدار بسته هوشمند و سیستم ایمنی هوشمند می شود که حتی رفت  و آمد کودکانتان از مدرسه را هم کنترل کرده و در شرایط خاص با شماره‌های اضطراری تماس می‌گیرد.

(در مورد تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند بیشتر بخوانید.)

افزایش امنیت، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای هوشمند سازی خانه: 6. کنترل وضعیت سلامتی افراد

استفاده از تجهیزات و امکانات خانه هوشمند به ما این امکان را می‌دهد که از وضعیت یکی از اعضای خانواده مثل پدر و مادر مریضمان که امکان حضور مدام کنارشان را نداریم مطلع شویم. برخی خانه‌های هوشمند اقدام به تولید دست بندهایی کرده‌اند که اطلاعات شما مثل ضربان قلب، میزان فعالیت روزانه و کالری سوزانده شده را ثبت می‌کنند.

یکی از مزایای خانه هوشمند در این است که می‌توانید از افراد ناتوان از راه دور هم نگهداری کنید.

کنترل وضعیت سلامتی افراد، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای خانه هوشمند: 7. مدیریت مصرف انرژی

همان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم استفاده از امکاناتی مثل موتورخانه هوشمند و سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند می تواند هزینه های مصرف انرژی را کاهش دهند. ترموستات هوشمند در طول روز با توجه به تغییرات دما، دمای داخل خانه را تنظیم می‌کند و سیستم روشنایی هوشمند و کلید و پریز هوشمند از روشن ماندن بیهوده چراغ‌های منزل جلوگیری می‌کنند.

مدیریت مصرف انرژی، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای خانه هوشمند: 8. تشخیص اعلان های امنیتی

اگر شما در محل کار یا مسافرت باشید می توانید از مزایای خانه هوشمند در خصوص مطلع شدن از هرگونه فعالیت مشکوک اطراف خانه مطلع شوید. دوربین مدار بسته هوشمند قابلیت تشخیص حرکت ویدئویی (VMD) دارد که تمامی اعلان های خطر و اعلان های کاذب (مثل حرکت گربه کنار خانه شما) را تشخیص دهد که در قسمت بعدی بیشتر به آن می‌پردازیم.

حتما بخوانید:
سیستم خانه هوشمند برای سالمندان

یکی از برجسته ترین مزایای اتوماسیون خانه، قابلیت تجزیه و تحلیل ویدئویی است. این قابلیت برای تشخیص حرکت اضافه و تمایز هشدارهای نادرست مثل حرکت حیوانات کنار خانه هوشمند در نظر گرفته شده است و حرکات را رمز گشایی می کند.

تشخیص اعلان های امنیتی، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای هوشمندسازی: 9. طول عمر بیشتر وسایل الکترونیکی منزل

برای فهم راحتر این بخش این مثال را درباره وسایل خانگی در نظر بگیرید که با نصب حفاظ‌های هوشمند روی اجاق گاز و باربیکیو، خطر آتش سوزی، نشت گاز و مسمومیت با مونوکسید کربن تا حد زیادی کاهش می یابد. یا در مواردی دیگر نصب حسگر هوشمند روی در یخچال در زمانی که فراموش کرده‌اید در یخچال را درست ببندید، مانع از هدر رفت انرژی می‌شود.

طول عمر بیشتر وسایل الکترونیکی منزل، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

مزایای هوشمندسازی خانه: 10. جلوگیری از بروز نشتی

محافظت از خانه هوشمند در برابر نشتی یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند است. صاحب خانه با دریافت نوتیفیکیشن تلفن همراه در زمان مناسب، متوجه نشتی می شود و به این ترتیب از آسیب های جدی‌تر جلوگیری می‌شود.

منبع مطلب

جلوگیری از بروز نشتی، یکی از مزایای خانه هوشمند به شمار می‌رود.

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *