سیستم هشدار هوشمند: انواع هشدار دهنده‌های ساختمان هوشمند + عکس

سیستم هشدار هوشمند: انواع هشدار دهنده‌های ساختمان هوشمند

پیشرفت تکنولوژی و بکار آمدن خانه‌ها و تجهیزات هوشمند باعث شده راحتی و آسایش بیشتری برای خانواده‌ها فراهم شود. استفاده از تجهیزات هوشمند مختلف مانند ترموستات‌های هوشمند، سیستم‌های روشنایی هوشمند و غیره به گوش اکثر افراد آشناست؛ اما آیا تا به حال در مورد سیستم هشدار هوشمند (Smart Alarm System) چیزی شنیده‌اید؟ در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم ضمن بررسی سیستم هشدار هوشمند به معرفی برخی از این سیستم‌ها نیز بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

سیستم هشدار هوشمند: انواع هشدار دهنده‌های ساختمان هوشمند

هوشمند سازی خانه‌ها و ساختمان‌ها

این روزها تقریبا همه‌ی افراد با موبایل هوشمند آشنا هستند و اکثر افراد نیز با تجهیزاتی مانند سیستم روشنایی هوشمند، ترموستات هوشمند، دستگیره هوشمند، قفل هوشمند و غیره آشنا هستند. اما کمتر کسی در مورد سیستم هشدار یا آلارم هوشمند اطلاعات دارد. یکی از روش‌ها برای هوشمند سازی ساختمان های مختلف، نصب سیستم آلارم هوشمند است که در ادامه در مورد مزایای آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نصب سیستم آلارم هوشمند برای هوشمند سازی خانه‌ها و ساختمان‌ها

سیستم هشدار هوشمند چیست؟

تا یک دهه‌ی پیش، تکنولوژی‌های زیادی برای مدیریت سیستم امنیتی خانه‌ها وجود نداشت اما با ورود سیستم‌های هشدار هوشمند این امکان برای کاربران فراهم شد. با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند، شبکه‌های خانگی و تکنولوژی وایرلس می‌توان از سیستم‌های هشداردهنده‌ی هوشمند استفاده کرد. حسگرها، قفل‌های هوشمند و غیره کنترل امنیت خانه را از طریق تلفن همراه میسر می‌سازند.

به زبان ساده می‌توان اینطور بیان کرد که یک سیستم هشدار هوشمند، زنگ هشداری است که می‌توانید آن را از طریق یک برنامه‌ی امنیتی اختصاصی روی تلفن همراه، تبلت یا ساعت اپل خود کنترل کنید. سیستم آلارم هوشمند معمولا بی‌سیم است و شامل یک صفحه کلید، زنگ هشدار آژیر و سنسورهای حرکتی هوشمند می‌شود.

برخی از این سیستم‌ها به شما امکان می‌دهند تا سیستم خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که برای خانه‌ی شما مناسب و کاربردی باشد. این بدان معناست که شما می‌توانید تجهیزات مقابله با سرقت مفیدی مانند دوربین‌های هوشمند و چراغ‌های هوشمند را نیز به سیستم خود اضافه کنید. همه‌ی این تجهیزات می‌توانند با هم کار کنند و محافظت و کنترل بیشتر بر خانه را به شما ارائه دهند.

سیستم‌های هشدار هوشمند کنترل شبکه‌ی امنیتی خانه‌ی شما را از طریق تلفن همراه امکان‌پذیر می‌سازد و امکان نظارت همیشگی بر خانه‌ها را فراهم می‌کند.

(در بلاگ اسمارتیک در مورد سیستم آبیاری هوشمند نیز مطالعه کنید.)

برای حفظ امنیت خانه،با گوشی هوشمند آن را از راه دور تحت کنترل قرار دهید

نحوه عملکرد سیستم هشدار هوشمند

آلارم‌های هوشمند، سیستم‌های تشخیص مزاحم مجهز به پروتکل وای فای هستند که نظارت و ایمن‌سازی اموال شما را ساده‌تر می‌سازند. این سیستم‌ها معمولا با مزایای متعددی همراه هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نظارت بر خانه از راه دور
 • هشدار و اعلان‌های فوری
 • حسگر حرکتی، حسگر درب و شکستن شیشه
 • عیب‌یابی از راه دور
 • قابلیت ادغام با سایر سیستم های امنیتی هوشمند

این سیستم‌ها دارای یک برنامه‌ی اختصاصی برای گوشی‌های هوشمند هستند که کاربر را مستقیما به سیستم هشدار هوشمند متصل می‌سازد. سیستم هشدار هوشمند فعالیت‌های غیرمجاز را سریعا به کاربران هشدار می‌دهند و به آنها امکان می‌دهند تا با اتصال به اینترنت از هر نقطه‌ای که باشند، بر خانه نظارت داشته باشند و آلارم را قطع کنند.

هنگامی که آلارم هوشمند از طریق سنسور درب یا سنسور حرکتی فعال می‌شود، یک هشدار به تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود که دقیقا زمان و مکان آن را نشان می‌دهد. همچنین می‌توان دوربین‌های امنیتی را با با برنامه همگام کرد تا فیلم آن را نیز نمایش دهد.

(در اسمارتیک با پروتکل هوشمند سازی BACnet آشنا شوید.)

سیستم‌ هوشمند دارای یک برنامه‌ی اختصاصی برای گوشی‌های هوشمند

چه چیزی سیستم‌های هشدار دهنده را هوشمند می‌سازد؟

سیستم‌های هشداردهنده‌ی هوشمند بر خلاف سیستم‌های سنتی برای استفاده‌ی جداگانه و مجزا طراحی نشده‌اند. این سیستم‌ها را می‌توان با سایر تجهیزات خانه‌ی هوشمند ادغام کرد و یک سیستم قدرتمند طراحی کرد که چه در خانه باشید یا در جای دیگری از دنیا، به طور فعال در تمام شبانه روز از اموال و دارایی‌ها محافظت می‌کند.

برای مثال ادغام سیستم هشدار هوشمند با دوربین مداربسته، سیستم کنترل دسترسی و غیره یک گزینه‌ی عالی است. به این ترتیب با ورود یک مزاحم به ملک شما، با اقدام برای بررسی فیلم‌های دوربین‌های مداربسته به صورت لحظه‌ای، می‌توانید تمام درب‌های خانه را از راه دور قفل کنید و با پلیس تماس بگیرید. همه‌ی این کارها تنها با لمس یک دکمه انجام می‌شود. اما تفاوت آلارم‌های هوشمند با دزدگیرهای سنتی چیست؟

سیستم‌های هشدار هوشمند با ادغام با سایر تجهیزات خانه‌ی هوشمند، شبکه‌ای قدرتمند برای حفاظت از خانه‌ها را ایجاد می‌کنند.

(از مطلب پروتکل اینترنت اشیا در بلاگ اسمارتیک نیز بازدید کنید.)

ادغام سیستم هشدار هوشمند با دوربین مداربسته

آلارم‌های سنتی در مقایسه با آلارم‌های هوشمند

برخلاف دزدگیرهای سنتی، سیستم هشدار هوشمند رویکرد پیشگیرانه‌تری نسبت به ایمنی ارائه می‌کند. یک سیستم هشدار سنتی تنها زمانی به صدا درمی‌آید که فردی وارد خانه شده است و این یکی از بزرگ‌ترین ایرادات این سیستم‌ها است. بنابراین چرا این مشکل محسوب می‌شود؟ می‌توان گفت به طور متوسط کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد تا یک سارق بتواند وارد خانه‌ی شما شود و 8 تا 12 دقیقه زمان می‌برد تا از خانه خارج شود. از آنجایی که زمان پاسخگویی پلیس نیز طولانی است، معمولا سارقان دستگیر نمی‌شوند.

در مقابل فناوری آلارم هوشمند ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا از این مشکلات جلوگیری کنند. استفاده از سنسورهای پنجره و درب باعث می‌شود به محض انجام هر گونه فعالیت مشکوک و ورود افراد ناخواسته به خانه، هشدار به کاربر ارسال شود و به این ترتیب امکان رسیدگی به آن نیز سریع‌تر شود.

همه‌ی این ویژگی‌ها از طریق ادغام و همگام‌سازی سیستم هشدار هوشمند با دوربین‌های مداربسته، سنسورهای حرکتی و سایر سیستم‌های هوشمند سازی و امنیتی خانه انجام می‌شود.

سیستم هشدار هوشمند نسبت به سیستم‌های هشداردهنده‌ی سنتی ایمنی بیشتری ارائه می‌کنند و با مجهز بودن به سنسورهای مختلف می‌توانند فعالیت‌های مشکوک را سریعا شناسایی کرده و گزارش دهند.

(پیشنهاد می‌کنیم در مورد پروتکل زیگبی و مزایا و معایب آن نیز مطالعه کنید.)

مقایسه سیستم امنیتی سنتی و سیستم امنیتی هوشمند

سیستم آلارم هوشمند فراتر از پیشگیری از سرقت

مزایای سیستم‌های آلارم هوشمند کاربردی فراتر از پیشگیری از سرقت دارند. آلارم‌های سنتی نمی‌توانند تشخیص دهند که تهدید چیست و این می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد و با آلارم‌های کاذب سیستم همراه باشد که نه تنها استرس‌زا است بلکه باعث اتلاف وقت پلیس نیز می‌شود و بعلاوه برای همسایه‌ها نیز ایجاد مزاحمت می‌کند. اما آلارم‌های هوشمند این مشکل را حل می‌کنند.

البته هیچ راهی برای جلوگیری از هشدارهای کاذب به طور کامل وجود ندارد اما اکثر سیستم‌های هوشمند با فناوری تایید بصری نیز همراه هستند. این بدان معناست که اگر یک حرکت مشکوک شناسایی شود، سیستم هوشمند به کاربر هشدار می‌دهد تا تهدید را تایید کند. به این ترتیب احتمال ایجاد آلارم کاذب توسط باد یا حیوانات کاهش پیدا می‌کند.

سیستم هشدار هوشمند برخلاف سایر سیستم‌های غیرهوشمند آلارم، عمدتا مبتنی بر ابر هستند. این بدان معناست که ارائه‌دهنده‌ی امنیت شما می‌تواند بدون نیاز به فرد متخصص به شما امکان می‌دهد تا هشدارهای کاذب را عیب‌یابی یا غیرفعال کنید و باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها می‌شود.

(در بلاگ اسمارتیک در مورد خانه هوشمند Control4 مطالعه کنید.)

حتما بخوانید:
VOIP

بهترین سیستم هشدار هوشمند مجهز به فناوری تایید بصری

مزایای استفاده از سیستم هشدار هوشمند

نصب یک سیستم آلارم هوشمند می‌تواند مزایای زیادی برای کاربران داشته باشد. برای مثال امکان نظارت بر خانه از هر کجا که هستید، فراهم می‌شود و هشدارهای فوری این آلارم‌ها، امکان رسیدگی سریع‌تر به شرایط را فراهم می‌سازد. در هر زمان و از هر کجا که هستید می‌توانید بر سیستم آلارم هوشمند خانه خود نظارت داشته باشید و ایمنی افراد خانواده را افزایش دهید. در ادامه بیشتر در مورد مزایای این سیستم‌ها صحبت خواهیم کرد.

استفاده از سیستم هشدار هوشمند از فاصله‌ی دور

مزایای سیستم هشدار هوشمند: 1. کنترل راحت از همه جا

از آنجایی که برای نصب سیستم‌های خود نیاز به پرداخت هزینه به شخص دیگری ندارید، می‌توانید امنیت خانه‌ی خود را به راحتی و به سرعت تنظیم کنید. همه چیز به سادگی با تلفن همراه شما سازگار می‌شود و استفاده از آن نیز راحت است.

آلارم هوشمند به شما کمک می‌کند تا تنها با استفاده از گوشی هوشمند خود از ورود مزاحمان و سارقان به ملک خود جلوگیری کنید، خانه‌ی خود را مورد نظارت داشته باشید و امنیت خانه‌ی خود را کنترل کنید. اگر فراموش کرده‌اید سیستم آلارم هوشمند خانه را فعال کنید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن اختصاصی سیستم خود آن را فعال کنید. بعلاوه در صورت فعال شدن اشتباه سیستم، می‌توانید آژیر آلارم کنترل از راه دور را از هر کجا که هستید، بازنشانی کنید.

نصب سیستم هشدار هوشمند ساده است و بعلاوه کنترل آن از طریق اپلیکیشن اختصاصی سیستم انجام می‌شود.

(در اسمارتیک با خانه هوشمند اینترا آشنا شوید.)

سیستم هشدار هوشمند و تنظیمات امنیتی سریع و آسان

مزایای سیستم هشدار هوشمند: 2. سیستم فعال

آلارم‌های هشداردهنده‌ی قدیمی زمانی که دزد وارد خانه می‌شد با به صدا درآوردن آژیر هشدار در فضای باز واکنش نشان می‌دادند. در مقابل سیستم‌های هشدار هوشمند کاملا تجهیزاتی فعال هستند و با استفاده از تجهیزاتی مانند سنسورهای حرکتی هوشمند و دوربین‌های هوشمند، پیش از آنکه سارقان بتوانند وارد خانه شوند، زنگ هشدار را به صدا درمی‌آورند.

این بدان معناست که شما می‌توانید فورا برای جلوگیری از ورود غریبه‌ها به خانه‌ی خود اقدام کنید. برای مثال، اگر سیستم هشدار هوشمند شما شامل یک دوربین امنیتی در بیرون از خانه نیز هست، به محض نزدیک شدن فرد به سمت خانه، هشداری دریافت خواهید کرد. سپس می‌توانید از اپلیکیشن خود برای صحبت با فرد مورد نظر و دور کردن آنها استفاده کنید و در صورت لزوم نیز با پلیس تماس بگیرید.

سیستم‌های هشدار هوشمند سیستم‌هایی فعال هستند که با مجموعه‌ای از سنسورهای حرکتی و دوربین‌های هوشمند، به طور فعال وضعیت امنیت را بررسی می‌کنند.

(از مطلب سیستم مانیتورینگ هوشمند نیز بازدید کنید.)

سنسورهای حرکتی و دوربین‌های هوشمند از مزایای سیستم هشدار هوشمند

مزایای سیستم هشدار هوشمند: 3. کاربردی بیشتر از نظارت بر خانه

یک سیستم هشدار هوشمند فقط وسیله‌ای برای محافظت از اموال شما نیست بلکه به وسیله‌ی آن می‌توانید از اعضای خانواده‌ی خود نیز محافظت کنید. اکثر این سیستم‌ها به شما امکان می‌دهند که همه‌ی افراد خانواده دارای پین مخصوص باشند. به این ترتیب با ورود و خروج افراد خانواده نیز می‌توانید مطلع شوید و با ورود فرزندان خود نیز آلارمی دریافت خواهید کرد.

نظارت بر عبور و مرور افراد از مزایای سیستم هشدار هوشمند

مزایای سیستم هشدار هوشمند: 4. قابلیت اطمینان

سیستم‌های هشدار هوشمند باعث آرامش خاطر نیز می‌شوند. از هر کجا که هستید می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن نصب شده روی گوشی خود، وضعیت خانه را مورد بررسی قرار دهید تا خیالتان راحت شود.

اکثر این سیستم‌ها دارای یک برنامه‌ی امنیتی اختصاصی هستند که بررسی همه‌ی دستگاه‌های امنیتی مختلف را از یک مکان آسان می‌سازد. بنابراین می‌توانید برنامه را باز کنید و سریعا همه‌ی دوربین‌ها را چک کنید و به کار خود بازگردید.

(از مطلب خانه هوشمند ABB نیز بازدید کنید.)

سیستم هشدار هوشمند با برنامه امنیتی اختصاصی

مزایای سیستم هشدار هوشمند: 5. مدیریت هزینه‌ها

برای راه‌اندازی سیستم هشدار هوشمند خود می‌توانید از هر حسگر یا وسیله‌ی امنیتی دیگر که تمایل دارید، در هر کجای خانه که می‌خواهید، استفاده کنید. این کار هزینه‌های غیرضروری و ناخواسته را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر روی قیمت سیستم هشدار هوشمند برای محافظت از خانه‌ی خود داشته باشید.

راه اندازی سیستم هشدار هوشمند و مدیریت هزینه‌ها

آیا سیستم‌های هشدار هوشمند ایمن هستند؟

اکثر سیستم‌های آلارم هوشمند یکی از امن‌ترین راه‌حل‌های هشدار موجود را ارائه می‌دهند. این ویژگی‌ها به خاطر طراحی پیشرفته و همینطور محافظت از کاربران در برابر تهدیدات فیزیکی و دیجیتالی است. یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در مورد هر دستگاه امنیتی متصل به اینترنت، این است که آنها قابل هک شدن هستند. اما این مساله به طور طبیعی این دستگاه‌ها را کم‌ایمن‌تر از سیستم‌های قدیمی و سنتی نمی‌سازد. در واقع، متوجه خواهید شد که اکثر شرکت‌های ارائه‌دهنه‌ی سیستم‌های هشدار هوشمند به طور مداوم در حال ارتقای تکنولوژی‌های خود هستند تا مشتریان خود را در برابر هکرها ایمن سازند.

آلارم‌های هوشمندی که از سیستم عامل‌های مبتنی بر ابر استفاده می‌کنند، دارای ویژگی بروزرسانی اتوماتیک نرم‌افزار و سخت‌افزار برای محافظت در برابر تهدیدات جدیدتر امنیت سایبری هستند. این بروزرسانی‌های منظم به این معنی است که سیستم‌ها به طور مداوم آپدیت می‌شوند تا با مشکلات احتمالی شبکه مقابله کنند. این کار احتمال هک شدن سیستم هشدار هوشمند را بسیار کاهش می‌دهد.

سیستم‌های مبتنی بر ابر با قابلیت بروزرسانی خودکار باعث افزایش ایمنی در برابر تهدیدات جدیدتر امنیت سایبری می‌شوند.

(در مورد خانه هوشمند وایرلس نیز مطالعه کنید.)

سیستم امنیتی هوشند در حال حاضر امن‌ترین روش ضد سرقتی

امنیت سیستم هشدار هوشمند در زمان قطع اینترنت

اگر اینترنت قطع شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خبر خوب این است که اکثر آلارم‌های هوشمند و مدرن برای ادامه دادن به محافظت از ساختمان حتی بدون اتصال به اینترنت طراحی و ساخته شده‌اند. البته در طول از کار افتادن اینترنت، اعلان‌های روی تلفن هوشمند و هشدارهای دیگر را از دست خواهید داد اما سنسورها، دتکتورها و آژیرها فعال باقی می‌مانند و باعث کاهش ایمنی سیستم هشدار هوشمند نسبت به سیستم‌های هشدار سنتی نمی‌شوند.

در نهایت اینکه فراموش نکنید با استفاده از یک کنترل پنل مبتنی بر برنامه دیگر نیازی نیست نگران به سرقت رفتن کلیدها یا کارت کلید خود باشید. یک سیستم هشدار هوشمند باکیفیت دارای رابط کاربری بسیار ایمن و دارای رمز عبور است که فقط توسط افراد مجاز قابل کنترل است و جابجایی‌های مشکوک، سرقت و غیره را غیرممکن می‌سازد.

در صورت قطع شدن اینترنت سنسورها، آژیرها و دتکتورها به کار خود ادامه خواهند داد و قطعی اینترنت ایمنی سیستم هشدار هوشمند را از بین نمی‌برد.

(از مطلب بیمارستان هوشمند نیز بازدید کنید.)

قطع شدن اینترنت ایمنی سیستم هشدار هوشمند را بخطر نمی‌اندازد

نکات مهم در افزایش ایمنی سیستم هشدار هوشمند

شرکت‌های فناوری، امنیت را بسیار جدی می‌گیرند. بنابراین واقعیت این است که اگر قصد خرید سیستم هشدار هوشمند از یک ارائه‌دهنده‌ی اصلی دارید، آنها اقدامات زیادی برای محافظت در برابر نقض ایمنی در نظر خواهند گرفت. با این حال چند کار دیگر وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا از امنیت این سیستم‌های هشداردهنده‌ی هوشمند مطمئن شوید.

حتما بخوانید:
حسگر هوشمند: معرفی 5 مدل حسگر (سنسور) هوشمند + عکس

راهنمای خرید سیستم هشدار هوشمند

ایمن نگه داشتن شبکه

رمز عبور و نام کاربری استانداردی که با روتر ارائه می‌شود را لازم است تغییر دهید. چرا که این تغییر ندادن نام کاربری و رمز عبور، شناسایی مدل و دسترسی به آن را برای هکرها آسان می‌سازد. سعی کنید با استفاده از نام کاربری و رمز قدرتمند برای روتر خود، آن را غیرقابل حدس زدن و ایمن در برابر هکرها کنید.

برای ایمن نگه داشتن شبکه حواستان به رمز عبور و نام کاربری باشد

استفاده از رمزهای عبور مختلف برای موارد مختلف

داشتن یک رمز عبور مشترک برای همه چیز کار ساده‌ای است و احتمال فراموش کردن آن نیز کم است. اما باید به خاطر داشته باشید که با رمز عبور مشترک، کار هکرها را ساده‌تر می‌کنید. بنابراین مهم است که بازی امنیتی خود را ارتقا دهید و به همه چیز در خانه هوشمند خود، رمز عبوری منحصربفرد بدهید.

برای ایمن سازی خانه هوشمند از گذاشتن رمز ساده اجتناب کنید

فعال‌سازی احراز هویت دو مرحله‌ای

برخی از فناوری‌های هوشمند قابلیت احراز هویت دو مرحله‌ای را نیز ارائه می‌کنند. فعالسازی احراز هویت دو مرحله‌ای سریع و ساده است؛ به این ترتیب هر بار که وارد می‌شوید، یک کد تایید 6 رقمی از طریق پیامک دریافت می‌کنید تا اطمینان حاصل شود که فرد دیگری وارد خانه نمی‌شود. به این ترتیب ایمنی بیشتر می‌شود.

رمز احراز هویت دو مرحله‌ای مانعی برای هک خانه هوشمند

بروزرسانی همه‌ی نرم‌افزارها

یکی دیگر از روش‌های ایمن نگه داشتن سیستم هشدار هوشمند این است که به طور مرتب، بروزرسانی‌های مرتبط با محصولات خانه هوشمند خود را انجام دهید. این باعث می‌شود تکنولوژی‌های هوشمند خانه‌ی خود را در برابر هر گونه اشکالات امنیتی جدید محافظت کنید و به حفظ آنها در برابر تداخل‌های خارجی کمک کنید.

برای حفاظت از خانه هوشمند بروزرسانی همه‌ی نرم‌افزارها را در نظر داشته باشید

ملاحظات نصب سیستم هشدار هوشمند برای خانه

اگر به دنبال یک راه‌حل امنیتی سریع هوشمند برای خانه یا محل کسب‌وکار خود هستید، طیف گسترده‌ای از سیستم‌های هشدار DIY وجود دارد که می‌توانید خریداری کنید؛ اگرچه اینها همیشه گزینه‌های قابل اطمینانی نیستند. اکثر سارقان با وجود یک سیستم هشدار منصرف نمی‌شوند اما خیلی از آنها نیز می‌دانند که باید مراقب چه چیزی باشند.

به خاطر داشته باشید که مساله‌ی ایمنی ساختمان و ساکنان چیزی نیست که آن را ساده در نظر بگیرید. کامل کردن تنظیمات زنگ هشدار به زمان و توجه نیاز دارد تا درست انجام شود و لازم است دوربین‌های امنیتی، موقعیت سنسورها و موارد دیگر را نیز در نظر داشته باشید. اینها همه ملاحظاتی هستند که اطمینان و قدرت سیستم هشدار هوشمند را تقویت کرده و یا از بین می‌برد.

برای استفاده‌ی حداکثری از سیستم و اطمینان از عملکرد درست آن، می‌توانید اهمیت نصب حرفه‌ای را نیز در نظر داشته باشید. یک نصاب حرفه‌ای می‌تواند سیستم هشدار هوشمند که با مشارکت سایر فناوری‌های امنیتی در ساختمان کار می‌کند را مشخص، طراحی و نصب کند و شبکه‌ای از راه‌حل‌های امنیتی یکپارچه را برای حفظ امنیت خانواده، کارکنان و سایر افراد طراحی کند.

مراحل نصب و تنظیمات سیستم هشدار هوشمند را به طور کامل انجام دهید تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل شود. برای این کار می‌توانید در صورت لزوم از یک نصاب حرفه‌ای کمک بگیرید.

(از مطلب سیستم صوتی و تصویری هوشمند نیز بازدید کنید.)

سیستم‌های هشدار DIY راه حلی سریع برای حفاظت از خانه هوشمند

معرفی شش نمونه از بهترین سیستم‌های هشدار هوشمند

نصب بهترین سیستم‌های امنیتی خانه در گذشته به معنای سیستم‌های حرفه‌ای گران‌قیمت، قراردادهای طولانی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری طولانی بود. اما امروزه راه‌حل‌های هشدار هوشمند DIY ایمن نگه داشتن خانه را ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر و کم‌دردسرتر ساخته‌اند. دوربین‌های امنیتی خانه و زنگ‌های ویدئویی هوشمند برای مراقبت از خانه بسیار عالی هستند اما اگر می‌خواهید محافظت بیشتری داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم بهترین سیستم های هشدار هوشمند را در نظر داشته باشید که چیزی فراتر از هوشمند هستند.

با این سیستم‌ها، آژیرها، حسگرها، صفحه کلیدها و دوربین‌ها را به سطح بالاتری از امنیت ارتقا خواهید داد و از آنجایی که به وای فای متصل هستند، دیگر نگران سیم‌کشی در سراسر خانه‌ی خود نخواهید بود. در ادامه به معرفی لیستی از بهترین سیستم های هشدار هوشمند می‌پردازیم که می‌تواند برای انتخاب یک سیستم مناسب مفید باشد.

سیستم‌های هشدار هوشمند، تجهیزاتی مقرون به صرفه برای افزایش ایمنی خانه‌های هوشمند هستند.

(مطالعه‌ی مطلب اینترکام خانه هوشمند را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

سیستم‌های هشدار هوشمند، تجهیزاتی مقرون به صرفه برای افزایش ایمنی

معرفی بهترین سیستم هشدار هوشمند: 1. سیستم Yale IA-320 Sync

اگر به دنبال بهترین‌ها هستید قطعا این سیستم آلارم هوشمند یال (Yale) گزینه‌ی خوبی برای شما می‌تواند باشد. همه‌ی اجزا از قبل با هاب جفت شده‌اند و فعال‌سازی سنسورها به سرعت انجام خواهد شد. این سیستم هشدار هوشمند دارای آژیرهای داخلی و خارجی است و بُرد 200 متری سیستم آن را برای گاراژها و حفاظت از سوله‌ها نیز مناسب می‌سازد.

این کیت شامل دوربین نیست اما می‌توانید دوربین‌های امنیتی Yale را به عنوان تجهیزات اضافی خریداری کنید و یا کیت 9 تکه‌ی سیستم هشدار هوشمند یال را با دوربین داخلی انتخاب کنید (اگرچه این محصول دارای گزینه‌ی نظارت خارجی نیست.)

 • سازگار با دستیارهای صوتی آمازون الکسا و دستیار گوگل
 • دارای حداکثر صدای 100 دسی‌بل
 • شامل هاب مجهز به آژیر داخلی، آژیر خارجی، صفحه کلید، دو سنسور حرکتی و سنسور در و پنجره
 • مجهز به باتری پشتیبان با قابلیت 8 ساعت کار کردن

(در مورد سیستم BMS یا سیستم مدیریت ساختمان نیز مطالعه کنید.)

سیستم آلارم هوشمند یال (Yale) بهترین سیستم هشدار هوشمند

معرفی بهترین سیستم هشدار هوشمند: 2. سیستم SimpliSafe

این سیستم تقریبا یکی از سیستم‌های هشدار هوشمند با نصب ساده است که آژیر پاسخگو و بلند خوبی ارائه می‌کند. سیستم حفاظتی SimpliSafe دارای یک دوربین امنیتی است و تنها زمانی به شما هشدار می‌دهد که الگوی گرمایی بدن یک انسان را مشاهده کنید (بنابراین امکان ایجاد آلارم کاذب وجود نخواهد داشت). برای استفاده‌ی حداکثر از خدمات نظارت خارجی باید اشتراک این سیستم را خریداری کنید. بدون خرید اشتراک نمی‌توانید موارد ضبط شده توسط دوربین‌ها را مشاهده کنید و یا هشدارهای فعالسازی حسگر را در تلفن همراه خود دریافت کنید.

 • سازگار با دستیارهای صوتی آمازون الکسا و دستیار گوگل
 • حداکثر صدای 95 دسی‌بل
 • شامل ایستگاه مرکزی، صفحه کلید، سنسور حرکتی، دوربین امنیتی وای فای، 3 سنسور در و پنجره
 • مجهز به باتری پشتیبان با قابلیت 24 ساعت کار کردن

(در مورد سیستم تهویه هوشمند نیز مطالعه کنید.)

سیستم SimpliSafe از بهترین سیستم هشدار هوشمند

معرفی بهترین سیستم هشدار هوشمند: 3. کیت امنیت هوشمند Abode

سیستم Abode نیز گزینه‌ی خوبی برای سازگاری با بیش از 160 محصول خانه هوشمند است. شما می‌توانید آن را به دوربین‌های امنیتی و قفل‌های هوشمند Yale و سیستم‌های روشنایی Lifx و فیلیپس متصل کنید. به این ترتیب، این سیستم را می‌توانید طوری تنظیم کنید که وقتی خانه‌ی خود را ترک می‌کنید، سیستم کامل آماده باشد و سلندگوها و چراغ‌ها را نیز خاموش کند.

وقتی چیزی باعث تحریک پنجره‌ها، درب یا حسگرهای حرکتی شود، آژیر این سیستم هشدار هوشمند به صدا درمی‌آید و یک هشدار نیز به تلفن همراه کاربر ارسال می‌کند. با این حال، برای استفاده از این سیستم نیاز به اشتراک ماهیانه دارید.

 • سازگار با دستیارهای صوتی آمازون الکسا، دستیار گوگل و هوم‌کیت اپل
 • حداکثر صدای 93 دسی‌بل
 • شامل هاب مجهز به آژیر داخلی، سنسور حرکتی، 2 سنسور در و پنجره و صفحه کلید
 • مجهز به باتری پشتیبان با قابلیت 8 ساعت کار کردن
حتما بخوانید:
پروتکل‌های اینترنت اشیا : معرفی 13 پروتکل IoT

(در بلاگ اسمارتیک با بهترین شرکت های هوشمند سازی در دنیا آشنا شوید.)

سیستم Abode از بهترین سیستم هشدار هوشمند

معرفی بهترین سیستم هشدار هوشمند: 4. کیت 5 تکه‌ی Ring Alarm

نگران قطع شدن شبکه‌ی وای‌فای خود هستید؟ این آلارم هوشمند Ring برای مواقع ضروری مجهز به یک سرویس اشتراک برای اتصال به داده‌ی تلفن همراه است. این سیستم هشدار هوشمند همچنین می‌تواند در صورت پاسخگو نبودن کاربر با سه مخاطب منتخب او تماس بگیرد. اگرچه برای این سرویس باید هزینه‌ی ماهیانه یا سالانه پرداخت کنید. نصب این سیستم هشدار آسان است و زمانی که هرکدام از سنسورها تحریک شوند، سیستم فعال می‌شود.

این سیستم بهترین عملکرد را با زنگ‌های ویدئویی Ring یا دوربین‌های امنیتی وای‌فای می‌تواند داشته باشد و می‌توانید دوربین‌ها را طوری تنظیم کنید که در زمان فعال شدن سنسورها، از آن فیلم بگیرد. آژیر این سیستم هشدار هوشمند بسیار بلند و شفاف است اما اکثر خانه‌ها به خرید سنسورهای اضافی برای درب و پنجره نیاز دارند تا یک سیستم جامع بسازند.

 • سازگار با دستیارهای صوتی آمازون الکسا و دستیار گوگل
 • حداکثر صدای 104 دسی‌بل
 • شامل واحد مرکزی، صفحه کلید، سنسور درب و پنجره، سنسور حرکتی
 • مجهز به باتری پشتیبان با قابلیت 24 ساعت کار کردن

(در اسمارتیک در مورد پرده هوشمند نیز مطالعه کنید.)

Ring Alarm از معرفی بهترین سیستم هشدار هوشمند

معرفی بهترین سیستم هشدار هوشمند: 5. کیت 5 تکه‌ی هشدار هوشمند Eufy

اگر به دنبال یک گزینه‌ی خوب و باارزش هستید و یا در حال حاضر از دوربین‌های امنیتی ضد آب Eufy استفاده می‌کنید، این کیت هشدار هوشمند ارزش بررسی دارد زیرا با یک جفت سنسورهای باز و بسته، یک سنسور حرکتی و یک صفحه کلید ارائه می‌شود و بنابراین می‌توانید سریعا خانه‌ی خود را با این سیستم هشدار هوشمند ایمن کنید. طبق گفته‌ی شرکت Eufy، این سیستم هیچ گزینه‌ی نظارت خارجی ندارد اما سنسورهای ورودی و حسگرهای حرکتی دارای باتری هستند که تا دو سال کار می‌کند.

 • سازگار با دستیارهای صوتی آمازون الکسا و دستیار گوگل
 • حداکثر صدا 100 دسی‌بل
 • شامل هاب، صفحه کلید، سنسور حرکتی و 2 سنسور درب و پنجره
 • بدون باتری پشتیبان

(از مطلب خانه هوشمند اورویبو بازدید کنید.)

Eufy از بهترین سیستم هشدار هوشمند

معرفی بهترین سیستم هشدار هوشمند: 6. آلارم هوشمند Minut

این دزدگیر کوچک داخلی هوشمند نصب شده روی سقف یک حسگر حرکتی و آژیر در یک دستگاه است. این دستگاه برای پوشش تنها یک اتاق طراحی شده است و بنابراین پیشنهاد می‌کنیم آن را در راهروی ورودی نصب کنید. فعال و غیرفعال کردن این دستگاه آسان است، سنسور تشخیص حرکت آن نیز با دقت عمل می‌کند و آژیر نیز به خوبی پاسخگو است.

این آلارم هوشمند همچنین با فعال شدن سایر آلارم‌ها مانند دتکتورهای دودی یا دتکتور گاز دی‌اکسیدکربن نیز فعال می‌شود و به ساکنان هشدار می‌دهد. با این حال، اکثر خانه‌ها شاید به بیش از یک دستگاه برای مراقبت از ملک خود نیاز خواهند داشت که هزینه‌ی زیادی به همراه دارد. بعلاوه این دستگاه کم‌صداترین آژیر را در مقایسه با سایر سیستم‌های هشدار هوشمند دارد.

 • سازگار با دستیار صوتی دستیار گوگل
 • حداکثر صدای 80 دسی‌بل
 • شامل آلارم و سنسور
 • باتری پشتیبان با عمر 6 ماه

(از مطلبی که در مورد هتل هوشمند نوشته‌ایم نیز بازدید کنید.)

Minut از بهترین سیستم هشدار هوشمند

نکات مهم در خرید سیستم هشدار هوشمند

تا اینجا در مورد سیستم هشدار هوشمند و مزایای آنها صحبت کردیم و چند نمونه از بهترین سیستم‌های هشدار هوشمند موجود در بازار را نیز معرفی کردیم. اما برای خرید یک سیستم آلارم هوشمند چه ویژگی‌ها و گزینه‌هایی را باید در نظر گرفت؟ در ادامه به برخی از نکات خرید این تجهیزات ایمنی اشاره می‌کنیم.

خرید سیستم هشدار هوشمند

سنسورها

اکثر تولیدکنندگان سیستم هشدار هوشمند ترکیبی از سنسورها را در یک بسته‌ی هشدار هوشمند ارائه می‌کنند؛ این سنسورها احتمالا برای نیازهای شما کم خواهند بود. بنابراین لازم است با توجه به متراژ و محوطه‌ی تحت پوشش، سنسورهای جداگانه‌ای را نیز تهیه کنید تا نظارت بر کل خانه بیشتر شود.

سیستم هشدار هوشمند ترکیبی از سنسورها

دوربین‌ها

اگر می‌خواهید حتی زمانی که در خانه نیست آن را تحت نظارت داشته باشید می‌توانید به دنبال ترکیبی از دوربین‌های امنیتی داخلی و خارجی نیز باشید. به این ترتیب می‌توانید ببینید آیا کسی دزدکی در محوطه‌ی خانه‌ی شما تردد می‌کند یا نه. این دوربین‌ها به عنوان حسگرهای حرکتی اضافی در سیستم هشدار هوشمند شما عمل خواهند کرد.

سیستم هشدار هوشمند ترکیبی از دوربین‌های امنیتی داخلی و خارجی

صفحه کلید

برخی از سیستم‌های هشدار هوشمند خانه دارای صفحه کلید و فوب هستند که فعال و غیرفعال کردن سیستم هشدار را از طریق یک اپلیکیشن اختصاصی ساده‌تر می‌سازد. این ویژگی به ویژه برای افرادی می‌تواند مفید باشد که می‌خواهند هنگام عدم حضور خود در خانه، به افرادی از قبیل مامور پست، نظافتچی و غیره اجازه‌ی ورود به خانه بدهند.

سیستم‌های هشدار هوشمند خانه دارای صفحه کلید و فوب

آژیرها

اکثر برندهای سیستم هشدار هوشمند باید یک آژیر با صدای بلند برای متواری کردن سارقان و مزاحمان داشته باشند. بعلاوه صدای این آژیرها می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال برخی از این آژیرها دارای صدای 85 دسی‌بل هستند که به اندازه‌ی یک مخلوط‌کن آشپزخانه است و برخی دیگر نیز صدای 100 دسی‌بلی دارند که به اندازه‌ی صدای یک موتورسیکلت بلند است.

آژیرها از تجهیزات سیستم هشدار هوشمند

نصب و راه‌اندازی

اکثر مدل‌های سیستم هشدار هوشمند به گونه‌ای هستند که کاربر می‌تواند به تنهایی آنها را با استفاده از لنت‌های چسبنده و یا پیچ‌های ارائه شده، نصب و تنظیم کند. فقط لازم است اطمینان حاصل کنید که دوربین‌ها یا آژیرها به اندازه‌ی کافی بالا نصب شده باشند (152 سانتی‌متر تا 2.5 متر) تا کسی آنها را به صورت عمدی خاموش نکند.

سیستم هشدار هوشمند و نصب و راه‌اندازی حرفه‌ای

 باتری پشتیبان

برخی از سیستم های هشدار هوشمند دارای باتری پشتیبان هستند. این بدان معناست که در صورت قطع شدن برق، سیستم می‌تواند تا چند ساعت به کار خود ادامه دهد. اگر احتمال قطعی برق در محل زندگی شما وجود دارد، در نظر گرفتن این موضوع می‌تواند نکته‌ی مهمی برای خرید یک سیستم هشدار مناسب باشد.

خرید یک سیستم هشدار مناسب

سازگاری با سایر دستگاه‌های خانه هوشمند

اگر در خانه‌ی خود از سایر دستگاه‌های هوشمند مانند دستگیره هوشمند، چراغ هوشمند و غیره استفاده می‌کنید، ارزش آن را دارد که به دنبال یک سیستم هشدار هوشمند سازگار با سایر تجهیزات باشید. برای مثال می‌توانید چراغ‌های هوشمند را تنظیم کنید تا در صورت باز شدن درب خانه روشن شود و یا با فعال شدن سنسور حرکتی، چراغ‌ها روشن شوند. برخی از این سیستم‌ها همچنین به دستیارهای صوتی مانند الکسا آمازون، سی‌ری اپل و دستیار گوگل نیز متصل می‌شوند.

سیستم هشدار هوشمند سازگار با سایر تجهیزات

منبع مطلب

تیم محتوای اسمارتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *