معرفی اکسس کنترل هوشمند (Smart Access Control) + عکس

اکسس کنترل هوشمند + عکس

با سیستم اکسس کنترل هوشمند (Smart Access Control) یا سیستم کنترل دسترسی، فقط با یک بررسی کوتاه بر روی تلفن هوشمند، آمار رفت و آمد کارمندان که کی رفتند و کجا رفتند دستتان می‌آید! برای هوشمند سازی حرفه‌ای روی تیم اسمارتیک حساب کنید.

اکسس کنترل هوشمند (Access Control) چیست؟

سیستم کنترل دسترسی یا اصطلاحا اکسس کنترل هوشمند (Smart Access Control) به دستگاه هوشمندی گفته می‌شود که در کنار قفل روی درب‌ها و ورودی‌ها قرار می‌گیرد و کار اصلی آن این است که بدون احراز هویت، مانع ورود افراد ناشناس شود.

برای هوشمند سازی اداره و هوشمند سازی مراکز تفریحی توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم. روش‌های احراز هویت سیستم اکسس‌کنترل هوشمند بسته به اینکه حساسیت سیستم امنیتی تا چه حدی است، متفاوت است.

گاهی فقط به یک رمزعبور و کارت RFID ختم می‌شود؛ گاهی هم کمی دقیق‌تر با اثر انگشت و تشخیص چهره یا از طریق ارسال کد شناسایی بر روی گوشی هوشمند، اجازه ورود صادر می‌شود.

سیستم کنترل دسترسی یا اصطلاحا اکسس کنترل هوشمند به دستگاه هوشمندی گفته می‌شود که در کنار قفل، بر روی درب‌ها و ورودی‌ها برای کنترل ورود و خروج قرار می‌گیرد.

اکسس کنترل هوشمند (Access Control) چیست؟

روش‌های امنیتی در اکسس کنترل هوشمند

سیستم کنترل دسترسی یا همان اکسس‌کنترل برای حفظ امنیت، به دو روش “فیزیکی” و “مجازی” عبور و مرور افراد را تحت کنترل قرار می‌دهد:

روش‌های امنیتی در اکسس کنترل هوشمند

1. اکسس کنترل‌هوشمند مجازی (Virtual Access Control)

در روش مجازی، اکسس‌کنترل هوشمند با اتصال به شبکه‌های رایانه‌ای و سیستم امنیتی پیشرفته، کدهای امنیتی و رمزهای عبور را ردیابی می‌کند.

(اکسس کنترل هوشمند برای هوشمند سازی بیمارستان و هوشمند سازی پارکینگ‌ نیز بسیار بکار می‌آید.)

1. اکسس کنترل‌هوشمند مجازی (Virtual Access Control)

2. اکسس کنترل هوشمند فیزیکی (Physical Access Control)

در اکسس کنترل هوشمند از طریق فیزیکی، یک روش احراز هویت امن مثل کارت شناسایی تعریف شده یا از طریق شناسایی بیومتریک، مثل اثر انگشت و در موارد حساس‌تر از طریق تشخیص چهره استفاده می‌شود. اکسس‌کنترل هوشمند برای هوشمند سازی فرودگاه نیز قابل استفاده است.

در حال حاضر اکسس کنترل‌های هوشمند پشرفته در مواردی هر دو روش (مجازی و فیزیکی) را بصورت تلفیقی تحت پوشش قرار می‌دهند.

2. اکسس کنترل هوشمند فیزیکی (Physical Access Control)

مزایای خرید اکسس کنترل هوشمند

اصلی‌ترین مزیت خرید اکسس‌کنترل هوشمند حفظ امنیت مجموعه، که شامل کارمندان، تجهیزات، محتویات تولید شده در مرکز و سازمان است و دوم نظارت بر عبور و مرور کارمندان است. در ادامه مزایای خرید اکسس‌کنترل هوشمند بصورت دسته بندی شده ذکر می‌شود:

مزایای خرید اکسس کنترل هوشمند

1. اکسس کنترل هوشمند و دسترسی آسان

اول از همه، مدیریت بدون اینکه بخواهد دفاتر قطور را چک کند، فقط با نگاه کردن به گزارش اکسس‌کنترل هوشمند در موبایل خود، حضور و غیاب کارمندان را تحت نظارت خود قرار می‌دهد.

از طرفی دیگر کارمندان می‌توانند به آسانی به هر واحد یا بخشی که مربوط به فضای کارشان هست، بدون حضور نگهبان، تردد کنند. (اگر برای اتوماسیون ساختمان به دنبال یک روش عالی و شیک برای نظارت بر رفت و آمد هستید، نگاهی به متن اینترکام خانه هوشمند بیاندازید.)

اکسس‌کنترل هوشمند دسترسی به لیست حضور و غیاب کارمندان و تردد آسان آن‌ها را فراهم کرده است.

1. اکسس کنترل هوشمند و دسترسی آسان

2. اکسس کنترل هوشمند و تردد بدون کلید

یکی از مزیت‌های بزرگ اکسس کنترل هوشمند، حذف شدن کلیدهای سنتی است. به عنوان مثال تصور کنید که در یک شرکت بزرگ کار می‌کنید و هر از گاهی نیاز است که به بخش‌های مختلفی سرکشی کنید و برای ورود به این اتاق‌ها به یک کلید نیاز دارید.

حتما بخوانید:
موتور پرده هوشمند: معرفی انواع موتور پرده برقی + عکس

(درباره سیستم مدیریت ساختمان BMS بخوانید.)

اینجا است که تعداد کلیدها شما را گیج می‌کند. حالا فقط با یک کارت یا وارد کردن رمز به آسانی می‌توان تمام مسیرهای مربوطه را طی کرد.

این فقط یک مشکل باکلیدهای سنتی است، مشکل حادتر زمانی است که شما کلید را گم کنید. اینجا است که فکر و خیال دستبرد به جای ممنوعه شما را حسابی درگیر خواهد کرد.

با اکسس‌کنترل هوشمند چالش‌هایی که با کلیدهای سنتی داشتیم، رفع شده است.

2. اکسس کنترل هوشمند و تردد بدون کلید

3. اکسس کنترل هوشمند و حذف شدن هزینه‌های اضافه

با نصب سیستم اکسس کنترل هوشمند، دیگر نیازی به نصب قفل‌ و پرسنل امنیتی نیست. این دستگاه هوشمند بدون سرنشین می‌تواند بطور دقیق و ایمن هویت هر فرد را تأیید یا رد کند.

ازطرفی دیگر، می‌توانید سیستم اکسس کنترل را با سایر سیستم هوشمند سازی مثل سیستم روشنایی هوشمند، سیستم تهویه هوشمند یکپارچه کنید. یعنی بمحض شناسایی فرد، چراغ‌ها روشن شده و سیستم امنیتی هوشمند فعال می‌شوند و با خروج آن خاموش و غیر فعال!

اکسس کنترل هوشمند با قابلیت تشخیص هویت دقیق، نیاز به پرسنل خاصی ندارد.

3. اکسس کنترل هوشمند و حذف شدن هزینه‌های اضافه

4. اکسس کنترل هوشمند و ردیابی دقیق

سیستم اکسس هوشمند در واقع یک سیستم ردیابی هوشمند است! این سیستم داده‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید به راحتی ورود و خروج افراد را در بخش‌های مختلف متوجه شوید.

این مورد برای کنترل و نظارت پرسنل در صورت بروز حادثه، مدیریت ایمنی بهتر کارشناسان آتش‌نشانی برای بررسی بخش‌های مختلف و یافتن کارکنان و مواردی از این قبیل مناسب است. (برای داشتن سیستم امنیتی هوشمند نیاز به  قفل هوشمند، دستگیره هوشمند ضروری است.)

در صورت بروز حادثه، مثل سرقت و یا اتفاقاتی نظیر آتش سوزی با اکسس‌کنترل هوشمند، خیلی راحت می‌توان محل دقیق حادثه و افراد محصور شده را پیدا کرد.

4. اکسس کنترل هوشمند و ردیابی دقیق

5. با اکسس کنترل هوشمند ورود افراد ناشناس ممنوع است

یکی از مزایای  استفاده از سیستم اکسس هوشمند جلوگیری از ورود افراد یا حتی وسایل نقلیه متفرفه به محوطه و فضاهای اختصاصی است.

حضور مهمان با قرار قبلی و دریافت رمز عبور ویژه یا کارت عبور مخصوص مهمان انجام شود.

(برای هوشمند سازی اتاق سرور به متن مورد نظر مراجعه کنید.)

ورود و خروج کنترل شده افراد و تخلیه محیط از افراد متفرقه، کم‌ترین کاری است که اکسس کنترل هوشمند برای ایمنی افراد انجام می‌دهد.

5. با اکسس کنترل هوشمند ورود افراد ناشناس ممنوع است

6. اکسس کنترل هوشمند و ایمن سازی اختصاصی

با سیستم اکسس کنترل هوشمند، عبور و مرور افراد به اتاق‌های مهم مثل اتاق اطلاعات و یا سرور، محدود می‌شود. و در مواقع اضطراری، مثل آتش سوزی، خروج افراد بدون محدودیت، حتی اگر برق قطع شده باشد، برای خروج باز می‌مانند.

(به لطف اینترنت اشیاء برای ارتباط دستگاه‌های صنعتی نیز پروتکل‌های استانداردی مثل پروتکل Modbus  ارائه شده است.)

اکسس‌کنترل هوشمند بنابر برنامه‌ای که برای آن تعریف می‌شود، در برخی موارد سرسختانه مانع ورود می‌شود و در موارد اضطراری ورود و خروج را بی‌حصار آزاد می‌کند.

6. اکسس کنترل هوشمند و ایمن سازی اختصاصی

انواع مختلف اکسس کنترل هوشمند (Types of Access Control)

در حال حاضر اکسس کنترل به 5 دسته اصلی تقسیم می‌شوند: (اکسس کنترل انواع مختلف زیادی دارند که از تلفیق این پنج دسته اصلی شکل گرفته است.)

حتما بخوانید:
سیستم مانیتورینگ هوشمند (Smart Monitoring System)

انواع مختلف اکسس کنترل هوشمند (Types of Access Control)

انواع اکسس کنترل هوشمند: 1. اکسس کنترل دستی (Manual access control)

برای اکسس کنترل دستی، به دربان و مهماندار نیاز است. معمولا اکسس کنترل دستی برای مکان‌های پرجمعیت که افراد مختلفی وارد می‌شوند قابل استفاده است. مثلا برای ورود به کنسرت باید هر فرد بلیت خود را ارئه دهد و بر اساس وارد شدن کد مربوطه اجازه ورود صادر می‎‌‌ شود. (برای اینکه با خیالی آسوده هوشمند سازی را آغاز کنید با بهترین شرکت های هوشمند سازی دنیا آشنا شوید.)

اکسس کنترل دستی(manual access control)یک مدل رایج و قدیمی است، که نیازمند به پرسنل است.

انواع اکسس کنترل هوشمند: 1. اکسس کنترل دستی (Manual access control)

انواع اکسس کنترل هوشمند: 2. اکسس کنترل مکانیکی (Mechanical access Control)

در اکسس کنترل مکانیکی از فناوری مکانیکی برای ایمن سازی یک منطقه استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یک قفل سیلندر با کلید، که معمولا در خانه‌های غیر هوشمند یا گاراژها قابل استفاده است. در حال حاضر با تولید اکسس‌کنترل هوشمند، هوشمند سازی ساختمان به مراتب آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

اکسس کنترل مکانیکی Mechanical access control همانطور که از نامش مشخص است، با مکانیسم مکانیکی تردد را کنترل می‌کند.

انواع اکسس کنترل هوشمند: 2. اکسس کنترل مکانیکی (Mechanical access Control)

انواع اکسس کنترل هوشمند: 3. اکسس‌کنترل هوشمند الکترونیکی (Electronic access control)

اکسس کنترل الکترونیکی برای ساختمان‌ها و سایت‌هایی با الزامات امنیتی پیشرفته قابل استفاده است. این نوع اکسس‌کنترل برای اینکه اجازه ورود را برای افراد صادر کند به کارت، تراشه یا سایر فوب‌ها با اعتبار نیاز دارند. در کل دو نوع اکسس کنترل الکترونیکی وجود دارد: (برای آشنایی با نصب هوشمند سازی ساختمان  بخوانید.)

با ورود به دنیای الکترونیک، سیستم اکسس‌کنترل هوشمند الکترونیکی جان می‎‌گیرد و پرقدرت‌تر از سایر مدل‌ها، برای هوشمندسازی ساختمان‌ها بکار می‌رود.

انواع اکسس کنترل هوشمند: 3. اکسس‌کنترل هوشمند الکترونیکی (Electronic access control)

انواع اکسس کنترل هوشمند: 4. اکسس‌کنترل هوشمند الکترونیکی مستقل (Standalone systems)

در سیستم اکسس‌کنترل هوشمند مستقل همانطور که از نامش مشخص است بصورت مستقل، بدون نیاز به سیم کشی خاصی، نصب می‌شود.

اگر درصدد هوشمند سازی ساختمان هستید، قیمت تجهیزات هوشمند سازی آیلوکسوس Iluxus و قیمت تجهیزات هوشمند سازی  Control 4 را از اسمارتیک استعلام بگیرید، این دو در هوشمند سازی خانه صاحب نام و اعتبار هستند.

سیستم اکسس‌کنترل هوشمند الکترونیکی مستقل با نصب آسان یکی از پرطرفدارترین سیستم کنترل دسترسی ساختمان‌های اداری و تجاری است.

انواع اکسس کنترل هوشمند: 4. اکسس‌کنترل هوشمند الکترونیکی مستقل (Standalone systems)

انواع اکسس کنترل هوشمند: 5. اکسس‌کنترل هوشمند آنلاین (Online Systems)

سیستم اکسس‌کنترل هوشمند آنلاین برای بخش‌های بزرگ و وسیع قابل استفاده است. برای نصب این سیستم به نرم افزار اختصاصی نیاز است. امنیت بالا و تبادل سریع پیام از ویژگی‌های مهم این مدل است.

شما می‌توانید سیستم هشدار، کنترل آسانسور و خیلی از موارد دیگر را با آن در یک مجموعه قرار دهید. (تاج پنل لمسی هوشمند در کنار سایر تجهیزات هوشمند سازی، جزء موارد اصلی است. تاچ پنل هوشمند برای پیکر بندی و اجرای سناریوهای مختلف بسیار با اهمیت است،)

اکسس‌کنترل هوشمند الکترونیکی به دو دسته‌ی اصلی اکسس کنترل هوشمد مستقلو اکسس‌کنترل هوشمند آنلاین تقسیم می‌شود.

انواع اکسس کنترل هوشمند: 5. اکسس‌کنترل هوشمند آنلاین (Online Systems)

انواع اکسس کنترل هوشمند: 6. اکسس کنترل مکاترونیک (Mechatronic access control)

استفاده از دو تکنیک الکترونیک و مکانیکی دربردارنده‌ی امنیتی بیشتر است. سیستم الکترونیکی ابتدا با کارت، و سپس با قفل مکانیکی!

حتما بخوانید:
پروتکل Modbus: معرفی 5 نوع مختلف پروتکل هوشمند سازی Modbus

دیگر امنیت از این بیشتر! این نوع اکسس کنترل هوشمند، برای اتاق سرور و دفاتر مهم قابل استفاده است. (برای آشنایی با سیستم مانیتورینگ هوشمند، ما مطلبی مفصل درباره‌ی آن در وبلاگ اسمارتیک برایتان نوشته‌ایم.)

اکسس‌کنترل هوشمند مکاترونیک یکی از همان نوعی است که از ادغام دو تکنیک الکترونیکی و مکانیکی شکل گرفته است.

انواع اکسس کنترل هوشمند: 6. اکسس کنترل مکاترونیک (Mechatronic access control)

انواع اکسس کنترل هوشمند: 7. اکسس کنترل فیزیکی (Physical access system)

مهم نیست که یک قفل یا سیستم امنیتی چقدر رتبه‌ی بالایی دارد، اگر بتوان از درب به راحتی عبور کرد، این همه ایمن سازی هیچ اهمیتی ندارد!

بنابراین باید در سیستم اکسس‌کنترل فیزیکی، تمامی موارد ایمنی رعایت شود. (برای هوشمند سازی اتاق کودک با بهترین تجهیزات روی اسمارتیک حساب کنید.)

سیستم اکسس کنترل فیزیکی اگرچه نام فیزیکی را یدک می‌کشد اما با وجود سنسورها و قفل‌های هوشمندیک نوع سیستم کنترل دسترسی فیزیکی هوشمند است.

انواع اکسس کنترل هوشمند: 7. اکسس کنترل فیزیکی (Physical access system)

قیمت سیستم اکسس کنترل هوشمند

کدام سیستم کنترل دسترسی هوشمند مناسب شما است؟ برای خرید اکسس‌کنترل هوشمند مناسب باید سطوح امنیت، تعداد کاربران، بزرگی و پیچده بودن مجموعه و از همه مهم‌تر میزان هزینه‌ای که برای آن  کنار گذاشته‌اید را باید در نظر گرفت.

کارشناسان اسمارتیک در این باره می‌توانند شما را راهنمایی کنند. (در خصوص مبحث اکسس‌کنترل یک قفل هوشمند هم کارتان را راه می‌اندازد.)

قیمت سیستم اکسس کنترل هوشمند نسبت به نوع پروژه و همینطور نوع دستگاه‌های بکار رفته که ماندگاری بالایی داشته باشند، کاملا متغیر است.

قیمت سیستم اکسس کنترل هوشمند

نکات مهم در خرید اکسس کنترل هوشمند

  • ایمنی بالا و قابلیت استفاده آسان
  • سازگار بودن سیستم اکسس‌کنترل هوشمند با سایر تجهیزات هوشمند شرکت (سیستم ایمنی هوشمند)
  • سازگار با تلفن همراه (نرم‌افزار هوشمند)
  • روش احراز هویت: طیف گسترده‌ای از روش‌های احراز هویت را می‌توان با سیستم کنترل دسترسی هوشمند در نظر گرفت، مثل: ورود پین کد، کارت، روش‌های تشخیص بیومتریک (اثر انگشت و تشخیص چهره، تشخیص صدا)، وارد کردن شناسه ارسالی به گوشی هوشمند.
  • قابلیت گزارش‌دهی: با قابلیت گزارش دهی اکسس‌کنترل هوشمند، با یک پرینت ساده و پیام ارسالی به گوشی هوشمند مدیریت، به راحتی می‌توان عبور و مرور افراد را تحت کنترل قرار داد.
  • قابلیت وسعت‌دهی به سیستم: سیستم کنترل دسترسی هوشمند در صورت امکان، باید قابلیت وسعت دهی سخت افزاری را داشته باشد. هر چقدر وسعت‌دهی سیستم آسان و کم هزینه‌تر باشد، مناسب‌تر است.
  • قابلیت به‌روز رسانی نرم‌افزار: سیستم اکسس‌کنترل هوشمند بهتر است قابلیت به‌روزرسانی خودکار را داشته باشد تا اینکه پرسنل برای به‌روزرسانی اقدام کنند. (اگر درباره‌ی هزینه هوشمند سازی تردید دارید، در متنی هزینه صفر تا صد هوشمند سازی را برایتان یادداشت کرده‌ایم.)

نکات مهم در خرید اکسس کنترل هوشمند

سیستم اکسس کنترل هوشمند مناسب چه فضاهایی است؟

سیستم اکسس‌کنترل هوشمند برای فضاهای مختلف از قبیل موارد زیر مناسب است:

سیستم اکسس کنترل هوشمند مناسب چه فضاهایی است؟

منبع مطلب

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *