هک خانه هوشمند: ترفندهای جلوگیری از هک شدن خانه هوشمند + عکس

هک خانه هوشمند: ترفندهای جلوگیری از هک شدن خانه هوشمند

خانه هوشمند تعبیر واقعی فیلم‌های علمی و تخیلی اهالی زمین است. هوشمند سازی با هدف آسایش شکل گرفته است، اما اگر هکرها بگذارند! برای جلوگیری از هک خانه هوشمند و حملات سایبری در ادامه با اسمارتیک همراه باشید.

ترفندهای جلوگیری از هک خانه هوشمند

هک خانه هوشمند

تدارک خانه هوشمند یک انتخاب بلندپروازانه است که اینبار در نهایت تکنولوژی، بدون دلهره از اتلاف انرژی و آسیب به منابع طبیعی، آدم را با آرامش محض، روانه‌ی دنیای خیال می‌کند. با ردیاب خواب هوشمند در بهترین زمان، پرده‌ هوشمند کنار می‌روند، سیستم روشنایی هوشمند روشن شده، قهوه‌جوش به کار می‌افتد و دمای خانه مطابق با دمای محیط تنظیم می‌شود.

اما این خیال آرام تا وقتی دوام دارد که دوربین‌های امنیتی هک نشده باشند، اسپیکرهای هوشمند با لیزر دستکاری نشوند و سیستم امنیتی هوشمند با کار گذاشتن یک پریز هوشمند مختل نشود! برای حفاظت از این آسایش دلچسب و یا به عبارتی دیگر برای جلوگیری از هک خانه هوشمند، نیاز است که ترفندهای مختلفی بکار برد که راه‌های نفوذ را بکلی مسدود شوند.

خانه هوشمند تحت اینترنت اشیاءشبکه‌بندی می‌شود، و هرچه که تحت اینترنت باشد، امکان هک شدن را دارد. برای جلوگیری از هک خانه هوشمند روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود که راه نفوذ سارقین اطلاعات را تا حد قابل توجهی می‌بندد.

خانه هوشمند تحت اینترنت اشیاء شبکه‌بندی می‌شود

هک کردن خانه‌های هوشمند: حفظ امنیت و آرامش

قبل از اینکه برای خرید دستیار صوتی، ترموستات هوشمند یا اینترکام هوشمند اقدام کنید، سطح راحتی خود را با حفظ تعادل بین امنیت و حریم خصوصی در نظر بگیرید. دوربین امنیتی، می‌تواند خیلی ازموارد محافظتی که در نظر دارید را برآورده سازد، اما شما با آپلود فیلم در اینترنت مشکلی ندارید؟

دستیار صوتی مانند الکسا هیچ وقت نمی‌خوابد، این اتفاق برای شما ترسناک است یا یک مزیت؟ پس قبل از اینکه خانه خود را تماما هوشمند کنید، بهتر است ابتدا تکلیف خودتان را روشن کنید که از خانه هوشمند چه چیزی می‌خواهید؟ حفظ سفت و سخت حریم خصوصی یا ایجاد امنیت و آسایش؟

هک خانه هوشمند به راحتی انجام نمی‌شود، اما خوب نکته اینجا است که متأسفانه هیچ کدام از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات صد در صد غیر قابل نفوذ نیست. اگرچه خانه هوشند از دزدی‌های سنتی ایمن است اما در برابر حملات سایبری هنوز نیاز به محکم‌کاری دارد.

هک خانه هوشمند به راحتی انجام نمی‌شود

هک شدن خانه هوشمند: شبکه وای فای خود را ایمن کنید

برای جلوگیری از هک خانه هوشمند، ابتدا از ایمن سازی شبکه وارد عمل می‌شویم. اکثر روترها از همان نام مدل برای نامگذاری و یک رمز عبور عمومی استفاده می‌کنند که ایمن نیست و دسترسی هکرها را به وای فای خانه شما و جستجو در دستگاه‌ها متصل به خانه هوشمند را آسان می‌کند.

حتما بخوانید:
ترموستات هوشمند: کاربرد ترموستات هوشمند در خانه هوشمند + عکس

بنابراین اولین کاری که باید انجام داد، این است که پروتکل وای فای را با یک رمز قوی ایمن کنید. نحوه انجام کار بر اساس نوع دستگاه کمی متفاوت است، اما اصول اولیه آن یکسان است. اگر روتر به شما اجازه می‌دهد برای تغییر رمز SSID (شناسه مجموعه سرویس) که نام شبکه وای فای است، اقدام کنید. برای هوشمند سازی خانه مطمئن شوید که از بالاترین پروتکل امنیتی ممکن استفاده می‌کنید. بنابراین همیشه به روز باشید.

خانه هوشمند با سیگنال وای فای و بلوتوث کنترل می‌شوند، اگر این سیگنال‌ها از طرف شرکت، امنیت خوبی نداشته باشند و رمزنگاری قوی نداشته باشند، توسط هر هکری در روند آن‌ها اختلال ایجاد شده و اطلاعات خیلی سریع فاش می‌شوند. برای جلوگیری از هک خانه هوشمند انتخاب برند مهم است.

برای جلوگیری از هک خانه هوشمند ایمن سازی شبکه مطمئن شوید

جلوگیری از هک کردن خانه هوشمند: رمزهای عبور خود را مدیریت کنید

با ایمن سازی شبکه وای فای، حالا باید به سراغ ایمن سازی دستگاه‌ها و سرویس‌هایی بروید که به صورت جداگانه به شبکه متصل هستند. بسیاری از  تجهیزات خانه هوشمند از طریق برنامه گوشی هوشمند کنترل می‌شوند، بنابراین باید برای هر یک حساب کاربری ایجاد کرد.

استفاده از رمز عبور یکسان برای همه راحت است، اما یک کابوس امنیتی است. با لو رفتن رمز یک حساب کاربری، راه نفوذ به همه دستگاه‌ها فاش می‌شود و هکرها به طور بالقوه، کلید همه حساب‌های دیگر را می‌یابند.

راه حل این است که بجای استفاده از یک رمز، از برنامه تولید کننده رمزهای عبور تصادفی random Password Generator که حدس زدن آن‌ها سخت است  و یا برنامه Password Manager برای انتخاب رمزهای سری و واقعی استفاده کنید.

رمز آسان، رمز یکسان، اشتراک گذاری رمزهای تکراری با اعضای خانواده، همگی امنیت خانه هوشمند را پایین می‌آورند. رمز قوی مانعی برای هک خانه هوشمند است.

رمز قوی مانعی برای هک خانه هوشمند است

هک کردن خانه هوشمند: احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید

در حال حاضر، رمز عبور قوی تنها راه حل برای حفاظت از خانه هوشمند است، هر چقدر سفت و سخت‌تر باشد، حریم خصوصی شما بیشتر محافظت می‌شود. با فعال کردن کد احراز هویت دو مرحله‌ای از سرویس‌هایی که از تجهیزات هوشمند پشتیبانی می‌کنند، یک قدم جلوتر هستید. بنابراین اگر هکرها رمز عبور شما را هم تشخیص دهند، اما بدون وارد کردن کد شش رقمی باز هم نمی‌توانند به حساب کاربری شما وارد شوند.

برای حساب‌های کاربری که قصد دارید آن‌ها را با رمزهای منحصر به فرد قفل و کلید کنید، با اتصال گوشی هوشمند به تنظیمات امنیتی آن‌ها رفته و با کمک برنامه احراز هویت Authy یا Google Authenticator رمز امنیتی را تنظیم کنید.

حالا وقتی وارد سیستم شوید، آن حساب‌ها علاوه بر رمز عبور به یک رمز شش رقمی دیگر هم برای احراز هویت نیاز دارند. که با یک پیام متنی برایتان ارسال می‌شود. خیلی  از تجهیزات خانه هوشمند با 2FA پشتیبانی می‌شوند مثل: Amazon Echo ،‌Arlo ،‌Google Nest ،‌Ring و خیلی از برندهای دیگر.

برای جلوگیری از هک خانه هوشمند، کد احراز هویت دو مرحله‌ای یکی از ایمن‌ترین روش‌هایی است که در حال حاضر ارائه شده است. برای اینکار می‌توان از اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کرد.

(برای آشنایی با رله هوشمند اورویبو به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

حتما بخوانید:
اینترنت اشیاء در پزشکی: کاربرد اینترنت اشیاء در پزشکی IoMT + عکس

کد احراز هویت دو مرحله‌ای روشی مطمئن برای جلوگیری از هک خانه هوشمند

هک کردن خانه هوشمند: به روز رسانی سیستم عامل

سیستم عامل یا به عبارتی دیگر فریمور (سفت افزار)، نرم افزار سطح پایینی است که به روتر و سایر تجهیزات موجود در پروتکل اینترنت اشیاء نیرو می‌دهد. برای تغییر رمز عبور و پیکربندی تنظیمات باید به سیستم عامل روتر دسترسی داشته باشید.

معمولا اکثر شرکت‌ها باگ‌های ایجاد شده را تحت اتصال به اینترنت اشیاء بصورت خودکار رفع کرده و تجهیزات هوشمند را به روز رسانی می‌کند. رجیستر کردن دستگاه‌های هوشمند توسط کارخانه، شما را برای به روزرسانی تجهیزات خاطر نشان می‌کند.

با این حال در مواقعی که از طرف کارخانه زمان آپدیت دستگاه‌ها اعلام می‌شود، برای جلوگیری از هک خانه هوشمند، این پیام‌ها را نادیده نگیرید. اجرای نسخه‌های سفت افزاری قدیمی‌تر می‌تواند دستگاه شما را در برابر هکرها آسیپ‌پذیر کند، چون هکرها فقط به دنبال یک نقص هستند تا راه نفوذ خود را پیدا کنند.

اگر خطرات احتمالی بارگیری خودکار از سرورهای شخص ثالث را پذیرفته‌اید، می‌توانید دستگاه خود را برای به روزرسانی خودکار پیکربندی کنید. در غیر اینصورت، بهترین شرایط این است که یادآوری به روزرسانی را فعال کرده، تا به روزرسانی بصورت مرتب انجام شود.

برای جلوگیری از هک خانه هوشمند، به روز رسانی سیستم عامل یکی از مهم‌ترین روش‌ها است. با به روز رسانی اگر در سیستم خطا و یا مشکلی باشد رفع می‌شود و مسیرهای احتمالی برای نفوذ هکرها، بسته خواهد شد.

(برای آشنایی با شیشه هوشمند صفحه مورد نظر را از دست ندهید.)

به روز رسانی سیستم عامل یکی از روش‌های جلوگیری از هک خانه هوشمند

جلوگیری از هک شدن اسمارت هوم: تعویض روترهای قدیمی

با روی کار آمدن گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌های جدید، نهایتا چند وقت معطل کنیم ولی سریع دست به کار شده و آن‌ها را به روز می‌کنیم. اما درباره روتر چطور؟ آیا روتر شما روی شلف و روی شومینه خانه غبار گرفته شده؟ و با عملکرد اینترنت شما بگیر و نگیر دارد؟

حواستان باشد که روتر شما هم دقیقا همان وضعیت لپ تاپ و گوشی قدیم‌تان را دارد. اگر روتر شما قدیمی و تاریخ گذشته است، دست دست نکنید، برای جلوگیری از هک خانه هوشمند، همین حالا آن را تعویض کنید. جدیدترین پروتکل وای فای (Wi-Fi 6) است.

برای جلوگیری از هکِ خانه هوشمند و اینکه اگر می‌خواهید در خانه هوشمند خود کاملا احساس امنیت کنید و هر لحظه دلتان بابت فاش شدن اسرار نهان، نلرزد، حواستان باشد که روتر هم مانند سایر تجهیزات مدرن، نیاز به به روز رسانی دارد.

(برای آشنایی با قفل هوشمند به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

حتما بخوانید:
مانیتورینگ

بروزرسانی روترهای قدیمی یکی از روش‌های جلوگیری از هک خانه هوشمند

هک شدن خانه هوشمند: ازهم جدا سازی شبکه

از سال 2019 FBI هشدار داد که “یخچال و لپ تاپ شما نباید بر روی یک شبکه هوشمند سازی شوند. اطلاعات حساس و خصوصی خود را روی سیستم عاملی جدا از سایر تجهیزات هوشمند پروتکل IoT قرار دهید.

خب این موضوع کاملا بدیهی است که اگر هکرها بتوانند به شبکه غیر قابل حفاظت یخچال راه پیدا کنند، در صورت یکی بودن سیستم عامل یخچال و لپ‌تاپ، به راحتی می‌توانند اطلاعات شخصی شما را بدزدند.”

برای حل این مشکل، باید تجهیزات خود را روی شبکه‌های مختلف اجرا کنید. اکثر روترها، به شما اجازه ساخت شبکه مهمان دوم، برای دسته بندی تجهیزات هوشمند می‌دهند.

این بدان معنی نیست که پهنای باند را برای بروزینگ و استریمینگ، خالی می‌کند، بلکه برای حفاظت بیشتر از اطلاعات خصوصی این امکانات را پیشنهاد می‌دهند. با چنین تدبیری، حالا اگر شبکه خانگی شما هک شد، بد افزارهایی که دستگاه‌های خانگی شما را آلوده کند، بعید است که بتواند راه نفوذی برای ورود به سایر تجهیزات به شبکه اصلی پیدا کنند.

برای جلوگیری از هکِ کردن خانه هوشمند، حواستان باشد که هیچ یک از تجهیزات حاوی اطلاعات در دسته تجهیزات بدون رمز یا بدون اطلاعات قرار نگیرند. مثلا دوربین‌های امنیتی و لپ‌تاپ در دسته سیستم روشنایی هوشمند و سیستم تهویه هوشمند در یک گروه نباشند.

با جداسازی شبکه هوشمند از هک خانه هوشمند جلوگیری کنید

حفاظت از اسمارت هوم در برابر هک: مانیتورینگ شبکه

اگر همچنان درباره امنیت شبکه خانگی خود مشکل دارید، می‌توانید بصورت دستی وای فای را تحت کنترل قرار دهید. به عنوان نمونه برنامه Wireless Network Watcher هر دستگاهی که به روتر شما متصل است را نشان می‌دهد.

برای جلوگیری از آسیب‌پذیری شبکه و حفاظت بیشتر، ما توصیه می‌کنیم که روی یک مجموعه امنیتی جامع سرمایه‌گذاری کنید. علاوه بر این، دستگاه‌هایی مثل Firewalla هستند که می‌توانند شبکه شما را از نظر آسیب‌پذیری نظارت کنند.

برای جلوگیری از هکِ خانه هوشمند و برای حفظ حریم شخصی و امنیت شبکه هوشمند خانگی، می‌توان با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف مثل Wireless Network Watcher دستگاه‌های متصل به روتر را تحت نظارت قرار دهید.

(برای تجهیز موتور خانه هوشمند به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

 مانیتورینگ شبکه یک مانع بزرگ برای هک خانه هوشمند

منبع مطلب

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *