کشاورزی هوشمند: معرفی سیستم هوشمند سازی کشاورزی و مزایا و معایب آن + عکس

هوشمند سازی کشاورزی: معرفی سیستم هوشمند سازی کشاورزی + عکس

کشاورزی هوشمند چیست؟ اگر بخواهیم تعریف کشاورزی هوشمند را در یک جمله خلاصه کنیم: هوشمند سازی کشاورزی یعنی سوددهی بیشتر و تمام. کنترل همه جانبه و تمام وقت محیط رشد و همینطور سلامت محصول به مدد تجهیزات هوشمند برای افزایش تولید و جلوگیری از هدر رفت انرژی است. برای هوشمند سازی روی اسمارتیک حساب کنید!

تعریف کشاورزی هوشمند

کشاورزیِ هوشمند چیست؟

با ظهور  اینترنت اشیاء IoT نه تنها انسان‌ها با گجت‌های هوشمند می‌توانند ارتباط داشته باشند، بلکه اشیاء هم با شبکه بندی و برنامه‌ریزی دقیق با زبان مشترکی می‌توانند با یکدیگر ارتباط بگیرند.

در کشاورزی هوشمند و به عبارتی دیگر همان مزرعه هوشمند، تمامی عوامل، به هدف افزایش سوددهی و تولید بیشتر تحت کنترل قرار می‌گیرند.

حذف خطرات زیست‌محیطی (بیماری و آفات) و مصرف کنترل‌شده‌ی آب و انرژی از اهداف مهم هوشمند سای کشاورزی است.

کشاورزیِ هوشمند: اتوماسیون کشاورزی به منظور افزایش تولید و کاهش مصرف انرژی، راه‌حلی عالی برای توسعه محصولات کشاورزی و عرضه غذای کافی و سالم برای دنیا است.

(برای آشنایی با اتوماسیون ساختمان هوشمند مطلبی مفصل با تمامی جزئیات در وبلاگ اسمارتیک برایتان تدارک دیده‌ایم.)

کشاورزیِ هوشمند چیست؟

کشاوررزیِ هوشمند (Smart Farming)

برای هوشمندسازی کشاورزی، ابتدا تمامی فاکتورهایی که در روند پیشرفت تولید و سلامت گیاهان مهم هستند در نظر گرفته شده و سپس با پیاده سازی شبکه‌ی هوشمند از پروتکل وای فای یا پروتکل اینترنت اشیاء اعمال می‌شود.

از کنترل دقیق دما، رطوبت، شدت نور گرفته تا بررسی شوری خاک و غنی سازی آن تماما بی‌وقفه، یعنی 24 ساعته در هفت روز هفته با گزاراشات دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کشاورزیِ هوشمند: در دنیای امروز، کشاورزان با اشراف بر این موضوع که: مراقبت تمام وقت گیاه حالا چه توسط انسان و چه توسط گجت‌های هوشمند، موجب افزایش تولید می‌شود، خیلی سریع‌تر از صنایع دیگر برای هوشمند سازی کشاورزی اقدام کرده‌اند.

کشاوررزیِ هوشمند (Smart Farming)

هوشمند سازی کشاورزی: تفاوت مزرعه سنتی و مزرعه هوشمند

انتخاب مزرعه مناسب برای محصول مناسب: در مزرعه سنتی تمامی محصولات با یک شیوه و در سراسر منطقه کشت و برداشت می‌شوند.

اما در کشاورزی هوشمند، خاک هر مزرعه برای شناسایی محصول مناسب و سودآوری تجزیه و تحلیل می‌شود. در کنار مزرعه هوشمند تدارک خانه هوشمند یا ویلای هوشمند یک منطقه‌ی لاکچری و امن برایتان می‌سازد.

کشاورزیِ هوشمند: اینترنت اشیاء برای کنترل خودکار و از راه دور محیط رشد محصولات زراعی و دامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هوشمند سازی کشاورزی: تفاوت مزرعه سنتی و مزرعه هوشمند

کود و سموم مورد استفاده در اتوماسیون کشاورزی

نوع کود و سموم: در مزرعه سنتی معمولا در مورد نوع کود و سموم برای دفع آفات، تحقیقات علمی صورت نمی‌گیرد و گاهی اوقات استفاده از کود و سم بجای بهره‌وری بیشتر باعث از دست رفتن محصول و ضرر می‌شود.

کشاورزیِ هوشمند: در اتوماسیون کشاورزی انتخاب نوع کود و سم برای مراقبت از منابع طبیعی، و کاهش هزینه‌های اضافه، کمک بزرگی به کشاورزان می‌کند.

کود و سموم مورد استفاده در اتوماسیون کشاورزی

مزرعه هوشمند و اینترنت اشیاء

در کشاورزیِ هوشمند تشخیص زود هنگام استفاده از کود و سم فقط در منطقه‌ی آسیب‌دیده علاوه بر صرفه‌جویی در خرید سم و کود، از آسیب زدن به محیط زیست جلوگیری می‌شود.

کشاورزیِ هوشمند: هوشمند سازی کشاورزی شامل مجموعه‌ای از اینترنت و تجهیزات الکترونیکی ویژه است، که به منظور تولیدات بیشتر طراحی می‌شوند.

(برای تدارک هتل هوشمند این مطلب از اسمارتیک را از دست ندهید.)

مزرعه هوشمند و اینترنت اشیاء

کشاورزیِ هوشمند در هلند

کشور هلند با اینکه کشور پهناوری نیست، ولی به واسطه‌ی علم و هوش مصنوعی توانسته است به یکی از قدرترین کشورها برای تولید محصولات گیاهی پر مصرف دنیا مثل سیب زمینی و گوجه فرنگی باشد.

استفاده از تجهیزات مدرن و هوشمند سازی کشاورزی و بهره‌مندی از آبیاری هوشمند، توانسته است که مصرف آب را تا حد قابل توجهی پایین آورده و بمنظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست مصرف سموم را نیز به 60 درصد کاهش دهد.

کشاورزیِ هوشمند: نتیجه‌ی بهره‌مند از هوشمند سازی کشاورزی و موفقیت آنرا می‌توان در مزارع و گلخانه‌های هلند و صادارت بالای محصولات کشاورزی این کشور کوچک دانست.

کشاورزیِ هوشمند در هلند

کشاورزی هوشمند در ایران

طبق آخرین خبر از تهران تایمز، قرار است که با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان، کشاورزی هوشمند در ایران تسریع پیدا کند و از ایده‌های نوین و طرح‌های مبتکرانه برای تحقق این اهداف استفاده شود.

حتما بخوانید:
knx نمایندگی فروش کابل هوشمند

در حال حاضر، حدود 30 شرکت دانش‌بنیان در ایران با تولید 120 محصول فناورانه در تلاشند تا در روند اتوماسیون کشاورزی در کشور دخیل شوند.

کشاورزیِ هوشمند: هوشمندسازی کشاورزی با وضعیت آب و هوای خشک ایران، بهترین روش برای بهره‌وری بیشتر است.

(برای آشنایی با بهترین شرکت‌های هوشمندسازی در جهان به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

کشاورزی هوشمند در ایران

کشاورزیِ هوشمند به اقلیم

کشاورزی هوشمند به اقلیم (Climate Smart Agriculture) روشی برای یکپارچه سازی مدیریت زمین‌های زراعی، دامداری، جنگل‌ها و شیلات است و به چالش‌های مرتبط به امنیت تولیدات و محصولات در مقابل تغییرات آب و هوایی می‌پردازد.

کشاورزی هوشمند به اقلیم CSA بر روی تأمین امنیت غذایی با چالش‌هایی مثل تغییرات اقلیمی و همینطور عدم آسیب رسیدن به منابع طبیعی است.

(با کنترل از راه دور هوشمند می‌توان تمامی تجهیزات هوشمند را از راه دور تحت کنترل قرار داد.)

تجهیزات کشاورزی هوشمند

صنعت کشاورزی در گذشته، ساختاری سنتی داشت و به صورت کاملا ابتدایی اداره می شد اما در دنیای امروز، صنعت فوق، بسیار پیشرفته تر و مدرن تر شده است. در حال حاضر، تجهیزات کشاورزی هوشمند، هزینه های مربوط به تولید محصولات را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند و موجب افزایش کیفیت تولیدات کشاورزی نیز شده اند. در این بخش قصد داریم تا عوامل تاثیر گذار در تعیین هزینه های خرید تجهیزات کشاورزی هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم.

فاکتور های موثر در تعیین هزینه های خرید تجهیزات کشاورزی هوشمند

اگر شما قصد دارید تا مزرعه و یا زمین کشاورزی خود را هوشمند سازی کنید، باید از تجهیزات و لوازم خاصی استفاده نمایید. قیمت خرید لوازم هوشمند کشاورزی، به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که در این بخش به توضیح آنها خواهیم پرداخت. عوامل تاثیر گذار در تعیین هزینه های خرید تجهیزات و لوازم کشاورزی هوشمند، عبارتند از؛

کشاورزیِ هوشمند به اقلیم

 1. مجهز بودنِ زمین کشاورزی به سنسور تشخیص دما

یکی از تجهیزات کشاورزی هوشمند که امروزه در اکثر زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، سنسور تشخیص دما است. این سنسور، دمای محیط را محاسبه می کند و در صورت نیاز، به سیستم آبیاری هوشمند دستور می دهد تا فرآیند آبیاری را آغاز نماید و دمای محیط اطراف گیاهان را کاهش دهد.

قیمت خرید سنسور دما، نسبتا مناسب است. بنابراین، کشاورزان می توانند با پرداخت هزینه ای معقول، این سنسور را خریداری نمایند.

 1. مجهز بودنِ زمین کشاورزی به سنسور تشخیص رطوبت خاک

میزان رطوبت خاک باید بسته به نوعِ محصولِ زمین کشاورزی، بر روی مقدار خاصی تنظیم شود. رطوبت بالا، ریشه گیاه را خراب می کند و رطوبت پایین نیز سبب خشک شدنِ گیاه می شود. در صنعت کشاورزی هوشمند، از سنسور های رطوبت سنجِ خاصی استفاده می گردد که وظیفه آنها، اندازه گیری میزان رطوبت خاک به صورت لحظه ای است. اگر محاسبه های سنسور فوق، نشان دهنده کاهش بیش از حدِ رطوبت موجود در خاک باشد، سیستم آبیاری قطره ای، شروع به فعالیت خواهد کرد.

سنسور رطوبت سنج، قیمت خرید نسبتا پایینی دارد و به همین دلیل، کشاورزان می توانند به راحتی، این سنسور را در زمین کشاورزی خود، مورد استفاده قرار دهند.

 1. مجهز بودنِ زمین کشاورزی به سیستم آبیاری قطره ای هوشمند

یکی از کاربردی ترین تجهیزات کشاورزی هوشمند، سیستم آبیاری قطره ای می باشد. این سیستم می تواند با سنسور های دما و رطوبت هماهنگ شود و در صورت نیاز، آبیاری زمین کشاورزی را آغاز نماید. همچنین، نوع طراحی سیستم آبیاری قطره ای به صورتی است که میزان مصرف آب را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

حتما بخوانید:
بوسترپمپ هوشمند

هزینه مجهز کردنِ یک زمین کشاورزی به سیستم آبیاری قطره ای، نسبتا بالا است اما این سیستم، نقشی مهم را در کاهش میزان مصرف آب، ایفا می کند.

 1. مجهز بودنِ زمین کشاورزی به پهپاد سمپاشی

سمپاشی با پهپاد، یکی از روش های جدید و پیشرفته سمپاشی است که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. پهپاد می تواند به صورت دقیق، زمین کشاورزی و یا مزرعه را سمپاشی کند و علاوه بر کاهش میزان مصرف سَم، آلودگی محیطی را نیز کاهش دهد (سم پاشی به شیوه غیر اصولی، سبب افزایش آلودگی محیط زیست خواهد شد).

نکته ای دیگر اینکه، قیمت خرید پهپاد سمپاشی، بسیار بالا است و به همین دلیل، معمولا صاحبانِ زمین های کشاورزی کوچک، از خرید این وسیله سمپاشی، صرف نظر می کنند.

 1. مجهز بودنِ زمین کشاورزی به سیستم کنترل از راه دور

یکی دیگر از تجهیزات کشاورزی هوشمند، سیستم کنترل از راه دور می باشد. کشاورزان می توانند با استفاده از این سیستم، مزرعه خود را از راه دور کنترل نمایند و اقدامات لازم را انجام دهند. به عنوان مثال، اگر میزان رطوبت خاک کاهش یافته باشد، پیام هشداری برای کشاورز ارسال خواهد شد و این شخص می تواند با استفاده از گوشی موبایل خود، سیستم آبیاری قطره ای را فعال کند. همچنین، یکی دیگر از امکانات سیستم کنترل از راه دور، قابلیت اتصال به دوربین های مداربسته زمین کشاورزی می باشد. بدین ترتیب، کشاورز می تواند به صورت لحظه ای، تصاویر زمین کشاورزی را از طریق گوشی موبایل خود، مشاهده کند.

کشاورزیِ هوشمند و اینترنت اشیاء

با پروتکل اینترنت اشیاء IoT صنعت کشاورزی چیزی فراتر از تراکتور و ماشین است. اتوماسیون کشاورزی با اینترنت اشیاء، سیستم‌های مخصوصی بر روی زمین زراعتی و محصولات خواهید داشت:

کشاورزیِ هوشمند و اینترنت اشیاء

کشاورزی هوشمند و اینترنت اشیا: سیستم نظارت بر خاک

با سیستم نظارت بر خاک، رطوبت، دما و هدایت الکتریکی در خاک قابل اندازه‌گیری می‌شود. با این سیستم به راحتی می‌توان زمان آبیاری و غنی سازی خاک را مطابق با نیاز محصول انجام داد.

با هوشمندسازی کشاورزی، خاک مزرعه چند هکتاری، بی‌نیاز از نظارت نیروی انسانی، فقط با گزارش‌های دقیق سنسورها قابل ارزیابی است.

(سیستم امنیتی هوشمند یکی از اجزاء مهم در هوشمند سازی امکان و ساختمان‌ها است.)

کشاورزی هوشمند و اینترنت اشیا: سیستم نظارت بر خاک

کشاورزیِ هوشمند و اینترنت اشیا: سیستم آبیاری هوشمند

در سیستم آبیاری هوشمند نیز بر اساس اطلاعات سنسورهای مخصوص آبیاری، اطلاعاتی نظیر بارانی بودن هوا، دمای محیط و شدت وزش باد جمع‌آوری شده و پس از پردازش، تصمیم نهایی اعلام می‌شود.

برای آبیاری توسط لوله و اتصالات از طریق قطره‌چکان‌ها و آب‌پاش‌ها و مه‌پاش‌ها فقط کافی است که نگاهی به گوشی هوشمند خود بیاندازید و دستور را بر اساس گزارش‌ سنسورها اعمال کنید.

کشاورزیِ هوشمند: در هوشمندسازی کشاورزی با آبیاری هوشمند، می‌توان محصولات را با حداقل مصرف آب، به بهره‌وری رساند و از تلفات محصولات در اثر آبیاری بیش از حد جلوگیری کرد.

(سیستم روشنایی هوشمند از دیگر اجزاء مهم و کاربردی برای هوشمند سازی مراکز تجاری و ساختمان‌های مسکونی است.)

کشاورزیِ هوشمند و اینترنت اشیا: سیستم آبیاری هوشمند

کشاورزیِ هوشمند و چشم اندازی از آینده کشاورزی

با سیستم هوشمندسازی کشاورزی، اطلاعات قابل اعتمادی در مورد بذری که قرار است کاشته شود، نرخ بذر، بهترین زمان کاشت و برداشت و پیش‌بینی اینکه چه میزان محصولی به کشاورز می‌دهد، برآورد خواهد شد.

کشاورزیِ هوشمند: با هوشمند سازی کشاورزی علاوه بر تجزیه و تحلیل دما و سطح رطوبت خاک، می‌توان نوع بذر و میزان محصول را نیز تخمین زد.

(برای سیستم مانیتورینگ هوشمند سری به مطلب مورد نظر در اسمارتیک بیاندازید.)

کشاورزیِ هوشمند و چشم اندازی از آینده کشاورزی

کشاورزیِ هوشمند اقلیم

با هوشمندسازی کشاورزی، کشاورزان می‌توانند فقط با گوشی هوشمند بر روی مزرعه چند هکتاری خود تسلط و نظارت داشته باشند.

با اطلاعات دقیقی که توسط حسگرهای نصب شده در مزارع، جمع‌اوری می‌شود، می‌توان در زمان واقعی، برای برنامه‌ریزی و یا تغییرات، تصمیمات خود را لحاظ کنند.

کشاورزیِ هوشمند: آینده کشاورزی با رونمایی هر روزه از یک تکنولوژی نوین، به سمت هوشمند سازی مزارع کشاورزی پیش می‌رود.

(برای آشنایی با سیستم مدیریت هوشمند BMS به وبلاگ اسمارتیک مراجعه کنید.)

حتما بخوانید:
wifi

کشاورزیِ هوشمند اقلیم

هوش مصنوعی در کشاورزی

کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی با پیشرفت علم و تکنولوژی سریعا در حال رشد است و هر روز با اپلیکیشن جدید و روش‌های نوع‌آورانه روبه‌رو است.

اما توجه داشته باشید که در مزارع و باغ‌ها، سیستمی پاسخگو است که کاربردی باشد. مثلا نصب کردن دوربین در باغی که پر از حشره است اصلا راهکار خوب و مناسبی نیست و باید بجای دوربین، تصمیمات دیگری اتخاذ کرد.

کشاورزیِ هوشمند: از آنجاکه تجهیزات هوشمندسازی کشاورزی گرانقیمت و نصب پرهزینه‌ای دارند، برای تأیید کاربردی بودن تجهیزات باید از مرحله‌ی آزمون و خطا عبور کرد.

(آشنایی با پروتکل Buspro و Sbus  این مطلب از اسمارتیک را از دست ندهید.)

هوش مصنوعی در کشاورزی

کشاورزی مدرن و هوشمند

سیستم‌های هوشمند سازی در کشاورزی مهم در حال حاضر شامل:

 • سیستم آبیاری هوشمند
 • سیستم تشخیص آفات و بیماری گیاه
 • سیستم نظارت بر خاک

کشاورزیِ هوشمند: در هوشمندسازی کشاورزی، از آنجاییکه آن‌ها در معرض مستقیم اتفاقات زیست محیطی هستند، خیلی از موارد غیر قابل کنترل است، بنابراین فقط تجهیزاتی پاسخگو هستند که بتوان کنترل آن‌ها را در دست گرفت.

(برای هوشمند سازی اداره و هوشمند سازی مراکز تفریحی توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

کشاورزی مدرن و هوشمند

کشاورزیِ هوشمند چه مزیتی دارد؟

مزایای هوشمندسازی کشاورزی بر هیچ کسی پوشیده نیست:

 • دقت در نوع خاک
 • انتخاب نوع بذر
 • بررسی ثبات محیط برای رشد سریع محصول
 • مبارزه‌ی به موقع برای دفع آفات
 • جلوگیری از شیوع بیماری
 • خرید کود مناسب
 • استفاده از سموم مناسب برای دفع آفت در منطقه‌ی آفت‌زده
 • حداقل استفاده از منابع طبیعی و جلوگیری از آسیب رساندن به محیط زیست
 • برنامه‌ریزی دقیق آبیاری و سمپاشی و خیلی از موارد دیگری که هر آن در حال به‌روز رسانی هستند، از مزایای هوشمندسازی کشاورزی است.

کشاورزیِ هوشمند: از مزایای مهم هوشمندسازی کشاورزی، نظارت همه جانبه زمین کشاورزی است که به واسطه‌ی اطلاعاتی که می‌دهند، کمک شایانی به کشاورزان می‌رسانند.

(برای آشنایی با تجهیزات هوشمند فضای سبز به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

کشاورزیِ هوشمند چه مزیتی دارد؟

معایب کشاورزیِ هوشمند

اما کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی معایبی هم دارد، از جمله: کشاورزان خبره که عمری را با روش‌های سنتی کشاورزی کرده‌اند، استفاده از تجهیزات و کار با دستگاه‌های هوشمند برای آن‌ها خیلی سخت است.

مگر اینکه تجهیزات هوشمندسازی کشاورزی دستورالعمل‌های ساده‌ای داشته باشند. در غیر اینصورت بخاطر پیچیدگی کار، خیلی از کشاورزان حاضر به هوشمند سازی مزارع نخواهند بود و مورد بعدی هزینه‌های بالا است.

معایب هوشمندسازی کشاورزی در درجه‌ی اول پیچیدگی استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی و در درجه‌ی بعدی هزینه‌های بالا است.

(برای برآورد هزینه هوشمندسازی کشاورزی و همینطور هزینه هوشمند سازی ساختمان با مرکز هوشمند سازی آرات تماس بگیرید.)

معایب کشاورزیِ هوشمند

در ایران، فروشگاه های مختلفی تجهیزات سیستم کنترل از راه دور را به مشتریان ارائه می دهند. اگر شما قصد دارید تا این سیستم را برای زمین کشاورزی خود خریداری نمایید، بهتر است تا ابتدا، قیمت فروش تمامی فروشگاه های فوق را با یکدیگر مقایسه کنید.

هزینه هوشمند سازی کشاورزی

نتیجه‌ی هوشمندسازی در کشاورزی بی‌بروبرگرد تماما سود است، اما هزینه‌های برپایی و نصب آن بخاطر برنامه‌ریزی‌های پیچیده نرم‌افزاری و همینطور استفاده از سخت‌افزارهای مرغوب که ماندگاری بالا در طبیعت داشته باشند، بالا است. در حال حاضر تمامی کشاورزان و تاجران مواد غذایی با مطالعه مقاله کشاورزیِ هوشمند در پی احداث مزرعه هوشمند هستند.

کشاورزیِ هوشمند: هوشمندسازی کشاورزی هر چقدر هم که هزینه‌بر باشد، اما اگر توسط تیم حرفه‌ای و کاربلد پیاده‌سازی شود، می‌تواند با تولیدات پر بازده، تماما سود خالص باشد.

(برای تدارک اتوماسیون کشاورزی با نمایندگی هوشمند سازی آشنا شوید.)

هزینه هوشمند سازی کشاورزی

منبع مطلب

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *