گلخانه هوشمند: تجهیزات هوشمند سازی گلخانه + عکس

هوشمند سازی گلخانه: مزایای گلخانه هوشمند + تجهیزات هوشمند سازی گلخانه

این روزها، استفاده بهینه از منابع طبیعی از دغدغه‌های مهم کشورها است. گلخانه‌ها با هدف تولید محصولات کشاورزی، جایگاه ویژه‌ای در دنیا دارند. تدارک گلخانه هوشمند با جدیدترین فناوری‌های هوشمند سازی، روشی کاربردی برای مصرف درست انرژی و سوددهی بیشتر است.

اینترنت اشیا و تدارک گلخانه هوشمند

گلخانه‌ هوشمند چیست؟

در گذشته، تغییرات اقلیمی سبب می شد تا بسیاری از کشاورزان، با ضررهای مالی ناشی از خراب شدنِ محصولات‌شان مواجه شوند اما طی سال های اخیر، اختراع گلخانه هوشمند، شرایط را کاملا تغییر داده است. در دنیای امروز، گلخانه ها می توانند دمای هوا و روشنایی محیط را به صورت خودکار تنظیم کنند و موجب رشد محصولات در بهینه ترین حالت ممکن شوند. در این بخش قصد داریم تا فاکتور های موثر در تعیین هزینه های استفاده از خدمات یک شرکت هوشمند سازی گلخانه را به شما معرفی نماییم.

فاکتور های موثر در تعیین هزینه های استفاده از خدمات یک شرکت هوشمند سازی گلخانه

در این قسمت، تمامی عوامل تاثیر گذار در تعیین هزینه های استفاده از خدمات یک شرکت هوشمند سازی گلخانه را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این عوامل عبارتند از؛

 1. مجهز بودن به سنسور روشنایی محیط

در یک شرکت هوشمند سازی گلخانه، یکی از عوامل موثر در تعیین هزینه ارائه خدمات، مجهز بودن و یا مجهز نبودن به سنسور روشنایی محیط می باشد. گلخانه های مجهز به این سنسور می توانند نور محیط را به صورت لحظه ای اندازه گیری کنند و بر اساس آن، نور مصنوعی را افزایش یا کاهش دهند.

 1. مجهز بودن به سنسور سنجشِ میزانِ آبِ موجود در خاک

یکی از حیاتی ترین موادِ موردِ نیازِ گیاهان برای رشد، آب است. اگر میزان آبی که به ریشه یک گیاه می رسد، از حد مجاز بیشتر یا کمتر باشد، کیفیت محصول نهایی به دست آمده از آن گیاه، به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت. گلخانه های هوشمند امروزی به سنسور هایی مجهز هستند که توانایی سنجش میزان آب موجود در خاک را دارا می باشند. بدین ترتیب، اگر سنسور ها تشخیص دهند که گیاهان به آب نیاز دارند، گلخانه هوشمند، فرآیند آبیاری را به صورت خودکار شروع خواهد کرد.

قیمت خرید سنسور های سنجش میزان آب موجود در خاک، نسبتا مناسب است. بنابراین، شما می توانید با پرداخت هزینه ای پایین، این سنسور کاربردی را در گلخانه خود، مورد استفاده قرار دهید.

 1. مجهز بودن به سنسور رطوبت محیط

یکی دیگر از فاکتور های تعیین کننده هزینه ارائه خدمات یک شرکت هوشمند سازی گلخانه، استفاده یا عدم استفاده از سنسور رطوبت محیط می باشد. این سنسور می تواند میزان رطوبت موجود در هوای گلخانه را اندازه گیری نماید. بدین ترتیب، سیستم هوشمند گلخانه قادر است تا رطوبت محیط را به صورت لحظه ای تنظیم کند.

نکته ای دیگر اینکه، شرکت های هوشمند سازی گلخانه، معمولا سنسور های رطوبت سنج را با قیمت های متفاوتی به فروش می رسانند. شما باید قیمت های فروش این شرکت ها را با یکدیگر مقایسه کنید و سپس، اقدام به خرید نمایید.

 1. مجهز بودن به سنسور دی اکسید کربن

مجهز بودن به سنسور دی اکسید کربن نیز یکی دیگر از فاکتور های موثر در تعیین هزینه های ارائه خدمات یک شرکت هوشمند سازی گلخانه می باشد. این سنسور وظیفه دارد تا میزان دی اکسید کربن محیط را محاسبه نماید و اطلاعات به دست آمده را به پنل مرکزی گلخانه، ارسال کند.

 1. مجهز بودن به لامپ رشد گیاه (نور مصنوعی)

در پاراگراف های قبل به شما توضیح دادیم که گلخانه هوشمند می تواند با استفاده از سنسور های خود، میزان نور محیط را تشخیص دهد. پس از تشخیص، اگر نور محیط کم باشد، پنل مرکزی گلخانه هوشمند، لامپ های نور مصنوعی را روشن می کند تا نور مورد نیاز گیاهان تامین شود. در مقابل، اگر نور محیط بیش از حد زیاد باشد، پنل مرکزی، دستور خاموش کردنِ چراغ های نور مصنوعی را صادر می نماید.

نکته ای دیگر اینکه، قیمت خرید چراغ های نور مصنوعی، معمولا مناسب است. بنابراین، شما می توانید با پرداخت هزینه ای پایین، گلخانه خود را به این نوع چراغ ها مجهز نمایید.

 1. مجهز بودن به سیستم کنترل از راه دور

مجهز بودن به سیستم کنترل از راه دور، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تعیین هزینه های ارائه خدمات یک شرکت هوشمند سازی گلخانه، می باشد. کشاورزان می توانند با استفاده از این سیستم، گلخانه خود را از راه دور کنترل نمایند. برخی از ویژگی های سیستم کنترل از راه دور عبارت است از؛

 • روشن و خاموش کردنِ چراغ های نور مصنوعی از راه دور
 • آبیاری گیاهان از راه دور
 • اتصال به دوربین های مداربسته و مشاهده گلخانه از راه دور
 • مشاهده اطلاعات تمامی سنسور های اندازه گیری از راه دور
حتما بخوانید:
اهمیت استفاده از تابلو برق هوشمند در ساختمان

با تغییرات شدید آب و هوایی، کاهش منابع و افزایش جمعیت، صنعت کشاورزی جهانی تحت فشار قابل توجهی قرار گرفته است.

با این اوضاع و احوال هیچ جای تعجب نیست که پرورش‌دهندگان گل و گیاه، برای افزایش تولید، به فناوری‌های روز دنیا روی آورند. برای پرورش آسان و رشد سریع گیاهان و از همه مهم‌تر رسیدن به سودهی بیشتر، تا دیر نشده، برای هوشمندسازی گلخانه اقدام کنید.

گلخانه‌ی هوشمند: با اتوماسیون گلخانه، قدرت عجیب تکنولوژی در عجین شدن با طبیعت را خواهید دید. با گلخانه‌ی هوشمند همیشه محصولات به موقع به ثمر می‌رسند و برای بازدهی بیشتر شما را پشتیبانی خواهند کرد.

(برای هوشمند سازی اداره و هوشمند سازی مراکز تفریحی توضیحات دقیق و کارشناسانه‌ای را در وبلاگ اسمارتیک برایتان آماده کرده‌ایم.)

سیستم‌های هوشمند در گلخانه هوشمند

مزایای گلخانه هوشمند

استفاده از اینترنت اشیاء (IoT) و سایر  پروتکل‌های هوشمند سازی، برای هوشمندسازی گلخانه، بیش از هر صنعت دیگری، شگفت انگیز و جالب توجه است. گل‌ها و محصولات کشاورزیِ سرحال و شاداب، به دور از اختلالاتی که در دنیای طبیعت اتفاق می‌افتد در جایگاهی امن پرورش می‌یابند.

این دقیقا همان چیزی هست که تمامی کشاورازان و باغبانان آرزوی‌اش را دارند. اگرچه قیمت هوشمندسازی گلخانه بالا است، اما در عوض خیلی ارزشمند است و در کوتاه‌ترین مدت، شما را به سوددهی می‌رساند. در ادامه به مزایای هوشمندسازی گلخانه و تفاوت گلخانه سنتی و گلخانه‌ی هوشمند می‌پردازیم.

گُلخانه هُوشمند: با هوشمندسازی گلخانه، گیاهان در جایگاه امنی قرار می‌گیرند و دقیقا مطابق برنامه‌ریزی شما، به سوددهی می‌رسند.

مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه‌های جانبی با گلخانه هوشمند

مزایای گلخانه هوشمند: 1. مراقبت دائمی از گیاهان

از مزایای مهم هوشمندسازی گلخانه،  مجهز شدن آن به سنسورها و فناوری‌های ارتباطی پیشرفته است. این تجهیزات مدرن، بطور خودکار اطلاعات محیط اطراف و محصول را بصورت 24 ساعته در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

داده‌های جمع‌آوری شده، به یک پلتفرم که پروتکل اینترنت اشیاء در اختیار آن قرار می‌دهد، وارد شده و پس از پردازش، برای حل مشکلات و چالش‌های گلخانه وارد عمل می‌شود.

مثلا، تنظیمات دما در سیستم تهویه هوشمند بالا و پایین، با سیستم روشنایی هوشمند نور مصنوعی کم و زیاد و یا به سراغ سیستم آبیاری و سمپاشی رفته و برحسب نیاز، آن‌ها را فعال یا غیر فعال می‌کند. این نظارت مداوم است که باعث می‌شود که گلخانه‌ی هوشمند نسبت به گلخانه سنتی، متمایز شود.

 گُلخانه هُوشمند: با هوشمندسازی گلخانه، وضعیت محیط بطور مستمر در حال اندازه گیری و بررسی است، به محض اینکه گلخانهبا چالشی مواجه شد، هوش مصنوعی با اقدامی سریع، از پیشرفت آن جلوگیری می‌کند.

مراقبت دائمی از گیاهان از مزایای گلخانه هوشمند

مزایای هوشمند سازی گلخانه: 2. کاهش هزینه و استفاده‌ی حداقلی از انرژی

با هوشمندسازی گلخانه، بجای پرسنل، این اینترنت اشیاء است که با استفاده از تجهیزات هوشمند بیست و چهار ساعته در هفت روز هفته، بدون وقفه و بدون خستگی، رسیدگی به گلخانه را برعهده می‌گیرد. (برای تدارک گلخانه‌ی هوشمند با نمایندگی هوشمند سازی آشنا شوید.)

از طرفی دیگر، با بررسی درست، خریدِ منابع و مواد شیمیایی را بدون حدس و گمان، دقیقا مطابق نیاز، محدود می‌کند. با چنین روند دقیقی، هزینه خدمات انسانی و همینطور خرید کود و سم بر اساس حدس و گمان به حداقل می‌رسد.

گلخانه‌‌ی هوشمند: هوشمند سازی از هر نوعی که باشد، چه هوشمندسازی گلخانهو چه هوشمند سازی ساختمان، موجب کاهش مصرف انرژی و سوددهی بیشتر می‌شود.

کاهش هزینه و استفاده‌ی حداقلی از انرژی؛ مزایای گلخانه هوشمند

مزایای گلخانه هوشمند: 3. شرایط ایده‌آل میکرو اقلیم

سنسورها با جزئیات دقیق، اطلاعاتی اعم از میزان دما، رطوبت، نور، دی‌اکسید کربن و مواردی از این قبیل را از نقاط مختلفِ سرتاسر گلخانه، در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

این داده‌ها، تنظیماتِ سیستم تهویه مطلوب (HVAC) و تنظیمات روشنایی را در بهترین حالت برای رشد سالم و نگهداری گیاه و همینطور مصرف بهینه‌ی انرژی قرار می‌دهد. (ترموستات هوشمند بخش مهمی از سیستم تهویه هوشمند را تشکیل می‌دهد، برای آشنایی با آن مطلب مفصلی در وبلاگ هوشمند سازی آرات نوشته شده است.)

گلخانه‌‌ی هوشمند: در هوشمندسازی گلخانه چیزیکه اهمیت دارد، ثبات شرایط جوی برای رشد سریع گیاهان است، حالا چه از لحاظ میزان رطوبت و نور و دی‌اکسید کربن، چه از لحاظ غنی سازی خاک و آفت‌زدایی.

شرایط ایده‌آل میکرو اقلیم از مزایای گلخانه هوشمند

مزایای گلخانه‌ی هوشمند: 4. تجهیز شدن گیاهان برای رشد سریع

مثلا با تجهیز کردن گلخانه‌ی هوشمند به لامپ‌های رشد گیاه، نور مصنوعی، سرعت رشد گیاهان برای بازدهی بیشتر، بطرز قابل توجهی بالاتر می‌رود.

حتما بخوانید:
کنترل از راه دور

البته علاوه بر سیستم تنظیم دما گلخانه‌ی هوشمند و رطوبت و الباقی موارد، سنسورهای دیگری بنام سنسور حرکت/شتاب در سیتسم موجود هستند که به شناسایی درب‌هایی که ناخواسته باز مانده‌اند و باعث بهم خوردن ثبات شرایط جوی می‌شوند، کمک می‌کند.

(اگر برای اتوماسیون ساختمان به دنبال یک روش عالی و شیک برای نظارت بر رفت و آمد هستید، نگاهی به متن اینترکام خانه هوشمند بیاندازید.)

گلخانه‌ی هوشمند: هوشمندسازی گلخانه به معنی هماهنگ کردن و یکپارچه سازی تجهیزات الکترومکانیکیباغداری و گلخانه‌ای برای افزایش بهره‌وری و حذف خطاهای انسانی است.

تجهیز شدن گیاهان برای رشد سریع از مزایای گلخانه‌ هوشمند

مزایای هوشمند سازی گلخانه: 5. تقویت شیوه‌های آبیاری و کوددهی

با هوشمندسازی گلخانه، علاوه بر نظارت بر پارامترهای محیطی، به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا شرایط محصول را هم مورد بررسی قرار دهند. با چنین ویژگی‌، میزان آبیاری و کوددهی مطابق با سایر نیازهای گیاهان برآورده می‌شود. (برای برآورد قیمت نصب هوشمند سازی ساختمان نگاهی به مطلب مورد نظر بیاندازید.)

به عنوان مثال، با بررسی محتوای حجمی آبِ خاک، نشان می‌دهد که آیا گیاه نیاز به آب دارد یا خیر. به همین ترتیب، اندازه‌گیری شوری خاک، غنی سازی خاک و نیاز آن به چه نوع کودی، مشخص می‌شود. تحت این شرایط به راحتی می‌توان حتی از طریق گوشی هوشمند، مدیریت هوشمند گلخانه را در دست گرفت.

گلخانه‌ی هوشمند: هوشمندسازی گلخانه، با اطلاعات مستمر از روند رشد محصول، سیستم‌های هوشمند آبپاش و سم‌پاش بطور خودکار روشن می‌شوند تا نیازهای محصول را در زمان واقعی برآورده سازند.

تقویت شیوه‌های آبیاری و کوددهی؛ مزایای هوشمند سازی گلخانه

مزایای گلخانه هوشمند: 6. جلوگیری از بیماری گیاهان

آلودگی و  آفت‌زدگی محصول، از مشکلات همیشگی کشاورزان و باغ‌داران است. با بیماری ساده‌ی یک گیاه و شیوع سریع، تلفات سنگینی به محصولات وارد می‌شود. البته که راه‌کاره‌های مختلف و کارسازی برای ریشه کن کردن بیماری‌ها و آفت‌های گیاهان وجود دارد، اما مشکل اینجا است که برای مبارزه با آفت همیشه زود دیر می‌شود.

گلخانه ی هوشمند: آفت‌زدایی به موقع و تشخیص گیاه بیمار، از ویژگی‌های قابل اطمینان در هوشمندسازی گلخانه است.

جلوگیری از بیماری گیاهان، مزایای گلخانه هوشمند

اتوماسیون گلخانه‌ی هوشمند

ولی با بررسی دائمی که توسط اتوماسیون گلخانه‌ی هوشمند صورت می‌گیرد و همینطور پلتفرم هوشمند آن با قابلیت یادگیری بالا، خطرات وجود آفت و قارچ‌ها خیلی سریع گزارش می‌شود. (در سیستم هوشمندسازی گلخانه مثل هوشمند سازی خانه می‌توان با استفاده از کنترل از راه دور هوشمند، تمامی تجهیزات را تحت نظارت قرار داد.)

گلخانه‌ی هوشمند: با هوشمندسازی گلخانه، با اطلاعات دقیق، کشاورزان می‌توانند با کمترین هزینه و کمترین خسارت، برای درمان آفت‌کش‌ها و سموم، اقدام کنند.

مراقبت از گیاهان با کمترین هزینه و کمترین خسارت با گلخانه‌ هوشمند

مزایای گلخانه‌ی هوشمند: 7. جلوگیری از سرقت و اتفاقات غیر مترقبه

اگرچه بنظر عامه، سرقت از گلخانه چیز دور از ذهنی است، اما گلخانه‌ها با وجود محصولات با ارزش، هدف سارقین هوشمند است. اجرای شبکه‌های نظارت سنتی با دوربین‌های مداربسته پرهزینه است و متأسفانه بسیاری از تولید کنندگان، سیستم امنیتی مؤثری هم ارائه نمی‌دهند. (برای آشنایی با سیستم امنیتی هوشمند به مطلب مورد نظر مراجعه کنید.)

در این زمینه، با هوشمندسازی گلخانه و سنسورهای تحت نظارت پروتکل اینترنت اشیاء‌، زیرساختی مقرون‌به‌‌صرفه برای نظارت بر وضعیت درب و شناسایی فعالیت‌های مشکوک و اتفاقات غیر مترقبه مثل آتش‌سوزی و امثالهم فراهم می‌کنند.

گلخانه‌ی هوشمند: در سیستم هوشمندسازی گلخانه، یک سیستم اضطراری خودکار است که در صورت بروز مشکل و فعالیت‌های مشکوک، با هشدار بر روی گوشی هوشمند، کاربر را متوجه خواهد کرد.

جلوگیری از سرقت و اتفاقات غیر مترقبه؛ مزایای گلخانه‌ی هوشمند

تفاوت گلخانه سنتی و گلخانه هوشمند

گلخانه هوشمند محیط کنترل شده‌ای را فراهم می‌کند که نیاز گیاهان و جوانه‌هایی که قرار است تبدیل به محصولات مشتری پسند شوند، پرورش پیدا کنند.

بطور سنتی، هر چقدر هم منظم و دقیق رفتار کرد، باز هم شرایطی پیش می‌آیند که به دور از انتظار است و گاها خسارت‌هایی را به دنبال دارد.

گلخانه‌ی هوشمند: تهویه مناسب و کنترل اقلیم راحت‌تر از چالش‌های گلخانه‌ی هوشمند است که با هوشمند‌سازی گلخانه کاملا قابل کنترل است.

(درباره سیستم مدیریت ساختمان BMS  بخوانید.)

تجهیزات هوشمند سازی در گلخانه هوشمند

گلخانه‌ی هوشمند خانگی

بطور سنتی، همیشه محدودیت‌هایی برای اندازه‌گیری رطوبت و اسیدی بودن خاک و اینجور موارد پیش می‌آید و در بیشتر مواقع فقط باید بر اساس حدس و گمان قوانینی را اجرا کرد. باغبان‌های گلخانه‌ با این جور موارد زیاد مواجه هستند. اما گلخانه ی هوشمند بر اساس گزارشات دقیق، آینده نگری خواهد کرد.

با استفاده از مدارهای الکترونیکی می‌توان یک گلخانه هوشمند خانگی کم هزینه ولی باقابلیت تدارک دید، برای اطلاعات بیشتر با کارشناس تیم آرات تماس بگیرید.

گلخانه‌ی هوشمند: هدف از ایجاد گلخانه‌ی هوشمند حفاظت و نگهداری گیاهان و محصولات است. حفظ محیط امن گلخانه با پیکر بندی دقیق تجهیزات هوشمند انجام می‌شود.

استفاده از تجهیزات هوشمند برای تدارک گلخانه‌ هوشمند خانگی

ویژگی‌ های گلخانه هوشمند

ارزش بازار جهانی گلخانه‌ی هوشمند در سال 2016 حدود 680.3 میلیون دلار بود و انتظار می‌رود تا سال 2022 به حدود 1.31 میلیارد دلار برسد. بر اساس نوع بازار، گلخانه‌ی هوشمند به دو دسته‌ی:

حتما بخوانید:
بیمارستان هوشمند: تجهیزات هوشمند سازی بیمارستان و مراکز درمانی

گلخانه هیدروپونیک Hydroponic  Smart greenhouse :در اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک گیاهان بدون خاک پرورش پیدا می‌کنند.

گلخانه هوشمند غیر هیدروپونیک Non-hydroponic Smart greenhouse: گلخانه‌ی هوشمند غیر هیدروپونیک، بیشترین پتانسیل رشد را در بازار جهانی را دارند.

گلخانه‌ی هوشمند: هوشمند سازی گلخانه به روش‌های مختلف قابل اجرا است، در بازار هوشمند سازی دو روش پیشنهاد می‌شود: گلخانه هیدروپونیک و گلخانه غیر هیدروپونیک.

(برای هوشمند سازی اتاق سرور به متن مورد نظر مراجعه کنید.)

ساخت گلخانه هوشمند

تجهیزات گلخانه هوشمند

تجهیزات گُلخانه هُوشمند عبارتند از:

 • سیستم تهویه HVAC
 • سیستم تنظیم دمای گلخانه‌ی هوشمند
 • سیستم‌ تغذیه هوشمند گلخانه
 • سیستم آبیاری
 • سیستم کنترل اقلیم هوشمند گلخانه
 • شیرها و پمپ‌ها
 • سیستم کنترل

گلخانه هوشمند هیدورپونیک

قیمت گلخانه هوشمند

قیمت گُلخانه هُوشمند یا به عبارتی قیمت سیستم اتوماسیون گلخانه متناسب با تجهیزات هوشمند مدرنی که استفاده می‌شود و اینکه تا چه حدی گلخانه را تحت پوشش قرار دهند، کاملا متغیر است. (در مورد سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند مطلبی مفصل و کامل در وبلاگ اسمارتیک نوشته شده است.)

سیستم تنظیم دمای گلخانه و سیستم تغذیه هوشمند گلخانه که از مهم‌ترین سیستم‌ها در هوشمندسازی گلخانه است، بخاطر اینکه متشکل از سخت‌افزارهایی با متریال خوب و نرم‌افزارهای پیچیده است، قیمت گرانی دارند. اما اگر از کارشناسان هوشمند سازی حرفه‌ای مشورت بگیرید، مطمئنا بخاطر تجربه‌ی بالا می‌توانند اتوماسیون گلخانه‌ی پیشرفته‌ای را با کمترین قیمت برایتان تدارک ببینند.

گلخانه ی هوشمند: در پروژه گلخانه‌ی هوشمند هر از گاهی با تجهیزات گلخانه هوشمند جدیدی روبه‌رو می‌شویم که پارامترهای بیشتری را تحت پوشش قرار می‌دهند.

سیستم تنظیم دما و سیستم تغذیه هوشمند در گلخانه هوشمند

گُلخانه هُوشمند با Plc

در حال حاضر پروژه هوشمندسازی گلخانه در موارد مختلفی مثل زمان آبیاری، تنظیمات دما، بهترین زمان برای کوددهی و امثالهم در حال عرضه است. از بین آن‌ها پرطرفدارترین  گلخانه هوشمند با Plc است که قابلیت تعریف سناریو گلخانه‌ی هوشمند را نیز دارد.

گلخانه‌ی هوشمند: در مبحث گلخانه هوشمند با plc فاکتورهای مهمی مثل دما، رطوبت و شدت نور برای افزایش بادهی تحت بررسی دقیق قرار می‌گیرند.

قابلیت تعریف سناریو گلخانه‌ی هوشمند Plc

گلخانه‌ی هوشمند با آردوینو

آردوینو یک پلتفرم سخت افزاری و نرم افزاری متن باز است که می‌توان با استفاده از آن، طرح‌های گرانقیمت را فاکتور گرفت. به واسطه آردوینو، می‌توان حتی یک گلخانه هوشمند خانگی تدارک دید.

گُلخانه هُوشمند با آردوینو طبق نظر کارشناسان قابلیت سنجش دما، رطوبت و میزان co2 را دارد. با این سه قابلیت می‌توان تمامی عوامل حیاتی در گلخانه را تحت کنترل قرار داد. برای اطلاعات بیشتر برای هوشمند سازی گلخانه با مدار با کارشناسان تیم آرات تماس بگیرید.

گلخانه‌ی هوشمند: تجهیز کردن گلخانه هوشمند به دقت بالایی نیاز دارد، اما با مدارهای هوشمند و پلتفرم باز آردوینو می‌توان با هزینه حداقلی آن را اجرا کرد.

پلتفرم سخت افزاری و نرم افزاری متن باز در گلخانه‌ هوشمند با آردوینو

گلخانه‌ی هوشمند با AVR

یکی دیگر از روش‌های کم هزینه و مقرون بصرفه، تدارک گلخانه هوشمند با avr است. سیستم کنترل گلخانه با استفاده از یک میکروکنترلر AVR و با کمک گرفتن از نرم افزار LabView انجام می‌شود.

طبق نظر کارشناسان و محققان، میکروکنترلر AVR قابلیت تنظیم دما، رطوبت هوا، رطوبت خاک و اندازه‌گیری میزان گاز در محیط گلخانه را دارد.

گلخانه‌ی هوشمند: برای تدارک گلخانه‌ی هوشمند می‌توان بر روی میکروکنترلر AVR نیز حساب کرد. طبق تحقیقات انجام شده، این روش با حداقل هزینه، بازدهی خوبی دارد.

تدارک گلخانه هوشمند با avr

گلخانه‌ی هوشمند در ایران

قیمت خرید سیستم کنترل از راه دور نسبتا بالا است اما کشاورزان می توانند با استفاده از این سیستم، کیفیت محصولات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

ایران کشوری گرم و خشک است و طبق آمار 80 تا 90 درصد مصرف آب در کشاورزی است. برای مصرف بهینه آب و تأمین مواد غذایی بهترین و هوشمندانه‌ترین راهکار برپایی گلخانه‌ی هوشمند است.

کشور هلند، با وجود مساحت کم، با پیاده سازی گلخانه‌ی هوشمند، توانسته جزء برترین صادرکنندگان مواد غذایی مهم مثل سیب زمینی و گوجه فرنگی باشد.

در ایران گلخانه‌ هوشمند مینیاتوری اولین تجربه‌ی هوشمندسازی گلخانه با روش هیدروپونیک، یعنی کشاورزی بدون خاک و فقط با آب، است.

گلخانه‌ی هوشمند: با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان و کشاورزان، می‌توان بهره‌مندی زیادی از گلخانه‌های هوشمند و همینطور مزارع هوشمند در ایران داشت.

مشارکت شرکت‌های دانش بنیان و کشاورزان با گلخانه‌ هوشمند مینیاتوری ایران

منبع مطلب

اقای یک سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *